Stoomtram LEIDEN-HAARLEM. Huishoudboek IJS 25 Cents fle Emmer IJS. Vogelkooien, PINKSTERDAGEN. J. A. M. BEKKING, mm i Trommeltjes en Bladen, mmmmmmmimmmmmm Openbare Verkooping PAKSCHÜITDIENST IJl. en ,VS. CALISCH, A*. 1889. Te huur aangeboden, Goedkoope, hoogst aangename en zeer afwisse lende reisgelegenheid naar SASSENHEIM, LISSE, HIL- LEGOM, HEEMSTEDE en HAARLEM langs een zeer mooien weg. Finale Uitverkoop. N°. 8988. Vrijdag 7 Juni. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Nederlandsche Vrouwen. Prijs f 0.75. H. F. HOOSEMANS, Te HAARLEM komt de tram in het prachtigste gedeelte van den Hout aan. Oezelschapsbiljetten, dagelijks verkrijgbaar bij den aanvang der reis hij de Conducteurs van eiken trein. Zie verder de IMenstbiljetten, J. W. VAN STRAATEN, Janvossensteeg 53, Leiden. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1/0. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1C regels f 1.05. Iedere regel meor /0.17|. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. G o in e n y <1 IV iouwe. Te Winterswijk isgovankeiyk teruggebracht een telegrafist, tevens postamb tenaar ton postkantoro aldaar. By do nadtiing van den inspecteur der posleryen had hy zich den vorigon dag ver- wyderd en was daarna te Varseveld gezien. Sedert eenigen lyd schynt door hem verval- sohing der boeken gepleegd te zyn. Gedurende veertien jaren te Winterswijk werkzaam, onderschoidde hy zich als yverig en bekwaam ambtenaar en genoot het volle vertrouwen van don directeur. Toen do Harmonie „Roligioet Ars" te Eindhoven Zondag avond eeno pro menade door de stad deed,, werd by eon twist zekere B. te Stratum zoodanig mishan deld, dat men voor hot behoud van zyn leven vreest. De vermoedelyke dader, zekere v. d. B., verversknecht aldaar, is ter beschikking der justitie gesteld. De overstroomingen in Amerika.— Do Engelsche bladen bevatten eene reeks van verhalen van slachtoffers der overstrooming, waarin hunne lotgevallenen vaak wonderdadige redding worden beschreven. De heer James Walter, advocaat te Johns town, werkte Vrydag-avond op zyn kantoor en keerde daarna naar zijn huis in Walnut- slreet. Spoedig na zyne thuiskomst werd de woning weggespoeld. Zyne familie dreef op hot dak naar den eonen kant en hyzelf dreef den anderen weg op, totdat zy toevallig weer by zyn kantoor terechtkwam en daar eene schuilplaats zocht. Omstreeks 200 monschen haddon in het zelfde gebouw, dat gespaard bleef een toe vluchtsoord gezocht en waren over de tweede, derde en vierde verdieping verdeeld. De man nen hielden eene vergadering en steldtn eenigo algemoene regelen vast, welke door allen moesten worden geëerbiedigd. De heer Walter werd tot voorzitter gekozen, terwyl de predikant Beale, de advocaat Ilart en do goneoshoer Matthews respectievelyk met het oppergezag op de tweede, di rde en vierde verdieping werden bekleed. Het werd verboden licht aan te steken en men bracht den geheelen nacht in het duister door. Aan vrouwen en kinderen werd zoo Veel mogelyk gemak bezorgd, torwyi ook voor de verpleging dor zieken werd zorg ge dragen. Zoo brachten de menschen een ver schrikkolyken nacht door, ongerust over het. lot hunner nabestaanden en steeds wakker gehouden door het geraas van den stroom, welke het gebouw beukte. Nie.i and stierf gedurende den nacht en toen de drenkelingen den volgenden dag uit hun benarden toestand werden verlost, was het gezelschap vermeer derd met twee jeugdige wereldburgers, die gedurende den nacht het levenslicht aan schouwden. De advocaat Walter kon van geluk spreken, want ook zyne familieleden werden allen gered. In een Roomsch klooster te Johnstown zag, zegt men, de abdis toevallig uit hst venster en ontwaarde de naderende water massa. Zy riep in alleryl de nonnen byeen in de kapel, waar allen knielden en om red ding smeekten. Het geheele gebouw, behalve de kapel, sloeg weg; geene enkele der zusters ondervond eenig letsel. De van elders gekomen geneesheeren pro testeerden togen het blusschen van den bran dendon hoop wrakhout te Johnstown, oor- deelende dat het verbranden der lyken de beste wyze was om epidemieën te voorkomen. Er ging echter oen kreet van verontwaar diging op en men ging met blusschen voort. De grootste vrees is nu voor ziekten. Pitts burg en Alleghany, met eene gezamenlyke bevolking van 350,000 zielen, worden uit do Alleghany rivier van drinkwater voorzien en nu is deze rivier deeriyk door doode lichamen en wat al niet verontreinigd. Tot op oen af stand van 150 myien van Johnstown was Maan dag het water troebel en modderig en werden lyken gevonden. Vele lyken toonen kogel wonden; blykbaar hebben de ongelukkigen in wanhoop de hand aan zichzelven geslagen. Een werkman, die in de nabyheid was, zegt dat de dyk van hot reservoir of kunstmeer boven Johnstown (door eene Voreeniging voor zeilpartyen, visschery enz. onderhouden) in het midden doorbrak met een geluid vin allerhevigste en aanhoudende donderslagen. Rotsen, boomen enz. werden als in groote zuilen omhooggeslingerd. Een ander ooggetuige verhaalt: „Toen de dyk doorbrak, scheen het water in de vallei neer te storten byna zonder den grond te raken. Van voren gezien, geleek het een muur, 20 voet hoog, bruisend en bulderend en alles medesleepond. De huizen waggelden een oogenblik, rezen op en sloegen elkander te pletter als eierschalen." Te Johnstown is nu de orde volkomen hersteld. Terwyl de troepen daar en elders de wet doen eerbiedigen, wordt met man en macht gewerkt aan het opruimen van de afbraak en het begraven der lyken. Wegens gebrek aan kisten, worden uit de afbraak ruwe kisten getimmerd, zoodat de ter aarde bestelling der slachtoffers althans op behoor- lyke wyze kon geschieden. Ook ia men bezig de rivier weer in hare oude bedding te leiden. Het water stroomt nog steeds door de hoofd straat der stad en moet weer naar het vorige bed geleid worden. Men gunde zich by het begraven den tyd niet tot eenige plechtigheid of zelfs tot het herkennen der lyken. Stapels doodkisten zag men staan en overal weerklonken hamersla gen van lieden, die uit allerlei hout kisten voor de hunnen timmerden. Mannen en vrou wen die alles verloren hadden dwaalden doel loos rond. Eene rampzalige vrouw zocht by een modderpoel naar hare dierbaren. Toen men haar hulp bood, riep zy handenwringend „Zy zijn allen weg! O God, wees hun ge nadig! Myn man, myne zeven kinderen, alles weg, en ik alleen "overgebleven!" Het geheele gezin was, verklaarde zy, naar den zolder hunner woning gevlucht, en toen hot water zoo hoog rees dat zy ook daar verdronken zouden zyn, zette zy hare kinde ren elk ip een stuk huisraad of ronddobbe rend hout en liet hen zoo dry ven. Het laatst deed zy dit met haar jongste zoontje. „Mama", zride hy, „u heeft altyd gezegd dat de Heer voor my zorgen zou. Zal Hy het nu doen?" En zy zag hem heendryven met zyn gezichtje voortdurond naar haar toegekeerd. Een oogen blik later stortte het dak in en zyzelve dob berde vyftien uren rond vóór zy gered werd. „Als ik er nog maar één, nog maar één overhad!" weeklaagde zy. Dat de ellende der overlevenden groot is, of was, begrypt men. Een ooggetuige zag honderden in dekens op het natte gras liggen. Een brood kostte f 1.20. De dochter vaneen ryk bankier, het schoonste meisje der stad, was met één rok en een omslagdoek nog juist bytijds op de heuvels ontkomen. Ten bewyze van de kracht van den stroom, deelt een berichtgever mede dat hy drie mylen beneden Johnstown eene groote piano vond op den oever, die geheel gaaf was ge bleven. Daarby lagen twee yzeron stoomketels. Blykbaar waren deze zware voorwerpen door eene golf opgeheven en zoo boven op den oever getild, zonder dat zy eenig nadeel on dervonden. Tevens werd eene locomotief met een tender, welke samen 12 tonnen wogen, mylen ver meegesleurd. Het spoorwegverkeer is nu weer grooten- deels hersteld. De Pennsylvania-maatschappy laat overal houton noodbruggen leggen, daar het te lang zou duren voordat de gewone bruggen hersteld kunnen worden. Ook heeft de „Baltimore Ohio Railway" den dienst tusschen Pittsburg en Johnstown weer ge opend. De eerste bevatte niets dan genees heeren, verplegers, levensmiddelen en andere hulpmiddelen. De naar Johnstown gezonden troepen zyn weder vertrokken, daar de burgers zeiven voor de handhaving der orde zorgden. Volgens nadere berekeningen bedraagt het aantal omgekomenen 10,000, of zelfs 12,000, waarvan te Johnstown alleen 8000 zyn ver- brmd of verdronken. Kot verslag over het boek jaar 1888 van de Alge- inecnc JIuntscliappM van Levensverzekering en Lijfrente, ge vestigd te Amsterdam, ligt ter inzage en is voor belangstellenden kosteloos verkrygbaar by den Agent, den Hoer At'G. L. IIKIHli lt IV O Kil. Breestraat 123. VEI18CHK ZAL», VEK8CIIK ZCKIISCII, NI Kil WE 8CICOTSCIIE BAKING. VISCHMARKT 10. Door A. W. SIJTBOFF te Leiden is nitgogeven en alom verkrygbaar gesteld: Behalve 53 wekelyksche Staten, waarop tal van dagelyksche uitgaven voorkomen, bevat dit boek eene ontvangst- en uitgaaf-rekening over een geheel jaar, zoomede een staat, waarop men kan zien hoeveel voor elk artikol afzonderiyk in een jaar werd uitgegeven. Voorts eenige bladzyden voor rekeningen, memorandums, verjaardagen, aanwyzingen omtrent Maten en Gewichten, Posteryen en Ryks-telegraaf, henevens eene Tafel van Ver menigvuldiging. Het Is een onmisbaar Boek voor elk huisgezin, waar op orde wordt prys- gesteld. Geen ander Huishoudboek is zoo practisch ingericht en tot zoo geringen prys verkrygbaar. Dagelyks te bekomen: zuiver kristal helder IJS, 25 Cents de Emmer by J. C. SPA A KG AKEN, Riviervischhandelaar, Aalmarkt a VERLAKTE in grooto keuze by BltEFSTKAAT lO.I. tegen October of Novembor a. s., een zeer logeabtl IIII1S met 8 Kamers, lieven TllIN en voorzien van Gas- en Duinwaterleiding, gelegen in liet midden der Stad, op een goe den stand. Huurprijs f525.— Adros aan liet Bureel van dit Blad franco onder letter G. op Vrijdag 7 Juni 1889, des voormiddags te IO uren, aan de Langegracht, naby de Mare te Leiden, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNIS, van eene aanzienlyke party Afbraak, waarbyBinten, Delen, Kozynen, Ramen, Brandhout en hetgeen meer ten ver knop zal worden aangeboden. Wegens verandering van woonplaats, ruim ik alle Goedercu, Gouden en Zilveren I1WKEOGE9 en meer andere Artikelen voor den minst mogeiyken PRIJ8 op. KATWIJK AAN ZEE-LEIDEN. De ondergeteekenden brengen hiermede ter kennis, dat zy eene Pakschultonder- neiulng hebben opgericht tusschen boven vermelde plaatsen en bevelen zich, onder belofte van eene accurate bediening, beleef- delyk in ieders gunst aan. Aanbevelend, K. IIELLENBEHG. C. GEYTEMAN. Vertrek: Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrydag en Ziterdag, 's middags te één uur. Ligplaats: Ouden Ryn, togonover den Heer Aai.bersb. Nieuwste en goodkoopste Woordenboeken van Francais-Neerlandais. Neerlandais-Francais. Quatrièmo ódition, revue, corrigée et augmentée. Gebonden /*2.90. Deutsch-NoUdndisch, Holldndisch-Deutsch. Vierle Aufiage, durchgosehen, verbesaert und vermehrt. Gebonden f 3.99. Verkrygbaar by den Uitgever A. W. 81 JT« IIOFF te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5