Eene Ostender sloop kwam voor dor. wal en bracht hare visch aan het strand. Zü had veel tongen; vandaar dat eene besomming van ƒ110 werd gemaakt. Een Engelscho vischkotter, mede voor den wal komende, had eene besomming van 40. Het Openbaar Ministerie by het gerechtshof te 's Gravenhage heeft levens lange gevangenisstraf gevorderd voor de drie personen, die in hooger beroep waren ge komen van hunne veroordoeling door de Rot- terdamsche rechtbank, de eerste en derde tot levenslange, de tweede tot '20 jaren gevan genisstraf, wegens den moord op eene weduwe, in eene herberg te Stolwyk, gepleegd. Geluk- held van straf werd thans gevraagd wegens het verband tusschen de misdadige hande lingen van de drie veroordeelden. Geiyk men zich herinneren zal, zou de verslagene, Sügje Van Vliet, weduwe van Klaas Donkersloot, door twee der drie genoemde personen, (Quik en Van Bergen v. d. Grup), nadat zij bü haar in de herberg iets hadden gebruikt, plotseling aangegrepen en gesmoord zijn, terwijl do derde, Lebbe, de deur dicht- grendelde. Bekl Quik verklaarde dat hij er niet aan had willen meedoen; dat hij, bemerkende dat de beide anderen iets kwaads begonnen, zijne pet voor de oogen hield, en dat hij niet weet of de vrouw al dood was, toen zij hare woning verlieten. Bij deze verklaring bleef Quik ook thans voor 't Hof volharden, terwijl de beide andere beklaagden eveneens hunne in eerste instantie gedane bekentenis herhaalden. De uitspraak is bepaald op 22 Juni. Bjj het omlaagtrekken van eene schuit voor de haringvisscherü van den reeder A. Hoogenraad te Scheveningen, geraakte gisteren een der matrozen met zijne hand onder eeno rol beklemd, waardoor de toppen van de vingers werden afgekneld. Dr. De Niet verleendo de eerste heelkundige hulp. De matroos kon do reis niet aanvaarden. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde gisteren Pieter Noé, tegen wien de vorige week door het O. M. één jaar gevan genisstraf werd geöischt, wegons den diefstal van twee rijksdaalders uit eene gesloten dames schrijftafel, tot die straf. Te Haarlem is, zooals wij reeds medegedeeld hebben, in hechtenis genomen G. J. R., 1ste klerk bij de Stads-Bank van Leening aldaar, tor zake van diefstal en ver duistering van oen aantal beleende gouden voorwerpen, tot een bedrag van ntim 1000 gulden. Volgens een bericht in „Haarlem's Dagblad", ging R. als volgt te werk Eene inbrengster bracht b. v. een gouden horloge aan de Bank en kreeg er een briefje voor, waarna het horloge werd opgetogen. R. nam het dan weg en liet het door een ander bü eene andere inbrengster beleenen, waarvan hü het geld opstreek. Deze bracht hot natuurlijk weer aan de Bank, R. nam het weer weg, liet het bij «ene dorde inbreng ster beleenen, die het ook weer aan do Efenk terugbracht en zoo circuleerde hetzelfde voor werp bü al de inbrengsters in de stadsoms kwam hot meermalen bü dezelfde, terwijl'R. telkens de beleensom opstreek. Natuurlijk zorgde bü wel, dat tegen den tyd, dat het voorwerp kon worden opgevraagd of moest worden verkocht, het weer in het magMtjn der Bank aanwezig was. R koos voor ztfne bedrieglijke pra&t\jk voorwerpen, welke niet gemakkelijk to- her kennen waren, zooals gouden en ai'Jveren remontoirs van gewoon fabrikaat en gouden vostkettingen. Zoodoende was het mogelijk dat éénzelfde voorwerp in oen tijdsverloop van veertien dagen vüf- of zesmaal door ver schillende inbrengsters word beleend, zonder dat de beambten van de Bank het herkenden, vooral ook, daar er zulk een groot aantal voorwerpen (niet minder dan 17,000 per jaar) aan de Bank wordt beleend. Eene inbrengster, die een horloge meende te herkennen als een, dat reeds vroeger bjj haar was ingebracht, had het nummer daar van opgeschreven, en toen nu dezelfde per soon, dio het toen bü haar beleende, het eenige dagen later weorbracht, begreep zij dat de zaak niet in orde was, en waarschuwde zÜ den directeur. De beklaagde, waarschün- ïyk bemerkende wat er gaande was, veiliet onmiddellijk het kantoor, zoodat men torstond kon begrüpen dat hü de schuldige was. De schuldige werd gevat, terwül hü in een koffiehuis zün bittertje dronk. R. was bü züno chefs en bü züne vrienden -»er gezien en was overal gunstig bekend. De vorzoeking tot het maken van groote ver teringen en het meedoen aan allerlei vereeni- gingen schynt van dit treurige feit weder de oorzaak te zün. De beklaagde heeft reeds bekend. Naar men aan de „Haarl. Crt." mededeelt, komt in het bovenstaande eene kleine onjuist heid voor. Er wordt daarin gesproken van gouden en zilveren remontoirs van gewoon fabrikaat en gouden vestkettingen. Dit moet züngouden remontoirs en gouden Engelsche horloges en een gouden vestketting. Voorts kan nog worden bericht, dat een vüftigtal lombardbriefjes in zün bezit zün gevonden. In den afgeloopen nacht om halftwaalf brak te Amsterdam plotseling brand uit in het perceel Hartenstraat No. 22, waarin een photographisch atelier is gevestigd. De brandweer bedwong de vlammen. Het achter huis is uitgebrand. Dezer dagen werd de 39-jarige J. S. De Meer, van Surhuisterveen, terwül hü op het land bezig was met hooien, door een zonnesteek getroffen. De man is aan de gevolgen overleden en laat eene weduwe met vüf jonge kinderen achter. Te Oosterbeek (Geld.) is eene villa, toebehoorende aan den heer W. F. En- gelschman te Amsterdam, afgebrand. Men denkt aan kwaadwilligheid, daar het gebouw onbewoond was. Door de politie is reeds een onderzoek ingesteld. Ten gevolge van verstoring van don echteiyken vrede, sprong te Dordrecht, toen de oorlogsverklaring door daden gevolgd werd, de huisvrouw van v. B., onder Groote Lindt, in de Pietermanshaven. Haar echtge noot sprong haar na, zü sloten den vrede in het water en werden toen door eenige toege schoten buren te zamen op het droge gebracht, waarna het vredefeest onder elkander gevierd werd. Roelof Van der Laan, de bekende Drentsche sociaal-democraat, kleermaker to Weerdingermarke, is door de rechtbank te Assen bü verstek tot G maanden gevangenis straf veroordeeld, wegens beleediging des Konings. Onder Horst zjjn uitliet ka na ad de ïyken opgehaald van A. G., uit Deurn»; en G. G., uit Bretel. Men denkt dat deze personen bü het baden verdrenken zün. Een vierjarig knaap-je te Alfon, by Tilburg, dat zich met eenige kamoraadjos had te goed gedaan aan vruchten, die op sterken drank gestaan hadden, is dientengevolge deze week overleden. Aan den straatweg van Breda naar Moerdyk en Geertruidenberg zün de Canada-boomen gehoel bladerloos' als in den winter. Zü zün d»or de rupeen totaafafgevroten. Van den moord, onder Duiken (Pruisen), den Telen dezer gepleegd op eene vrouw uit dio gemeente, wordt door de Prui sische politie verdacht de 27-jarige J. Klö- nisch uit Dülken. Hü ie van middelbare grootte, heeft een zwarten knevel en donker haar. tfon vermoedt dat hü naar Nederland gevlucht is. De verslagvne is beroofd* van haar gouden horloge met ketting, twee gouden ringen en «enig geld. De familie heeft eene belooning voor de aanhouding van den moordenaar toegezegd. De werkstaking dor ko-stsiers te Ftn-üs breidt zich- uit. Do werkstakers, aan den Triomfboog bijeengekomen, hielden de voorbügaande rytuigen aan on spanden de paarden af, doch de politie kwam spoodig tussshenbeide en nara krachtdadige maat regelen tot voorkoming van ongeregeldheden. Bene deputatie uit de werkstakers is ont vangen door den hee7 Constans^ minister van binnenlandsche- zakea, die beloofde de grieven d»r koetsiers, te- aallen onderzoeken, maar elke betooging op straat verbood. De terechtstelling van Ada, den moordenaar van den deken Förderer, uit Lahr, heeft gisterochtend te zes uren t» Olïenburg plaats gehad. Ada was vastberaden en toonde niet het minste- berouw. Het atoomschip „Toward," van Londen naar Glasgow, arriveerde te South ampton Woensdag-ochtend en was bü Beachy Head, bü dikken mist, in aanvariDg geweest met hot stoomschip „Harold," van Bilboa naar Newcastle bestemd met eene lading Üzererts. De „Harold" zonk binnen 4 minuten. Zestien man van de equipage werden door de „Toward" gered en te Southampton ge land. Een man is er bü verdronken. De boeg van de „Toward" is zwaar beschadigd en zal voorloopig gerepareerd werden, opdat bet schip naar Glasgow kunne voltrekken. Van het Nederlandse lie schip „Jacobus David," kapt. Itasker, 25 Jan. 11. van Rochester naar Loith vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. Zittende Stier, het vermaarde opperhoofd der Sioux-Indianen, is in Dakota stervenda aan eene longontsteking. De cholera in Madras neemt geen dreigender aanzien aan. Hel aantal dooden is van 1462 tot 1029 per week verminderd en de invoer van graan is van 408 tot 603 ton losgenomen. Nadere berichten omtrenthet ongeluk bü Armagh, in Ierland, melden dat de pleiziertrein 1000 tot 1200 personen van alle leeftyden, doch meest kinderen van zeven tot zestien jaren bevatte, van de Zondags school te Armagh, die hun jaarlüksch uit stapje naar Warrenpoint zouden doen. De trein was geducht zwaar en de locomotief had de grootste moeite hem de vrü steile helling van den 60 voet hoogen heuvel bü Killooney op te trekken. Plotseling raakten zeven wagens los en begonnen met eene vaart de helling af te rennen, waar een personen trein in aantocht was. De machinist van laatstgenoemden trein stopte dadelijk, zoodat deze trein zoo goed als stilstond toen de zeven wagens erin liepen; men weet met welk noodlottig gevolg. Het geheele aantal s'achtoffers is nog niet bekend, maar reeds zün Tl lyken gevonden. De groote vraag was natuurlek of het achterstuk van den voorsten trein door het breken der koppel stangen losraakte, dan of liet opzettelijk werd losgemaakt. Volgens de „Standard" is thans zeker dat het de machi nist van den pleiziertrein was, die met opzet een deel van zjjn trein, wolke te zwaar voor de locomotief bleek, losmaakte, niet denkende dat züne zwaarte groot genoeg was om er zulk eene «netheid aan te geven, dat daardoor een zoo verschrikkeiyk onheil kon worden veroorzaakt. Do reizigers1 Tan den achtersten trein kwa men met een ftevigen schok vr#; geen hunner vrerd gewond, maar de meesten begaven zich dadeiyk aan hot werk om de- ongelukkige feestgangers uit het puin te bevrijden. Langs de helling liggen kinderlijken, hand schoenen, regenschermen, hoeden- en andere kleoderen. De smart der in allerijl' gekomen oudere is niet te basehrüveD. INGEZONDEN, Mijnheer de Rédacteur/ ÜTw blad bevatte in- den laatsten t'-Jd ver schillende klachten overde onzindeiykheid der straten. Nn onze stad eerlang het bezoek der leden- van de Maatschappg van Nüverheid te wachten heeft, ben ik zoo vrü te vragen of het niet goed zou zün de biljetten, wolke op sorzmige muren, urinoirs, telefoonpalen, ja, op hoornen aangeplakt) zün, te verwydsren. Elke-gastvrouw, die een aangekondigd bezoek verwacht, zal niet nalaten „de se faire belie." Eet vorig jaar is naar aanleiding va» een ingezonden stuk in hot? 1. D. het besproeien der straten in den gemeenteraad ter sprake gebraoht. Destüds waren de kosten oen be zwaar, en dat zal nu neg wel zoo zym Haar by de fameuse warmis, waarvan wij? nu al gernimen tyd profiteeren, meen ik dat het overweging verdient dat punt nog eens op het tapijt te brengen. Zy» wy heusch zoo- arm, Mynheer de Redacteur, dat wjj dit niet-betalen kunnen Ik kan het haast niet geboren t Naar uw blad ons gisteravond mededeelde, heeft d» gemeenteraad van- Leeuwarden ons in deze een goed voorbeeld gegeven. Raar zullen de wegen en straten met water uit de water leiding worden besproeid. Hier hoi men het materiöel, maar de besproeiing bleeSachterwege omdat het grachtwater zoo ongezond wasl 14 Juni 1889. Een Jieidenaar. BUITENLAND. Dullschland. De schach van Perziö heeft in de Friedens- kirche te Potsdam een lauwerkrans met de Perzische kleuren op hot graf van keizer Frederik neergelegd. De scbach is gisterochtend van Berljjn ver trokken. Keizer Wilhelm begeleidde met priDs Frederik Leopold en graaf Herbert Von Bis marck den schach van het Potsdammer station tot het station Wildpark en nam daar afscheid. De schach reisde toon met zün gevolg door naac Kassei. De „Post" verneemt van goed ingelichte zyde, in stryd met verschillende dagblad- berichten, dat niets bekend is van eene aan staande terugroeping van den Duitschen ge zant Von Bülow uit Bern. Hetzelfde blad meldt dat de beweringen van sommige dagbladen, als zou Duitschland op de Samoa-conferentie ongunstige mede- deelingen over den toestand hebben gedaan, van allen grond ontbloot zyn. Zwitserland. De gezanten van Rusland en Oostenrük hebben, in een onderhoud met het hoofd van het departement van buitenlandscho zaken, aangedrongen op krachtiger maatregelen tegen de anarchisten en socialisten, die in Zwitserland verblijf houden. Waarschyniyk zou de Bondsraad heden dienaangaande eene mededeeling doen aan de Kamers. In de laatste nota betreffende de zaak van Wohlgemuth, door de Duitsche ryksregee- ring aan het Zwitsersche bondsgouvemement verzonden, worden de klachten over de hem aangedane behandeling In het kort herhaald, on wordt vervolgens verlangd dat aan Duit sche beambten zal worden toegestaan, in Zwitserland surveillance uit te oefenen op Duitschers, die aldaar wonen en jegens het Duitsche ryk vyandig zün. De wensch dat het bevel, waarbü Wohl gemuth uit Zwitserland is verdreven, zou worden ingetrokken, is vanwege Duitschland slechts mondeling medegedeeld. Van diezelfde zyde is ook mondeling te kennen gegeven, dat, wanneer er weder eens een oorlog mocht uitbreken, de zaak-Wohlgemuth een nadeeligen invloed zou kunnen hebben op de belangen van Zwitserlands neutraliteit. België. Het bestuur van den Congostaat heeft uit Boma bericht ontvangen, dat de inspecteur- generaal Gonöry is overleden. Hü zal ver vangen worden door kapitein Oambier, die eerstdaags naar zijn post zal vertrekken. De schach van Perziö wordt den 25sten Juni te Antwerpen verwacht, waar hü zal logeeren in het paleis, dat toch geheel voor Pl-ms Boudewün rsoet worden in orde ge bracht. Te Brussel wil men den Vorst niet in het paleis logeeren, omdat hü daar bü een vorig bezoek zooveel schade aanrichtte. De scbach vertrekt 20 Jul* naar Parys. Groot-Brrltannift. Omtrent het bericht, dat, biykens te- Zan zibar ontvangen brieven, Stanley op 2 Dec. aan het Victoria meer zoa zün aangekomen, schryft sir Francis do Wiaton, voorzitter der Engelsche Emin pacha-commissie, dat hy dien datum onjuist acht. Vermoedelijk moet het 2 Februari zün. Stanley zou zich dan over het meer naar Kagehyi-,. den zendingspost aan de» zuidoever, begeven hebben, van waar weldra nieuws kan worden verwacht. Busload. Men uegt dat de czaar züne toestemming weigert tot het huweiyk van den Czarewitcb met prinses Maud van Wales, omdat zo neef en nicht z0n. Volgens den correspondent der „ïfow- York Herald" te St. Petersburg zouden, ge heime- vereenigingen zün ontdekt, welke ten doel hadden de onaf hankoiykheid van Armenia te bewerken. Te Moskou en Tiflis zouden verscheidene personen zijn gevangengenomen. De Russische Ryksbank heeft aangekon digd dat zij van 1 Juni af geen rente- meer vergoodt op loopondo- rekeningen. gesrvlë. EJb Belgrado wordt gemeld dat de heer' Garashanine, die wegens de jongst»- woelin gen, m hechtenis was genomen, weder in vrijheid is gesteld.. De Servisch» regenten melden aan den ex koning Milan, dat zü zün recht erkennen cm de opvoeding van koning Alexander te leiden en do leermeesters te kiezen. De onderhandelingen betreffende de leening en Servische spoorwegen met de Monchieourt slagen naar wensch, voor zooverre het ünan- tiéele deel aijner zending betreft. Ti-ausvaal. In het begin van Mei iün u-f Pretoria naar Holland vertrokken de beursjongeluiPieter Kruger, van Rustenburg; Piet Erasmus, van Lydenburg; Frans Wolmarans, van Pretoria, Nicolaas Pretorius, van 't HoogeveldBestus De Ridder, van Rustenburg; IzaakKleün, van Pretoria; Frederik De Lange, van Rustenburg Elias De Souia, van Lüdenburg, en Constantyn Pistorius, van Heidelberg. Van Potchefstroom reizen ze in gezelschap van de familie Koek. Landdrost Koek zal ze zelf brengen by jbr. Beelaerts van Blokland. Te Pretoria is den 6den Mei het eerste

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2