ghelen, de Antillen, Indië, Tonking, Algiers, Tunis en Madagascar. Om zich daarvan eene eenigszins juiste voorstelling te vormen, moet men de versteende voorwerpen, de microsco pische praeparaten en de met teekeningen opgeluisterde beschrijvingen gezien hebben, die in de vitrine van den geleerden vorscber be waard worden. De onderzoekingen van den heer Crié, van het hoogste nut en belang, jhebben eene niet te zeggen waarde voor de ken nis der palaeontologie der Fransche koloniën. Bjj kon. besluit is aan D. C. Loman, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1889, eervol ontslag verleend als kanton rechter plaatsvervanger in het kanton Helder, ^n zjjn verleend de navolgende pensioenen aan H. J. Koning, hoofd der openbare lagere school te Goedereede, 934J. v. d. Oord, id. te Wognum, ƒ834; L. J. Lindeboom, -onderwijzer te Deventer 479H. Mulder de Vries, hoofd eener openbare lagere school te Usquert, ƒ534; J. M. Vaesen, id. te Schinveld, 406; J. L. Smeets, id. te "Wylre (Limburg), ƒ419; P. N. Panken, id. te Wes- terhoven, ƒ169; J. H. Sloot, onderwijzer te Doesburg, 534; D. J. Dobbe, id. te Leiden, ƒ311; dr. W. Koster, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ƒ3000; N. Scbeltema, militie-commissaris in het 2de militie-district van Zuid-Holland, 228; S. -v. d. Berg, directeur van het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's Hage, 184. De heer G. O. Snijders, arts, is, met ingang van don 6den dezer, benoemd tot officier van gezondh. 2de kl. by de zeemacht. Met ingang van 16 dezer: lo. de luit. ter zee 1ste kl. N. W. Van Ammers, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 1259, en voor werkeiyk verbiyf in militairen dienst in 's Rpks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, eene verhooging van 825 's jaars; 2o. bevorderd tot luit.- ter zee 1ste kl. de luit. ter-zee 2de kl. E. •O. J. Verschoor. Met ingang van 1 dezer is aan den gepens. -officier van adm. 2de kl. F. Lensing den titulairen rang van officier van adm. 1ste kl. toegekend. Met ingang van 1 Juli 1889 zyn benoemd tot surnumerairs by den dienst van 's Ryks schatkist, J. F. Heemskerk te 's Graven- -hage, en H. I. Bolman te Zwolle. Graanrechten. Ter voorziening in den kwynenden toestand van sommige takken van landbouw heeft de heer Bahlmann een voorstel van wet ingediend. Art. 1 strekt om by invoer de volgende rech ten te heffen, als van tarwe 1.20, rogge 0.60, gerst 0.60, boekwyt 0.30, haver O 30, mais 0.30, spelt, gepeld 0.60, idem, ongepeld 0.30, gepelde of gebroken graan, grutten enz., niet afzonderiyk belast, 0.60, brood, beschuit en meel van graan 2.40, boonen en wikken 0.30, erwten 0.60, styfsel van alle soorten 4, gist 20 en mout 1.07, alles per 100 KG. Art. 2 kent op den uitvoer van buiten landseh graan vervaardigde fabrikaten ver goedingen voor inkomend recht toe, te weten voor binnenlandsch gedistilleerd uU graan perlOOliter gedistilleerd van 50 percent 1.50; voor meel, brood en beschuit, gerekend dat 75 KG. vertegenwoordigd worden door 100 KG. tarwe of rogge; voor stijfsel, gerekend dat 50 KG. vertegen woordigd worden door 100 KG. tarwe of mais. Art. 3. Aan fabrikanten van in art. 2 op genoemde goederen, bestemd voor den buiten- iandschen handel, welke granen als grond stoffen bezigen, zal boven en behalve derzelver bevoegdheid tot het genot van entrepot, een krediet voor de rechten van drie maanden na den inslag van elke party verleend kunnen worden, onder behoorlyke borgstelling. Het bedrag der vergoedingen voor uitvoer zal hierop, en wel door afschryving op den eerst vervallenden termyn, worden gekort, en het resteerende ten vervaldage in contante gelden moeten aangezuiverd worden. De verdere bepalingen omtrent de wyze, waarop deze vergoedingen worden toegekend, worden door ons by algemeenen maatregel van bestuur vastgesteld. Art. 4. Het invoerrecht op gedistilleerd en alle daaronder begrepen vloeistoffen, bepaald by art. 9 der wet van 1 Mei 1868 (Staats blad No. 47), wordt verhoogd van 3.50 tot 7. Art. 5. De woorden Drie en-een-halve cent, voorkomende in litera b eerste en tweede lid van art. 2 der wet van 25 Juli 1871, houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azyn (Staatsblad No. 92) worden veranderd in „twee-en-drie kwart cent". In eene uitvoerige beschouwing geeft de heer Bahlmann zpne opinie omtrent de land- bouwtoestanden elders en hior te lande. Van eene invoering van eigenlyk gezegd beschermonde rechten is geen sprake. "Ware er afdoende bescherming bedoeld, dan had het bedrag der rechten veol hooger moeten zyn. "Wat is dan de bedoeling geweest by de indiening van het wetsontwerp? In hoofd zaak tweeërlei. In de eerste plaats om, zooals de Ryks- kanselier zich by de laatste verhooging der graanrechten in den Duitschen Ryksdag uit liet, in de invoerrechten het middel te vinden om den vadorlandscheu landbouw te ont lasten, door op de schouders van den buiten- landschen producent een gedeelte van de be lastingen te leggen, waaronder de binnen- landsche gebukt gaat. Men zal de objectie luide doen klinken, dat by toepassing van de voorgestelde maat regelen de broodprpzen eveneens zullen stygen. De voorsteller is van een ander ge voelen. Graanrechten staan niet op ééne lyn met eene gemaalbelasting en de ondervinding leert lang hier al te duidelijk, dat graan rechten niet parallel loopen met de brood prpzen. Bovendien zal het volk niet meer betalen, wanneer, zooals de voorstellor ver trouwt, het provenu, hetwelk uit de heffing van de voorgestelde graanrechten voortvloeit, zal besteed worden tot vermindering van den accyns op het zout, en zoo mogeiyk tot geheele afschaffing van den accyns op de zeep. Derhalve, in de tweede plaats zullen de voorgestelde maatregelen ten doel hebben, aan de Regeering die middelen te verschaffen, welke zy noodig heeft om Of andere scha delyke belastingen af te schaffen, Of den landbouw op eene andere wyze te hulp te komen. Men vergete toch niet, dat landbouw scholen, proefstations, premiën tot veredeling van paardenras en fok vee maatregelen zpn, die geld kosten, eene soort van landbouw bescherming, waartoe ook de graanbouwer zyne bydrage moet leveren, al geniet hy van deze bescherming, aan den zuivelbereider en paardenfokker verleend, weinig of geen voor deel. Hem niet te hulp te komen, maar toch te laten betalen voor de hulp, aan anderen verleend, is en blyft eene onbillykheid. Eindelyk zal ook de zuivelbereiding voor deel trekken uit iederen maatregel, waarby het zout minder hoog wordt belast. "Wat het flnantiëele resultaat zal zyn, wan neer het voorstel van den voorsteller tot wet mocht worden verheven en in toepassing kwam, valt moeilyk vooruit te zien en is slechts by benadering te ramen. Berekend over de hoeveelheden, die in 1886 en 1887 gemiddeld meer zyn in- en uitgevoerd, na aftrek van rogge en de gerst, die gerekend worden voor de branderyen en bierbrouweryen gebruikt te zyn, verkrpgt hy eene opbrengst van 5,536,492, zonder dat deze raming aanspraak moet maken op ver trouwbaarheid en juistheid. Gemengd Nieuws, Dat Mann's „'t Yierde" veel af trek Tindt, biykt hieruit, dat van dezen marsch voor piano de eerste druk is uitver kocht. De heer Joh. J. Eggers alhier heeft nu een tweede duizendtal voor marsch-lief- hebbers beschikbaar, a 0.40 het exemplaar. In dagen, als welke wj thans beleven, waarin vliegen, muggen en tal van andere insecten, welke wy, om verschillende redenen, hier niet by name zullen noemen, het den mensch door hun talrykheid en zucht tot steken zoo lastig maken, is het misschien niet van belang ontbloot te wijzen op achter staande advertentie van den heer Swemer, omtrent het door hem verkocht wordende insectenpoeder. Op verschillende wyzen kan men uit nette busjes het poeder gemakkeiyk verwyderen, zonder dat dit zyne kracht ver liest. Op de insecten oefent het natuurlpk een vernietigenden invloed uit. De zoon van den stalhouder Van S., alhier, die gisteravond omstreeks elf uren langs den Haagweg naar Leiden met een rytuig terugkeerde, ontwaarde by het licht der rytuiglantarens naby „De Vink", oene koe, welke zich daar onbeheerd en zeer kalm over den ry weg voortbewoog. Nadat het koetje, ter voorkoming van ongelukken, een weinig bezyden den weg was gedreven, volgde het beestje, dat met deze „terzydestelling" biykbaar geen genoegen scheen te nemen, nu ATeaagggr opeens op een sukkeldrafje het rytuigr en dit met eene volharding, van eene koo wt 1 het minst te verwachten, tot op de Brees trast ter hoögte van de studentensociëteit, alwaatr men weldra de koe, als niet tot de „gonoo- digden" der rytuig-ingezetenen behoortmde, een anderen weg heenleidde. Toen hedenmorgen de gemeente- boomsnoeier "W. M. den boom op don hoek van de Groenhazengracht alhier wilde snoeien en zich daartoe een twintig meter boven den grond bevond, werd hy aangevallen doof eene rat, die voor tydeiyke woonplaats een kraaien nest had gekozen en nu woning en eigen persoon bedreigd zag. Na eene worsteling van eenige seconden werd de rat, van welk dier nergens vermeld wordt dat het ook wel in boomen verbiyf houdt, overwonnen en naar beneden geworpen, waar zy niet meer in staat was te ontvluchten. Nog nooit had M. de eer zulk een vogel, zonder veeren en op vier pooten, op zpn tocht in een boom te ontmoeten. De rat bleek een wyfje te zyn; misschien was de stryd daardoor vinniger. By gelegenheid van de Zondag, 23 Juni, gehouden match tusschen de Leid- sche Cricketclub „Achillos" en de Schiedam- sche Cricket-Club „Hermes", op het Schut tersveld alhier, behaalde de eerste in haze beide innings respectieveiyk 83 en 82 punten, terwyi de laatste slechts 49 en 27 punten behaalde. „Achilles" bleef dus overwinnaar met 89 punten. De Leidsche topscorer be haalde 40, de Schiedamsche 25 punten. By gelegenheid van de Zondag, 30 Juni, gehouden match tusschen die C.-C. „Achilles" en de Rotterdamsche C. C. „Olympia", even eens op het Schuttersveld, behaalde de eerste in één innings 138 punten, terwyl de laatste eerst 32 en vervolgens 49 punten behaalde. „Achilles" bleef dus weder overwinnaar,doch nu met één innings en 57 punten. De Leid sche topscorer behaalde 75, de Rotterdamsche 18 punten. Gisternamiddag zyn ter haring- visschery van Katwyk aan Zee vertrokken: KW. 19, schipper T. Van der Plas, reeder D. Haasnoot Nz.; KW. 64, schipper Jacob Plug, reeder P. Haasnoot Nz.KW. 28, schip per D. Van der Plas, reeder P. Haasnoot Pz. KW. 29, schipper Klaas Boon, reeder P. Haas noot Pz.KW. 53, schipper Jan Van der Plas, reeder P. Haasnoot Pz.; KW. 15, schipper Jb. Van Duivenbode, reeder H. Van der Marei KW. 16, schipper T. Van der Plas, reeder H. Van der Marei; KW. 5, schipper G. Van der Plas, reeder F. E. Meerburg; KW. 48, schipper J. Van Duivenbode, reeder D. D. Ouwehand; KW. 38, schipper Jb. Van der Plas, reeder D. Ouwehand Az.; KW. 51, schip per Klaas Guit, reeder B. ParlevlietKW. 70, schipper Jb. Haasnoot, reeder J. Schoonenberg; KW. 79, schipper Jb. De Best, reederes Naaml. Venn. Katwyk aan Zee. Uit Noordwjjk aan Zee schryft men ons van gisterenHeden had alhier by het uitbrengen der ankers een groot ongeluk plaats kunnen hebben; de boot, waarmede dit gebeurde, zonk eensklaps in de diepte. Vele menschen liepen zoo ver zy konden, in zeeenkelen, die zwemmen konden, begaven zich verder, doch twee man, die zich verweg in zee bevonden, zouden gewis ver dronken zyn, zoo niet een moedige jongen zich te paard gezet en zwemmendo het twee tal bereikt had, zoodat dit, zich vasthoudende aan den staart van het paard, behouden het strand bereikte. De naam van onzen jongen held is Jan Van Kan, 18 jaar oud en van beroep smid. De vier personen, die gered zpn, waren allen gehuwd en vaders van talryke gezinnen. Gisterochtend zyn by het water- ververschingskanaal uit zee te Scheveningen aangespoeld eenige kisten, gemerkt „Hewett Leleu", eenige vaten, zoomede een lyk, dat, daar het in verren staat van ontbinding ver keerde, terstond is begraven. Op het lyk is bevonden 5'/a pond Engelsch geld en een zakmes. Zaterdag-avond is een zestien jarige Scheveningsche jongen, die tusschen den vuurtoren en de Gedenknaald zonder toe zicht was gaan baden wat te dier plaatse door vele jongens geschiedt verdronken. Zyn lyk werd 300 M. verder aangespoeld en is onmiddeliyk naar de gemeentebegraafplaats gebracht. Zaterdag bevond zich te Boskoop de officier van justitie uit Den Haag, om een plaatseiyk onderzoek in te stellen naar hetgeen Zondagavond 23 Juni heeft plaats gehad met den politieagent G. R. Verschelden getuigen zyn gehoord. Gisterochtend kwamen met een extra-trein uit Enschedé ongeveer 460 per sonen, mannen en vrouwen, een bezoek bren gen aan Amsterdam. Het wa?en de werklieden van de heeren J. F. Scholten Zoon, die met hunne vrouwen hunnen zomerscbendag kwamen vieren. By het middagmaal, dat in het Panopticum gebruikt werd, nam de heer G. J. Kaals, president der Vereeniging „Eendracht" te Enschedé, de galegenheid waar, om namens alle werklieden, hunnen patroons, den heeren F. Scholten it Zn., dank te zeggen voor al het goede, wat z«j by gemelde heeren- ge noten; ook de heer J. Wevers uitte in gevoel volle woorden zgne- verplichting aan den heer 8. Hasselman, als directeur der fabriek. Door beide hosrea werd op rasht harkakyke wyze geantwoord! De zalen van tl Panopticum, versierd: met eene tropee van vlaggen, met het Emsehe- deesche wapen ia het midden, bodem eene uitmuntende gelegenheid aan. Men schryft uit Dintokoo-rd- ((K.-B.) Jl. Zondag ontlastte zich in deze streek een onweder, vergeaeld van eoxe allerhevigste hagelbui. De stiokken y's wzsnt hagel3teenen waren het niet - vielen ter grootte Tan een kippenei met massa's op de velden neer. Aan hot vlas, de tarwe en de boekweit isseerveel schade berokkend; ja, or zyn zelfs enkele kleine vlasboeren, die totaal geruïneerd zyn en aan groote eigenaars is voor duizenden guldens schade toegebracht. Op sommige plaatsen lagen de brokken, ys twee voet hoog. Op andere plaatsen, als te Zevenbergen en, Zundert, is door den hagel aan de veldge wassen aanzienlyke schade toegebracht. Te Esschon, nabjj Rozendaal, is gisteren de hofstede van P. Hennekam door brand vernield. De geheele voorraad hooi en vele landbouwgereedschappen werden eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd.. De schade wordt geraamd op 6000. In de Belgische grensgemeente Bommershoven, by Tongeren, heeft een gen darme een dubbelen moord gepleegd. In den nacht van 23 op 24 Juni waren de mare- chaussées Peeters en Varendonck, van de brigade Tongeren, op wacht in voornoemde gemeente. Na verschillende herbergen bezocht te hebben, landde men ook aan in die van zekeren Lakei, waar dansmuziek gehouden werd. De marechausee Peeters danste ver schillende keeren, waarover zjjne wapenbroe ders hem berispten. P. werd hierover booa op zyn kameraad en nog meer op den kas telein, die hem wegens zyne verregaands dronkenschap „drank" weigerde. Hy laadde terstond zyn geweer en plaatste zich nadat allen uit de zaal gevlucht waren in een hoek, onder bedreiging ieder te zullen dood schieten, die den drempel der deur over- schryden zou. Toevallig kwamen er weinige minuten later twee jongelieden uit het dorp en alvorens men den tyd had hen te waar schuwen, had reeds een kogel beiden door boord. Eén van hen, zekere Aug. Dieu, bleef op de plaats doodde andere, Van Huizen genaamd, is den volgenden dag gestorven. BUITENLAND. Frankrijk. In de zitting, welke gisteren door de Kamer van Afgevaardigden is gehouden, stelde de heer Roche voor, de militaire pensioenen met 3 millioen te verhoogen. De heer Rouvier, minister van financiën, bestreed dit Toorstel, dat echter met 275 tegen 244 stemmen werd aangenomen. De heer Lafont vestigde vervolgens de aan dacht op de lasterlyke beschuldiging, waaraan sommige afgevaardigden en de regeering bloot staan, en wees daarby meer bepaaldeiyk op een artikel van de „Presse," waarin de heer Tirard wordt aangevallen. De heer Philippon wenschte deze opmer king van den heer Lafont in eene interpel latie veranderd te zien. Daarby ontstond tus schen de heeren Rouvier en Andrieux eene scherpe woordenwisseling, welke zóó hoog liep, dat de kamerboden tusschenbeide moes ten komen. Dienvolgens heerschte in de Kamer groote opschudding. Ten Blotte werd met 349 tegen 116 stemmen eene motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De Kamer geeft opnieuw hare ver ontwaardiging te kennen over het schandeiyk stelsel van laster jegens het gouvernement, en gaat over tot do orde van den dag." Dnltaohland. Gisternamiddag, kort vóór 5 uren, ging het jacht „Hohenzollern," met den keizer en ge-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2