ontving hü hedenmorgen van zjjn patroon, het kantoor personeel en zijne gezellen ter binderij doelmatige geschenken, waarvan de aanbieding, gepaard met velerlei gelukwen- schingen, op den jubilaris blijkbaar een ver rassenden en dankbaren indruk maakte. Ten aanzien van de onlangs gehouden openbare aanbesteding betreffende het ver richten van eenige verfwerken ten dienste dozer gemeente, waarbij de gunning van het lste perceel was aangehouden, hebben bur gemeester en wethouders thans besloten het werk te gunnen aan den heer W. G. J. Lezw(jn, voor de som van ƒ310; tevens be sloten zjj om het verrichten van eenige werk zaamheden aan de schoolgebouwen, waarvan de gunning van het lste perceel mede was aan gehouden, toe te wijzen aan den heer S. Van Leeuwen, voor 123. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Juni ingelegd ƒ59,350.50, terugbe taald 28,720.63, terwijl zijn afgegeven 82 nieuwe- en geheel afgelost 76 boekjes. Op 30 Juni bedroeg hot gezamenlijk tegoed der 8640 inleggers l,734,274.97'/j. Aan het jaarverslag der Nederlandsche Jtjjnspoorweg-Maatschappij is het onderstaande ontleend De spoorweg Leiden-Woerden ondervond de gewenschte gevolgen van de algemeene verlevendiging van het verkeer. Zijne ont vangsten klommen van 130,414.31 tot op 137,112.7272, en vermeerderden dus met ƒ6698.4172, of ruim 5 percent. Voornamelijk was dit te danken aan toenemende ontwik- koling van hot personenverkeer, hetwelk vermeerderde met 11,201 reizigers en met bagage meer opbracht aan vracht 4708.15. Ter bevordering daarvan werd eene groote verbetering tot stand gebracht in de aan sluiting te Woerden. Met den aanvang der zomerdienst regeling- trad de nieuwe aansluiting in werking, en daarvan is nu onder anderen het gevolg dat de hoofdtreinen uit Leiden slechts enkele minu ten vroeger behoeven te vertrekken dan uit Den Haag, in aansluiting naar het noordon en oosten, welke tot dusverre veel te wenschen overliet, en sok dit is nog voor verbetering vatbaar, wanneer er over den nieuwen aanleg met grootere snelheid zal kunnen gereden worden, dan in den eersten t\jd geraden scheen. Het batig saldo der exploitatie vermeerderde maar verhouding van de toegenomen ontvang sten, en bedroeg ƒ55,664.5972 tegen ƒ50,291.98 in het jaar te voren. Ter voldoening aan de verbintenissen jegens de maatschappij Leiden- Woerden moest dit saldo worden aangevuld met slechts 79,375.4072 ten laste der inkom stenrekening tegenover de ƒ84,748.02 van 1887/88, de ƒ89,276.1072 in 1886/87 en de 92,622.72 over 1885/86 daaraan bijgepast. De gemaakte kosten op en nab(j het station Woerdvn hebben tot uit". April ongeveer 88,000 bedragen. De reserve-rekening voor eventueele waarde vermindering van activiteiten, ten vorigen jare geklommen tot op ƒ584,770.37, werd weder verhoogd met de 79,375.407j. welke de inkomsten rekening had by te passen bü de netto-ontvangsten van den spoorweg Leiden-Woerden ter bekoming van het ge waarborgde minimum van 135,040. Zjj kwam dus te staan op 664,145.777®. De heer G. Van Andel Lz. te Rotterdam is tegen 1 Aug. a. s. benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school u. I. o. te Leiden. Van de bü het 2de reg. veld art. gede tacheerde officieren zijn ingedeeld: de 2de luitenants jhr. E. J. M. Wittert en C. E. Croiset v. Ucbelen te 's-Hage en de 2de luit. A. F. Singels, b(j de batterijen te Leiden in garnizoen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen: 42, ƒ21.50, ƒ4.40 en ƒ2.20. Bjj het groot-Oost-Indisch ambtenaars examen, van 17 tot 29 Juni 11. te 's-Hage gehouden, zijn, naar orde der eindranglljst, de volgende heeren toegelaten J. B. Van der Houven van Oordt (L.), H. Selleger (D.), (deze beide eersten, wegens gelijk eindcijfer, alphabetisch geplaatst], B. T. H. W. Van Hasselt (L.j, A. Mulder (D.j, J. P. W. Houtman (D.), G. Engelberts (D-), C. Canne (D.), K. Wybranda (L.), Th. Brouwer (D. en L.), H. Doeff (D.), W. A. J. Noltenius Van Elsbroek (D.), H. Van Santwljk (D.), J. A. H. S. Hanozet Gordon (L.), J. A. Verstege (D.), P. D. Mens Fiers Smeding (D.), J. M. Masset (D.), H. Th. M. Pino Post (D.), mr. A. C. P. Lammere Van Toorenburg (D.), G. H. Th. Wiggers Van Ker- chem (D.), mr. E. F. Eollmann (D.), L. W. Van Stonis (D.). Do letters D (Delft) en L (Leiden) achter de namen der toegelatenen geplaatst, wijzen aan bü welke der beide instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch Indië zO hunne opleiding hebben ontvangen. B. en Ws. van Den Haag hebben heden aanbesteed het rioleeren en herbestraten van de Teniers-, Jan van Gojen- en een gedeelte van de Rembrandtstraat aldaar. Minste inschrijver was de heer H. D. F. Meyer, te Leiden, voor 2800. Door miss Mary Bundock, te Casino, N. S.-Wales, Australië, zyn 3an 's Rüks Ethno- graphisch Museum ten geschenke gegeven eenige voorwerpen van de inboorlingen der kolonie New South-Wales, geïnventariseerd als serie 642. De beschrijving daarvan komt voor in de Staatscourant van heden. Zaterdag-avond is te 's-Hage overleden de heer mr. E. G. Ph. Gertsen, oudste raads heer in den Hoogon Raad der Nederlanden. Na gedurende vele jaren te 's-Gravenhage als advocaat de practjjk te hebben uitgeoefend, werd de heer Gertsen benoemd tot rüksad- vocaat te Maastricht en vervulde die betrek king totdat hü in 1868 züne tegenwoordige betrekking aanvaardde en daarin, niettegen staande zyn hoogen leeftyd hü was ruim 82 jaar met voel toewüding werkzaam was. Aan het departement van buitenlandscbe zaken bestaat gelegenheid tot plaatsing van een tweeden klerk, op eene jaarwedde van 400. Nederlanders, die op 1 Januari 1889 den leeftyd van 18 jaren hebben bereikt en voor eene benoeming in aanmerking wen schen te komen, wordt verzocht zich, vóór 15 Juli a. s., bü gezegeld verzoekschrift, te wenden tot den minister van voornoemd departement, onder overlegging van: hunne geboorteakte; een bswy's van goed gedrag, afgegeven door het gemeentebestuur hunner woonplaats, doch van geene vroegere dagtee- kening dan den lston Juni 1889; verdere getuigschrifïen, zoo die er zün, en proeven van schoonschrift. Vereischte kundigheden zün: voldoende bekendheid met de Fransche, Engelsche en Duitsche talen en het schrijven van eene mooie, vlugge hand, waarop in het bijzonder zal worden gelet. De heer P. Jentink Az., pred. bü de Hervormde gemeente te Suawoude, heeft, na büna 45 jarigen predikdienst, zün eervol emeritaat aangevraagd. Het stoomschip „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Juni Gibraltar; de „Drente" vertrok 29 Juni van Batavia naar Rotterdam; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 30 Juni Gibraltar; de „Rotterdam," van Nieuw-Tork naar Rotterdam, passeerde 30 Juni Lizard; de „Veendam," van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 30 Juni Lizard. Offlcieele Kennisgevlngon. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 4 Jnli, dea namiddags te twee uren. Punten tor behandeling: 1°. Verzoek van K. Jeeae Rz., om continnatio ala Btad;-apotkeker. (121) 2®. Benoeming van een stads- heel- en geneeskun dige. (128J 3°. Voorstel betrekkelijk bet aanbrengen van eenigo veranderingen aan het Stedelijk Museum in ver band met de oprichting van de Kunatzaal. (107) 4°. Verzoek van D. Meijer, om terugbetaling van schoolgeld, lager ondorwjjs. (122) 5®. Idem van A. Do Vroede o. a. betrekkelijk dem ping van oen gedeelte der Wittoaingelaloot. (123) 6". Idem van H. Van Zoclen, om eene brng to log gen over de Ryneburgereingelaloot. (124) 7°. Idem ale voron van J. W. Boekwijt, over de Wittesingoleloot. (124) 8°. Suppletoirs staten van begrooting en staten van af- on overschrijving op de begrooting, dienst 1888, van het B.-C. Woee- en Oudelio- denhuis eu hot B.-C. Armbestuur. (125) 9®. Idem als voren van bet H. G.- of Armo Weos- en Kinderbuis. (126) 10®. Verzoeken van Patrimonium en den Kerkeraad der Christelijk Gereformeerde gemeente be trekkelijk eene afschaffing van de kermis. (127J 11®. Idem van do afdoeling de beide Katweken dor Voreeniging tot bevordering van do Nederland sche vieseherij, betrekkolijk de oprichting van eene overdokte vÏBcbmarkt. (129) 12®. Voorstel tot hot aanbrengen van oenige herstel lingen aan gemeontegebonwen onz. (130) 13®. Verzoek van M. G. en W. Splinter, ter bebouwing in gebruik van grond langs don Hsarlemmor- trekweg. (131) 14®. Idem van A. P. Hartog. geb. Wuyater, om terug betaling van Bchoolgeld, lager onderwijs. (133) 15®. Voorstel betrekkelijk de uiigiflo van permissiën voor de jacht op waterwild in do Vroonwate- rsn. (134) 16®. Idem betrekkelijk hot viaachen in de Singel- grachten. (135) Gemengd. NSeavra. Een onzer oudste sitadigenooten viert dezer dagen feest mifir zijne vrouw of heeft daartoe ten minste red jn. VTjJ IhebbeD op hot oog den heer J. F. Schiec&en echtgenooie, wien 12 Juli het voorrecht rstHte- beurt vallen den dag te herdonken, waamp zip vóór zestig jaren in het huwelük traden-Beidea zün alles zins, wat hunne gezondheid betreft, tot feest vieren in staat. De jubilaris was ruim veertig jaren aan stedelüke schutterü onzer gemeente-ais kapel meester en muzikant verbonden, berwül zün©- diensten bü hot Studenten-nnsziekgezelschap. „Sempre Crescendo" op hoogea pry's gesteld werden. Bü gelegenheid van ajjn gouden bruiloftsfeest mocht Schieck dan ook hot ge noegen smaken dat voor hem, tor züner eero en benefice, door de leden van do muziek corpsen der infanterie en der scbutterü, onder leiding van de heeren Grentzius en Locher, een groot harmonie concert werd gegeven op- „Zomerzorg". De tüden sehünen veranderd te zyn of de diensten van den jubilaris, schut terü kapel en „Sempre" bewezen, bü voor tien jaren minder in waarde te zün geworden. Ter züner eere en benefice wordt nu niets gedaan, ofschoon onze stad onder hare inwoners vele welgestelde leerlingen van Schieck telt. Hun zü hü aanbevolen. Mochten zü deze bruigomsdagon van den oudsten drager van het Metalen Kruis nog maken tot war© feest dagen 1 Mochten zü zich gedrongen gevoelen hem een bezoek te brengenGalgewater 19, boven, achter het NoordeindeMochien velen alzoo toonen den grijzen, eenmaal verdienstelij ken toonkunstenaar geenszins vergeten te zün Hoe goed zou dat hem en züne panden wezen 1 Het is gebleken dat de passage door de Vrouwensteeg, ten gevolge van het breken aan een perceel aldaar, allesbehalve veilig is. Zekere W. T. toch kreeg Zaterdag namiddag nabü dat pand een tamelük zwaren steenklomp op den hoed, welke zün hoofd gedeeltelijk beveiligde. De hoed zag er weldra zeer doorluchtig uit, maar ook het hoofd van den man was nog gewond. Bloedende liep T. „Minerva" binnen, waar eenige heeren hem bereidwillig hulp verleenden. Later begaf hü zich naar den apotheker v. d. L., die de wonde met eene pleister bedekte, waardoor de bloed stroom werd tegengehouden. De man moet door bloedverlies zóó verzwakt zün, dat bü heden züne gewone werkzaamheden nog niet kon ten uitvoer brengen. Do eerste gedachte bjj ons bin nentreden te kwart vóór achten van het bovenlokaal der Stadszaal op Zaterdag jl. was, dat de nieuwsgierigheid naar eene groote büeenkomst van het „Leger des Heils" hier ter stede er aanmerkelük op verminderd was, dat de belangstelling in de legerzaak tot een minimum was gereduceerd, en wü ver heugden ons reeds in het vooruitzicht van eene onbelegerde zitplaats en eene draaglüke temperatuur, toen bü achten en even daar over de schare dermate aangroeide, dat er plaatsen in zaal en op galerütje te kort kwamen, dat mannelüke bezoekers in de kozünen voor do geopende ramen hun bivouac opsloegen en menige dame geposteerd moest blüven in het looppad. Vele heilssoldaten waren op het platform, met of zonder rood tricot, büeen; anderen zaten onder de gewone menschen en namen daar onverholen deel aan de oefening, welke door eenige gebeden geopend en elk oogen- blik door luidruchtig gezang, waarbü zelfs in de handen werd geklapt, opgevroolükt werd. Orgelspel begeleidde ditmaal het gezang, maar het werd overstemd, zóó goed bleken velen op de hoogte der melodieën te zün. Majoor French hield in de Engelsche taal eene toespraak, welke zin voor zin in het Nederlandsch werd vertolkt. Belangrüke mede- deelingen, voor het meerendeel evenwel voor de bezoekers reeds oud, werden door hem gedaan. Nieuw was de tüiing, dat de vrouw van den majoor nog niet gekomen was, maar Zondag by de oefeningen zou tegenwoordig zün. Na vele liederen gezongen te hebben, waar onder een lied uit de nieuwe „Heilssoldaat," welke menigeen zich voor drie cents had doen toereiken, na eene collecte, mot een bakje op practische wüze, ten minste onder een ge willig publiek, uitgevoerd en nadat eenige heilssoldaat-candidaten, meest allen bekende Leidenaren, met een glimlach op hun bekend gelaat, en onder wie ook een echt soldaat, een toespraakje hadden opgezegd, nam majoor French de Dieuwe corpsvlag ter hand en bood die onder geestdriftvolle bewoordingen de vrouwelyïe kapitein on luitenant aan, die de stok onmiddellijk vast omklemden. De vlag is van katoen, bevestigd aan een donkeren slok met gelen knop; ze is lang ongeveer 1 H. en breed ruim 1/2 M. Ze heeft een blauwen rand (blauw, zoo beweerde de majoor, is <fe kleur der reinheid), een rood (de kleur van bloed) middenvak, waarop eene gele (de kiene van vuur) ster, waarin de woorden „bloed: en vuur" en het cü&r twintig, zeker dat van het corps alhier. Na een verzoek tot hen, die ireuw aan deze vlag zwoeren, om „op de- voeten te gaan staan," na een» kleine rede- van kapi tein en luitenant, na bet uitspreken van ge beden eu eene opwekking om des anderen daags de drie- byoenksmsten, ééns reeds des morgens te reven ursn, vooral bij. te wonen, mocht het groot aacbia) personen, die óf 15 cents óf ÏO cents voor eene zit- of staan plaats, waar dan ook, betaald hadden, in alle orde on zeer warm- töe zaal en de galery' ver laten en, ook in volmaakte orde, de buiten deur bereiken, niet evenwel dan alvorens, onder hunne kin bemerkt te hebben zeker bakje met eene fiinke sleuf. „Bloc-'ïeu's cacao, het ftijnste merk, uitsluitend in bussen," met du-idelüke zwarte letteren gemaald op de onderscheidene sc'aut- tingen rondom de plaats, waar eenmaal de Karnecoelksbrug lag, heeffi eene kleine ver andering ondergaan. Eeno hand, met kwast en donkerkleurig vocht gewapend, misschien daartoe bewogen of geleid door een concur rent! e-geest, zulk eene fcand hoeft de ij vaa het woord fijnst, welke-iieh daartoe bijzonder leende, vermoedelük dea nachts, veranderd in een u, zoodat er nu staat funste. 'Weliswaar wordt dat woord ni«4 zoo in onze taal ge schreven, maar weL spreekt man in Leiden soms van fans in plaats van runs, dat be- teekentvochtig, muf, enz. Zou de haDd, welke die verandering heeft aangebracht, Blcnker een endienst bewezen hebben? Misschien niet. Kook or aal er toch zelf geen order toe gegev3u hebben, ter wille der reclame? De mensch en vooral de cacao- mensch is zoo slim'. Bü een vreeseljjk onweder, dat zich Zaterdag-middag boven de gemeenten Leimuiden en RUnsaterwoudo ontlastte, sloeg de bliksem in een der graanpakhuizen van den heer C. Van der Linden, wonend© in laatstgenoemde gemeente. Na aan den voor gevel een stuk cement weggeslagen ie bob ben, koos hü zünen weg door do gesloten deur, sloeg in het beneden-pakhuis een stuk kalk van den muur, splinterde een moerbint, en na op den zolder nog eenige schade aan gericht te hebben, verliet hü, zonder brand te veroorzaken, het gebouw. Een wonder mag het heeten, dat de knecht, die juist in het pakhuis werkzaam was, met een hevigen schrik, zonder meer, vrükwam. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Pichon de regeering geïnterpelleerd over de incidenten, welke op 21 Juni in de zitting der correctioneels rechtbank zün voorgekomen. Het betreft hier do zaak van den heer Ivan de Woestyne, wiens naam in het procos-Meyer genoemd is. De heer Pichon deelde den inhoud mede van een brief, in genoemde zitting door den advocaat van den veroordeelde Meyer voorgelezen. De heer Thévenet, minister van justitie, gaf een overzicht van de feiten, welke op be doeld rechtsgeding en op de veroordeeling van Meyer betrekking hebben. De minister las daarbü een brief voor, door Meyor aan züne moeder geschreven. De heer De Cassagnac viel hier den minister in de rede en zeide: Deze brief is door uwe politie zelve vervaardigd. Gü züt zelf een Meyer; gü zyt medeplichtige van dien dief. Ik zeg dit en blijf er bll- Voor deze woorden werd op den heer De Cassagnac de censuur toegepast, mei tüdelük verbod om de zittingen bü te wonen. De heer De Cassagnac verliet daarop de zaal, door vele leden der rechterzüde vergezeld. Drie motiën van orde waren voorgesteld. Die van den heer Pichon luidt aldus: „De Kamer, de wüze, waarop sommige tegenstan ders der republiek discussie voeren, aan de openbare verachting prfls gevend, noodigt de regeering uit maatregelen van bedwang te nemen." Het eerste gedeolte dezer motie werd aangenomen met 390 tegen 161 stemmen, en het geheel met algemeene stemmen. - In de parlementaire kringen te ParUs

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2