een sieraad van de Nederlandsche Zeemacht uitmaakte, aan den schoot der aarde toever trouwd werd. Zéér verdienstelijk had Dq 1 Vogel zich gemaakt tijdens zijn verblijf aan de Kweekschool, waar hij een groot aar nam in de opleiding en vorming der on~fint, daar aangekomen. Zjjne nage" J leven bjj de marine, en r >fc bre6d6 willende opsommen w^( en hoe De Voge, geweest gaf de De Qo woord aan den heer jhr. r. ,r F. De Casembroot, Do ogel s ouden coram' 0 br ^ndant. 1 f1 wees er op, hoe De Vogel den .^n geest wist te bewaren onder de 300 ..oppen, uitmakende de equipage van de '„Medusa", hoe hjj door zijn gunstig voor beeld en zjjne kalmte het volk in oogenblikken van gevaar wist te bezielen. Zoo één, dan behoorde De Vogel geridderd te z(jn met de Militaire Willemsorde, welke hem echter, om niet in 't openbaar te bespreken redenen, nooit is toegekend. Bij terugkomst van de expeditie tegen Japan, begaf do heer De Casembroot zich naar den Koning, deolde het betoonde gedrag van De Vogel mede en naar aanleiding daarvan werd het kruis „Virtus Nobilitat" (deugd adelt) der Orde van den Nederlandschen Leeuw hem geschonken. De Vogel was een van zijne verdienstelijkste onderofficieren. Zijne assche ruste in vrede! De heer De Goeje trad nogmaals voor om den heer Mann voor zijne assistentie te be danken en namens de familie ook alle belang stellenden. Hiermede was de treurige plech tigheid afgeloopen. Jan De Vogol werd geboren 7 November 1819 te Ouddorp en kwam bjj de Koninklijke Nederlandsche Marine 7 October 1840. Hy bleef toen tot 17 Maart 1846 in dienst en bracht het tot matroos 1ste klasse. Met ont slag gegaan zijnde, bleef hij niet lang burger, want op 1 April 1846 trad hjj weder in dienst en bracht het tot den hoogsten graad van onderofficier. In 1848 (1 October) werd hy kwartier meester en opvolgend bracht ieder jaar hem een hoogereu graad. Zoo werd hij 1 April 1849 tweeden schiemansmaat, 1 April 1850 eersten schiemansmaat, 1 Januari 1851 schie man, 1 Januari 1852 bootsman, terwijl 1 Augustus 1854 De Vogel opgenomen werd in het vaste corps dek- en onderofficieren. Den lsten Juni 1858 werd hjj bevorderd tot schipper (sergeant-majoor) en 1 Januari 1866 bereikte hij den hoogsten graad, nl. opper schipper. Op 1 Maart 1867 werd De Vogel belast met het commandement van Zr. Ms. kanon- neorboot No. 71, te Leiden gostationneerd ten dienste der Kweekschool voor Zeevaart; hjj bleef daar tot 1 Juli 1877. Daarna werd hjj gedetacheerd aan boord van het wachtschip te Willemsoord tot Januari 1878, waarna hij eervol ontslag uit den dienst verkreeg met pensioen. Wat De Vogel voor de Kweekschool voor Zeevaart was en hoe hij zich daar van zjjne taak kweet, hebben de verslagen van die Inrichting meermalen vermeld. Aan de uit breiding en meerdere bekendheid er van heeft hij het z(jno bijgedragen en tal van jongens heeft hij tot degelijke matrozen gevormd. Den 14den Februari 1802 werd De Vogel versierd met de kleine gouden medaille en den 17den April 1872 werd hem de groote gouden medaille uitgereikt. Hij telde toen 53 jaren en had 50 dienstjaren. Maar het schoonste eereteeken, dat De Vogel ontving, was zjjne benoeming tot Broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw op 11 Februari 1865, ter belooning van zijne deelneming aan het gevecht voor Simoniseki (Japan) op 11 Juli 1863, alwaar de passage van die Straat ge forceerd word onder het vuur van acht bat terijen on twee schepen. Hjj diende toen oqder de bevelen van den thans nog levenden vice admiraal jhr. F. De Casembroot, toen malig commandant van het st. „Medusa." Bjj Zr. Ms. besluit van 6 Februari 1864 was Do Vogel eervol vermeld, maar na afloop der expeditie werd hom dit broederkruis op de borst gehecht. In September 1864 nam hij nog deel aan de expeditie tegen den vorst van Nagato (Japan). De Vogel was een zeeman van den echten stempel, een van de oude garde, die heel wat gezien en ondervonden had. Voorzeker zullen velen der lezers, die hem kenden en met hem in gesprek zjjn geweest, zich nog herinneren hoe lijj vele bijzonderheden uit zjjn rijk bewogen leven kon meedeelen, onop- gesmukt, eenvoudig, zooals hijzelf altjjd was. Toen hy besloot den dienst vaarwel te zeggen, einde zjjne verdere levensdagen ru.'Jcig door te brengen, was dit wèl gemeend, maar het werd niet ten uitvoer gebracht. De Vogel kon niet rustig blijven, en of schoon eene oogziekte hem bijua blkid ge maakt had, toch heeft b"y niet opgehouden te arbeiden „zoolang het dag was." Eere zijner nagedachtenis! Er is een flink oud kameraad, een goed echtgenoot, een edel vader ter laatste rustplaats gebracht. Rust daar vredig, De Vogel! Gjj hebt het verdiend! Jan H. Gemengd Nienvr*. Het geroep van „brand! brand!" deed gisteravond menigeen onzer stadgenooten even over achten voortsnellen naar de met rook vervulde Kuipersteeg, bereikbaar van Ouden Rijn en van Haarlemmerstraat, waar in een pakhuis van den koek- en banketbak ker A., aan don Ouden R(jn, brand heette te zjjn uitgebroken en werwaarts zich weldra ook de politie met haren slangen wagen en een gedeelte der brandweer met handspuiten spoed den. Het bleek evenwel dat de brand van geen ernstig karakter was, dat de brand- «lang n geen dienst behoefden te doen en dus ook het water der brandspuiten onnoodig was, redenen, waarom èn de slangenwagen èn een drietal spuiten even spoedig konden inrukken als zij genaderd waren. Een hoopje oud papier was, na eerst heel veel rook veroorzaakt te hebben, in brand geraakt en werd in de steeg geworpen. Dit spoedig geëindigd branden van papier hield nog langen tjjd tal van nieuwsgierigen bjjeen. Gisteravond had alhier een dier buitengewone ritten per tram plaats, welke nog wel tot de zeldzaamheden behooren, maar moer en meer in zwang schijnen te komen bjj een zeker gedeelte van Leidens inwoners. Uit de richting der Plantage reed ten viertal met vlaggen versierde tramrijtuigen naar „Zomerzorg." In den oersten wagen bevonden zich eenige werkende leden van Oom Hein richs zeer bekend muziekcorps; in de vol gende rijtuigen waren heeren gezeten, terwijl op eiken wagen, zoo vöór als achter, vier fakkeldragers stonden, die niet nalieten met hunne toortsen veel licht van zich te ver spreiden. Gedurende den rit werd bengaalsch vuur ontstoken, dat het vermogen bezat een rossen gloed te doen uitstralen en menigeen te doen medewandelen tot Zomerzorg, het geen zonder bezwaar ging, daar de paarden der tramwagens voor eiken wagen twee hunne geheelo paardenkracht in geenen deele in werking stelden. Dit is een meer en meer gebruikelijk wor dend gedeelte van het programma eener promotiepart i). Men schryft ons uit Boskoop, dd. 24 JuniDe Zondagsrust werd hier gis teren op bedenkelijke wys gestoord door de politie 1 In den namiddag liep een der veldwachters, gevolgd door eene joelende en tierende jongensbende, door het dorp. De man bleek in een staat te verkeeren, welke hem al heel weinig geschikt maakte tot handba ving van orde en rust. Kort daarna, vermoe delijk geprikkeld door de uitjouwende menigte, kwam hij uit z(jn huis te voorschijn, gewapend met eene revolver, waaruit hjj vorschillende schoten loste op de inmiddels sterk aange groeide menigte. Een bloempot werd door één hunner tegon des veldwachters schedel in scherven gosmeten, waarop de politie man den terugtocht naar huis aannam. De burgemeester, inmiddels ter plaatse verschenen, begaf zich in het huis, waar 't, naar men zegt, heel wat moeite gekost heeft, den woedenden man meester te worden en onschadelijk te maken. Hj) werd later in den avond, behooriyk ge boeid, naar het huis van arrest overgebracht. Hiermede eindigde het min verkwikkeiyk voorspel der Boskoopsche kermis, welke heden aanvangt. In de Haarlemmermeer is naby Sloten een meisje van vijf jaren, van P. J. Biomans, door het passeeren van twee wagens overreden, zoodanig, dat het onmiddellijk op de plaats dood bleef. Aldaar heeft zekere S. S zich door ophan ging van het leven beroofd, nalatende vreuw <n kinderen. De aanleiding tot deze ramp zalige daad wordt daaraan toegeschreven, dat de ongelukkige geen vooruitzicht in zyne pas gekochte zaak had. Donderdag 27 Juni a. s. wordt le Hoofddorp de jaarlyksche wolmarkt ge houden. Zondag tegon den avond had te Benthuizen eenedroeve omstandigheid i plihts. Het dochtertje van den heer v. d. V. B., een meisje van omstreeks vier jaren, j de oogappel der Ouders en de lievelinge van allen, die het kenden, wist zich ongemerkt van hare zusjes te verwijderen, en geraakte al spelende te water. De vader, door zyn oudste dochtertje daarmede in kennis ge steld, ijlt naar de plaats des onheils, begeeft zich te water en redt de drenkelinge, doch, zooals later bleek, helaas! als ïyk. Alle aan- gowende pogingen tot opwekking der levens geesten bleven vruchteloos, zoodat de dokter slechts den dood moest constateeren. De ouders zyn diep bedroefd en de verslagen heid in het dorp is algemeen. Te Aarlanderveen woedde Maan dag-middag een zwaar onweer, vergezeld van een malschen, verkwikkenden regen, waari y de bliksem sloeg in den watermolen van B. Van Vliet, eene molenroede, alsmede de houten kap van den schoorsteen, vernielde, en twee der hooge boomen op de Oostkade trof. Gistermiddag omstreeks half- twee viel het achtjarig zoontje van B. M., mattenschipper, liggende te Oude Wetering, in het water. Het ware zeker verdronken als J. V. W. niet zoo kloek geweest was het kind te redden en weder op het droge te brengen. Alle lof komt hem toe. Op de lyn Atjehstraat by de Haagsche Tramwegmaatschappy in de Cele- besstraat is Zondag-middag een passagier, die op het voorbalkon op de leuning zat, achterover gestort, onder den wagen ge raakt en kort daarop overleden. Gisternacht is te Amsterdam door de rechercheurs Peters en Rost van het hoofdbureel, in de Nes aangehouden de dader van den diefstal der medailles by den heer Krelage te Haarlem. Het is een oude bekende van de justitie. Hy is naar Haarlem overgebracht. De persoon, by wien de medailles dadeiyk zyn versmolten, behoort tot eene familie, die herhaaldeiyk door dergelyke feiten met de justitie in aanraking is geweest. Zondagavond te 7 uren is do heer H. J. Rodonhof uit Amsterdam, met zpn luchtballon „Excelsior" van het sport terrein „De Phoenix", te Haarlem, opgestegen. Onder begunstiging van prachtig weder had do opstyging plaats ten aanschouwe van duizenden personen, die op en naby het ter rein hadden postgevat. De ballon steog, wegens windstilte, byna loodrecht omhoog en dreef langzaam over de stad, in zuidwesteiyke richting voort. Even na 8 uren daalde de ballon en streek neder op een weiland van do buitenplaats „Mariönbosch", by de water leiding onder Heemstede. De tocht werd medegemaakt door de heeren S. uit Amster dam en C. Sorgdrager, onderwyzer te Haar lem. Eerstgenoemde bekwam by het verlaten van de mand eene kleine verwonding aan een der duimen, overigens is de reis gelukkig afgeloopen. De ballon bereikte eene hoogte van 1080 meter. Het stoomschip „Brom o," van de Rotterdamsche Lloyd, heeft de reis van Batavia via Aden, Port-Said en Marseille naar Rotterdam, inclusief het oponthoud in de verschillende havens, in 37 dagen en 8 uren volbracht. In een klein, door twee gezinnen bewoond pand in de Ruiterstraat te Arnhem ontstond gisternacht omstreeks halftwee brand, welke weldra uitsloeg. De bewoners, gewekt door oen paar burgers en een politie agent, ontvluchtten met de kinderen de vlammen. Een brandkraanwagen van het hoofdbureau van politie stuitte den ïrand, welke reeds vrywat schade had aangericht. Het pand was verzekerd. Ten gevolge der hitte is te Groningen een man zeer plotseling overleden. Er ontstond Zondag-middag brand te Made (Oosterhout), waarby in korten tyd twee huizen en inboedels in asch lagen. Do panden waren bewoond door Van Brachts en Maryussen. Van laatstgenoemde is een driejarig kind in de vlammen omgekomen. BUITENLAND. Frankr||k. De Kamer van Afgevaardigden heeft de begrooting van oorlog in haar geheel aange nomen. By de beraadslaging over het budget van openbare werken heeft de heer Provot de regoering geïnterpelleerd over de onregelma tigheid, welke in 1884 door het ministerie is gepleegd. Het betreft eene schadevergoeding van 8400 fr.welke jaarlyks aan den senator Béral is betaald. Na een debat, waaraan de heeren Yves Guyot en Reynal deelnamen, werd eene motie, waarmede de regeering zich had vereenigd, om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan, met 382 tegen 343 stemmen ver worpen. De heer Déroulède is te Angouléme vry- gesproken van de beschuldiging van rebellie jegens oen commissaris van politie, maar tot 100 fr. boete veroordeeld wegens beleediging. De heer Laisaint is vrygesproken, doch de heer Laguerre tot 100 fr. boete veroordeeld wegens bedreiging jegens een ambtenaar. De „XIXme Siècle" werd wegens belee diging van den directeur van het chemisch laboratorium der stad Parys, den heer Girard, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, duizend franken geldboete en vyftien duizend franken schadevergoeding. Het blad verklaart dat die veroordeeling niet zal beletten dat het den stryd zal biyven voeren tegen Girard in 't belang der bewoners van de hoofdstad. Ter Parysche tentoonstelling is eene reproductie van de „Temple", in welk gebouw de koninkiyke familie in 1792 gevangenge houden wqrd, voor het publiek gespend. Duitacllluild. In de Duitsche pers doen officieuze ge ruchten de ronde, volgens welke Duitschland voornemens zou zyn, zyne toezegging tot by- woning van de internationale arbeidsconfe- rentie te Bern zoolang uit te stellen, tot de quaestie-Wohlgemuth geheel uitgemaakt zal zyn. De „Voss. Ztg." zou dit betreuren, daar zulk een maatregel juist in de tegenwoor dige omstandigheden zeer ongewenscht zou komen. Het is toch algemeen bekend, dat zoowel de regeering als prins Yon Bismarck persoonlyk tegen internationale bescherming der arbeiders zyn gezind en het verwyt ligt dus voor de hand, dat de regeering het ge schil met Zwitserland slechts als een voor wendsel wenscht te gebruiken om van deel neming aan de byeenkorast, welke met het ge schil volstrekt niets te maken heeft, ontslagen te zyn. Zwitserl and. Men verneemt uit Genève, dat daar eene conferentie zal plaats hebben, ter bespreking van de moeilykheden, die tusschen Duitsch land en Zwitserland gerezen zyn. Tot nog toe is den Bondsraad intusschen geen aanbod voor eene schikking gedaan. De dezer dagen vermelde verklaring van den hoer Droz in don Bondsraad, betreffende de Wohlgemuth-quaestie, heeft te Berlyn een zeer gunstigen indruk gemaakt, en de Duitsche regeering zal, volgens den Berlyner corres pondent der „Standard", geen vyandigen maatregel tegenover Zwitserland nemen, tenzy de Zwitsersche regeering hare belofte tot ver scherping van het toezicht op vreemdelingen niet mocht nakomen, iets, dat zeer onwaar- schynlyk is. De Nationale Raad heeft zonder discussie het besluit van den Bondsraad goedgekeurd betreffende eene leening van 16 millioen voor het aanschaffen van geweren en ammunitie. Oosteiir.-Hoiig.-Monarchle. De te Budapesth verschynende „Nemzet" verklaart zich zeer tevreden met de troonrede, omdat daarin de uitdrukking ligt eener beza digde politiek en er het vaste besluit uit blykt, zich te verzetten tegen al degenen, die door de vreedzame ontwikkeling in het oosten in hunne plannen worden gedwarsboomd. De „Pesther Lloyd" zegt dat de zinsnede betreffende Servië niet de beteekenis heeft van eene bedreiging, maar wel van eene ernstige waarschuwing. Groot gewicht moet worden gehecht aan de vriendschappelyke woorden des keizers omtrent Bulgarye. Wat Servië betreft, Oostenryk kan zich niet vereenigen met de dubbelzinnige politiek van dat land. Servië behoort dezelfde onpartydigheid te be trachten als door Oostenryk wordt aan den dag gelegd. Groot-Brltannlë. In de gisteravond door het Lagerhuis ge houden zitting heeft sir James Fergusson op eene vraag van den heer Mac Lane verklaard, dat het recht tot het leggen van spoorwegen in Perzië niet aan Rusland is verleend. De prins van Wales heeft 100 pd. st. beschikbaar gesteld voor het te Londen op te richten Pasteur-instituut. Telegrammen. BELGRADO, 24 Juni. De troonrede van den keizer van Oostenryk heeft in de regee- ringsknngen een goeden indruk gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2