N°. 8991. Woeiisdaa: 1*2 Juni. A0. 1889. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Juut. Feuilleton, DËSIGARET. PB.IJ8 DEZER COURANT: Voor Leidon por t mutsden..ƒ1.10. ïnneo per poot1.10. Afzonderlijke Nommere.O.OB. PRIJB DER ADVERTENTIEN: Vm 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters n»»r plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het eerste natuurkundig examen afgelegd door den beer J. Van Wicheren. Aan het „Hotel Levedag" alhier is a£ge- ■stapt, om er eenige dagen te vertoeven, de beer Shimudsy, ingénieur au ministère -de l'intérieur in Japan, met het doel hier de waterwerken te bezichtigen. Onder de opgave der inzenders voor de a. s. tentoonstelling van producten ranLeidsche nijverheid, voorkomende in ons vóórlaatste nommer, staat o. a.Gebr. Reinke, meubelen, en J. J. v. d. Voorden Speet, gestoffeerde meubelen en decoratie. Dit moet zijnGebr. Reinke, gestoffeerde meubelen en decoratie, J. J. v. d. Voordon Speet, meubelen. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 42, ƒ21.50, ƒ4.40 en ƒ2.20. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, zal de kapitein J. G. U. Schoch worden benoemd tot adjudant van den kolonel, commandant van het eerste regiment veld artillerie, en zulks ter vervanging van den kapitein H. H. Ramaer, die door Z. M. tijdelijk is belast met het b^el over de Hde afdeeling van het 2de regimont veld artillerie, in garnizoen te Leiden. In do laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad te Waddingsveon heeft de heer R. Tissot medegedeeld, dat h(j zijn ont slag als burgemeester dier gemeente heeft genomen. Hy fungeerde als zoodanig van 1 Juli 1887. Als spreker op do eerste vergadering van don Protestantenbond te "Waddingsveen zal optreden de heer De Ridder, pred. dor Rem. Broederschap te Boskoop. Naar het „A. H." verneemt, heeft de minister van oorlog het rapport der staats commissie voor de regeling van dén militairen dienstplicht in handen gesteld van de inspec teurs der verschillende wapens, ton einde hierover advies uit të brengen. Van haren correspondent te Batavia ont vangt de „N. R. C." per telegraaf het bericht dat de gouvernour generaal aan 37 van de 42 schuldigston in de Bantamsche onlusten gratie van de doodstraf heeft verleend. Naar men verzekert, is het reisplan van den schab van Perziê, voor zoover ons land betrpft, gewy'zigd. Althans het voorgenomen Naar hel Fransch, van Jules Clarelie. Slot.) Doob JOHANNA. De priester verscheen op de steenen treden, alsof hy op de orders van don goneraal had gewacht; hy stond daar, in zy'n wit koorkleed, onbeweeglijk als een standbeeld, terwyi van de groote klokken, met doffen en zwaren klank, het „hosannah" weergalmde als een zegenwensch op het huweiyk en het geluk der menschen. „Tiburcio Chigaray," zeide toen de gene raal tot don ouden pachter, „ziehier Juan Araquil, in bezit der twee duizend douros, door u als bruidsschat bepaald voor uwe dochter Pepa. Geoft ge uwe toestemming tot haar huweiyk met Juan Araquil? „Ja. „Juan Araquil," zeide Garrido, zyt ge be reid Pepa Chegaray tot vrouw te nemen? „Ja," zeide Juan op warmen toon. Hy had dit „ja" uit volle borst, met geheel zyn hart uitgesproken. De priester wachtte, gereed hen in te zegenen. „Pepa Chegaray," vroeg Garrido, zich naar de jonge vrouw wendend, „zyt gö bereid Juan Araquil, hier tegenwoordig, tot echtge noot te nemen?" Pepa deed eenige stappen naar Juan, zag bezoek van den Perzischen vorst met. zyn gevolg, bestaande uit 27 leden van zy'ne hof houding, aan de residentie zou achterwege biyven of in streng incognito gebraclt worden. Dientengevolge zyn de reeds genomen toe bereidselen voor eene ceremoniöeio ontvangst van den Oostersehen monarch ten Hove ge staakt. O. a. was bepaald, dat een groot gala-diner ten Hove ter eore van den schah zou plaats hebben, hetwelk met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, daartoe des namiddags van het Loo naar de hofstad gekomen en des avonds naar het buitenverbiyf terugge keerd, zou opgeluisterd worden. Het stoomschip „Amsterdam," van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 10 Juni Lizard; de „Bromo," van Java naar Rotterdam, is 9 Juni te Suez aangekomen en vertrok 10 Juni van Port Said; de „Cele bes," van Amsterdam naar Java, vertrok 8 Juni van Adende „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Juni Lizard; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 10 Juni; de „Leerdam," van Amsterdam naar de Plata- Rivier, is 9 Juni te Montevideo aangekomen de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, is 9 Juni te Southampton aange komen de „Schiedam," van Rotterdam naar de Plata-Rivier, is 10 Juni van Corunna ver trokken de „Veendam" vertrok 8 Juni van Niouw-York naar Rotterdam; do „Zeeland," van Rotterdam naar Java, passeerde 9 Juni Gibraltardo „Soenda" vertrok 8 Juni van Bitavia naar Amsterdam; de „Prinses Wil- holmina" is 8 Juni van Amsterdam te Batavia aangekomen; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Juni te Genua. Gesaengd N louw». Aan het Hollandsche spoorwegsta- tion alhier zyn op eersten Pinksterdag 1243 kaartjes en op tweeden Pinksterdag 2205 kaartjes uitgegeven, te zamen 3448, waarvan 8000 alleen naar Den Haag. Door den Rynspoorweg alhier werden ge durende beide dagen 1410 kaartjes uitgegeven. Do beide afgeloopen feestdagen brachten weder eene menigte bezoekers en veel vertier in de residentie. Het mouvement van den Holl. Spoorweg hem met hare schoone oogen aan en ant woordde „Neen." In de menigte achter de soldaten ontstond een rumoer; een luid „O!" weerklonk uit de ryen. De soldaten bleven nog altoos onbeweeg ïyk toezien. „Neen," hernam het schoone meisje, hare stem verheffend „Ik heb gezworen aan nie mand dan aan u toe te behooren, en dat zal ik ook niet, maar ik geef myne hand niet aan een lafaard." Juan Araquil kon zyne ooren nauweiyks gelooven hy zag Pepa met verwilderden blik aanzyn gelaat was even wit als het koorkleed van den priester. Van uit de verte, geheel uit de verte, uit de diepte der vallei, hoorde men, van de andere zyde der heuvels, het droevige gelui van de doods klok. De sombere tonen der klok begeleidden het gebed der in doodsangst verkeerende Carlisten, want het vergif deed zyne uitwer king. En langzamerhand, alsof zy op hunne beurt den stervende wilden eeren, zwegen do klokken van Hernaniin het kleine dorp deed geen geluid zich hoorendes te duidelyker klonk de doodsklokde doodsklok in de verte. Plotseling zweeg ook die. Eene huiveringwekkende stilte heerschte in de ryen der toeschouwers, alsof de wind boven hunne hoofden het nieuws fluisterde, bedroeg beide dagen ongeveer 25,000 personen. Te Scheveningen was de drukte lang zoo groot niet als op andere Pinksterdagen. Vooral Tweede Pinksterdag was een streep door de rekening voor de houders van koffiehuizen en neringdoenden in het dorp. Alle vermakelyk- heden gingen echter deor en de concerten in het Kurhaus, zoowel als de voorstellingen in „Seinpost" waren nog vry goed bezocht. Van den Vestwal, naby het kruit huis, geraakte Zondag-namiddag een meisje in het singelvrater en dreef met spoed van den kant af. Een huzaar zag het, ontdeed zich van hoofddeksel en sabel, sprong te water en redde de drenkelinge. De heer P., uit Leiden, was Za terdag avond met zyn zoontje aan het wan delen. Het zoontje was gezeten in een bok kenwagen, bespannen met één bok. Men was om over achten den overweg aan den Morsch genaderd. De afsluitboomen staken omhoog, een teeken, mocht men aannemen, dat er geen trein in aantocht was. Men zag dan ook geene wagenketen, maar er hing nevel; men hoorde ook geen snuivend stoompaard. Op den overweg gekomen, betrad do hoer P. de rails en voelde dat dezen zich bewogen. Er was dus een trein in aantocht. De heer P. keek naar links en rechts en bespeurde inderdaad op zeer korten afstand eene op hem toesnellende locomotief met wagens achter zich. Hy nam zyn zoontje uit den bokkenwagen, wist ook den bok, evenals het kind, met groote snelheid van plaats te doen veranderen en zorgde voor eigen lyfsbehoud. Weldra was do trein op de plek, waar men eerst geweest was en verbryzelde don bok kenwagen. De heer P., zyn zoontje en de bok bleven gelukkig ongedeerd. Eenige lieden, in de nabyheid op het veld werkzaam, dachten niet anders of de twee personen en het dier hadden er het leven by ingescholen, verpletterd door den trein. De machinist moet zelfs onraad bespeurd en de locomotief tot staan gebracht hebben. Het was den eersten Pinkster dag een groote dag voor de Leidscbe stu- denten-roeivereeniging „Njord." Zy vierde haar 15 jarig bestaan en heeft dat op eene waar dige en tevens eigenaardige wyze gedaan, nl. door overwinnares to blyven in de beide voornaamste roeinummers van den dag. Gelyk men weet, had zy ter viering van haar jubilé internationalo roeiwedstryden uit- dat daar in de vallei, achter de heuvolen, alles was afgeloopen! „Zucarraga is dood!" zeide de oude Garrido. Araquil wierp Pepa een vurigen blik toe, alsof hy haar smeekte dien te verstaan. „Dat alles is voor u geschied," zeide hy streng. Pepa keerde het hoofd af. „Juan Araquil," zeide de generaal, „wat wilt ge, dat ik met de twee duizend douros zal doen Araquil begreep hem. „Geef het geld aan de armen; ik begeer zelfs geen houten kruis op myn graf, en," ging hy voort, op het corps wyzend, dat hem weg moest leiden, „dat is voor mg be stemd, nietwaar?" „Araquil, men doodt geen krygsman door vergif!" antwoordde de generaal. Toen knielde Juan Araquil voor den priester neer, sloeg een kruis, biechtte, en deed een gebed. Nu was de beurt aan de doodsklokken van Hernani en die van Santa Barbara, om zich te doen hooren! Langzaam en plechtig weerklonken zy door de vlakte. Juan Araquil stond op, nam uit zyn vest zak eene sigaret, de sigaret van Zucarraga, en vroeg toen aan den sergeant om een weinig vuur. Hy stak daarop de sigaar aan tn bracht haar aan zyne lippen, wierp Pepa een laatsten groet toe, die eene beweging maakto alsof zy naar hem wilde toesnellen, maar zy bleef onbeweegiyk staan. De schoone, geschreven, doch de Fransche roeivereni gingen hebben b«t thans te druk met de tentoonstelling, en de Belgische, welke eerst hare deelneming hadden toegezegd, bleken het Zondag en gisteren tehuis druk te heb ben. Alzoo waren de wedstryden beperkt tot de deelneming van Nederlandsche roeivereni gingen en zy waren er niet minder belangryk om, want nu waren zoowel deelnemers als toeschouwers onder goede bekenden men ge voelde' zich om zoo te zeggen tehuis en het feest v ras dus zooveel te gezelliger. De v vedstryden werden gehouden op het Kagerrm >er, een mooi water, wanneer er, zoo als Zond »g, weinig wind is. De baan voor de gieken was 3200 meter, voor de sloepen en seullings 1500 meter. De lucht was echter den geheelen dag be wolkt en drc 'igde 's morgens zelfs met regen. De Hollan. dscho en in het binder de Loidsche juffe. "schap was op het schoonst vertegenwoordig 'd- Breeder ryen van lieftallige jonge meisjes h. left g°en wedstryd weten te verzamelen en a ,len waren sportlike of in lichte toiletjes g. 'kleed, wat aan het feest eene zeldzame bek. schonk. Hot Kagermeer b ood een fraai schouwspel. Booten van allerlei s'a£ en Br°°tt6, met honderden bonte vla, IKen aar> de door den wind rondgebogen toi iwljjn, voeren rond of lagen stil om den dames en heoren gelegenheid te geven den wedstryd te volgen. Verscheidene fraaie zeilvaartuigen, o. eeniging „Het IJ," en van ringor, uit Leiden, luistei hunne verschyning op; roei allerwegen over het zacht ka ook de pas opgerichte Haagt ging „Skadih" was, al dong tegenwoordig en liet hare fraai gestreepte vlag zien. Zoowel op hot Utrechtsche V Haven te Leiden heerschte er al groote drukte, zoowel op den kijkers als op de verschillende 1 de „Volharding" enz., welke de hoeren genoodigden naar het terrei brengen, evenals hen, die, tegen beta Ul!B. op weer andere vaartuigen toegang kreg. ,n- ®16, van uit het Utrechtsche Veer maakten nog een tocht door den Zyisingel, om vervolgons by die uit de Haven aan te slu en met muziek ging het toen den Ryn waar een vyftal boeiers, getrokken door ei slanke jongeling lachte droevig en verdween omringd door soldaten, aan wie Garrido een wenk had gegeven. Pepa keerde zich om, trachtte hem nog eens te zien, doch zy bemerkte niets dan de geweren der soldaten, die zich verder en verder verwyderdon. Zy zag niets dan een weinig rook, welke opsteeg naar de blauwe lucht, en het schitteren der bajonetten. En binnen in do kerk hoorde men orgeltonen, by het bedienen der mis, terwyi wat verder, dicht by den rooden muur, in de zon, Juan Araquil den laatsten trek aan zyne sigaar deed. Pepa vernam, te midden der doodsche stilte, welke op de plaats heerschte, een bevel, dat in de verte werd gegeven; toen het geraas van geweren; eindelyk hoordo zy duideiyk deze woordenVuur Door smart overweldigd, viel zy op hare knieën en begon luide te bidden. Maar het lossen der geweren stoorde haar Juan Araquil, die nog by den muur, niet ver' van de kerk, overeind stond, viel mot zyn voorhoofd tegen den grond; zyne borst was met bloed bedekt. Toen do sergeant het lichaam naderde om hem het genadeschot te géven, steeg uit de sigaret, welke Juan nog tusschen de vingers hield, een streep blauwe rook. Het was de sigaret van Zucarraga, en de rook, die er uit opsteeg, overlec-fde Zucarraga, den held, en Araquil, zyn moordenaar. a. van de Zeilver- den heor A. Reime- den het feest door vaartuigen gleden •.bbelende meer en che roeivereoni- zy niet mede, e geel en zwart ser als op de vroeg eene. val van de. -ooten van dames en x zouden eerst zich iten, op, xne

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1