9001 Maandag 24 Juni. A°. 1889. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. pit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Kikeriki. Onze Zeebadplaatsen. F'eu.illeton, sercüant gasper, Leiden, 22 Juni. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per t maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek® Nommers0.0S. PRIJS DER ADVERTBNTIEN: Tan 16 regelt 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171* Grootere lettert naar plaatsruimte. Voor het in- eaueeren bniten de ated wordt 0.10 berekend. Aan de A'oonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 39 van Kikeriki. 't Is ongeveer zeventig jaren geleden, dat Scheveningen onze eerste zeebadplaats werd. Men had dat te danken aan het initiatief van koning Willem I, die begon met op het duin een paviljoen te laten bouwen voor de koningin. Zoodoende vestigde hy de aandacht op het gezonde van een verblyf aan zee en gaf den stoot tot de wording onzer eerste zeebadplaats. Sedert is Scheveningen eene schitterende badplaats geworden, wedijverend met de drukst bezochte van Europa. Door vele buitenlandsche geneeskundigen en hygiënisten wordt Scheveningen zelfs boveh andere zeobadplaatsen gesteld. Intusschen bood Scheveningen, juist door dien het zulk een schitterend aanzien kreeg, geen bevrediging meer aan hen, die minder naar amusementen, eene weelderige omgeving en eene gezellige drukte haakten dan wel naar kalmte en rlist. Daarom zou Zandvoort in deze behoefte voorzien. Maar al spoedig maakte ook daar de een voud plaats voor weelde, en het bezoek nam er zóó snel toe, dat men ook daar geen stille rust mèer kon vinden. Hoewel niet in zoo groot getal als te Scheveningen, vindt men toch ook te Zand voort in het badsoizoen vele vroemdelingen en vooral door landgenooten wordt van deze zeebadplaats een zeer druk gebruik gemaakt. Wyk aan Zee en Katwijk zjjn als zeebad plaatsen nog in hare opkomst, maar toch is ook daar gewoonlijk het bezoek reeds vrij druk. Verder heeft men Domburg en Noord- wjjk aan Zee; beiden toonen eene neiging om Scheveningen en Zandvoort na te volgen en weelderige badplaatsen te worden. In de laatste jaren heeft men ook van Muiderberg, Schier monnikoog en Vlissingen badplaatsen zien te maken. Het plan om eene kleine badplaats aan het strand te Huisduinen (by Den Helder) tot stand te brengen, is, wegens gemis aan deel neming, opgegeven. door RUDOLF. Het was op den een en dertigsten Augustus. Een gewichtige dag voor ieder Nederlander, maar in 't byzonder voor den Hagenaar, tot wiens grootste genoegens het kyken naar eene parade behoort. Van alle openbare en particuliere gebou wen wapperde de driekleur mot oranjewim pel; in het Voorhout bewoog zich eene dichte menigte tussc-hen de kramen en draaimolens, welke daar op dien dag steeds zyn opgesteld, en overal hoorde men den van Amsterdam herkomstigen deun: „Oranje boven, Oranje boven, Leve Willem Drie!" De natuur scheen echter tot nog toe niet in de algemeens vreugde te deelen. Sombere wolken, welke een steeds dreigender aanzien kregen, pakten zich boven de residentie saam en dreigden ieder oogenblik in stroomen op de feestvierenden te zullen nederdalen. En die dreigende lucht was dan ook de oorzaak, dat tal van Hagenaars zich naar hot achterhek der Oranjekazerne begaven, om met angstige gezichten aan den wachthebbenden De allernieuwste zeebadplaats Loosduinen dagteekent eerst van het vorige jaar, maar schynt wegens hare ligging en haar fraai strand eene goede toekomst te gemoet te gaan. Er wordt alzoo, by de toenemende neiging om aan den oever der zee een tydelyk ver blyf gedurende de zomermaanden te zoeken, van onze zeekusten een yverig gebruik ge maakt. Dit is evenwel geen wonder. Over het weldadige voor de gezondheid van een verblyf aan het zeestrand zyn alle geneeskundigen het eens, en de leeken weten het by ervaring. Wat dien gunstigen invloed uitoefent, zyn niet enkel de zeebaden, maar het is ook de geheele natuur, die ons aan het zeestrand omringt, alsmede do lucht, die wy er inademen. Schiermonnikoog wordt byv. als luchtbad- plaats byzonder door de geneeskundigen aan bevolen. Schoon de goede werking der zeelucht nog niet volkomen verklaard is, neomt men toch aan, dat de afwezigheid van schadelyke gas sen en lagere organismen, dus eene volstrekte zuivefheid der zeelucht, do grootste factor is. Ook draagt het zeewater, dat in uiterst fijnen toestand in de 'zeelucht voorkomt, tot de werking by. Vroeger meende men, dat, voor lyders aan longtering, een verblyf aan de Noordzee zeer gunstig zou werken. Thans beweert men echter dat de neiging tot bloed spuwing door de zeelucht sterker wordt. Slechts by aanleg tot tering kan een verblyf aan onze stranden, onder strenge controle, in Juni of September, nuttig zyn. Intusschen is voor ons kleine land het tiental zeebadplaatsen voorzeker een respec tabel getal. De tyd ligt niet ver achter ons, toen men er maar ééne kende, en zelfs daar vond men alles even eenvoudig als primitief ingericht. Welke van deze tien zeebadplaatsen men echter ook bezoekt, overal vindt men een druk gezelschapsleven, aangenaam en aantrekkelyk voor de meesten, indien ze van gezelligheid houden, maar niet voor hen, die voor hun zenuwleven behoefte hebben aan afzondering en volstrekte rust. Men is nergens met do onmetelyko zee alleen. Toch zyn er aan onze kusten wel lieflyke plekjes, waar men vertoeven kan, ver buiten alle gewoel van menschen, in volstrekte stilte en rust en volop genietende van eene behaag- lyke kalmte. Zoo is er 't vorige jaar nog gewezen op Oost-Voorne, dat drie kwartier rydens van Den Briel ligt. De weg daarheen voert door onderofficier te vragen: „Gaan ze der uit, serzant?" Er lag in de gezichten dier vragers iets, dat te kennen gaf: als ze er niet uit gaan, is ons grootste genoegen voor dezen dag weg. Ze zouden echter weinig troost krygen, want al dat gevraag had den onderofficier knorrig gesterad, zoodat hy slechts bitse en onvoldoende antwoorden gaf. Daarby kwam, dat hy het ook zelf nog niet wist, evenmin als de commandeerende officier, of de parade doorgaan, dan wel of die afgecommandeerd zou worden. Eindelyk, tegen elven, daar klaarde de lucht allengskens op; de wolken schenen te begry- pen, dat ze met hare sombere gezichten boven het feestvierend Den Haag niet pasten; zy gingen, hoewel zichtbaar met tegenzin, uiteen, en de traditioneele oranjezon liet ook dien dag niet lang op zich wachten. Nu behoefden de Hagenaars den onderoffi cier niet langer met hunne vragen lastig te vallen, want op de achterplaats der kazerne konden zy de toebereidselen tot de wapen schouwing zien maken. Nog een klein halfuur en alles was tot uitrukken gereed. Daar klonk het commando van den kolonel en voorwaarts ging het naar de Maliebaan. akkers en weilanden, langs de plek, waar de kerk staat, die jaariyks duizenden en dui zenden bedevaartgangers trekt, die komen bidden op de graven der Gorkumsche mar telaren. Het dorp zelf is fraai en boomryk, met aangename wandeldreven en enkele flinke buitenplaatsen. Op weinige minuten afstands van de kom van het dorp heeft men de duinen en het strand. Men vindt er geen villa's, geen ryk ingerichte hotels, zelfs geen kur- haus; niets dan eene zeer eenvoudige her berg, midden in het duin naby het strand, en „Zee- en Duinzicht" gedoopt. Nog weinige jaren geleden vond men er zelfs deze toe vlucht voor den dorstigen of hongerigen strandwandelaar niet. Wie dacht er ooit aan, het eenzame zeestrand van Oost-Voorne te bezoeken? Eerst toen het dorp werd gekozen als ver- blyfplaats van een der Rotterdamsche gezond heids koloniën, en eenige families daarheen kwamen om de kinderen dezer kolonie te bezoeken, trok het fraaie en stille zeestrand meer de aandacht. Een ondernemende Brielsche timmerman kwam op de gedachte om er een café te bouwen en verkreeg een stuk duingrond in erfpacht. Hy heeft zich daar als kastelein netjes, ofschoon eenvoudig, ingericht. Voor hen, die logies verlangen, heeft hy drie nette slaapkamertjes met fraai uitzicht beschikbaar. Hy houdt er geen table d'höte; men kan zelfs geen „plat du jour" by hem krygen, en wie zyn bezoek niet te voren heeft aan gekondigd, moet er zyn koffiemaaltyd doen met sneden boerenbrood en wat kaas en rook- vleesch. Maar dit neemt niet weg, dat het daar een uitverkoren plekje grond is, met fraai begroeide duinen om zich heen en de altyd indrukwekkende, majestueuse zee vóór zich, met een tot wandelen uitlokkend uitgestrekt strand. Misschien komt eenmaal de tyd, dat ook Oost-Voorne in do mode komt en meer be zocht en gewaardeerd wordtimmers, telkens wordt er eene nieuwe plek aan eenig strand opgezocht, waar de badgasten kunnen neer- stryken. Hebben andere landen hunne trotsche ge bergten, hunne grootsche ysvelden, wy hebben de eindelooze zee als aantrekkingskracht voor den tourist en daaraan ontwoekerd een tal van dorpen, zóó liefiyk en zóó fraai, dat zy zich met de beste in het buitenland kunnen meten. De stoet trok door dichte ryen van toe schouwers, die bestonden uit lieden van alle standen, maar grootendeels uit dienstmeisjes, die hare oogen flink opensperden om haren grenadier of jager uit dien troep te zoeken. En, hadden ze hem gevonden, dan kreeg de vriendin, die naast haar stond, een druk met den elleboog, terwyl ze, met den vinger wyzende, uitriepen„Daar gaat hy 1" Doch, vonden ze he*i niet, dan gauw door een paar nauwe straatjes gehold, om zoo doende den troep nog eens voorby te kunnen zien trekken en nog eens te kunnen zoeken. Op eene bovenwoning tusschen het Voor hout en den Dennenweg woonde Rika met hare moeder, die sinds vier jaren weduwe was. Haar vader was ambtenaar aan een der ministeries geweest en hoewel zyn traktement zoo heel groot niet was, hadden ze toch altyd fatsoenlyk kunnen levon. Hy had er altyd op gestaan, dat Rika haar examen in de hand werken zou afleggen, en gelukkig dat dit geschied was. Want na 's vaders dood was het vroeger traktement tot een karig pensioentje verminderd, en het was te voorzien, dat, wanneer er geene andere bron van inkomsten ging vloeien, Rika met hare moeder zoo niet zouden kunnen biyven leven. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Van Delden Pzn., geb. te Deventer, be vorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Over de phy- chosen ten gevolge van alcohol-misbruik." Tot inspectie van het garnizoen alhier zal Maandag a. s. te dezer stede komen de generaal-majoor Hardenberg, adjudant des Konings in buitengewonen dienst en comman dant der 2de divisie infanterie. Hy zal met zyn adjudant, den kapitein van den generalen staf Campbell, afstappen aan het „Hotel Leve- dag". Verder worden hier nog verwacht de kolonel Joost en verscheidene andere officie ren, die, naar wy vernamen, mede in genoemd hotel hun intrek- zullen nemen. Door den directeur van 's Ryks Museum van Oudheden te Leiden is de aandacht der Regeering gevestigd op de ontdekking van een paar urnen en eene omzetting van keien in het veld onder de Mark Bronneger, ge hucht Buinen, gemeente Borger. Uit een voorloopig ingesteld onderzoek bleek dat de beide urnen zich in den top van den heuvel hadden bevonden en de groote keisteenen schonen te kunnen behooren tot een Hunebed, hetwelk vermoedelyk dieper in den heuvel aanwezig was. Naar aanleiding hiervan word van Ryks- wege aan don hoer dr. W. K. J. Schoor, te Meppel, een nader onderzoek deswege opge dragen. Als uitkomst van dat onderzoek deelt de directeur van genoemd Museum het volgende mede: De heer Schoor heeft zich op 20 Mei naar Assen en van daar den volgenden dag vroeg tijdig naar Borger begeven in gezelschap van den conservator dr. W. Pleyte, die zich toe vallig juist in dien omtrek bevond. Beiden werden door den burgemeester van Borger met de meeste voorkomendheid ontvangen en door eenen beambte by het gemeente bestuur naar Bronneger vorgezeld. De plaats van het onderzoek ligt op het heideveld aan den Groenendyk, die regel recht van Borger naar Buinen loopt en dat met zware rolsteenen bezet is. De keiendelvers waren van lieverlede tot op de hoogste plek gekomen, waar men eene, als voor eene begraafplaats bestemde verhevenheid vond, die eene middellyn had van 7 en eenen om trek van 14 meters; de hoogte kon 1 meter bedragen hebben. Aan den buitenrand, even onder den grond, vond men eene dikke laag als eenen vloer van geschikte keien van Nu bleek het hoe verstandig vader gehan deld had, toen hy zyne dochter zoo had aan gespoord om haar examen af te leggen. Door de relaties, welke haar vader met andere ambtenaren had aangeknoopt, viel het haar niet moeilyk om spoedig eenige meisjes by elkaar te krygen, aan wie zy eenige uren per dag les gaf in de handwerken. Den overigen tyd besteedde ze aan het maken van japonnen, waarin ze door hare moeder werd bygestaan, en zoo konden deze twee ruimschoots in haar onderhoud voorzien. Op den avond vóór den dag, waarop ons verhaal aanvangt, was Rika nog laat even naar mevrouw v. L. geweest om eene japon te passen. Het was hare gewoonte niet dit 's avonds te doenze zorgde er integendeel zooveel mogeiyk voor, dat zy by avond niet behoefde uit te gaandoch ditmaal was het mevrouw v. L., die er sterk op aangedrongen had, dat ze toch zou komen, en zo was gegaan. Terwyl ze, nadat de zaak was afgedaan, met driftigen tred weer naar huis liep, werd ze plotseling ingehaald door een paar opge schoten bengels, die een praatje met haar wilden beginnen. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1