N°. 83B9. Zaterda 8 .Timi. A0. 1889. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en gastdagen, uitgegeven. Leidea, 7 Juni. Feuilleton. DE SIGARET. LEIDSCH DAGBLAD. PISXTO DEZER COURANT: Voor Leiden por t.oundti1.1®. Prtnco p'W poot.1.4®. ■&fa«nderlijke Komnen0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: V*n 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere lettere n»»r plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Uithoofde van liet Pinksterfeest zal Mtlaandag-avorul a. s. deze courant niet worden uitgegeten. -Officieel© Kennisgevingen. ÖRAKKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennie dat door DIRK VEBSfiET., alhier -woonachtig, een 7¥erzoekechrift ie ingediend om vergunning voor den kleinhandel in eterken draak -in bet perceel Spilsteeg 21. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KA.'NÏER, Burgemeester. 77 .Juni 1889. E. KI-8T, Secretaris. Aar., do universiteit .alhier zyn met goeden uitslag da volgende es:anwjs afgelegd: door iflen heer A. Schuld, het oazd. examen in de geneeskunde; door den heer jP. Vrijburg, het tweede naUrurkundig-otamen.; door den heer TA 'Tb. öleéchman het J^andidzats-^amen in de oeohten. De beminnaars van huiter.concerten en wie .reheat zich daar riet itos loopen inderdaad .gebaar, dezen zomer verwend te werden. Steef het weder .tot heden er uitstekend .voor, ook de respectieve kapel meesters, der opgetreden muziekcorpsen deden hun best het publiek iets goeds, iets zeer geniet- baars aan te bieden. Dit was ook .gisteravond weer op Musis .-Sacrum" het geval, toen de tuin andermaal geheel bezet was. Het kan .-natuurlijk ouzo bedoeling niet zijn elk concert, ,dat in dit seizoen gegeven wordt, telkens ie bespreken. Het jongste van het stafmuzieÉ- .cqr.ps, onder directie .van den heer Mann, mag echter in geen geval teer onvermeld blijven.. Niet alleen dat de natuur andermaal uitne- ffljend medewerkte en .hgi, er reeds als zoo danig .alleraangenaamst was eenige uren onder het rijks boomgebiadertedoor te brengen, maar daarbij nmntte het programma (o. a. met twee nommers als eerste uitvoering en één als her haling op verzoek) opnieuw door groote dege lijkheid vausimenstellinguitterwijl bovondien wat niet het geringste gewicht in de schaal legt de uitvoering daarvan zóódanig was, dat iedereen, na afloop, ten hoogste voldaan moet zijn geweest oyer hetgeen ook thans door de infanterie-kapel is ten gehoore gebracht geworden. Het moet ook voor het bestuur van „Musis" zelf aangenaam wezen telkens zulk eene goede opkomst der leden met hunne dames te zien en wie daar eveneens hsel goed bp vaart, zal niet het minst de flinke kastelein wezen, wiens bedienden, om al den dorstigen kelen lafenis te schenken, nu als het ware Naar het Fransch, van Jules Claretie. 4) Door JOHANNA. Maar Araquil verloor, evengoed als de andere kampvechters van Hernani! Hy trok zich woedend do haren uit het hoofd, sloeg zich met do vuisten voor het voorhoofd en was buiten zichzelven van toorn. En toch moest hy de twee duizend douros hebben, want had Pepa niet gezegd: „Nimmer wil ik iomand anders dan u huwen, Araquil. Maar, wat het geld betreft, daarin moet ik den wil van rnyn tegen woordigen vader gehoorzamen, en den wil van myn overleden vader eerbiedigen." Zoo kwam het, dat Juan er aan begon te denken, zyn geluk in den vreemde te beproe ven. Men had hem verteld, dat daar verre in La Plata, in Amerika, de Biskayers, die er heentrokken, fortuin maakten. Ja, het schoen alsof de Spaansche kaatsspelers te Buenos Ayres, de pesetas met handenvol verzamelen konden. Het mooie huis, dat men op den weg naar St.-Sebastiaan aan de rechter hand ziet, bohoort aan een kaatsspeler van handen te kort kwamen. Of ook hy in zyn nopjes zal geweest zyn De Rqalandsehe Stoomtram vervoerde in de maand April 1L tussoheu. Leiden en Katjwqjk -.23,615 personen, met -eene opbrengst -van ff 3653. het goederenvervoer en diveseen .bracht f 365.69% optotaal f 4018.69'/,. Van .af 1 Januari beten oaset uit0. April 1889 bedroeg !het aantal vervoerde reizigers 83,343, taet eene opbrengst van 12052i90; het goedorem- ivervoer en diversen 'bracht 1408.79 op, totazil 18,461.69, zyade pardagkiloGneter f 12.46% Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door .middel van het stoomschip „Edam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier .moeten de brieven enz. uiteriyk heden- avond ,&m 10 uren bezorgd zyn. De wgze van verzending behoort duidelyk ■op hét acres vermeld'te worden. Het stoomschip „Gouverneur Generaal Jacob;" -van Batavia naar Amsterdam, ver trok 6 Juni van Aden; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, is 6 Juni van Genua .vettroWcende „Yeendam" is 5 Juni van Botterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Batavia," van Java naar Rotterdam, pas seerde 6 Juni Gibraltar; de „Semarang," van Rotterdam naar Java, vertrok 6 Juni van Suez; de „Zaandam," van de Plata Rivier naar Amsterdam, ventrok 4 Juni van Monte video; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Juni Kaap Rocca; do „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Juni van Suez. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter stand plaats Augustinusga, gemeente Achtkarspelen, J. Landmeter, candidaat-notaris aidaar. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage mr. S. M. S. De Ranitz, thans raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam; tot substituut-officier van justitie by de arrondissements-rechtbank te Arnhom mr. H. J. Van der Poel Hiddingh, thans te Groningen; tot griffier by het kantongerecht te Gorkum mr. M. E. J. J. Van Lidth do Jeude, thans te Ridderkerk. Aan J. Peels, wegens zielsgebreken, eervol ontslag verleend als burgemeester van Waalre. Benoemd J. M. L. Bellaard tot burgemeester van Gendrmgen. In zyn rang overgeplaatst by het reg. grenadiers en jagers en zulks, voor zooveel noodig, met afwyking van de formatie van dat reg. den tweeden luit. J. H. F. graaf Du Monceau, van het 8ste reg. Hernani, die op deze wyzo ryk geworden is. Als het denkbeeld van Pepa te verlaten, van haar zelfs niet meer in de verte, niet by de mis of de vespers, niet by de stieren gevechten of zelfs niet voor hare vensters te zien, als hy de hoeve voorbyging, hom niet weerhouden had, dan zou Araquil voorzeker vertrokken zy'n, en dan zou hy. Hy zou gezocht hebben, tot hy iets vond, omdat de pachter gezegd had: „zoek!" En hy zou beter gedaan hebben dan te blyven. Dit althans is zeker, dat in den tyd, toen de oorlog Spanje verwoestte, het als het ware geheel in vuur zette, en er voor Bilbao zoo hevig werd gestreden, generaal Garrido, die byna wanhopig was, dezen ondernomen- den jongeling voor zich zag staan, die hem in weinig woorden zyne goschiodenis ver haalde en schoon de oude soldaat zyne wenk brauwen fronste, manhaftig antwoordde: „Ais het leven van Zucarraga een fortuin waard is, zooals gy zegt, generaal, dan zal ik het verdienen" „Het leven van Zucarraga is moer dan een fortuin waard," antwoordde Garrido; „het leven van duizenden myner onderdanen ver woest by, hy is do sleutel van Bilbao; door den weerstand, weikon hy biedt, vallen myne mannen. Ik heb u geone orders te geven, Gemengd Nieuws. De Staatslotery is heden eenigen bewoners van Leiden goedgunstig geweest. De vyftig duizend is gevallen op No. 18383, dat alhier, verdeeld in twintig twintigsten, verkocht is door de collecteurs de heeren H. Van Romburgh Zn. Al ware de temporatuur morgen nog hoo- ger dan heden, al mocht de zon nog feller branden, hetgeen niet te hopen is toch zullen de gelukkige winners zich daardoor alsdan zeker niet laten afschrikken hun deel te gaan innen, het na te tellen en het, al bestond het geheel uit specie, huiswaarts te dragen, vooral ook om verschillende redenen met het oog op het a. s. Pinksterfeest. Hedenmorgen is van uit het Noorden over onze stad wederom een groot aantal sprinkhanen, zoogenaamde glazenma kers, getrokken. Te Noordwyk aan Zee waren gisteren twee schuiten aangekomen, doch de vangst was gering; de respectieve besom mingen bedroegen dan ook slechts f 28 en f 37. Te 's-Hage zou een echtpaar in den echt verbonden worden en begaf zich dus naar het stadhuis. Onderweg kreeg de bruidegom dorst, ging eene herberg in, en verdween daaruit, zonder dat het bruidje het opmerkte. Na lang wachten begaf ook zy zich maar weer naar huis. De nog niet getrouwde trouwelooze is nog zoek. In de Haarlemmermeer geraakte Woensdag een paard voor een tentwagentje uit een begrafenisstoet te Hoofddorp op hol men denkt door het luiden der klok. Even voorby den ïykwagen kwam de wagen tegen een telefoonpaal, waardoor de kap van den wagen geheel achteroversloeg en een en ander werd beschadigd. Persoonlyke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. In den Slaperdyk to Hoofddorp is eene vry belangryke verzakking ontstaan, welke nogal eenige vertraging in de werk zaamheden zal veroorzaken. Het nieuw gebouwde melkhuis in de ScheveDingsche Boschjes, genaamd „de Bataafsche Boer", werd heden voor het publiek geopend. Naar het „Vad." meldt, moet de vrouw van den man, die te Stompwyk by den twist met de Haagsche visschers gedood werd, ontijdig bevallen en aan do gevolgen overleden zyn. Ook het kindje is gestorven. Gisternacht heeft men in de woning van den heer R., aan den Oostzeedijk te Rotterdam, ingebroken door middel van het uitsnyden van eene ruit uit het raam, uitkomende aan de tuinzyde. De dief heeft zich verder begeven naar de achterkamer en daar een schry(lessenaar opengebroken, waaruit hy oone aanzieniyke som gelds heeft ontvreemd. De politie doet yverig onderzoek naar den dader. (IV. R. O.) Het kind van den heer H. Broek- huis, te Apeldoorn, dat by den brand van Maandag-avond hevige brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Te Warnswerd drong 's nachts een dief in de woning van eene alleenwo nende juffrouw. Toen deze gerucht hoorde, ging zy er op af, en nu ontstond er eene worsteling tusschen haar en den dief, waarop de laatste de vlucht nam. Hy is echter later in arrest genomen. De socialistié-che kleermaker Van der Laan, uit Weerdingermond, moet op 12 Juni voor de rechtbank te Assen terecht staan, om zich te verantwoorden wegens majesteitsschennis in eene vergadering te Zuid laren, waar hy den Koning van oneerlyke handelingen moet hebben beticht en voor een „gauwdief" uitgemaakt. By de reods te Wageningen ge houden groote kersonverpachting werden lage pryzen besteed en wel naar berekening 2 a 4 cents per half KG. op den boom. By do gisteren te Utrecht ge houden harddravery, uitgeschreven door de Vereeniging „de Sneeuwpost", werd de prys, een pièce do milieu en twee compótes, ge monteerd mot zilver, gewonnen door „Bra- mulette" van A. C. Van den Akker te Hazers- woude, en de premie, bestaande uit twee botervlootjes en een kaasstolp, insgelyks ge monteerd met zilver, behaald door „Bon Hu meur", van P. Van Rooyen Jz. te Utrecht. Het proces Mezgor. Omtrent het goscbil, dat tusschen dr. Mezger en de maatschappy „Wiesbadener Bade-Etablisse- ment" gerezen is, vernemen wy uit Wies- baden de volgende byzonderheden In het contract, den 13den September 1888 tusschen den heer Joh. Mezger en de heeren A. Bauer en Bern. J. Schiff alhier ge sloten, werd o. a. bepaald dat alle personen, die dr. Mezger op eenigerlei wyze zouden consulteeren of zich onder zyne behandeling stellen, het daarvoor vastgestelde honorarium aan hem zouden moeten betalendaaren tegen verbond zich do heer Mezger, aan de onder zyne behandeling zynde personen, zoo- omdat gy geen soldaat zyt. Maar als ge doet, hetgeen gy beloofd hebt, herinner my dan aan myne belofte. „Goed," zeide Juan, „tot weerziens, generaal De oude Garrido haalde de schouders op en hy vroeg zich een oogenblik af, of deze man geen spion was. Araquil dacht nu aan niets anders dan aan de som, welke op het hoofd van Zucarraga was gezet, en dat alleen, omdat hy Pepa er door verkrygen kon. Iets later verdween hy van Hernani, en gedurende verscheidene dagen hoorde men niet van hem spreken. Reeds dacht de oude generaal dat hy een krankzin nige voor zich had gehad, en hjj vormde een plan om Zucarraga te verrassen en met ge weerschoten zich eene weg te banen. Araquil dwaalde rond de versterkingen der Carlisten met zyn mes op zak, het mes, dat hy als een bal wist te slingereu, en, hoe ver af ook, met zekerheid in eenig voorwerp wist te planten, en wachtte op eene gelegen heid, nu hier dan daar eene slaapplaats onder den blooten hemel zoekend, om den ouden Garrido van het opperhoofd der Carlisten te bevry ien. Welke waarde had voor hem het leven van dezen commandant der vyandeljjke troe pen? Welk onderscheid maakt het of men met hot kanon of met het mes oorlog voert; 't is immers toch oorlog? Men heeft immers volkomen recht om te dooden, wanneer men zelf zyn leven daarby opoffert? Dus redenee- rend, loerde hy slechts op eene kans. Eens, toen hy de hoeve te dicht genaderd was, waar Zucarraga onder de puinhoopen sliep, floot de kogel van een schildwacht hem om de ooren, en nam een weinig van het vleesch van-zyn linkeroor weg; hy gaf er niet eens acht op en betreurde hot slechts, dat de schildwacht der Carlisten hem had opgemerkt. Zonder dien schildwacht zou hy den muur overgesprongen zyn, recht op Zucarraga afl Welnu, hy kon het nog eens beproeven, en hy deed dat ook den volgenden morgen, maar dit was ongelukkig juist do dag, weiken Garrido voor den nachteiyken aanval uitgokozon had. Juan Araquil, in eene sloot verborgen samengehurkt, als eene ver volgde ree, had zich vaster dan ooit voorge nomen, Zucarraga te overvallen, op hetzelfde oogenblik, dat de oude Garrido mot zyne soldaten een aanval op de Carlisten waagdo. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1