plaatsen, hooger de rivier op, eveneens groote voorraden hout t6r verzending gereed liggen. Indien dit hout verloren is gegaan, dan wor den te Pittsburg groote verliezen geleden. Uit Pittsburg wordt gemeld: „Alle zaken staan hier stil. Eene groote menigte menschen omzoomt de oevers van de Alleghany, om het onophoudelijk voorbij drijven van huizen, boomen en huisraad, mot de ljjken van menschen, paarden en koeien, gade te slaan. Zeker is het, dat te Johnstown reeds 1100 lijken zijn gevonden. Hier zijn reeds telegrammen ontvangen uit Cambria- City, waarin verzocht wordt terstond 200 lijkkisten te zenden. Johnstown is nog door niemand bezocht. Het water valt echter even snel als het is gewassen." Het zal nog wel eenigen tijd duren, voor dat het juiste getal der slachtoffers kan wor den opgegeven. Een machinist van den Penn- sylvania.spoorweg getuigde: „Ik moest gisteren den geheelen dag met mijn trein te Sang Hollow blijven en zag daar meer dan 500 lijken." Te Nineveh zijn reeds 100 lijken ge vonden, terwijl men weet dat nog velen in de huizen door brand omkwamen. De branden ontstonden in de meeste plaatsen door het barsten der gaspijpen, waardoor de overblijf selen der huizen vuur vatten. Te Conemaugh waren de inwoners, even voordat het water kwam, gewaarschuwd, maar zij dachten niet dat hot zóó erg was en bleven in de stad. De meesten bleven er voorgoed of werden door den onstuimigen stroom mee gesleurd. Velen konden echter nog gered wor den, want de stroom nam vaak plotseling eene andere richting en wendde zich van den eenen oever plotseling naar den anderen, zoo dat alles, wat hij meevoerde, dan op den eenen oever achterbleef. Van Johnstown is niet veel blijven staan. Do overblijfselen der weggespoelde huizen hoopten zich op tegen de groote brug bij de stad en vormden daar een hoop afbraak, welke zich over een grooten afstand uitstrekte. Dezo massa vatte vuur en werd geheel ver nield. Volgens verklaringen van spoorwegambte naren, drijven geheelo huizen bij dozijnen langs de rivieren, terwijl do menschen zich vaak nog aan de daken vastklemmen. Van alle kanten, vooral uit Pittsburg, worden hulp en geld gezonden, ton einde het reddingswerk te bevorderen en in don eersten nood te voorzien. Latere berichten melden het volgende: Nu de gemeenschap met Johnstown, een der middelpunten van de ramp, welke een groot, rijk en vruchtbaar doel der Vereenigde Staten trof, eemgszins hersteld is, komen nadere berichten omtrent de ontzettende schade, door de kracht des waters aangericht. Johnstown zelf had eene bevolking van om streeks 30,000 personen, waarvan er, naar mon schat, 1500 het leven verloren, terwijl van de geheelo stad van pl. m. 5000 huizen slechts 7 huizen gespaard bleven. Bovendien brak in do puinhoopen op enkele plaatsen brand uit, waarbij een honderdtal menschen om hot leven kwam. Naar men zegt, was reeds een jaar geleden de vrees uitgedrukt dat het waterreservoir aldaar bezwijken zou. Ook in Ninovoh is de ellende door een brand verergerd en 70 personen kwamen daar in de vlammen om. Volgens sommigen zou het geheole verlios aan menschenlevens, door de overstroomingen veroorzaakt, op 25,000 moe ten worden geschat. Dit is echter niet meer dan een vermoeden. Dat de aangerichte schade aanzienlijk is, daaraan valt helaas niet te twij felen. Het ergste van de zaak was dat de ramp zoo onverwacht kwam. De meeste menschen hadden slechts een flauw denkbeeld van het gevaar en vluchtten, in plaats van naar het hooger gelegen land, naar de boven- verdiepingen hunner woningen, niet verwach tende dat deze door de woedende natuur kracht als kinderspel omvergeworpen zouden worden. Do stroom achtorhaalde o. a. een trein en spoelde don achtersten wagen met 50 reizigers in zijne vaart mede. Locomotie ven werden medegesleurd als waren het kie- zelsteenen, groote gebouwen opgetild, en op elkaar gestuwd tot eene onhorkenbare massa. De lijken der inwoners worden later op de oevers dezer bandelooze rivier gespoeld. Er hadden hartverscheurende tooneelen plaats, nog vreeselijker toon do nacht inviel en overal in de duisternis hulpgeroep weer klonk. Zonderling is, dat niet alleen te Johns town en te Ninoveh, maar ook op verschei- i dens andere plaatsen brand ontstond. Zoo j ging een geheol vlot met omstreeks 1500 vluchtelingen in vlammen op. Eene kork, vol menschen, die er eene schuilplaats meenden gevonden te hebben, geraakte in brand en allen, die er in waren, kwamen om het loven. Krachtdadige maatregelen zijn genomen om den ongelukkigen te hulp te komen. President Harrison heeft den burgemeester van Johnstown de hulp der regeering aan geboden. Te Pittsburg werden 100,000 dollars en groote hoeveelheden voedsel en kleeding ingezameld en den noodlijdenden gezonden Philadelphia volgde dit voorbeeld. In bjjna alle streken, waar anthraciet ge vonden wordt, zijn mijnen ondergeloopen. Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat het Gene- seedal onder water staat; de spoorwegge- meenschap is er gestremd. Ook in Washington kwam het water en het drong zelfs door tot de Pennsylvania Avenue, by Sixthstreet. Overal zyn spoorwegbruggen of dyken weg- geslagen, doch zyn eenige maatschappyen, o. a. de Pennsylvania Railroad Comp., aan 't werk getogen om nieuwe lynen voor het verkeer gereed te maken. De beambten der raaatschappy zyn druk bezig om de verwoeste bruggen te herstellen en men hoopt dat weldra weder eene lyn gereed zal wezen. Inmiddels heeft de overstrooming zich ver der zuidwaarts in Maryland en Virginia uit gebreid en daar eveneens het verkeer op de spoorwegen afgesneden. KOLONIËN. BATAVIA, 20 - 30 April. Er zyn weder onderhandelingen geopend over den verkoop van de spoorwegiyn Bata via—Buitenzorg aan den Staat. Die verkoop is indertyd niet doorgegaan, omdat de Eerste Kamer het wetsontwerp, daarop betrekking hebbende, verwierp. De koopprys zou toen bedragen hebben 6 millioen en eene concessie voor de lyn Djokdja-Tjilatjap; datzelfde kan men natuurlyk thans niet meer bieden. De officieren van de Soerabaiasche schutte ry hebben gezamenlyk eon verzoekschrift ingediend om het aangeboden ontslag van den luitenant kolonel-commandant Fabius niet aan te nemen. De dienst is voorloopig hervat. Den 18den April is te Singapore de tweede machinist van het stoomschip Cheribon der N.-I. Stoomvaart-maatschappy, de heer Matthew Cunningham, verdronken, zonder dat iemand er iets van heeft bemerkt. Men hart liom des morgens op de verschansing zien zitten en later een plof in het water gehoord. Vier dagen later werd zyn lyk opgevischt. Door de directie van den Planten- en Dierentuin te Batavia is aan de ingezetenen eene circulaire gezonden, waarby zy worden aangezocht te verklaren of zy tegen eene contributie van /"2 's maands lid van die in richting willen worden. Is het cyfor van hen, die toetreden, groot, dan kan de tuin blyven bestaan, anders niet. De „Loc" meldt dat de bekende suiker- fabriek „Kallebagor", in Banjoemas, van den heer J. W. A. Van Soest, ingebracht is in eene naamlooze vennootschap voor 9 ton. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verloend: Een 2-jarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den koofding, lsto kl. van den waterstaat J. Schalij. Ontslagen: Eervol uit 'alands diens1, wegens voll>rachtea diensttijd, de 2de comm. op het bureau van den gouv. van Celebes en Onderh. L. G. Franez. Benoemd: Tot vendumeester, tevons kassier en boekhouder bij het vendukanloor te Amboiua.de lsto comm. bij de algemceno rekenkamer O. G. G. Fransz. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot offic. van gez. lsto kl. do offic. van gez. 2de kl. J. O. O. GrÖn on dr. A. J. Roux. Overgeplaatst: De offic. van gez. 2de kl. J. A. A. Dool, vaü den geneesk. dienst in de 2de mil. afd. op Java (hospitaal Stmarang) bij den geneesk. dionsfc van Sumatra's Westkust (Tawetoeng); de offic. vau gez. 2do kl. J. Rosenfeld, van den geneesk. dienst van de Westeraf. van Borneo, naar den geneesk. dienst in de lsto mil. afd. op Java (hospit. Batavia); de offic. van gez. 2do kL A. D. Valk van den geneesk. dienst ia de lste mil. afd. op Java (hospitaal Batavia) naar den geneesk. dienst van de Westerafd. van Borneo (garniz. Pontianak); do van Atjeh afgeloste kapt. der inf. W. F. Van dei Mijll Dekker, naar bet depot- bat. te Mee8ter-Cornelis. In bot militair commsndoment van Atjeh en Ondor- koorighedon zijn overgeplaatst: de kapt. der inf. J. W. Sanders van bot 14de bat. inf. to Kotta- Radja naar bot garaizoensbat. (Oleh-leh); de kapt. der inf. H. F. F. Lutje van bet 12de bat. inf. te Kota-Radja naar bet garnizoensbat. (Landjamoe); de lste luit. der inf. L. P. Van Mourik van hetgar- nizoenabat. in garnizoen te Oleb-leh naar bot garnizoen Lamtih; do 2do luit. der inf. P. Boltman van bet garnizoensbat. (Melaboc) naar liet 15de bat. inf. (Kota-Alsuii); de 2de luit. der inf. A. F. J. B. Walpot van bet 14de bat. inf. te Kota-Radja naar het gar- nizoen8bat. (Melaboe); do 2de luit. der inf. W. W. Onland van het 15do bat. inf. te Kota-Alam naar het 11de bat. inf. te Kota-Radja; de lste luit der inf. W. L. A. G. Sol van bet gamizoensbat. in gar nizoen ie Segli naar bet garnizoen Blang; de lsto luit. der inf. J. P. Picters Graafland van bot 15de bat. inf. to Oleb-leb naar bet gamizoenskat. (Segli). BUITENLAND Frankrfik. De heer Spuller, minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren op eene tot hem ge richte vraag te kennen gegeven, dat de re geering zeer is verwonderd over het besluit, iu Servië zonder eenige beweegreden ten op zichte van de spoorweg quaestie genomen. De minister meende dat er wellicht eene vergissing kon plaats gehad hebben. Intus- schen had de Servische gezant verzekerd dat de belangen der Franschen zouden ge ëerbiedigd worden. De heer Spuller verzocht der Kamer op nader antwoord te wachten, totdat hy verdere inlichtingen zou hebben bekomeD, want de zaak had een diplomatisch karakter. De Fransche Académie heeft een „Mon- tbyon prys" van 2000 fr. toegekend aan den heer Carl Grad, lid van den Duitschen Ryks- dag, voor zyn werk „L'Alsace, le pays et les habitants". De verkoop van een deel der schilde- ryenverzameling van den Paryschen kunste naar Camille Dreyfus heeft 861,000 fr. op gebracht. De hoogste prys - 100,000 fr. werd betaald voor een schildery van Troyon, „De Veerpont", waarvoor Dreyfus in 1872 32,800 fr. gegeven had. Een ander stuk van denzelfden schilder, die er 2500 fr. voor be komen had, werd voor 62,000 fr. verkocht, en een klein doek van Meissonier voor 50,000 fr. De stukken van Paul Delaroche gingen daarentegen voor lage pryzen, zoodat byv. een schildery, dat in 1872 11,500 fr. gekost had, thans voor niet meer dan 2500 fr. werd verkocht. Dnltsohlond. Dezer dagen overleed de 67-jarige Duitsche hoogleeraar Carl Jessen, bekend om zyne go- schriften tegen Darwin en diens leer, waarin hy trachtte aan te toonen, dat uit den vorm van het menschelyk lichaam blykt, dat de monsch eon op zichzelf staand wezen is. Zeer belangryk zyn ook de talryke werken over plantkunde, welke Jessen schreef. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt dat, in verband met de beloften, welke op 14 Mei jl. door den keizer aan de deputatie der myn- werkers is gegeven om hunne bezwaren door deskundige ambtenaren nauwkeurig te doen onderzoeken, op 25 Mei eene aanschryving is gericht tot het algemeen bestuur om spoe dig vorandering te brengen in bestaande wan verhoudingen, voor zoover de wettelyko be palingen zulks toelaten, en verder zoodanige maatregelen voor te bereiden, als tot tege moetkoming aan de biliyke aanspraken der arboider3 kunnen strekken. BelfflS- By de verkieziDg van een lid der Kamer van vertegenwoordigers ter vervanging van een overleden lid der rechterzyde kwamen te Brussel drie candidaten in aanmerking: de heeren De Becker, katholiekJanson, pro gressist; Graux, gematigd liberaal. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren De Becker en Janson. De heer De Becker verkreeg 6410, de heer Janson 4818, de heor Graux 4201 stemmen. Nadat deze uitslag aan de „Association libérale" (progressisten) bekend was, begaf de heer Janson zich naar het lokaal der „Ligue libérale" (gematigd liberalen), wier overwonnen candidaat, de heer Graux, de leden uitnoodigde by de herstemming hunne stemmen uit te brengen op den heer Janson, welk voorstel met instemming word ontvan gen. De heer Janson uitte de hoop, dat deze herstemming zal leiden tot eene vereoniging van de beide fractiën der liberalen op een gemeenschappelyk program. Ook deze ver klaring werd met genoegen aangehoord. Groot-Brltannlft. Lord Zetland, die voor één jaar het ambt van onderkoning van Ierland heeft aange nomen ter vervanging van lord Londonderry, is vyf en veertig jaren oud. Hy was eertyds verhonden aan het huis der koningin door den invloed van Gladstone, maar legde zyne functiën desbetreffende neder, toen het kabinet- Gladstone zyne eerste groote agrarische her vorming van Ierland voordroeg, aangezien hy van oordeel was dat daarmede den pach ters te veel, den eigenaars te weinig werd gegeven. Lord Zetland is zeer bekend in de Sport wereld en bezit een aantal harddravers. Zyne kleuren gingen menigmaal met de pryzen strijken. Hy bezit twee groote domeinen, te Yorkshire eu by Falkirk, ook een fraai hotel te Londen, Arlington-street, by hot verblyf van lord Salisbury. Lord Zetland is gehuwd met eene dochter van den graaf van Scar borough. In de gisteren door het Hoogerhuis ge houden zitting heeft lord Knutsford verklaard dat de regeering het ontslag van sir Her cules Robinson als gouverneur der Kaapko lonie heeft aangenomen. Verder zeide hy dat by de regeling der in Zuid-Afrika opgekomen vraagstukken de regeering zich zal beyveren, de vriendschappelyke betrekkingen met de Transvaal en den Oranje-Vrystaat te hand haven. Spanje. Uit Madrid wordt onder dagteekening van gisteren gemeld: De koningin-regentes zeide in den gister avond gehouden kabinetsraad„Wanneer het belang der publieke zaak my den plicht mocht opleggen, myn vertrouwen aan het ministerie te ontzeggen, zal ik dit openhartig verklaren. Wolk kabinet ook aan het be- wind moge zyn, ik zal het de middelen tot regeeren vergemakkelyken, zonder eenige andere beperkiDg dan de Grondwet aangeeft." - Uit Tanger wordt naar Madrid gemeld dat een corps cavalerie van 7000 man is gekampeerd in de omstreken van Tetuan, met last om de oproerlingen van Beni-Mazu aan te tasten10,000 man cavalerie en 8000 man voetvolk, uit de provinciën van het ryk aangekomen, zyn van Fez naar Tetuan vertrokken. De toebereidselen voor het vertrek der troepen worden met yver voortgezet. T elegrammen. KLAftïÖ, 3 Juni. Wegens samenscholingen der vrouwen en der werkstakende mynarbei- ders van de Wenzelscbacht van de Praagsche yzerindustrie-maatschappy, werd hier ver sterking der troepenmacht noodig geoordeeld. LUIK, 3 Juni. De werkstaking op den rechteroever kan als geëindigd worden be schouwd. In de groeven te Marihaye hebben alle arbeiders het werk hervat, behalve eenige weinigen, die gewoonlyk 's Maandags niet werken. Op den linkeroever is het niet aldus gesteld. Daar is de toestand aanmerkelyk verergerd; daar breidt de werkstaking zich uit. CALAIS, 3 Juni. President Carnot kwam hedenochtend alhier aan en werd aan het station ontvangen door den minister van marine, admiraal Krantz, den commandant van het Noordzee-eskader, admiraal Boissondy, en door militaire en burgerlyke autoriteiten. De Engelsche consul gaf, in naam van het consu- 1 lire corps, te kennen dat hy hoopte dat de n euwe haven van Calais het verkeer tusschen Frankryk en het buitenland zal in de hand werken. Do president dankte voor de ontvangst en schonk ridderorden. Daarna had een dejeuner plaats. De muziek der gemeente Poperinghe was opzettelyk uit België hierheen gekomen en voerde voor den president de „Marseillaise" uit. De president wuifde met den hoed en riep) „Leve België 1" Alle vaartuigen in de haven zyn met vlag gen getooid. WIESBADEN, 3 Juni. Op de eigendommen van dr. Mezger is, volgons de „Rhein K.," van overheidswege voorloopig beslag gelegd en wel op voorstel van de vennootschap „Wiesbadoner Bade Etablissement," welke aan spraak maakt op eene schadevergoeding van anderhalf millioen, aangezien dr. Mezger zich niet geheel hield aan het met die vennootschap overeengekomen contract, waarby hy de leiding van hot in aanbouw zynde groote sanatorium op zich genomen heeft. MADRID, 3 Juni. Do cholera is op de Phi- lippynsche eilanden uitgebroken. PESTH, 4 Juni. Bjj de behandeling der begrooting heeft de uiterste liDkerzyde ten heftigste de staatkunde van den heer Tisza aangevallen. Zelfs werd het voorstel gedaan om de begrooting te verwerpen. De heer Tisza ontkende, dat de regeering niets heeft gedaan om de economische be trekkingen tot Oostenryk te verbeteren. Toen het burgeriyk huwelyk ter sprake kwam, zeide de heer Tisza dat de regeering deze hervorming zal voorstellen, maar zich voor behoudt den tyd te kiezen, die daarvoor het geschiktste is, en een zoodanigen vorm, dat daardoor geen gezindte wordt gekrenkt. LONDEN, 4 Juni. Het Lagerhuis heeft heden besloten over te gaan tot de behandeling van het ontwerp tot instelling van een ministerie voor landbouw. NIEUW-YORK, 4 Juni. Het aantal per-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2