■Lil!all!-'Sig?>lifes-: U,8 d-. M. miJtiollyll, drie lagen \ii eenen Cirkel 61i in het tniddr^ dezen cirkel, in den omgewoehlen grond, de scherven van eenen bruinen aarden pot, die naar het ge meentehuis te Borgor werden overgebracht. Toen deze uitgegraven waren, stootte men op een grooten steen, ongeveer 1 M. onder den grond, en werd de ontgraving niet verder voortgezet, voordat het verdere onderzoek onder leiding van dr. Schoor en dr. Pleyte op den Sisten Mei geschieden kon. Genoemde groote steen had aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat onder den heuvel een nog •ongerept Hunebed verborgen lag en dat de urne en de keiomzotting daarboven van lateren tijd kon dagteekenen. De groote steen werd rondom losgedolven, bleek eivormig en had een omtrek van 3,5 M., lag in den omgeroerden zandbodem en stond ook in geene betrekking met den hierboven genoemden rand van keien. De uitslag van het onderzoek heeft tot de zekerheid geleid dat in den heuvel geen Hunebed aanwezig was, maar tevens de vol doening aangebracht, dat dezerzijds op de zaak de verelschte aandacht gevestigd werd en het noodige tot onderzoek niet achterge- blevfen is. (Staats-Crt.) De collecte voor het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst, te Zoeterwoude gehouden, bracht op f 39.36. Door burgemeester en wethouders aldaar zal op Donderdag 27 Juni a. s., des voor middags te halfelf, in het Raadhuis worden verpacht het vischwater, onder die gemeente gelegen. Het verslag van de voorbereiding in de afdeelingen van het "Wetsontwerp tot wijzi ging der Wet op het lager onderwijs is jl. Donderdag vastgesteld en aan de Regeering gezonden. Behalve de in ons vorig nommer ver melde onderscheidingen, door den Schach van Perzië geschonken, zijn door dien vorst nog aan een vijftigtal personen, in de verschil lende rangen van de orde van „De Leeuw en de Zon", ridderorden verleend. Aan anderen zijn gouden of zilveren medailles vereerd. Zoo heeft do Schach als bewijs van tevre denheid met de wijze, waarop hij in het Amstel Hotel was gohuisvest, den heer R. Stqueira Jr., administrateur van dat hotel, tot officier in de voormelde orde benoemd; voorts ter erkenning van de wijze, waarop in de Amsterdamscho pers het verblijf van don vorst is beschreven, den oudsten der verslag gevers (wat do dienstjaren betreft), den heer S. M. N. Calisch, verbonden aan het pHbl.", met het ridderkruis begiftigd; alsmede tot commandeur, officier of ridder dier orde be noemd den Commissaris des Konings mr. Schorer, hoofdofficieren van marine, landmacht en schutterij te Amsterdam, den hoofdcom missaris van politie aldaar, den commandant der brandweer, alle wethouders, de raadsleden Daniëls en Jitta, dr. Westerman, den haven meester Van de Poll, den officier van den torpedodienst, alle officieren, die buitengewone diensten deden of eerewachten betrokken, ten getale van 20, den consul en vice consul. De Schach heeft aan den burgemeester van Amsterdam f 1000 ter hand gesteld om te verdoelen over do weeshuizen aldaar. Naar men verneemt, heeft onzo Koning mot het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw begiftigd den groot vizier van den Perzischen monarch, terwijl een zevental andero decoratiën, waaronder een paar commandeurs-kruisen, zjjn toegekend aan andere Perzische waardigheidsbekleders. Te Haarlem is overleden de heer B. C. J. Proot, ruim dertig jaren heel- en verlos kundige aldaar. Zijn heengaan is zeer onver wacht geweesteene ziekte van slechts weinige dagen maakto een einde aan zyne nuttige loopbaan. De heer Proot was steeds bereid om, waar hy geroepen werd, hulp te verleenen met liefde en toewyding oefende hy zyne prak tyk uit. Jaren lang was hy als hoelkundigo belast met de armenpraktyk der gemeente, en ook op philanthropisch gebied, o. a. als lid van het R.-K. Parochiaal Armbestuur, heeft hy langen tyd met grooten yver de belangen van menigeen behartigd. Voor velen, in de eerste plaats voor zyne familiebetrek kingen, is de dood van dezen verdiensteiyken man oen groot verlies. Hy werd geboren te Liiden 27 Nov. 1820. (R. C Reeds geruimen tyd voordat de Schach van Perzië te Rotterdam werd verwacht, was het plein van het Rynspoorstation gevuld met zeer veel belangstellenden; ook op de ver schillende passagiersbooten, welke aan de t, jTiy-'"--" - vnx-.si£u.r-raar kade lagen geiïltSBtd, bevonden zich duizenden toeschouwers. Om halfelf trok eene divisie mariniers onder bevel van kapitein Keeringh net perron op, waar zich met de muziek fier schuttery onder leiding van den kapelmeester Blumentritt reeds verschillende overheidspersonen bevon den. Tegen elf uren was de stoet voltallig. Op dat uur kondigden saluutschoten aan van de monitors, die op de Maas ten anker lagen, dat de trein in aantocht was. Uit den konink- ïyken salonwagen stapte de Schach, in klein tenue, vergezeld van generaal Verspyck en baron Van Tuyll van Serooskerken, beiden in burgerkleeding, en een klein gevolg, waar onder de grootvizieren. Door den burgemeester werden de ver schillende aanwezigen aan den Schach voor gesteld, waarby aan de kapel, die het Perzische volkslied speelde, werd gelast, op te houden. De mariniers werden nu geïnspecteerd, en hierop begaf de stoet zich naar de boot „Maasnymph," welke dichtby lag om den Schach en de genoodigden naar de handels inrichtingen te brengen. De directeur der maatschappü, de heer H. A. W. Van Reede, bevond zich zelf op de brug, terwyi zyn dochtertje den Schach een bloemruiker aan bood. Het dek was smaakvol met Perzische tapyten en bloemen versierd. Gevolgd door verschillende kleinere stoom bootjes, werd nu gevaren door Konings- en Spoorweghaven en de nieuwe Rynhaven be zichtigd, waarin de Schach biykbaar zeer veel belang stelde. In 't byzonder trok de aan dacht van Z. M. de zoogenaamde kolentil, waarmee de spoorwegwagens naar boven wor den geheschen en de inhoud kolen in de schepen wordt gelost. Aan boord werden de vertegenwoordigers der pers door den grootvizier in het Perzisch aangesproken, hetgeen in het Fransch werd vertolkt door een officier. De vizier zeide, zeer veel belang in de Pors te stellen en was van oordeel, dat van haar oorlog en vrede afhangt; zy moest maar zorgen voor voort- durenden vrede. Aan boord werden eenige ververschirigen rondgediend. De Schach en zyn gevolg bleken de voorkeur aan Zr. Ms. tafeldrank Victoria- water boven madera of port te schenken. Na dit watertochtje werd geland aan de Westerkade, waar verschillende equipages ge reed stonden om het gezelschap op te nemen. Er werd gereden door het Park, langs Maurits- weg, en andere schoone punten der stad werden bezocht. De stoet ging vervolgens naar hot huis van den burgemeester tot het gebruiken van een dejeuner. Het dejeuner bad plaats in de achterzaal, en 24 personen namen er aan deel. De leve ring was opgedragen aan Maison Deutschmann, cuisiniers, Leuvehaven, die eer wisten te be halen met het menu. Het vertrek van Rotterdam was op 2 u. 25 min. bepaald. Aan hetRynspoorwegstation stond, evenals by aankomst, een bataljon mariniers opgesteld met het muziekcorps der hoornblazers, terwyi weder verscheidene offi eieren der schuttery aanwezig waren om den Perzischen vorst uitgeleide te doen. Precies op het aangekondigde uur kwam de stoet aan. Blykbaar is het dejeuner spoedig afgediend moeten worden. Twoe leden van het gevolg droegen twee bouquetten benevens eene schaal met aardbeien en eene met perziken, welke in het salonrytuig van den Schach werden gezet. De Schach salueerde van uit zyn rytuig de aanwezigen, terwyl de trein afreed. Ook thans was in de omgeving van het station en aan de Boompjes eene groote menigte op de been. Omtrent het verblyf te 's Gravenhage wordt, na het reeds gisteren medegedeelde, nog gemeld Duizenden stonden in de stad en ook in het Bosch geschaard langs den te nemen weg on begroetten den Schach eerbiedig. Aan het station en op de plaatsen, waar de me nigte groot was, weerklonken hoera's te zyner eere. Nu en dan den gouden bril aflichtende, bracht Z. M. van tyd tot tyd de hand aan de astrakan muts, om door den militairen groet dank te zeggen voor het huldebetoon. Aan het Huis Ten Bosch bracht de Schach een kort bezoekvooral de bouworde en de mythologische voorstellingen in den koepel der Oranjezaal trokken zyne aandacht, zoo mode de zoogenaamde Perzische zaal. Na oven het departement van justitie te hebben doorloopen, waar de minister van justitie en de secretaris generaal hem bege leidden, bezichtigde Z. M. het Mauritshuis, waar de directeur, dr. Bredius, en de onder- /t?S5ZïSZZZZZZr~-; r.—*tmss8L directeur, mr. Telders, hem rondleidden. In de voorstelling van het „Paradys" van Hon- dekoeter, de „Groote Veldslag" van Wou werman, „De Stier" van Potter en in een aantal andere stukken scheen hy veel genoe gen te smaken. Een glas yswater werd hem daar, op zyn verzoek, aangeboden. Toen ging de Schach naar het paleis, waar eene eerewacht der jagers geschaard stond, om zich voor het diner te verkleeden. Vóórdat Z. M. zich aan tafel begaf, ver leende hy audiëntie aan de leden van het Civiele en Militaire Huis des Konings, voor zoover zy in de residentie aanwezig waren. Te 6 uren begaf de Schach zich aan den gala-disch, nadat hy zyn reiskostuum voor groot gala-tenue verwisseld had. Aan den disch hadden plaats genomen de vice president van den Raad van State, de ministers, de presidenten der Eerste en Tweede Kamer, de directeur van het kabinet des Konings, de burgemeester, de Commissaris des Konings en vele groot-officieren van het Koninklyk Huis. De borst van den hoogen gast schitterde van diamanten en edelgesteenten. Z. M. was gezeten tusschen generaal Verspyck, verte genwoordiger des Konings, en graaf Schimmel- penninck, vertegenwoordiger van de Koningin, beide hofdignitarissen versierd met het groene grootlint der Perzische orde. Twaalf generaals en waardigheidbekleeders van den Schach zaten mede aan in met goud geborduurde gala-rokken. Op den disch prykte o. a. het zilveren pièce de millieu, indertyd door de burgery van 's-Gravenhage Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. De spyskaart bood eene verscheidenheid van 16 van de fijnste gerechten, welke den gasten een goeden dunk moeten gegeven hebben van de koninkiyke keuken. Een keurig muziekprogramma werd aan tafel door de koninkiyke kapel uitgevoerd, o. a. de ouverture „Mignon", de Perzische Sohaarwac.be van Michaelis, en de wals„Aan do schoone blauwe Donau." Graaf Schimmelpenninck, die aan den eere- disch de honneurs waarnam, dronk de gezond heid van den Schach in het Fransch, welken toost Z. M. in dezelfde taal beantwoordde met een dronk op Z. M. den Koning en de vorstelyke familie. Na afloop van het diner, dat omstreeks acht uren eindigde, ontdeed de Schach zich van de halsketen van diamanten, welke hy droeg, en maakte Z. M., gevolgd door do ministers van ons land, in hun kostuum, in open rytuigen een rytoer over den Vyverberg door het Voorhout, langs het monument Plein 1813, den Scheveningschenweg en het Van Stolkpark naar Scheveningen. Herhaalde malen gewaagde de Schach op dien tocht van de schilderachtige ligging van Den Haag en omstreken. Langs het strand, waar de Scheveningers hem levendig toejuichten, trokken vooral de in zee liggende pinken Zr. Ms. aandacht. In het Kurhaus werd het gezelschap recht vorstelyk ontvangen door de directie van het Zeebad. Do balustrades van de trap naar het hotel waren met groen en bloemen bedekt en in de Kurzaal was voor den hoogen be zoeker en gevolg eene loge in gereedheid ge bracht, geheel in Perzischen styl, kunstig met tropische planten versierd, belegd met Per zische vloerkleeden en tapisserieën. De minis ters verschenen mede te dezer plaatse. Na eenige oogenblikken op een der divans te hebben plaats genomen Kogels orkest hief het Oostersche volkslied aan begaf do Schach zich naar buiten en bewoog hy zich ongedwongen onder de talryke bezoekers en nieuwsgierigen, die zich verdrongen om Z. M. te aanschouwen. Zyne spreekwoordelyke vrien delykheid en minzaamheid tegonover het schoone geslacht vielen wederom duideiyk in het oog en ook de grootvizier, omhangen met het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, maakte met een gullen lach zyne complimen ten aan de dames. De Schach gebruikte de thee en rookte eene sigaar op een afgesloten gedeelte van het terras, van waar hy een goed uitzicht had op de vuurpylen en bouquetten, welke nu en dan de lucht doorkliefden. Een volledig vuurwerk werd niet afgestoken. Daarentegen waren de veranda's verlicht aan de zeezyde doer gaslynen, aan de landzyde door vet- lichtjes en slingerfiguren. Of de Schach de stemming in de Kurzaal feostelyk vond, weten wy niet, zoo meldt men verder, maar veel ontbrak daaraan. Hetsym- phonieconcert, hoe fraai en klassiek ook, was een minder geschikt program voor dezen avond dio uit den aard der zaak levendig was. Gekomen in een koninklyk vierspan, ver- trok de Schach te 10 uren in hot rytuig vat den hem begeleidenden burgemeester, omdaï op het oogenblik van vertrek de paarden onrustig werden door den feilen gloed en het knetteren van het bengaalsch vuur. Plotseling toch werd het vierspan van het vorstelyk rytuig schichtig en snelde in volle vaart vooruit, dwars over het bloemperk door omrastering en hekwerk heen het rytuig met den Schach voorttrekkende. Trouwens, dat komt er van als men er hof- toovenaars, waarzeggers en sterrenwichelaars op nahoudt en toch niet doet wat zy zeggen. Waarom liet de Schach zyn geliefkoosden amulet-page of levenden talisman ook thuis 1 Gelukkig evenwel werden de rossen spoe dig door honderden handen tot staan ge bracht; maar Z. M. verliet toch de konink iyke karos en toog in de gewone equipage naar bet station, 't Liep zonder ongelukken af, met een schrik voor den monarch en do duizenden toeschouwers. De autoriteiten begeleidden Z. M. tot aan den trein. De eerewacht met muziek deed hem mede uitgeleide. Na afloop van het gala-diner ten Hove heeft c'e Schach een telegram gezonden aan Z. M. den Koning. De Schach dankt daarin den Koning nog maals voor de vriendelyke ontvangst, hem hier te lande, meer bepaaldelyk in Den Haag, namens Z. M. bereid, en spreekt zyn leed wezen uit dat de omstandigheden hem het voorrecht eener ontmoeting met den Koning en de Koningin hebben onthouden. Te kwart voor twaalven kwam Z. M. te Amsterdam in het Amstel-Hotel terug. Hedenmorgen te 11 uren werd den Schach een afscheidsdejeuner aangeboden in de ont vangzaal van het Amstel-Hotel. De stafmuziek van het zevende regiment gaf voor het gebouw eene muziekuitvoering. Te 12.15 vertrok de Schach naar het Cen traalstation. De Perzische gezant te Parys, generaal Nazare Aga, was reeds gisternamiddag van Amsterdam naar Antwerpen vertrokken. Aan het Centraalstation te Rotterdam vormde eene compagnie mariniers en schutters, onder commando van den kolonel der mariniers De Gelder, de eerewacht, om den vorst van Perzië by het verlaten van ons land de mili taire eer te bewijzen. T elegramme n. MADRID, 21 Juni. De republikeinsche min derheid heeft vermindering van het landleger gevraagd met 60,000 man. ROME, 22 Juni. De Kamer heeft met 153 tegen 32 stemmen de begrooting voor buiten- landsche zaken aangenomen. KLADNO, 22 Juni. De orde is hier her steld. Er zyn 55 personen in hechtenis ge nomen. PARIJS, 22 Juni. De Kamerleden, behoofen- de tot de reebterzyde, hebben een manifest uit gevaardigd, waarin z(j verklaren dat de tegen woordige regeering reeds sedert 11 jaren ver oordeeld is, evenals de republikeinsche meer derheid, welke de macht te haren bate uit oefende. De revolutionaire staatkunde, waar door de godsdienstige ambtenaren, de gods dienst en de prinsen verdreven werden, was reeds veroordeeld op hetzelfde oogenblik, waarin zy geschonken werd aan het land, hetwelk door dezen maatregel bedrogen en in zyne eer en welvaart aangetast werd. „Kiezers," aldus eindigt het manifest, „welke dan ook uwe politieke overtuiging zy en hetzy gy royalist, imperialist of republikein zyt; eeriyke mannen, welke meening gy ook voorstaat, vormt slechts één leger en morgen zult gy ééne party vormen, nl. de party van Frankryk. Zendt naar de Kamer eene meerderheid van rechtschapen mannen, op dat deze de regeering kunnen aanvaarden en het land bevryden van de parlementaire over- heersching, welke het land ten gronde richt. Dan zult gy Frankryk tevens den waarborg schenken voor het behoud van den vrede, zoo in het land zelf als daarbuiten." LONDEN, 22 Juni. Sir Henry Loch Brisbane, de gouverneur van Victoria, is tot gouverneur der Kaapkolonie benoemd. MADRID, 22 Juni. In antwoord op eene vraag van generaal Pardo, betreffende het voorstel der Vereenigde Staten om het eiland Cuba te koopen, verklaarde de minister van koloniën„De wereld is niet ryk genoeg om Spanje's eer te kunnen koopen."

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2