N°. 8986. Wo ens (1m o 5 Juni. A0. 1889. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Jnni. Feuilleton. dë'sTgaret. LEIDSCH DAGBLAD. FEIJB DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 meenden7..... 1.10. Frenco per post1.40. Affconderlgke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yen 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters neer pleateruimte. Yoor het in- caaeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lBte alinea, der Wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan A. F. P. HEÜSCHEN on rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van eenedroog kast van lakwerk in het perceel Van-der-Wcrf- etraat No. 36. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Juni 1889. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier zijn met goeden uitslag de volgende examens afgelegd door de heeren: J. C. Post, het candidaatsexamen in de rechten; J. C. Overvoerde, het doctoraal examen in de staatswetenschap, en J. A»P. De Bruyn het tweede natuurkundig examen. Tot predikant by de Ned.-Herv. ge meente te Leiderdorp is beroepen dr. Ph. J. Hoedemake'r, thans te Nieuwland (klasse Sneek). De heer B. J. Weruméus Buning, her vormd predikant te Hoogmade, heeft wegens voortdurende ongesteldheid tegen l Juli eer vol emeritaat aangevraagd. Bedankt is voor het beroep naar Zetten (klasse Nijmegen) door ds. J. Bolkestein, te Langer- en Korteraar. De heer Van Houten, lid der Tweede Kamer, is van zyne reis naar Amerika te 's-Gravenhage teruggekeerd. De vereenigde vergadering van Schieland heeft benoemd tot secretaris-rentmeester van het hoogheemraadschap den heer C. J. Vaillant, thans adjunct-ingenieur by den aanleg van het Merwede-kanaal te Utrecht. De voordracht bestond uit genoemden heer Vaillant en mr. J. Van Buttingha Wichers te Leiden. De afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen, in de provincie Zuid- Holland, geopend worden op Donderdag 1 Augustus aanstaande. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het door H. Bader, te Sassenheim, ingesteld beroep, tegen de uitspraak van den Militieraad in het 3de militie-district van Zuid-'Holland, waarby hy tot den dienst voor de nationale militie is aangewezen, ongegrond verklaard. Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, mr. H. J. Brouwers, heeft heden in die betrekking in handen van den vice- president van dat college den eed afgelegd. Het aantal jury-leden, voorgedragen door de Nederlandsche commissie van de internatio nale tentoonstelling te Parys en benoemd door den president der Fransche republiek, is veertien, met vier plaatsvervangende leden dat is een grooter cyfer met betrekking tot het aantal inzenders, dan eenige andere vreemde natie heeft. Oorspronkelyk had men ons, naar aan de „N. R. C." wordt gemeld, slechts tien jury-leden en drie plaatsvervangers toege dacht. De uitbreiding van het aantal is louter eene beleefdheid der Fransche administratie. Do bedoelde jury-leden zyn de heeren Dr. De Loos. Klasse 9. Drukwerk en boek handel. Obreen, ingenieur. Klasse 10. Papeterie, materiëel voorteekenen. Hpmans. Klasse 20. Ceramiek. I. J. Boas. Klasse 37. Juweelen en byouterie. Freiwald. Klasse 41. Mynen en metallurgie. Prins. Klasse 44. Landbouwproducten, niet voor voeding. Dr. Thyssen. Klasse 45. Scheikundige en pharmaceutische waren. Kol. Van Zuylen. Klasse 63. Openbare wer ken en bouwkunde. Niermans. Klasse 63. Idem idem. Koechlin. Klasse 67. Granen en meelachtige zelfstandigheden. Scheffer. Klasse 72. Suikers en confiserie en speceryen. Wunderly. Klasse 72. Idem idem. Moltzer. Klasse 73. Gegiste dranken. Joh. Schmidtz. Klasse 73. Idem idem. Plaatsvervangers Kalff. Klasse 9. Drukkunst en boekhandel. Van Brahm. Klasse 12. Photographie. Heineken. Klasse 73. Gegiste dranken. L. Zilcken. Klasse 63. Openbare werken en bouwkunde. Mr. W. Van der Vliet, voorzitter der Neder landsche commissie, zal lid zyn van de hoofd jury, die al de rapporten van de jury-leden dor verschillende klassen vereenigon moet en het eindrapport opmaken. Het stoomschip „Obdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 3 Juni Wight; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Juni Gibraltar; de „Ce lebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Juni van Suez; de „Zeeland", van Rotter dam naar Java, vertrok 2 Juni van South ampton de „Zaandam", van de Plata-rivier naar Amsterdam, vertrok 1 Juni van Buenos- Ayres; de „Batavia", van Java naar Rotter dam, vertrok 3 Juni van Marseille; de „Con rad", van Batavia naar Amsterdam, is 4 Juni te Suez aangekomen. Gemengd Nleuvra- Te elf uren had gisteravond op het Stationsplein alhier een ernstig ongeluk plaats. Een paard, bespannen voor een dogcar, struikelde, zoodat de bestuurder en zyne mede passagiers, door den schok, over het paard heen tuimelden. De bestuurder, de burgemees- tor van Ruurloo, viel met het hoofd op de steenen, en werd bewusteloos by den stations chef binnengedragen. De mede-passagiers, de broeder van den burgemeester van Woubrugge en de palfenier, schenen geen letsel bekomen te hebben. Paard en rytuig behoorden aan den burgemeester van Woubrugge. Omtrent den te Stompwjjk ge- pleegden moord is nog het volgende te melden In de instructie heeft de bek!. Taselaar ten eenenmale ontkend met een mes gestoken te hebben. Wel erkent hy de wond te hebben toegebracht, naar hy beweert echter met den gaffel, waarmede de verslagene hom zou heb ben gedreigd. De vader van den vermoorde houdt daaren tegen vol bekl. met een mes met zwart heft te hebben zien steken en beklaagdes metgezel verklaart eveneens dat zoodanig mes in Tase- laar's bezit was. Het bedoelde mes is echter niet terugge vonden. Gisteravond is de moordenaar hier ter stede met het lyk van zyn slachtoffer geconfron teerd. Hy bleef toen by de door hem in de in structie afgelegde bekentenis volharden. ÜeC lyk was nl. voor de ofnciêele lijk schouwing door de politie, op last dor justi tie, naar Leiden vervoerd, waarhoen toen ook de moordenaar van Den Haag geboeid werd overgebracht. Heden wordt ons uit Katwyk aan Zee geschrevenDe schuiten beginnen de kantvis8Chery te staken. Over het algemeen zyn de uitkomsten niet gunstig. Gisteron zyn reeds een paar schuiten omhooggetrokken, om voor de haringvisschery in orde gebracht te worden. De logger „K. W. 1." van den reeder Meer burg zal in het laatst dezer week van Maas sluis ter haringvangst uitgaan. Te Poortv1ietbrak Zondagnacht een hevig onweer los, gevolgd door eene vree- seiyke hagelbui. De steenen, welke er vielen, waren zoo groot als duiveneieren. Er is groote schade aan de veldgewassen geleden. Vooral rogge, tarwe, paardenboonen en het vlas zyn geheel of gedeeltelyk vermeld. Ook zyn te Ossenisse drie schuren en een 1) Naar het Franssh, van Jules Claretie. Door JOHANNA. Er was oorlog in Spanje, burgeroorlog; men streed voor Don Carlos. In geheel Bis- caya, in de omstreken van Sebastiaan, in de gebergten van Guipozcoa, overal werd ge vochten, vele, vele maanden lang. Die zwarte, afgebrokkelde muren in het veld waren boer- deryen en huizen, gelukkige plekjes op aarde, en nu, nu zyn het slechts ruïnen, ja, byna kerkhoven. Van dit alles was de oorlog de oorzaak. Er werd hevig gestreden tusschen de Republikeinen en de Carlisten. Overal zag men dooden en gewonden vervoeren en de arme achtergelaten betrekkingen vroegen zich af: waarom? waarvoor?.... Een burgeroorlog is inderdaad verschrikke- lyk, en, is hy eenmaal begonnen, dan kan ieder oogenblik de stryd opnieuw uitbarsten. Party- en eerzucht hebben dan dikwyis de overhand boven de rede. De woorden: „Don Carlos komt; lig, onze koning, is in aantocht", waren voldoende om den ouden haat weer te doen bovenkomen; de Biskaaischo boeren schaarden zich onder den pretendent en vorm den een leger. Het was voor de meesten een vroolyk vooruitzicht soldaat te zyn, met de baret op één oor en door muziek begeleid, in eene mooie uniform het dorp binnen te marcheeren, en daar, na hunne geweren aan rotten te hebben gezet, met de dorpsmeisjes een dans uit te voeren. Maar, waren zy een maal in het vuur, dan kenden zy geene vrees en geen gevaar, want de Biskaaischo boeren zyn dapper. Van oogsten was er in den laatsten tyd niet veel gekomen. Gedurende drie lange jaren wemelden de wegen van landslieden, die er op uit waren elkaar te vermoorden. Ieder kent waarschyniyk de geschiedenis van het beleg van Bilbao, dat door de Carlisten belegerd werd en later in hun bezit kwam. Deze stad wilde men terugnemen, doch tus schen St.-Sebastiaan en Bilbao, bezetten de troepen van Don Carlos den weg, om de aan vallers terug te slaan, die met de bajonet ten op hen losstormden. De overste der Carlisten, die hier bevolvoerde, heette Zucar- raga. Deze held was een oud-officier van het leger, die zyn degen naar Madrid had terug gezonden, met de woorden: „Geef hem aan een ander en keer hem tegen mydie, wol ken ik voortaan zal aangorden, behoort aan mun koning." Dapper hield hy met zyne troe pen de bergstreek bezet, die hun post geen oogenblik verlieten. Men zond de beste sol daten om hem te verdry ven, ja, soms iederen dag nieuwe troepon, doch wy zagen de arme kerels verminkt en tot op een tiende gedund wodorkeeren. En hunne officieren schudden droevig het hoofd, zeggend: „Het is voor Spanje, dat de Spanjaard sneuvelt." By elke nederlaag van het nationale leger nam de roem van Zucarraga toe. Men fluis terde tot elkaar: Thomas Zumalacarregui is weer opgestaan. Iedereen kent Zumalacarre gui, den held van don vroegeren oorlog tegen de Carlisten. Er was zelfs eenige overeen komst in den naam, en dat maakte hem reeds tot een romanheld, die evenzeer door het volk werd geacht als de groote Cid. Do generaal, die het bevel voerde te Hernuni, en zyne troepen tevergeefs liet oprukken tegen de bergpassen, welke door Zucarraga verdedigd werden, was buiten zichzelven van spyt. Hy had zich voorgesteld er zich door heen te werken, de tegenparty te verslaan, en dwars door de vyandeiyke ryen, tot voor Bilbao, te trokken. Maar ja wel, by eiken aanval leed men eene nederlaag, na elke be storming moest men do vlucht nemen. Op zekeren avond zag men op het plein van de wagenhuis afgebrand door het inslaan van den bliksem. Tusschen zeven en acht uren woedde even eens boven Tilburg een hevig onweder, waarby de regen in stroomen nederviel. Zekere G., voerman op Breda, die op weg was naar zyn weiland en met een maaier stond te praten, werd door den bliksem getroffen en was terstond een lyk. Gisternacht te ongeveer half- drie brak een felle brand uit in een huis, genaamd „de Posthoorn," bewoond door C. Yink, staande midden in de kom van An- delst. Yan den inboedel is niets gered dan een bed. De bewoners vluchtten in nachtge waad uit het huis. De levende have kon nog tydig in veiligheid gebracht worden. Huis en inboedel waren verzekerd. Men zal zich herinneren, dat toen de Koning in 1873 Leeuwarden bezocht, Z. M. aan de hoofdstad van Friesland de toezegging deed, dat jaarlyks zou geschonken worden een koningszweep, om die in do maand Augustus, golyk vanouds gebruikoiyk was, te doen verharddraven. Nadat in Maart des vorigen jaars door Friesche kiezers de heer Domela Nieuwenhuis naar de Kamer van honderd werd afgevaardigd, is de konings zweep voor dat jaar ingehouden. Yan goeder hand wordt aan de „Pr. Gron. Crt." bericht, dat ook in dit jaar geen koningsprys voor eene harddravery wordt toegestaan. De overstrooming in Amerika. De berichten uit Ponnsylvanië luiden zeer treurig. Behalve Johnstown, zyn de stadjes Southfort met 500, Conemaugh met 2500 en Wood vale met 2000 inwoners door den stort vloed byna geheel weggespoeld. Yele men- schen zochten eene toevlucht in de boomen, maar deze waren, evenmin als de huizen, tegen de kracht van den stroom bestand on werden met de menschen, die er in zaten, wegge sleurd. Tot overmaat van ramp ontstond op verschillende plaatsen brand, zoodat, hetgeen het water had gespaard, door het vuur werd vernield. De treinen van Chicago en Nieuw York zul len nog wel eenige dagen moeten stilstaan, daar de Baltimore- and Ohio-Railway zoo spoedig niet hersteld kan worden. TeNieuw- York staan reeds 9 treinen met 1200 land verhuizers, die tot dusver niet konden ver trekken. Men vreest zeer voor het hout, hetwelk op verschillende plaatsen ligt opgostapeld. Te Lock Haven ligt o. a. in de haven voor 3,000,000 dollars aan hout, terwyi op andere Agantamiento generaal Garrido met aandacht zyne troopen gadeslaan, die langzaam, stil en geheel afgemat naar hun kamp terug- keoren, terwyl ver in de bergen hot geschut van Zucarraga nog steeds bulderde. Zeker werd er hevig gevochten, want de rook steeg langzaam uit de dalen, en de wanden der bergen waren door een rossen gloed verlicht. Garrido, wiens gryze haren door een „ros" bedekt waren, een „ros", vroeger reeds door Maroky'nsche kogels door boord, balde z~yne vuisten en, terwyl zyne oogen vlamden, zeide hij: O! die Zucarraga! die Zucarraga! die ellendige Zucarraga! Ik zou willen sterven, als dat hem het leven kon benemen, en een fortuin willen schenken aan dengene, die hem doodt. Hy kon zich niet weerhouden tranen te storten, toen hy zyne troepen als sneeuw zag wegsmelten, by die gevechten tusschen de bergen, en was te moede alsof al die dappere mannen zyne kinderen waren, waar mede de wegen nu bezaaid lagen. En wie was van dit alles de schuld? "Wie anders dan Zucarraga en die ellendige Carlisten? Wordt vervolqd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1