Juni te Padang; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Juni van Port Said; de „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 4 Juni van Southampton; do „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 4 Juni van Aden; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, is 5 Juni te Port- Said aangekomen; de „Voorwaarts", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 5 Juni van Port-Said; de „Prinses Amalia," van Amster dam naar Batavia, is 6 Juni te Genua aan gekomen; de „Prins Haurits" vertrok 1 Juni van Paramaribo naar Amsterdamde „"Wil lem I" arriveerde 30 Mei van Amsterdam te Paramaribo en 4 Juni van daar te Demarara. Gemengd Meuw». De anti-socialistische bewe ging, welke zich in April van dit jaar alhier kenmerkte door ongewone heftigheid en bal dadigheden, zou voor de deelnemers daaraan, 'blijkens de door den minister van justitie in de Tweede Kamer afgelegde verklaring, niet zonder ernstige gevolgen blijven. Zoo verscheen dan heden voor de arrond.- rcchtbank te 's-Hage een zevental Loidenaars, allen jongelieden, beklaagd van in den avond van den 3den April 1889 te zamen en in voreeniging geweld te hebben gepleegd aan de woning van Pierlot, op de Langegracht te Leiden, alsmede aan de zich in die woning bevindende aan Pierlot toebehoorende goe deren, hebbende de beklaagden met stokken geslagen en steenen tegen de deur en de glasruiten van het perceel geworpen en heb bende van hen minstens één glasruit ver brijzeld; voorts wordt den lsten en 3den beklaagde ten laste gelegd een gordijn te hebben vernield en den derde bovendien eene zich in de woning bevindende brandende lamp te hebben stukgeworpen. Er werden 11 getuigen gehoord, die de toedracht der bekende feiten nog nader uiteen zetten. Volgens de verklaring der agenten van politie, duurde het bombardement 'op de woning van Pierlot, door wel veertig jongens, 8 of 10 minuten. De beklaagden, het werpen met steenen ontkennende, schrijven de aanleiding van het oploopje toe aan het slaan en ook het schieten door een viertal venters van „Recht voor Allen", waardoor een troep jongens anti-socia listische liedjes ging zingen en bij Pierlots woning handtastelijkheden begon te plegen. Eén der getuigen schreef de geweldpleging aan Pierlots woning toe aan het feit dat deze ventte met „R. v. A.". Getuige Pierlot vraagt, „atheïst" zijnde, de „belofte" te mogen afleggen. Daar de voor zitter hom opmerkt dat de wet dit verbiedt, legt hij den eed af. Hij verklaarde dat do schade aan zijn hui3 30 bedroeg. Door getuige en zijne vrienden is dien avond bi) het venten van „Recht voor Allen" ge slagen en geschoten om zich tegen do steeds aangroeiende menigte te verdedigen. Op eene vraag van den voorzitter, jhr. mr. L6man Trip, antwoordde getuige dat hij per soonlijk sinds eemgen tijd gewapend was, omdat hy mishandeling vreesde. Ook e9n aantal zijner partygenooten was dien avond gewapend. Dit schieten kon de aanleiding tot don oploop niet zijn, omdat deze al aan- morkeiyk groot was vóór het schieten. Volgens een agont van politie werd 4- of 5- malen geschoten, naar deze gelooft in do lucht, doch hy kon dengene, die schoot, niet bereiken. Het O. M., by monde van den subst.-offlcier van justitie mr. Ort, noemde, geiyk de voorzitter dit reeds deed, de feiten ernstig, wanneer men er in ziet eene gewelddadige inbreuk op de rechtzekerheid, die eiken inwoner van ons land voor zich en zyne goederen by de wet verzekerd is. "Was 't, met 't oog op de te Leiden heerschende stemming, onvoorzichtig van Pierlot er zyne vrienden een gehaat blad te venten, van hen gingen de eerste balddadig- heden niet uit. De aan den lsten en 2den bekl. afzonderlyk ten laste gelegde feiten achtte het O. M. niet bewezen. Het vorderde, het bewys van aller schuld geleverd achtende, tegen elk der beklaagden 6 maanden, met uitzondering van den vyfden bekl., tegen wien 7 maanden gevorderd werd. Uitspraak heden over S dagen. Tegen Pinkster-Maandag is weder oen wielerfeest cp de Scheveningsche Wielerbaan voorbereid. Thans zy'n het natio nale clubwedstryden, welke dien dag zullen worden gehouden. De zeldzaam schoono Meimaand vierde te Aalsmeer alom haar hoogtijd. De kinderen van Flora, ryk pronkende met de meest mogolijke kleurschakoeringen, worden by duizenden en duizenden verscheept naar de respectieve bloemmarkten onzer groot6 steden, waar ze gretig worden opgenomen 6n verzorgd; de kweekers kunnen niet de pryzen van verleden jaar bedingen. De appel-, pere en morelleboomon beloven een ryken oogst. Ook van de tuinvruchten koestert men goede verwachtingsny-, prinsessen- en asperge- boonen staan buitengewoon mooi en de ver- speende agurkenplanten staan frisch te veld; de stand der overige gewassen in de kweeke- ryen laat weinig te wenschen over. Als in de vruchtenaardbeziën, aalbessen en frambozen, ge9n verslag komt, zal er belangryk meer dan verleden jaar geoogst worden. Met de ver zending der eerste aardbeziën van den kouden grond naar de markt te Amsterdam is reeds een begin gemaakt, alzoo veertien dagen vroeger dan andere jaren, waarop de eerste verzending plaats heeft. Zelden kon men anders in de Meimaand rype aardbeziën reeds plukken. Klachten worden dan ook dit jaar niet ver nomen. De bruto-ontvangst by gelegen heid van de fancy fair, door en ten bate van de 's Gravenhaagsche Kookschool onlangs in Den Haag gehouden, bedroeg ƒ2139.78; de netto-opbrengst 1008.14. De jongedames, die zich de moeite gaven om dit feest te organiseeren, mogen dus met voldoening op haren arbeid terugzien. Per stoomschip „Schiedam" vertrok gisteren het eerste transport rytuigen uit ons land naar de Argentynsche Ropubhek. Zy zyn vervaardigd in de fabriek van ry tuigen en omnibussen van de heeren Boertje Co., Rotterdam Den Haag, torwyl een lid der firma zich mede naar Buenos-Ayres begeeft, ten einde persoonlyk zich te over tuigen in hoeverre deze tak van nyverheid met succes in Zuid Amerika zou beoefend kunnen worden. Te Oosterbeek wist een jeug- dige bedelaar by een vleeschhouwer tot in de huiskamer door te dringen en een gouden horloge weg te nemen. Terstond achtervolgd, wierp hy het in een tuin. Spoedig kreeg men den deugniet te pakken en leverde hem aan de politie over. Gisteravond brandde de boer derij af onder St.-Agatha gelegen, bewoond door twee gezinnon en toebehoorende aan de gemeente Kuik. Eene oude vrouw werd slechts met moeite gered. Het huis was ver zekerd. In de v o r i g e w e e k v e r m a a k t o n zich te Wolvega eenige knapen met baden in do Kolk. Daar deze zeer diep is, hielden zy zich aan den kant. De 13 jarige v. d. B. was huiverig om zich te water te begeven en stond weifelend aan den oever, toen een zyner makkers hem plotseling een duw gaf, waar door hy in de Kolk tuimelde. Ongelukkig schoot hy in eens naar het midden, en vóórdat er hulp was komen opdagen was de arme jongen een lijk. De knaap, die door zyne onvoorzichtigheid aldus den dood van zyn makker veroorzaakte, is bekend. Hy is 17 jaren oud en was te Wolvega dienstbaar. Uit vrees voor de gevol gen van zyne ondoordachte daad een# vrees, die zeker niet ongegrond was heeft hy zyn dienst in stilte verlaten en is gevlucl.t naar zyne te Appelscha wonende ouders. In de vorige week heeft zich in Frankryk een geval voorgedaan, dat eenige overeenkomst had met hetgeen voor eenige jaren te Middelburg is gebeurd. In het leger kamp by Bourges, waar een regiment infan terie zich bevindt, werden 's avonds 160 man schappen van eenzelfde bataljon ziek; er ver toonden zich krampen en hevige brakingen, by velen met zenuwstoringen en yien gepaard. Blykbaar waren zy vergiftigd. Nauwkeurig werden de overbiyfselen nagegaan der genut tigde spyzen en tevens bleek dat de soldaten aan do soep een vreemden smaak hadden bemerkt. Een sergeant had met zyn broeder, die gewoon soldaat is, meegegeten van die soep en was de eenige onderofficier, die ook ziek werd. Al de anderen, die er niet van had den genuttigd, bleven gezond. Men onderzocht nu het vleesch en brood, dat bedorven was geweest. Merkwaardig is 't echter, dat juist eenige dagen te voren reeds over het vleesch was geklaagd en den leverancier daarom was aangezegd, dat hy het vee in hun kamp zelf moest slachten. Dat was dan ook inderdaad geschied in tegenwoordigheid van de com missie, zonder dat eenig gebrek werd bemerkt, en het geheele regiment gebruikte het vleesch. Alleen het 2de bataljon werd echter ziek. Men vermoedt dus dat slechts een deel van het rund de kiemen van eene ziekte bevatte, zoodat alleen de soldateD, die van dat stuk soep aten, ziek werden. In NoordDuitschland is het Zon dag nog warmer geweest dan hier te lande. Te Berlyn steeg de thermometer tot 33.2 graden Celsius, gelykstaande met byna 92 graden Fahrenheit. Te Brunswijk is eene algemeene werkstaking onder de schrynwerkers ontstaan. Op 63jarigen leeftyd is te Venetië overleden de eenmaal beroemde tenor zanger Giacomo Galvani, geboren te Bologna. Hy is leeraar geweest aan het conservatoire te Moskou en was achtereenvolgens directeur van verschillende Italiaansche schouwburgen in Rusland. Met veel succes trad hy in de voornaamte steden van Europa als opera zanger op. Uit Londen meldt men van 4 dezer: In de Theems werden heden op twee verschillende plaatsen deelen van een vrouwen lichaam gevonden, in kleedingstukken gehuld. Volgens het oordeel van deskundigen, bevon den zy zich ongeveer gedurende twee weken in hot water. Men zegt dat de fragmenten dezelfde verminking toonen als de slachtoffers van „Jack the Ripper," en hoewel dit laatste nog niet officieel is bevestigd, is de opschud ding, voornamelyk in het East End, zeer groot. Een correspondent van de „Central-News" meldt echter dat de lichaamsdeelen zich eerst 24 uren in het water bevondendat het voorschoot, waarin het benedenlicbaam was gehuld, den naam A. L. Fisher droeg. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar het ontbreekt haar tot dusverre aan elk spoor der misdadigers. Volgens een ander bericht, bleek later dat de vrouw eene operatie had ondergaan en daarby bezweken was; de operateur schynt daarop, uit vrees voor moeiiykheden, het lyk in de rivier te hebben geworpen. Te Essen hebben 18 mynwerkers, deels uit Gelsenkirchen, deels uit de plaats zelve, terechtgestaan wegens verzet tegen de overheid of bedreiging en dwang, by de "West- faalsche werkstaking op andere arbeiders ge oefend. Van de beschuldigden werden 9 tot 3 maanden, 4 tot 2 maanden, 1 tot 4 maan den en 1 tot 5 weken gevangenisstraf ver oordeeld. In het bosch tusschen Eynatten en Aken werd aan een boom hangende ge vonden het lyk van een goed gekleed, onbe kend man. Aangezien reeds vry sterke ont binding was ingetreden, moet de zelfmoord reeds eenigen tyd geleden zyn gepleegd. Naast het lyk van den ongelukkige hing aan een tak eene parapluie. BUITENLAND. Frankryk. Uit het gisteren te Parys uitgebrachte jaarverslag van het Suezkanaal bleek, dat de ontvangsten in 1888 67,000,000 fr. en de uitgaven 31,000,000 fr. bedroegen, niettegen staande 400,000 fr. onkosten voor nachtwerk. De uitgaven zyn met slechts 2,500,000 fr. vermeerderd sinds de opening van het kanaal, en het nettodividend incl. rente fr. 89.38 per aandeel. Door het kanaal gingen 3440 schepen met 183,000 reizigers, waarvan 1608 schepen by nacht. Het verkeer by nacht, met behulp van electri8ch licht, bereikte 46 pCt. van het ge heele verkeer. De werken tot verbetering van het kanaal zyn goed vooruitgaande. Het kanaal is over eene lengte van 120 KM. uit gediept, en dit werk zal in dit jaar tot stand komen. De verbreeding van het kanaal is over een afstand van 9 KM. gereed. De statistieken geven aan, dat het verkeer tus schen Europa en de Oost toenemende is. Het totale verkeer bedroeg van 1870 tot aan 1889 40,297 schepen, met een inhoud van 65,000,000 tons en eene opbrengst van 723,000,000 fr. Rusland. Naar het voorbeeld van het physicale observatorium, te St.-Petersburg, dat als middelpunt voor alle waarnemingen, de weersgesteldheid betreffende, in Rusland dient, zal aldaar tevens eene hydrographi scha inrichting opgericht worden, welke dienstbaar zal worden gemaakt aan de aca demie van wetenschappen, maar in de nauwste betrekking zal staan tot het ministerie van marine. De jaarlyksche uitgaven voor deze nieuwe inrichting zullen 150,000 roebels be dragen. Uit het Russische gouvernement Wol- hynië worden nieuwe overgangen van Czechen tot de GriekscheKerk gemeld. Sedert Maart van dit jaar zyn alleen van de kerk te Glinsk 26 personen van dien volksstam overgegaan. Servië. De gowezen koning Milan van Servië wordt in de eerstvolgende dagen te Belgrado ver wacht, waar hy zal worden verwelkomd door de hoogste staatsdignitarissen, de officieren van het garnizoen en de hoogero geestelyk- heid. Het schynt, volgens den correspondent der „Times", dat het regentschap er in ge slaagd is, eene verzoening tusschen Milan en den ex-aartsbisschop Michaël te bewerken. Laatstgenoemde zal eerstdaags den metropo- litaan Theodosius, die in een klooster gaat, opvolgen. Daar de ex-koningin Natbalia beloofde, zoo lang uit Belgrado te blyven als de gowozen koning Milan dit volhield, vreest men, dat zy zich thans ook naar de Servische hoofd stad zal begeven. Volgens den correspondent der „Standard" te Weenen, zou daarom het regentschap al het mogelyke doen om Milan van zyn voornemen terug te houden. Telegrammen. PARIJS, 5 Juni. De gouverneur-generaal van Indo-China, Richard, is by zyn terugkeer naar Frankryk op de reis van Singapore naar Colombo den Sisten Mei aan do cholera overleden. De vertegenwoordiger van Frankryk in de Donau commissie, de heer De Reserseaux, die over Belgrado naar Parys is teruggekeerd, heeft heden den minister Spuller eene nota van den Franschen gezant te Belgrado, Patri- monios, overhandigd, welke echter geen nieuw licht verspreidt over het gebeurde omtrent het spoorweg-tractaat. BERN, 5 Juni. Het groothertogdom Luxem burg heeft de uitnoodiging van den Bondsraad voor de internationale arbeidersbescherming- conferentie aangenomen. BERN, 5 Juni. De Volksraad heeft het voorstel-Cumtesse c. s. aangenomen betreffende eeno herziening der fabriekswet betrekkelyk het uit den weg ruimen der by hare toepas sing voorkomende ongelykmatigheden, in het byzonder betreffende de voor het aantal ar beiders en het gebruik van mechanische motoren vastgestelde bepalingen. LEMBERG, 5 Juni. De Russische overheid van de grensplaats Ojcow heeft 41 studenten uit Krakau, die een tochtjo naar eerstgemelde plaats gedaan hadden, wegens het zingen van patriottische liederen in hechtenis doen nemen. BERLIJN, 5 Juni (H. C.) Onderscheidene bladen maken gewag van wapeningen in Rus land. De correspondent van de „Schlesische Ztg." zegt, op grond der beste information, te kunnen verzekeren dat Rusland zich krach tiger tot den oorlog toerust dan het nog ooit gedaan heeft. ST.-PETERSBURG, 6 Juni. Do „Nordische Tolegrafen-Agentur" deelt mede dat do ge ruchten, welke uit Berlyn worden gemeld, als zou de daling der Russische fondsen ter Berlynsche beurze te wyten zyn aan Ruslands oorlogstoerustingen, volkomen ongegrond zyn. De Russische regeering is met de meest vredelievende bedoelingen bezield. PARIJS, 6 Juni. Volgens de „Événement," heeft de heer Gragnon (gewezen prefect van politie) bedankt voor den post van consul- generaal der Fransche republiek te Am sterdam, welke hem door den minister van buitenlandsche zaken Spuller was aangeboden. St.-PETERSBURG, 6 Juni. Het „Journal d9 St. Pétersbourg" uit zyne groote verbazing over de geruchten, welke aan de beurzen wor den verspreid over Ruslands krygstoerustingen. Inderdaad heeft de Russische regeering reeds meer dan genoeg herhaald, dat de Rus sische politiek uitsluitend de handhaving des vredes beoogt. Aan de beurzen weet men dit beter dan ergens elders; immers met het oog op de groote financiëele operaties van Rusland kan van dit land noch een feit noch een bericht uitgaan, waardoor het vertrouwen en het ge voel van gerustheid kunnen worden geschokt. Het blad komt daarom tot de slo'srm dat dergelyke geruchten alleen verspreid kunnen worden door speculanten a la baisse. PESTH, 6 Juni. In het verslag over den landbouw, loopende van 21 Mei tot 3 Juni, wordt er op gewezen, dat de tarwe in het

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2