N°. 9001. Maandajr 24 .Tmii. A0. 1889. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. SERGEANT CASPER, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per po9t1.40. Aftonderlpke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regela 1.05. Iedere regel moer 0.17$. Grootcre lettere naar plaatsruimte. Yoor het in- caaseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officie el e Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld het kohier van do personeele belasting wijken I en II, dienst 1889/90, executoir verklaard den 19den Juni 11. en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den brj de wet be paalden voet te voldoen. L ei d e nDe Burgemeester voornoemd, 22 Juni 1889. DE KANTER. Gemengd Nieuw». Yoor do weduwe te Stomp wyk werd nog aan ons bureel ontvangen: Van G. ƒ10; N. N. 1; M. L. 1; m. 1. ƒ1. Totaal ƒ32.50. De tot 's R y k s Ethnographisc-h Museum alhier behoorende Oost en West- Indische huizen, staande aan de oprijlaan naar de Sterrenwacht, zullen Zondag 30 Juni van 12 tot 4 uren voor hot publiek ter bezichtiging zjjn opengesteld. Het is voorzeker eene goede gedachte van het bestuur der 3 Octobor-Ver- eeniging om nu reeds door eene advertentie mededeelingen te doen omtrent de op den gedenkdag van Leidens ontzet te houden vlie- gertentoonstolling en den vliegerwedstrijd. Naar o. m. uit die mededeelingen blijkt, zullen prijzen en premiën uitgeloofd worden voor de fraaiste, grootste, geestigste, hoogststaande vliegers en voor die van vreemd model, zoo dat het voor hen, die aan dezen vreedzamen kamp willen deelnemen, zaak is zich zoo spoedig mogelijk aan het werk te begeven om een zoo fraai, groot, geestig, vreemd en om hoog te staan geschikt mogelijken vlieger als voortbrengsel van hun arbeid op 3 October te kunnen toonen. Het bestuur stelt daaitoe de gelegenheid nu open, waardoor do a. s. vacantietyd voor een deel kan benuttigd wor den met de be- en afwerking der vliegers. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 1405 zwembaden door heeren en 154 door dames. De temporatuur van het water is 21° Celsius. Sedert eenigen t ij d is men bozig met het maken van een paardenspoor op den Vrouwenweg in de gemeente Zoeterwoude. Is dit werk klaar, dan is het grootste ge deelte van den weg van Zoeterwoude naar Leiden van die bestrating voorzien. J. Lamboo, oud 73 jaren, herdenkt in dt*ze maand zijn 25 jarig beroep als aschophalor aldaar. De man verricht zyn werk nog met lust. Te Waarder, bij Woerden, on t- stond gisternamiddag om vier uren een felle brand op de steenplaats van den heer Meinhof. Aan blusschen viel niet te denken. De vlam men woedden den geheelen nacht voort. Eerst hedenmorgen om vijf uren was men den brand geheel meester. Toen vertoonde zich nog eene rookende massa. Een groote steenoven is ver brand. Doordien do wind gunstig was, is het woonhuis gespaard gebleven. In het tegen overgesteld geval ware de ramp niet te over zien geweest, omdat nog meer gebouwen zich naast het verbrande bevonden. Te Woerden is eene ringrjjdery door paren gehouden, waarby de prijzen wer den behaald door den heer L. A. Van der Meulen, Mydrecht, met mej. H. Ultee, Zaan dam; den heer C. Vroege met mej. M. Vroege, beiden te Rietveld; den heer P. J. Hofman, Woerden, met mej. N. Ultee, Zaandam; en den heer G. Herrewyn met echtg., te Woerden. Door het gebulder van het ge schut te 's Hage ter eere van den Schach van Perzië, zyn hier en daar eenige paarden geschrikt, waardoor o. a. in het Bosch een rytuig tegen een boom reed en werd ver- brgzold. Do koetsier werd op den grond ge worpen, doch bekwam geen ernstig letsel. Het gerechtshof te 's-Hago heeft heden bevestigd het vonnis der Rotterdamsclie rechtbank, waarby wegéns woord op Sygje Van Vliet te Stolwyk Louis v. Borgen v. d. Gryp en Leonardus Quik tot levenslange, en Johannes Lebbe tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld werden. Tengevolge van hot wassen van het water, begint het er te Zevenaar voor de uiterwaarden zeer slecht uit te zien; gehoelo stukken zyn reeds overstroomd. Ook in het nabygelegen Lobith staan reeds meer dan 50 bunders hooiland totaal blank. Op beide plaatsen zyn van stukken, welke reeds ge maaid waren, geheele hoopen weggespoeld. Den heer Coninck Westenberg, notaris en wethouder van Tessel, overkwam Donderdag, toen hy met de heeren P. Boon, lid van den Raad, en J. Moojen, makelaar, van eene grasverpachting naar huis reed, een groot onheil. Hot paard werd schichtig en sloeg op hol, zoodat rytuig en personen in eene sloot terechtkwamen. De hoer Boon brak daarby twee ribben, terwyl do andere heeren en do voerman meer of minder ernstig ge kwetst werden. Volgens een gisteravond ont vangen telegram uit Lerwick, is gistermorgen van daar vertrokken de eerste haringjager, de stoomboot „Wodan" met 421 ton haring, waarvan 278 ton volle en 143 ton maatjes. In de graafschap Zutfon is onder de buurtschap Zwolle eene slang gevangen van ruim 2 meter lengte. Een ongewoonhevigebrandis gistermiddag te halftwee uitgebroken in de meubelmagaz.ynen „Au Vieux Chëne", ge legen in de rue Beaubourg, te Parys. Het vuur greep met eene verbazende snelheid om zich heen. In een oogwenk stonden de uit gestrekte magazynen van beneden tot boven in volle vlam. Te kwart vóór tweeën was een gedeelte der brandweer, later de geheele brandweer, ter plaatse. Een gebrek aan de naastbyzynde brandkraan vertraagde het blusschingswerk. De brandweer beyverde zich de naburige per- ceelen te behouden. Men gelooft niet dat er menschenlevens te betreuren zyn, ondanks de geruchten, welke daaromtrent loopen. In de wyk, waar de brand gewoed heeft, is de ontsteltenis groot. Het vuur is op de 2de verdieping ontstaan. Verscheidene brand weermannen bekwamen kwetsuren, vooral door het springen der ruiten. Een belendend huis werd mede aangetast. Van de magazynen zal niets bruikbaars overbiyven, noch van de meubelen. Eene ernstige c h o 1 o r a-epi d emi e is te Manilla en over de geheele Philippynen uitgebroken. Verwacht wordt dat quarantaine- maatregelen zullen worden voorgeschreven voor do schepen, van daar vertrokken. Vele stoombooten verlieten de haven van Manilla met zieken aan boord, zoodat men ernstig bevreesd is dat deze ziekte naar Europa zal worden overgebracht. De bestemming der schepen is Triöst, Marseille en Barcelona. INGEZONDEN. Tot zyne verbazing zag hy heden eene uitstalling van hooiharken op het verhoogde voetpad van de brug aan de Beestenmarkt, waardoor, met het oog op de tramrails, groot gevaar was tot vallen en om onder de tram te geraken. Met de plaatsing hiervan zult Gy, Myn heer de Redacteur, verplichten Leiden, Uw Abonné 21 Juni 1889. X. Voor eenige dagen berichtten ons de nieuws bladen een vreeselyk ongeval, door hot te kort draaien van een voertuig in eene straat te Utrecht. By het toenemond verkeer van allerlei wagenB in Leiden, kunnen wellicht zoodanigo rampon voorkomen worden door op dat ge vaar binnen deze stad te wyzensteller dezes was er dozer dagen getuige van dat een koetsier, zonder eenige noodzaak, byna over twee vrouwen, elk mot een kind aan do hand, die op de „kleine steenen" stonden te praten, heen reed! Vooral by het omslaan van een hoek ryden hier byna alle voertuigen over do „kleine steenen", tot groot gevaar voor do voetgan gers; de Politie verordening op dit punt wordt telkens willekeurig ovortreden! Mijnheer de Redacteur Het was heden alhier marktdag. Ik wan delde, en velen wandelden als ik, op den Apothekersdyk. Daar werd myn gezicht be koord door Flora's schoone kinderen, daar werd myn reuk gestreeld door den klourigen en geurigen bloemenscbat, daar werd myn gehoor.... gefoltord door een straatorgel, dat, volgens gebruik op marktdagen alhier, van huis tot huis reed, telkens een stuk van het eene of andere „mopje" voortbrengende. Nu heb ik niets tegen de personen, die met zoo'n instrument rondryden en nog eene klei nigheid ontvangen, maar wèl heb ik iets tegen het instrument zelf, n. 1. tegen zulk een voor werp, dat geluiden voortbrengt, welke „door merg en been" gaan. Duitschers zouden zoo'n ding, in hunne woede van het oogenblik, misschien stukhakken. Ik vraag: Moeten de inwoners van Leiden, van wie toch velen gevoel voor muziek heb ben, blootgesteld biyven aan zulke wanklan ken? Kan van bevoegde zyde hot instrument niet eerst gekeurd worden, voordat het in het openbaar mag bospeeld of liever bedraaid worde»? M. Muziekprogramma. ZOMERZORG. Dinadag 25 Juni, to zeven uren, onder directie van den Leer W. Van der Linden. Eerote afdcoling: No. 1. „Hochzeiteraarsch" a. d. Oper „Dei Rattenfanger von Hamoln", E. V. Neaeler 2. Ouverture „Flotto Burscho" (arr. W. Van der Liuden), F. Von Suppé; 3. Fantaisie de l'opéra „la Statue", Reyer; 4. „Lagunen-Walzer", Straues; 5. Fantaisie de l'opéra „Herodiade", Massenet. Tweede nfdeeling: No. 6. „lm Eochland", ouverture (arr. F. Dunkier), N. W. Gade; 7. „La Benediction des Poignards" (scène de l'opéra „les Huguenots"), Meyerbeer; 8. a. Adagio a. d „Sonate Pathétique", (arr. F. Dunkier), Van Beethovenb. „Behüt* dich Gott, es war' zu scliön geweoen!" Lied aus E. V. Nessler's „Trompeter von Sakkiügen", arr. W. v. d. Linden; 9. „Concert-Fantaisie" op motieven der opera „Preciosa" van O. M. Von Webcr (met solo's voor Es-Clarinet, B-Clarinet, Fluit, 2 Pistons, Euphonium), F. Dunkier. Schiedam, 22 Juni. Moutwijn per HL., zonder fust of bel., f 9.Jenever id. 13.Amsi. proef id. ƒ13.a 14.50 Spooling beurs per ketel Spoeliüg commissie Slot.) door RUDOLF. Na eerst te zyn blyven staan, in de hoop dat de heeren haar zouden voorbyioopen, was ze, toen die hoop ydel bleek, terugge gaan. Doch ook dit had niet gebaat, want ze waren haar nageloopen en hadden haar spoedig achterhaald. Toen zo daarop om hen heen had willen loopen, waren zo vlak vóór haar gaan staan, zoodat ze niet vooruit kon. Ze was op het punt om hulp te roepen, toen een sergeant der grenadiers, die alles scheen begrepen te hebben, op haar toekwam, salueerde en op hoffelyken toon Troeg of by het genoegen mocht hebben haar zyne be scherming aan te bieden. De bengels waren een paar passen terug- gewekon, iets, waartoe de gestalte van den onderofficier aanleiding gegeven had, zy had „zeer gaarne" geantwoord en vóór dat ze het zelve recht goed begreep, was ze met haren bevryder op weg naar huis. „Waar moet u zyn, juffrouw, als ik vra gen mag?' Zy zoide hem de straat en het nummer van haar huis. „Woont u waarsehynlyk nog niet lang in Den Haag, dat u er zoo maar 's avonds zon der geleide op uit durft?" Zy vertelde hem de reden, waarom ze het ditmaal gedaan had. Wat had die man een aardigon toon van spreken, vond ze. By eene lantaarn gekomen, had hy het hoofd eens opzy gedraaid en toen in zichzelvon gemompeld: „lang niet onaardig." En by eeno volgende lantaarn had zy oens gekeken en gedacht: „wat ferm gezicht en wat mooie snor!" Zoo waren ze al keuvelende aan haarhuis gekomen. „Mynheer," had ze gezegd, „u heeft my een grooten dienst bewezen; ik ben u zeer dankbaar." „O, juffrouw, 'k heb niets meer gedaan dan myn plicht was," had hy gezegd, terwyl hy voor haar gebeld had. „Maar," had hy er aarzelend bygevoegd, „zou ik de kennismaking niet eens mogen hernieuwen?" Op dat oogenblik had hare moeder de deur geopend en met een vriendeiyk knikje, dat evengoed „ja" kon beteekonen als een afscheidsgroet, was ze naar binnen gestapt. Casper was een jongmensch van goeden huize. Zyne ouders hadden veel aan zyne opvoeding ten koste gelegd, en het plan was dan ook geweest, dat hy, na volbrachte stu die aan de Hoogere Burgerschool, zich aan de academie voor arts zou bekwamen. D. ch, daar zyne ouders vóór dien tyd waren komen te overlyden, had hy, door gebrek aan geld, aan dit voornemen goen gevolg kunnen geven, on trachtte hy nu langs een minder kostba ren weg zich eone eervolle positio in.do maat- schappy te veroveren. Zoo had hy dan, oen veertien dagen gele den, met gunstig gevolg het examen afgelegd voor den cursus, welke in de maand October zou aanvangen. Hy was een vrooiyke, aardige jongen, die alles voor een ander overhad, en dan ook, zoowel by zyne superieuren als onder zyne collega's, zeer bemind was. Nadat de deur voor zyn neus was dicht gegaan, was hy worktuiglyk nog een oogen blik blyven stilstaan, doch had daarna zyne schreden naar de kazerne gewend, zich te bed begeven en dien nacht veel over de schoone, waarmee hy op zoo'n zonderlinge wyze kennis gemaakt had, gedroomd. Den volgenden morgen vroeg, vóór den dienst, was Casper even naar eene tante van hem, die in Don Haag woonde, gegaan, om eenige zaken van huishoudelyken aard met haar te bespreken. Tante was eene halfzustor van zyno moedor en een braaf monsch. Als Casper na afloop van den dienst de kazerne eens wilde ont vluchten, vond hy by haar steeds een tehuis, en hoewel ze niet jong meer was ze was vyf en zestig verveelde hy er zich geen oogenblik. Al spoedig, nadat do zaken waron afgedaan, vertelde Casper zyne ontmoeting van den vorigen avond en nu bleek, dat zyne tante de familie, waarover hy sprak, zeer goed kende. Ze hadden by het leven van haren man, die een ambtgenoot van Rika's vader was gewoest, met elkaar geconverseerd, doch de conversatie was later langzamerhand verslapt. Als een bliksemstraal zoo snel, vloog er eene gedachte door Caspers hoofd. Of tante dan ook niet maken kon, dat hy dat meisje eens by haar ontmoette? Tante begreep toen alles en scheen eerst niet erg genegen, om aan zyn verzoek gehoor te geven. Casper ifioest maar eerst zorgen, dat hy officier werd dan kon men altyd nog zien. Maar dat was tegen een öoove gelegd. Casper hield nu niet op met zijne tante te

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5