cHsiggiaa In de heden door de Eerste Kamer gehouden zitting werden aangenomen de voor gestelde wijziging in het Reglement van Orde; de wetsontwerpen omtrent de verlen ging van den duur der voorloopige regeling betreffende de vicarisgoederen; de aanvulling op het Wetboek van Strafvordering (berechting van overtredingen in niet ingedeelde wateren), alsmede deBoterwet met 32 tegen 10 stemmen na bestrijding door den heer Muller en verde diging van de heeren Van Lier, Bultman, Van der Breggen en de Regeering, welke laatste verklaarde dat een onderzoek om de boter- vervalsching in Indië tegen te gaan zal over wogen worden. De Kamer ging daarop uiteen. Het stoomschip „Prins Alexander," van Amsterdam naar Java, is 19 Juni te Genua aangekomen; de „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, passeerde Perim 18 Juni; de „Conrad," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 20 Juni Dungeness; de „Gouverneur-Generaal 's Jacob," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Juni van Genua; de „Prinses Marie," van Batavia naar Am sterdam, vertrok 19 Juni van Port-Said; de „Prins Maurits" is 20 Juni van West-Indië te Havre aangekomen. Het stoomschip „Schiedam," van Rot terdam naar de Plata-Rivier, is 18 Juni te St.-Vincent aangekomen en heeft den 19den de reis voortgezot. Maatschappij Xcdrrl. Letterkunde. Heden hield de Maatschappij van Neder- landsche Letterkunde in het Nutsgebouw alhier hare 122ste jaarlyksche vergadering onder leiding van haren voorzitter, prof. J. G. R. Acquoy. De rede, waarmede deze de bijeen komst opende, onderscheidde zich van die in vorige jaren hierdoor, dat de voornaamste lotgevallen der Maatschappij gedurende het afgeloopen jaar er zoo kort mogelijk in wer den besproken, terwijl er daarentegen een wetenschappelijk onderwerp in behandeld werd. Tot de feiten, welke spreker aanroerde, be hoorden het ongedacht herstel en de veertig jarige regeering van Z. M. den Koning, den Beschermheer der Maatschappij, het overlijden van het ten vorigen jare benoemd eerelid, jhr. mr. W. C. M. Do Jonge Van Ellemeet, het verlies van letterkundigen van naam, als Zimmerman, Hofdijk, De Bull en Alberdingk Thijm, van geleerden van beteekenis, als Vis sering, Rauwenhoff, P. A. Tiele en Jorissen, een legaat van duizend gulden, door wijlen het medelid mr. M. Vorbrugge, te Middelburg, aan de Maatschappij vern aakt, de voltooiing van den Catalogus van de bibliotheek der Maatschappij door den heer L. D. Petit, het ge vraagd en onder groote dankzegging verleend ontslag van dr. A. Kluyver als secretaris der Maatschappij, en het optreden van don in zijne plaats benoemden waarnemenden secre taris, den heer W. P. Woltors, wien de voor zitter den welgemeenden dank der vergade ring bracht, voor den onvermoeiden Ijver, waarmede hij reeds meer dan drie maanden de Maatschappij heeft gediend. Hierna overgaande tot het wetenschappelijk onderwerp zijner rede, gaf prof. Acquoy als zoodanig op: de christelijke typologie in beeld, in woord en in handeling. Eerst zette hij uit een, wat mon onder typologie verstaat. Vol gens N. Testamentisch spraakgebruik is een type een beeld uit het O. Testament, waar aan een ovoreenkomstig beeld in het Nieuwe als tegenbeeld of anti type beantwoordt. Zoo wordt bjjv. in Rom. V14 Adam, do eerste mensch, de type genoemd van den waren Adam, Christus. Evenzoo heet in Hebr. IX24 de hemel, waar Christus is binnengegaan, de anti type van den tempel, waar de Hoogepries ter binnenging. Soms worden deze heen wijzin gen naar latere zaken ook voorbeelden, af beeldingen en afschaduwingen genoemd. Soms ook komen zij eenvoudig als vergelijkingen voor. Zoo bijv. in Matth. XII40 en Joh. III14 Het vroom vernuft der oude Christenen vond in het opsporen van zulke overeenstemmingen tusschen het O. en het N. Testament een heilig behagen. Dit ging gedurende de middel eeuwen zoo voort, gelijk spr. met verschillende voorbeelden toelichtte. De typologie geeft na tuurlijk aanleiding tot allerlei typologische tafe- reelen, waarin dan by de voornaamste feiten uit het N. Testament overeenkomstige feiten uit het Oudo zijn gevoegd, welke er als voor beelden van kunnen dienen. Zulke tafereolen kan men afbeelden, beschrijven of ten tooneelo voeren, m. a. w. zy zijn denkbaar in beeld, in woord en in handeling. Wat nu de typologische tafereelea in beeld betreft, spreker toonde uit een weinig gelezen weikje van Bala aan, dat z'j als schilder werk reeds in 680 te Rome bekend waren en van daar naar Engeland werden overgebracht. Voorts herhaalde by, dat zy als beeldhouw werk o. a. gevonden worden in de Domkerk te Bremen, als zolderschildering in de kerk te Naardenja, dat zij zelfs in ivoor drijf en stikwerk bewaar zijn gebleven. Intusschen zijn de belangrijkste voortbrengselen op dit gebied de zoogenaamde „Biblia pauperum", of armenbpel8, welke door eene vergissing dezen verkeerden naam hebben ontvangen. Oorspronkoljjk hadden zij geen naam. Zij kon den dien niet hebben, omdat het boek geen vastptaanden tekst had. Ieder richtte het naar eigen goedvinden in. Maar, hoe ook ingericht, altijd gaf het tafereelen uit het N. Testament te aanschouwen met O. Testamentische typen en profetieën verbonden. De „Biblia pauperum" bestaan nog in handschrift en in druk. Wat die in handschrift betreft, de kenners tellen er vijf, doch aan spreker is gebleken dat ook H S. 13 in folio van het Museum Murmanno- Westreenianum, te 's Gravenhage, een „Biblia pauperum" is, en wel een zeer fraaie. En wat de gedrukte exemplaren aangaat, do oudste hebben den tekst in het Latijn, andere in het Duitsch, éón in het Fransch en één in het Italiaansch. Die met Latjjnschen tekst zjjn de oudste en verreweg de belangrijkste. Zij z(jn namelijk vervaardigd door een onbe kenden Noord Nederland8chen drukker, vóór den tjjd van het drukken met beweegbare letters, d. i. vóór omstreeks 1450. In plaats van beschrijvingen te geven, welke toch niet veel zouden baten, noodigde spreker de aan wezige leden uit, na afloop der vergadering, de kleine tentoonstelling te bezoeken, welke hy ter toelichting van het gesprokene in een der benedenzalen van het Nutsgebouw had ingericht. Vervolgons kwamen de typologische tafe roeien in woord aan de beurt. Hiervan is aan spreker tot dusverre slechts één voorbeeld bekend, namelijk H S. 258 van de Bibliotheek der Maatschappij. Moll heeft het gebruikt hl) heeft er den naam van „typologisch leven van Jezus" aan gegeven, maar niet opgemerkt, dat hot in wezen en strekking geheel overeen komt met de „Biblia pauperum", en juist dit maakt het zoo hoogst merkwaardig. Intus schen worden er vyf en tachtig tafereelen uit het leren van Jezus in beschrevon, elk met twee typen en twee profetieën uit het O. T., terwijl de „Biblia pauperum" er meestal veertig, soms vijftig bevatten. Wat do „Biblia pauperum" in prenten afbeelden, wordt in dit „typologische leven van Jezus" in woor den beschreven. Wat eindelijk de typologie in handeling aanbelangt, deze behoort op het gebied van het mysteriespel. Reeds terstond maakte spreker de opmerking, dat in de mysterie-spelen zel den van de profetieën des O. Testaments gebruik is gemaakt, hoogst zelden van typen, maar, zoover wij thans weten, nooit van beide te zamen. Nochtans achtte hy het zeer waar schijnlijk, dat ook dit laatste somwijlen zal hebben plaats gehad. Het lag toch geheel in den geest der middeleeuwen, en aan spreker is althans één voorbeeld voorgekomen, dat er heenwijst. Te Veurne in België namelijk wordt nog jaarlijks eene kruisprocessie ge houden, die er enkele bostanddeelen van be vat. Wel is waar gaat hier alles met gebeeld houwde groepen, niet met levende personen, maar tot de eerste groepen behooren Abraham's offerande en de verhooging van de slang in do woestijn, benevens acht profeten. Hier heeft men dus zoowel de typologische als de profetische aankondiging van het lijden des Heoren, dat vorvolgens in eene menigte van groepen aan de oogen der toeschouwers voorbijgaat. Door en door typologisch daaren tegen is het beroemde passiespel, dat om de tien jaren door de eenvoudige dorpsbewoners van Oberammergau in Beieren ten tooneele wordt gebracht. De ware inhoud van dit drama is de geschiedenis van Jezus' lijden, maar aan elk tafereel daarvan gaan onder koorgezang één .of meer „tableaux vivants" of levende beelden vooraf, waarin de O. Testa mentische typen van het tafereel, dat volgen zal, zwijgend worden afgebeeld. Spreker lichtte dit met voorbeelden toe, wees alweder op de overeenkomst tusschen dit wereldberoemd mysteriespel en de „Biblia pauperum", en na zijne uitnoodiging tot do reeds genoemde kleine tentoonstelling, waar ook het gansche passiespel van Oberammergau in photograpliieën zou te zien zjjn, herhaald te hebben, eindigde by zijne doorwrochte en boeiende rede met te wijzen op de lioogere eenheid, welke zich slechts in drie verschil lende vormen openbaartde eenheid der chris telijke typologie in beeld, in woord en in handeling. Een daverend applaus bewees de hooge ingenomenheid der vergadering met deze rede en zeker ook met des sprekers opvatting van zijne taak als voorzitter. Op voorstel van dr. Campbell zullen de Handelingen der Maat schappij van dit jaar hen, die deze openings rede niet mochten hooren, in de gelegenheid stellen haar ook te genieten. De waarnemende secretaris, de heer W. P. Wolters, deed daarna verslag van den staat der Maatschappij en van hare belangrijkste lotgevallen en handelingen gedurende het afgeloopen jaar, terwijl dezelfde, in hoedanig heid van waarnemend bibliothecaris, vervol gens verslag uitbracht van den staat der Boekverzameling gedurende hetzelfde tijds verloop. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer D. Hartevelt, werd, niet alleen om den aangenamen vorm, maar ook om het gunstige resultaat, met veel ge noegen aangehoord. De secretaris der commissie voor geschied en oudheidkunde, mr. Dozy, bracht daarna verslag uit van de werkzaamheden dezer commissie. Tot binnenlandsche leden zijn benoemd: mr. A. Van Wessem, advocaat teTieljdr. F. Van Eeden, te Bussum Dan. De Lange, muziek directeur te Amsterdamdr. D. C. Nyhoff, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te 's-Gra- venhage; M. E. Van -der Meulen, predikant te Bolsward;- dr. F. Buitenrust Hettema, leeraar aan het Gymnasium te Zwolle; J. P. J. W. Korndörffer, bibliothecaris aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda; mr. R. Melvil, baron Van Lijnden, lid van de Eerste Kamer der Staten-Goneraal, dir.-secretaris van het Utrechtsch Genootschap van kunsten en weten schappen, te Utrecht; V. Loosjes, predikant te Beemster; jhr. mr. J. Roëll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Hage; dr. T. Cannegieter, hoogleeraar te Utrechtdr. K. Kuiper, leeraar aan het Gymnasium te Haarlem C. G. Chavannes, predikant te Leiden, schrijver van eene vertaling van den Bybel voor jonge lieden in het Fransch; en idem van J. J. De Groot's Emoy Chineezon en van verscheidene bijdragen in Noderlandsche tijdschriftenP. Du Rieu Jr., conservator van het Stedelijk Museum te LeidenA. L. W. Seyffardt, majoor, lid van do Tweede Kamer der Statcn-Ger.eraal, te 's Gravenhage; dr. Swart Abrahamsz, officier van gezondheid; dr. S. D. Van Veen, prelikant te Groningen; H. E. Beunke, te Breda; mr. S. Muller Hz., lid van den gemeenteraad te Rotterdamdr. J. Van der Vliet, conrector aan het Gymnasium te Haarlem. De nieuw benoemde buitenlandsche leden zijnP. De Wit, te ParijsFr. Von Bodenstedt, te Wiesbaden, en Wilhelm Büumker, kapelaan ie Niederkrüchten, bij Aken. Na de pauze bleek uit de roededeeling van het bestuur omtrent het gebruik van de be schikbare renten van het Fonds, dat reeds verleden jaar over die gelden was beschikt. Goedgekeurd werd het voorstel van de Maandelijksche Vergadering om achter art. 28 der Wet eene alinea te voegen van dezen inhoud„De secretaris geniet voor zijne werk zaamheden eene jaarwedde van ten hoogste 400;" en voorts in art 74, alinea 3 (maxi mum der bezoldiging van den bibliothecaris), 500 te veranderen in 200. Tevens werd daarna vastgesteld de jaarwedde van den nieuw te benoemen secretaris-biblio thecaris. In de plaats van den in October a. s. af tredenden bestuurder prof. dr. M. De Vries werd uit het door de Maandeiyksche Verga dering voorgedragen dubbeltal tot lid des be- stuurs gekozen dr. W. Pleyte. Na deze benoeming richtte de voorzitter, prof. Acquoy, tot den aftredende een warm woord van afscheid, herinnerende aan de vele diensten, welke prof. De Vries als bestuurder steeds aan de Maatschappij heeft bewezen. Gelukkig echter bleef „onze De Vries", gelyk de voorzitter hem by herhaling noemde, als lid voor de Maatschappy behouden. Op de hem eigene, welsprekende wyze betuigde de heer De Vries zyn dank. Tot secretaris, tevens bibliothecaris, werd, in de plaats van dr. A. Kluyver, wien met 1 Maart jl. op zyn verzoek eervol ontslag was verleend, uit het voorgedragen dubbeltal benoemd de heer W. P. Wolters, die deze betrekking reeds tydelyk waarnam. Met een kort, maar harteiyk woord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Naar gewoonte vereenigen vele leden zich aan een gemeenschappel yken maalty d op Zomerzorg. Gemengd Nieuwe. Voor de weduwe te Stompwyk werd door ons nog in dank ontvangen Gezellig avondje L. H. 2.50; F. G. L. 5; P. D. ƒ2.50; v. K. coupon ƒ1.50; M. J. F. H. ƒ2.50. Een meisje van een jaar of vj|f, De H. genaamd, had hedenmiddag te twaalf uren het ongeluk in de nabyheid van „Den Burg" alhier door een rytuig overreden te worden, waardoor het ernstig aan de armen werd gekwetst. Woensdag, 19 Juni, zyn van de weif van de Gebr. Boot te Leiderdorp met goed gevolg te water geloopen de yzeren sleepkaan „Antonius", groot tweehonderd en dertig last, gebouwd voor rekening van den heer W. J. Hopperys, van Wageningen, en het yzeren klipperschip „Het vertrouwen", groot één honderd en dertig last, gebouwd voor rekening van den heer A. Werner, van Rotterdam. Onmiddeliyk daarna werd de kiel gelegd voor het yzeren stoomschip, genaamd „de Zierikzeesche Koophandel No. 1", voor reke ning van den heer G. Achterberg, en van een U'zeren paviljoen-beurtschip voor rekening van de Vereeniging „Rozenburg", te Rozenburg. Op last van de justitie zal morgen wederom een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld, op de plaats, waar de moord te Stompwyk werd gepleegd, naar het mes, waarmede nog steeds vermoed wordt dat de doodeiyke steek werd toegebracht. Vooral de slooten, in de onmiddeliyke omgeving, zullen scherp onderzocht en daartoe droog gelegd worden. Thans kan tot vreugde voor de familie van den vermoorde De Vreede, te Stompwyk, worden meegedeeld, dat de we duwe het leven heeft geschonken aan eene flinke dochter. Moeder en kind zyn zeer wel varend. Gisternamiddag tusschen vier en vyf uren is te Scheveningen eene torpedo boot, uit de richting van den Hoek van Holland, zeer dicht onder den wal gekomen. De boot kreeg door het winderige weder veel water over, waarna zy tot driemaal toe een schel gefluit deed hooren. Zy word opgemerkt van den vuurtoren, waarvan de Nederlandsche vlag weldra werd geheschen. Tegen kwart over vyven is de boot weder vertrokken in de richting van IJmuiden. De bedoeling van een en ander heeft men niet begropen. Er waren duizenden toeschouwers aan het strand. De Haagsche rechtbank heeft uil- spraak gedaan in eene procedure, in hoofdzaak betreffende de vraag of een gefailleerde, ge durende zyn faillissement, zelfstandig kan worden aangesproken tot betaling eener geld schuld. Deze vraag werd ontkennend beant woord en de eischer alzoo niet-ontvankeiyk verklaard in zyne vordering. Onder het aantal beschonkenen, die, evenals iederen Maandag, deze week te Rotterdam naar de politiebureelen werden gevoerd, waren er twee, die achter elkander door de politie per handwagen naar de Pauwen- steeg werden gebracht. Op het eerste voer tuig lag eene vrouw, van beroep kaartlegster, die den agenten in de handen trachtte te byten. Dezen waren echter met hare hebbe- ïykheid vanouds bekend en waren dus op hunne hoede. De tweede vracht bestond uit een jong bedelaar, met een houten been, die smoor dronken op het voertuig lag. Maasb Gisterochtend te 10 urennam te Voorburg, onder begunstiging van het prachtigste weder, de voormiddag-harddravery een aanvang van paarden, die nooit een prys hadden gewonnen, uitgeschreven door de harddravery-vereeniging „Eendracht", te Voor burg, op eone baan aan het Westeinde aldaar. Op een terrein, aan het station gelegen, had men verschillende tenten opgeslagen om den wedstrijd goed te kunnen gadeslaan, terwyl in het midden eene muziektent prykte, waar verschillende nummers door een Duitsch muziekcorps ten beste werden gegeven. Aan de voormiddag-harddravery namen deel 16 paarden. De prys van 75 werd behaald door het paard „Jan," eigenaar J. A. Leyster, te Pernis, beryder B. W. Schip pers, en de premie van 25 door het paard „■VVilhelmina," eigenaar J. A. Keyzer, te Naaldwyk, pikeur M. Reygersberg. Ongeveer te halfdrie nam de namiddag- harddraverij met paarden van zessen klaar een aanvang. Daarvoor hadden zich doen inschrijven 15

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2