ADVERTENTIE N. Gistoravond te tien urea werd in de Houthaven te Zaandam opgehaald het lyk van het 10-jarig dochtertje van don tjalksehipper J. Brugts, uit Amsterdam. Het kind was 's middags omstreeks 5 uren om brood uitgezonden, en schynt by de terug komst, kort daarna, te water te zyn geraakt. Althans, de ouders vonden spoedig na hare vermissing klompen en een brood op het water dryvende. Een ooggetuige meldt aan de „N. Gron. Crt." het volgende omtrent het in het 2de blad vermelde spoorwegongeluk, dat gisteren tusschoo Heerenveen en Akkrum heeft plaats gehad en betrekkelyk nog zeer goed is afgeloopen. Op ongeveer een uur afstands van Heeren- voen is men bezig met het herstellen van den spoorweg, zonder dat de dienst daaronder ïydt, want het vereischt eene geringe moeite om de rails weer in hunne positie te bren gen. Als dat gebeurd is, geeft de wachter het veilige sein. De markttrein, welke te ongeveer drie uren uit Leeuwarden vertrekt, was, door twee locomotieven getrokken, in aantocht. De werk lieden staken hunne spaden op, ten teeken dat de lyn niet veilig was. Dat werd gezien door de machinisten der eerste locomotief, die den sprong van de machine waagden. Hunne collega's van de tweede locomotief, dit ziende, remden nu uit alle macht en aan hunne tegenwoordigheid van geest is het behoud van vele menschenlevens te danken. Ten gevolge van het hevige remmen, bepaalde het ongeluk zich nu tot het déraillement der locomotieven, een goederenwagen en een personenwagen, die allen meer of min vernield werden. Enkele reizigers werden meer of min der ernstig gekneusd of gewond. Een zwaar onweder woedde in den afgeloopen nacht wederom boven Tilburg en omstreken. Voor zooverre thans bekend is, verbrandde te Tilburg een groot lompenmaga- zyn, te Goirle een flinke boerenhofstede en te Weelde-Merxplas eveneens eene hofstede. Te Maastricht is als soldaat by het Oost-Indische leger een eervol ontsla gen eerste luitenant der veldartillerie van het Oostenryksche leger aangenomen. Te Asten is een 6 4-jarig timmer man, ten gevolge van een val in zyne schuur, terstond doodgebleven. Te Gemert (N.-B.) is de b o e r d«e r y van A. Sliks door onbekende oorzaak geheel afgebrand; een paard, 2 varkens en 1 kalf kwamen in de vlammen om. Alles was ver zekerd. Men vreest voor eeno nieuwe werkstaking der tramway-conducteurs te Weenen, met Pinksteren, aangezien de hun gedane beloften niet zyn vervuld. De werkstakingen in Bobemen nemen toe; alleen te Pilsen is het aantal grevisten 5000. Eene stoomboot, uit Halifax te Queenstown aangekomen, heeft in den Noord- Atlant schen Oceaan dertien groote ysbergen ontmoet. Op de plaats van de afgebrande Opéra Comique te Parys wordt een groot café concert gebouwd, dat den naam zal dragen van „Concert Favart." Te Madrid heeft een hevige hagelstorm gewoed, waardoor verscheidene menschen gekwetst en vele gebouwen, o. a. het koloniaal museum, aanmerkoiyk bescha digd werden. Ook de parken leden zeerde Manzanares overstroomde en vele kelders stonden onder. Nieuw middel tegen de cholera.— Naar gemeld wordt, heeft de Fransche minister van marine en koloniën dr. Löwenthal, pro fessor te Lausanne en behoorende tot de medische faculteit te Parys, eene tydelyke zending naar Tonkin opgedragen als „médecin auxiliaire" by de marine, ton einde daar proeven te nemen met eene nieuwe behan deling van de cholera met salol, hetwelk volgens zyne onderzoekingen onmiddellyk de cholera microben doodt. De geldmiddelen tot ondersteuning der noodiydenden in Pennsylvaniê ingezameld, beloopen thans 1,500,000 dollars. Omstreeks 100,000 dollars zyn uit Parys en Londen ge zonden. In Johnstown zyn thans 3000 arbeiders bezig om het puin op te ruimen. Het is thans eene stad van tenten, die zich over de geheele berghelling uitstrekt. Ook in Duitschland bestaat het verlangen, den ongelukkigen te hulp te komen. De „Nordd. Allg. Ztg." spoort althans de be volking aan, de diensten niet te vergeten, die Amerikanen aan Duitschland bewezen, toen een groot deel van dit land door overstroo mingen geteisterd werd. Op hot eiland Oshima heeft, luidens bericht uit Japan, eene vulkanische uitbarsting plaats gehad, waarby 300 huizen vernield en 170 menschen onder bet puin bedolven werden. Stoutmoedige diefstal. Een bediende van den heer Lozano, handelaar in de Chateau d'Eau te Parys, heeft by zyn patroon een stoutmoedigen diefstal gepleegd. De heer Lozano had met het einde der maand veel geld ontvangen en eene groo e som in tegenwoordigheid van den bediende in de brandkast gesloten. Daarna ging hy met een cliënt in eene andere kamer. De bediende, een Duitscher, sloot stil de deur, opende de brandkast met een valschen sleutel en ontvreemdde voor 165,000 franken aan banknoten en waarden. Hy liet zyn hoed in het bureel achter en vertrok. Toen men den diefstal bemerkte, was hy reeds lang weg. Men denkt dat hy een medeplichtige heeft en zy samen naar Engeland vertrok ken zyn. Telegrammen. PARIJS, 7 Juni. De „Paris" meldt dat de gisteren in beslag genomen papieren van Bou- langer van het grootste gewicht zyndaar onder moet zich een groot getal particuliere brieven bevinden en de geheele boekhouding des generaals. De „Temps" meldtAlvorens Bóulanger vluchtte, overhandigde hy al zyne papieren aan zyn secretaris Breuille met de opdracht die te verbergen, Breuille gaf ze aan diens neef, een koopman, Decker genaamd Toen de politie by dezen kwam om huiszoe king te doen, was men bezig de papieren in te pakken en naar het buitenland te zendon. Hedenmiddag te twee uren woonden presi dent Carnot en zyne echtgenoote de inwyding by van de tentoonstelling voor historische kunst in het Trocadéro. Antonin Proust, direc teur dier expositie, leidde de hooge bezoekers rond. Later bezocht de president de landbouw tentoonstelling. Overal word hy met warmte ontvangen. BREST, 7 Juni. Hedennamiddag te kwart over éénen werd hier eene hevige aardbeving in de richting van het noorden naar het zuiden waargenomen. De schok ging gepaard met een luiden, een zwaar kanonschot gelykenden knal. NIEUW-YORK, 7 Juni. Te Seattle, in den Staat Washington, vernielde een hevige brand vele openbare gebouwen. De schade, dien ge bouwen aangebracht, bedraagt tien millioon dollars. De brand ontstond in eene werkplaats, welke ook in de vlammen opging, door ont branding van terpentyn. Vele personen moeten om het leven zyn gekomen. De brand, woedde in het territory Was hington en het eindpunt van de Northern Pacific. Vyftig blokken huizon zyn vernield, waaronder de schouwburg, eenige hotels, het telegraafkantoor, het station en de druk- kery der couranten. NIEUW-YORK, 7 Juni. Volgens de laatst ontvangen depeclies wordt de schade, ver oorzaakt door den brand, welke op de over stroomingen in Pennsylvaniê volgde, inderdaad op 20 millioen dollars geschat. ZANZIBAR, 7 Juni. Na een gevecht, dat door het geschut van hot eskader was be gonnen, heeft kapitein Wissmann Saadani en Uwyeni genomen en verbrand. Hot verlies der Duitschers bedraagt: 1 man gedood; 1 officier, 1 onderofficier en zes kleurlingen licht gewond; 1 onderofficier en 1 Zoeloe zwaar gewond. Het verlies van den vyand is nog onbekend. LONDEN, 8 Juni. Volgens do laatste be richten uit Candia, zyn op het eiland Creta ongeregeldheden uitgebroken. Byzonderheden ontbreken. ROME, 8 Juni. In de Kamer deelde de minister van oorlog, in antwoord op eene in terpellatie van den heer Bonghi, mede, welke redenen de regeering er toe hebben geleid, tot bezetting van Keren over te gaan. De minister voegde er by, dat de bevelhebber van het garnizoen het noodig achtte eene bezetting in het fort Keren achter te laten. Tot dusver heeft de bevelhebber geene ver-, sterking aangevraagd en de minister gelooft ook niet, dat het noodig zal zyn meer troepen te zenden. NEIUW-YORK, 8 Juni. De schade door den brand te Seattle veroorzaakt, bedraagt volgens officiêele opgave 7,000,000 dollars. Daarvan is tot ee.i bedrag van 2,500,000 dollars by Amerikaansche maatschappyon ver zekerd. Be Internationale ioeiTOcdslrijd van „Njord" op liet Kagcrmcer. Een ieder, die morgen, 9 Mei, de warmte in do stad wenscht te ontvluchten, kan zeker niet beter doen dan naar het ICagermoer te gaan, waartoe de gelegenheid in het Utrechtsche Veer en de Haven om streeks tien a elf uren zoo schoon openstaat. Zyn wedstryden dikwyls alleen interessant voor hen, die liefhebbers zyn van Sport, morgen zal op het Kagermeer iets te zien zyn, dat el£s hart tot vrooiykheid stem men moet. Het heerlyke, frissche watervlak, dat een groot deel van het Leidsch publiek, hoe dicht het in onze nabyheid is, nog niet eens kent krioelend van vaartuigen van allerlei aard (want er zal morgen ook niet weinig aan zeilen gedaan worden), als het ware bezaaid met dames in de meest uitgezochte toiletten, terwyl de tonen der muziek nu van het eene corps en dan van het andere zich by afwisseling zullen doen hooren, alles opgeluisterd en veraangenaamd door een schitterenden, zon- helderen hemel en eeno lieflyke bries, dit alles zal een gozicht en een genot ople veren, dat door elk, die het geniet, nimmer zal worden vergeten. Men mag dus verwachten dat de door de Loidsche studenten-roeivoreeniging „Njord" uitgeschreven internationale roeiwedstryd zich op zeer veel belangstelling onzer stadgenooten zal kunnen beroemen, te meer, daar dit con cours, in tegenstelling met dat te Haarlem, zoo dicht in onze nabyheid is en de gelegen heid om er te komen door de stoomboot- maatschappy de „Volharding" zoo gemakkelyk mogelyk wordt gemaakt. Zy, dio vroeger zulk een wedstryd by woon den, gaan nu natuurlyk vanzelf weer, en hun, die dit genot tot heden derfden, kunnen we met vertrouwen in overweging geven deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorby- gaan. Na afloop van het concours zullen we den uitslag, op dezelfde wyze als dien van den jorigsten universiteits-wedstryd, mot enkele bulletins bekendmaken. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Alleszins gegrond vond ik de klachten, welke in uw vorig nommer per ingezonden stukken over de toenemende onzindelykheid vm Leiden werden geuit. Zeer wenschelyk ware het, dat daarop beter toez c'it vi ;rd e- houden. Maar daarop niet alleen. Ook de wyze, waarop hier en daar de vuilnis wordt opge haald, laat te wenschen over, niet het minst in nauwe stegen, waar, door het omwroeten, als de vuilnisbakken in den wagen zyn ge ledigd, soms eei e verpestende lucht zich ver spreidt of als er een weinig wind is, de onreine voorwerpen zelfs zich in het luchtruim be wegen en dan terechtkomen op plaatsen, welke daarvoor natuurlyk niet bestemd zyn. Bovendien laat men dikwyls den wagen liefst langen tydj op eene zelfie plaats staan, om daar do bakken van verschillende huizen te ledigen. Vooral met het oog op de tegenwoordig heerschende temperatuur, mag n ets worden nageUten wat de zindelykheid kan bevorderen. Eene epidemie vindt thans zoo spoedig voedsel. Daarom vraag ik of het niet beter is da' de vuilniskarren (evenals dit reeds met de aschwagens het geval is) niet meer de nauwe stegen in mogen gaan, maar aan het eind daarvan blyven staan, om daar den inhoud van do respectieve vuilnisbakken in zich op te nemen, en dat dan de geheele inhoud dier wagens eerst op do plaats van bestem ming worde doorzocht of gesorteerd. Èn het gezicht, èn den reuk, èn de gezond heid zal er eene weldaad mee worden bewezen. Leiden, 9 Juni 1889. P. muziekprogramma's. MUSIS SACRUM. Zondag 9 Juni, to lialfacht, door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment in fanterie, directeur: do heer J. G. H. Mann. Eerste afdeeling: No. 1. Klokkenmarsch, Mann2. Ouverture „Athalia", Mendelssohn; 3. „See-Saw", Walzer, Crowe; 4 Fantaisie et Variations sur des Motifs de „Préciosa", Opéra de Weber, Dunkier. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture: „Gui'laume Tell", Rossini; 6. Balletmusik und Hochzeitszug aus der Oper „Fera- mors" (lste Uitvoering), Ant. Rubinstein; 7. a. „Die Mühle im Scliwarzwald", Idylle flste Uitvoering), Eilenberg; b. Toreador et Andalouse fop verzoek), Rubinstein; 8. Fantaisie über Motive aus der Oper „der Freischütz" von Weber, Mann. ZOMERZORG. Dinsdag 11 Juni, te zeven uren, onder directie van den heer W. Van der Linden. Eerste afdeeling: No. 1. „Cornelius-Marscli", F. Mendelseohn Bartholdy; 2. Ouverture „die Lustigen Weiber von Windsor", O. Nicolaï; 3. Fantaisie de l'opéra „Yvonne" (de Limnander), F. DunUer; 4. „Itosen aus dem Süden", Walzer, J. Strauss; 5. „Fantaisie" sur des Motifs espagnols, Gevacrt. Tweede afdeeling: No. 6. „Friedensfeier", Ouver ture mit bc-arbeitung des „Seht er kommt" von Handel und dem Chorale „Nun danketAlle Gott", componert von C. Reinecke; 7. Entre-Acte et Chceur de „Lohen grin", R. Wagner; 8. a. „Menuette" aus Jem Quartet No. 6, Schubert; b. „Die Waehtparade kommt!" Eilen berg; 9. Fantaisie de l'opéra „le Docteur Crispin" (de Frères Ricci), F. Dunkier. Weerbericht (medogodeeld door het Kon. Ned. Mot. Instit.) Verwachting: veranderlyke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 23 Celsius 73.4 Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 22' C. 71.6^ F.; 's midd. 12 uren 24° C. 75.2 F.'s namiddags 4 uren 21° C. 69.8° F. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. Dc Amstcrdnmschc Bears houdt Iiedea haren eersten Vacanticdag. Daardoor ontbreekt in dit nummer dc Prijscourant der Effecten. Den 22sten Juni a. s. hopen onze jj? geliefde Ouders 5 ARIE SCHIPPER en sj WILHELMINA DE VOS, |g D. V., hunne 30-Jarlge Echtvercenl- ging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwddochter. fc Leiden, 10 Juni 1889. Getrouwd G. J. D. BOOGERS en F. C. DE WAARD, die tevens hun hartelyken dank betuigen, ook namens wederzydsche Familiën, voor de vele bewyzen van belangstelling, vóór en by hun huweiyk ondervonden. Amsterdam, 1 t ,oc~ Dordrecht, j 8 Junl 1889' Heden overleed te Hees, by Nijmegen, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw I. H. HEITZ-De Brauw. I. Ph. DE BRUYN Heitz. R. F. C. DE BRUYN. Katwijk aan den Rijn, 4 Juni 1889. Heden overleed, tot diepe droefheid van my, myne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, myn geliefde Echtgenoot LUCAS VAN DER KAAY, in den ouderdom van ruim 72 jaren. Mede uit naam der Familie; Wed. L. VAN DER KAAY geb. De Bruin. Leiden, 7 Juni 1889. (Kolfmakerssteeg 16). Algemeene kennisgeving. Voor do vele blyken van belangstelling, ondervonden bij de goboorte onzer Dochter, betuigen wy onzen hartelyken dank. G. SCHLATMANN. Leiden, A. SCHLATMANN, 8 Juni 1889. Brüning. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlyden van onzen innig geliefden Vader en Behuwdvader, be tuigen wy door dezen onzen hartelyken dank. J. C. VERHOEVEN. A. J. D. OU WERKERK-Verhoeven. L. OUWERKERK. A. J. VERHOEVEN. Leiden, 8 Juni 1889. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden by de ziekte en het overlyden van ons eenig kind, betuigen wy onzen op rechten dank. Leiden, P. BLÖTE. 8 Juni 1889. S. G. BLÖTE-Dool. Voor de vele bewyzen van deelneming by het overlyden van myn geliefdon Echtgenoot, betuig ik, ook namens myne Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen, myn hartelyken dank. Wed. A. v. d. BROEK - Niesten. Leiden, 8 Juni 1889.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 3