Gemengd Ntenws- W y vestigen de aandacht van hen, die den internationalen roeiwedstryd van „Njord" op 9 Juni op het Kagermeer vrenschen by te wonen, op de uitstekende gelegenheid, door de Maatschappij „Volhar ding" geboden, om op haro booten den wed- stryd van zeer naby te beschouwen. Wanneer het weder medewerkt, zal dien dag het Kager meer met gieken, boeiers, stoombooten enz. enz. een alleraardigst schouwspel opleveren. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 1189 zwembaden door heeren en 149 door dames. De temperatuur van het water is 21° Celsius. Nu het gedeelte van het stations gebouw der Hollandsche IJzeren-Spoorweg- maatschappy te 's-Hage, hetwelk totnutoe door eene houten schutting aan 't oog werd ont trokken, heden voor het publiek toegankelyk is gesteld, vindt de reiziger, langs den thans gebrmkeiyken weg op het perron gekomen, aan weerszyden van het hoofdgebouw een breed perron, dat bestemd is óf voor den dienst in de richting Rotterdam óf in de richting Amsterdam. Aan beide perrons kan men in of uit de wachtkamers komen. Het vrygekomen gedeelte aan den rechter vleugel van het stationsgebouw is uitsluitend bestemd voor uitgang. Vier breede trappen voeren de reizigers van het perron af naar eene tunnel, welke hooger en beter verlicht is dan die op den linkervleugel. Een zoo in- als uitwendig fraai portiek, door kolommen gedragen, verleent uitgang naar de straatzyde. Het wordt gevormd door eene halfcirkelvormige nis, waarin een koekoek is gemetseld, welke aan beide zyden cirkelsegmenten openlaat. Aan alle zyden zyn deuren aangebracht, waar- vari men er, met bet oog op wind en tocht, naar verkiezing eelt? weer sluiten kan. Naar buiten getreden, staat meii °eg niet „op straat". Eene breede, op forsche pilaren rustende kap kan honderden reizigers gelegen heid geven om, ongestoord door regen en hagel pn sneeuw, in rytuig, tram of stoomtram te komen. Het spreekt vanzelf, dat voor hen, die min der goed ter been zyn, de uitgang langs het zg. hellend vlak behouden biyft. Onder de buitenkap komen vooreerst, ge- ïyk gezegd, de bestelde rytuigen en de stoom tram, later wellicht alle trams en rytuigen. De bovonkap aan de voorzyde is geiyk aan die van de achterzyde, met dit verschil, dat een gedeelte daarvan op pilaren rust en geen wand heeft. Als nu nog - en aan het voornemen daar omtrent bestaat weinig twyfel wat van 't oude station staat, door nieuw is vervangen, dan zal men er een station hebben, der Koninkiyko residentie waardig. Twee Utrechtsche dames doen een eigenaardig beroep op de weldadigheid, in den vorm van eene reisbelasting. Zy wensch- ten, dat ieder bemiddelde, die dit jaar eene reis maakt, één gulden of meer zal offeren onder dien naam, om voor de opbrengst min vermogenden zwakken een kort verblyf onder boomen of aan de zee te verschaffen, tot her stel hunner gezondheid. In de buurtschap Veen, onder Nykerk, ontsnapte een kind van den onder- wyzer v. O., oud ongeveer 2 jaar, aan de waakzaamheid der ouders en viel in eene sloot, waaruit het levenloos werd opgehaald. Aan de Ylietkade te Kralingen sprong een meisje uit het raam eener boven verdieping op de openbare straat, ten gevolge waarvan het een been brak. Hare ouders had den haar verboden uit te gaan, en om te ver hinderen, dat zy toch ging, haar opgesloten. Ten gevolge van het inslaan van don bliksem, is gistermiddag een hevige brand ontstaan in de woning van den land bouwer J. Groen, naby Zevenaar. Met al wat er zich in bevond, is de woning in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Te Overloon (N.-B.) is de woning van Chr. P., met daarby behoorenden stal en schuur, afgebrand. De inboedel werd grootendeels ge red. Het huis was niet verzekerd. De behuizinge van S. Spoelstra, te Buttinge, naby de Friesch Drentsche grens, is mede eene prooi der vlammen geworden. Alles, ook het vee, is verbrand. Het huis alleen was verzekerd. Uit Ruhrort wordt aan de „N. R. C." van 29 Mei gemeld: Gisternacht tegen 2 uren brandde te Duis burg het zeor groots graanpakhuis met daarby behoorenden olevator dor firma Lehnkering geiieel af, Op do vyf verdiepingen hooge zol- *-1 iw gjja ders lagen 50,000 zakken graan, welke allen totaal verbrand zyn, evenals een zestal wag gons, welke ter belading daarby stonden. De elevator is eveneens verbrand en ligt in de haven. De schade wordt op l1/, mihoen mark geraamd. Het pakhuis met toebehooren was by zes Maatschappyen verzekerd. De ridderhofstede „Lunenburg", onder Langbroek, is voor f 185.000 opge houden. Op Maandag 27 Mei jl. is door den commissionair in effecten J. P., wonende te Weesp, vóór de Korenbeurs te Arasterdam vermist: 1 bruin lederen portefeuille met nikkel beslag, bevattende: 5 bankbiljetten, ieder groot f 3002 bankbiljetten, groot f 100 2 bankbiljetten, groot 40; 1 bankbiljet, groot f 251 beurskaart en eenige adreskaarten te zynen name. De commissaris van politie in de 1ste sectie (voormalige St. Pietershal) te Amsterdam ver zoekt opsporing en bericht. Onder de gemeenten, welke in de laatste dagen door hagelslag hebben geledon, wordt vooral Leende, in Noord-Brabant, genoemd. De ramp strekt zich over ruim drie vierde gedeelten van die gemeente uit en de schade wordt op ruim f 40,000 geraamd. Het gemeentebestuur heeft zich gewend tot den Commissaris des Konings, met verzoek eene algemeens collecte te doen ten behoeve der noodlydenden, die meerendeels tot den kleinen boerenstand behooren. In de tweede helft der maand Juni zal te Vincennes een groot internationaal turnfeest plaats hebben, waarby ook president Carnot en de Fransche ministers tegenwoordig zullen zpn. Verwacht worden 450 Fransche, 52 Belgische, 40 Zwitsersche, verscheidene Italiaansche eenige Deensche, Nederlandsche, Zweedsche en Noorweegsche vereenigingen en de Czechische vereenigingen „Obec Sokolska" en „Sokol". buitenland. Frankrjjk. De president der Republiek is gisternamiddag om 2 uren te Atrecht (Arras) aangekomen en aan het spoorwegstation ontvangen door eenige leden van den Senaat en de Kamer van Afge vaardigden, door de overheid, enz. De straten waren versierd en de president werd op zyn doortocht levendig toegejuicht. De receptie der overheden was schitterend. Op eene aanspraak van generaal Jamort, die de officieren aan president Carnot voorstelde, antwoordde laatstgenoemde„Ik weet dat de troepen met toewyding bezield zyn en onder goede leiding staanmen kan hen vertrou wen, indien ooit de omstandigheden mochten vereischen een beroep op hun moed te doen doch ik houd my tevens overtuigd dat hunne kalme en krachtige houding het behoud van den vrede zoowel in het binnenland als naar buiten zal verzekeren". De graaf van Parys heeft den aarts bisschop van Parys 10,000 franken doen toe komen met het verzoek die som onder de armen te verdeelen naar aanleiding van het zilveren huwelyksfeost van het grafelyk echt paar. De minister van staat te Philadelphia heeft den Amenkaanschen gezant te Parys gelast, een onderzoek in te stellen naar een voorval te Mentone, waarby eenige Ameri- kaansche dames onwettig gevangengezet en van geld beroofd werden. De gezant moet na onderzoek voldoening eischen. Inmiddels hebben, naar gezegd wordt, de schuldige Fransche beambten het geld door bemiddeling van den consul der Ver. Staten te Nice teruggezonden. Het gemiddeld aantal bezoekers van de Parysche tentoonstelling is verleden week van 94,000 tot 104,000 por dag gestegen. De Senaat heeft de legerwet in haar ge heel aangenomen met 191 tegen 96 stemmen. 5 Augustus wordt de nieuwe Parysche Sorbonne ingewyd. By die gelegenheid zal er een onderwyscongres worden gehouden. Dultnohland. De „Kreuzzeitung," eene vertrouwbare bron voor kerkelyke berichten, verneemt, dat een Duitsch protest antsche bisschop van Jeruzalem zal worden benoemd. De hoofdcommissaris van politie te Ber lyn, de heer Pans, heeft hot commaadeurs- kruis, eenige commissarissen en inspecteurs hebben het ridderkruis van de Italiaansche Kroonorde ontvangen. Onder de troepen van kapitein Wiss- mar.n zyn de pokken uitgebroken. De toost van den czaar op den vorst van Montenegro, zyne benoeming tot chef van een Russisch regiment en de verloving der Montenegrynsche prinses met den Rus- sischen grootvorst werden te Berlyn druk besproken. Na het bezoek van den koning van Italië aan keizer Wilhelm zullen nu ook de gema linnen der beide vorsten elkander ontmoeten, en wel te Kissingen (Beieren), waar zoowel keizerin Victoria Augusta als koningin Mar- garetha eene drieweeksche kuur ondergaan. Italië. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting zeide de voor zitter, dat hy tegen hedenmiddag de afge vaardigden uitnoodigde met hem naar het spoorwegstation te gaan, ten einde den Koning hulde te brengen. De heer Ombriani zeide daarop: „My'ne vrienden en ik zullen van die uitnoodiging geen gebruik maken; niet, omdat wy den koning niet huldigen, maar als protest tegen de buitenlandsche politiek der regeering." Deze verklaring lokte levendig protest uit. Belfflë. Door de hervatting van den arbeid in de meeste mynen van Rynland-Westfalen (nog slechts een klein deel der arbeiders is achter gebleven) is de uitvoer van steenkool uit de Belgische districten, welke in den laatsten tyd op groote schaal plaats had, aanmerke- ïyk verminderd. De meeste mynbesturen hebben de eischen der arbeiders om loons- verhooging in overeenstemming metdehoogere pryzen ingewilligd en enkele myneigenaars hebben die zelfs uit eigen beweging toege staan. By Seraing is de toestand in de mynen rechts van de Maas (Marihaye, Fanny en Marry) iets verbeterd, maar links van de rivier heeft de beweging zich uitgebreid. Op 28 dezer waren 1916 man nog werkeloos. Waarschynlyk zal tegen het einde van dit jaar te Brussel eene tweede conferentie worden gehouden van het internationaal bureau voor toltarieven. Groot-Britanntik De groote Britsche vloot-revue, welke in alle opzichten die van het jubilé jaar zal overtreffen, zal in Augustus te Spithead ge houden worden. Men verwacht dat minstens drie regeerende souvereinen daarby tegen woordig zullen zyn. Sedert de Spaansche Armada zou op een zelfde oogenblik geene vloot van zulk een grooten tonnen-inhoud, snelheid en weerbaarheid, te zien zyn geweest. Er nemen 100 schepen aan deel, welke in vier ryen van Spithead naar de Solent wor den geschaard, de twee binnenste ryen van pantser- en oorlogsschepen en kruisers, de beide buitenste van snelvarende kruisers en torpedo-booten. Het belooft een fraai schouw spel te zyn. In Juni zullen, volgens de „Pall Mali Gazette", zes Britsche oorlogsschepen gezon den worden naar de Behringzee, om de Brit sche visschers aldaar te beschermen tegen de Amerikanen, dié deze zee voor vreemde lingen willen afsluiten. Het wetsontwerp betreffende de Iersche regeoringsinrichting, dat op de agenda gestaan hoeft tor onmiddellyke behandeling, is door de Regeering teruggenomen, nu de zekerheid verkregen is dat de Ieren zullen tegenstemmen op grond der bewering, dat de halve maat regel, door de Regeering voorgesteld, den drang naar algeheele home-rule zal ver zwakken. Uit Victoria is geen geruststellend nieuws ontvangen en de stoomschepen „Swiftsure," „Amphion", „Icarus" en twee torpedo's ver trekken 15 Juni van Colombiö naar de Behring zee, om de Britsche visschers aldaar te be schermen tegen de Amerikanen, die, zooals men weet, deze zee voor vreemdelingen willen afsluiten. Een ernstige breuk tusschen Engeland en de Vereenigde Staten hoopt men nog te voor komen. De hertog van Cambridge, die by de revue over de brandweer te Londen in het gedrang werd omvergeworpen, moest zich den volgenden dag voor den politierechter wegens aanranding verdedigen. Hy had een reporter, die erg aan het dringen was, by den kraag gegrepen. Het plan van de Engelscbe regeering, om een extra-crediet te vragen voor de fees telyke ontvangst van den Schah en van keizer "Wilhelm, zal in het Lagerhuis door een aantal leden der oppositie worden bestreden. Het gerucht loopt te Londen, dat de sultan van plan is lord Charles Beresford te benoemen tot opperbevelhebber van de Turk- sche vloot. Aan lord Dufferin is het eereburger schap van Londen aangeboden. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot uitbreiding der oorlogsvloot by derde lezing, aangenomen. Spanje. Uit Madrid wordt het volgende gemeld: Na overleg met de voornaamste hoofden der liberale party, heeft de heer Sagasta besloten de Kamer van Afgevaardigden weder byeen te roepen, tot voortzetting harer zitting. Het ministerie zal geene wyziging ondergaan. Rualand. De Russen zyn, volgens den correspondent der „Standard", te Odessa nog voortdurend bezig hunne Zwarte-Zeevloot te versterken. Er zullen drie snelvarende pantserschepen, elk van 11,000 ton en 12,000 paardenkrachten, gebouwd en met zes zware kanonnen bewa pend worden, terwyl 6 torpedobooten van het nieuwste model zullen worden vervaar digd, waarvan 4 voor de Oostzee en 2 voor de Zwarte Zee bestemd zyn. De pantser schepen moeten binnen 4 jaren gereed wezen. Zeer in 't oog loopt eene bestelling, aan eene Zuiderrussische firma gedaan voor de levering van 75 pontonbooten, die zoo spoedig mogelyk gereed moeten zyn. Te Odessa zyn door de politie weder een paar bommen gevonden in de nabyheid van de plaats, waar de vorige ontdekt zyn. De politie schryft de herkomst toe aan den Krimoorlog De Czaar heeft den vorst van Monte negro tot honorair commandant van een regiment benoemd. Te Warschau gaf Gourko eene groote receptie ter eere van den Schah van Perzië. Men zegt dat de Schah afziet van een be zoek aan Weenen, omdat het Hof daar in den rouw, en aan Berlyn, omdat de keizer voortdurend op reis is. BulgarJJo. Hoewel de rust te Belgrado oogenschynlijk is teruggekeerd, vreest men voor nieuwe volksoploopen. De Oostenryksche stoomboot- maatschappy, welke weigerde aan den ex- metropolitaan eene extra-boot te verschaffen van Turn Severin naar Belgrado, wordt ern stig bedreigd. Het volk trachtte het bureau te bestormen en de hulp der militairen was noodig om te beletten dat de stoombooten in brand gestoken werden. Garaschanine bevindt zich in het fort in voorarrest. De rechter van instructie stelde hem en zyne vrouw in staat van beschuldi ging wegens het schieten op de menigte. Zuid>Afrika. De „Times" bevat een brief van een cor respondent uit Zuid-Afrika, waaruit schynt te blyken dat de Engelsche regeering geneigd is, concessie te verleenen aan eene groote Maatschappy, eene samensmelting van de Britsch-Afrikaansche meren-compagnie, de Maatschappy van lord Gifford en die van den heer Cecil Rhodes, welke ten doel zou hebben, al het in Middel-Afrika nog niet bezette land by Engeland in te lyven. Het wettige gebied der meren compagnie is nl. niet bepaald tot het Nyassameer, maar strekt zich westwaarts tot de meren Tanganyika, Moero en Bang- weolo, de door Livingstone doorreisde gewes ten, en tot de groote bochten der Middel- Zambezi uit. De nieuwe Maatschappy zou nu het bestuur op zich nemen van alle landen noord en zuid van de Zambezi, waar Britsche invloed heerscht, maar nog geene geregelde regeering bestaat, nl. het land tusschen het zuidelyk eind van het meer Tanganyika, de westkust van Nyassa, de zuideiyke grens van den Vryen Congostaat en de westelyke en oostelyke bezittingen van Portugal tot aan de grenzen van het onderprotectoraat gestelde Bechuanaland. In eenige deelen van dit ge west, op het hoogland ten westen van Nyassa, op het ryk besproeide Mashonaplateau (zuid van de ZamVezi) in het land tusschen Nyassa en Tanganyika, kunnen zendingsposten worden opgericht. Door de iniyving van dit uitgestrekte ge bied zou, volgens den correspondent, de Kaap met den Nyl in gemeenschap kunnen worden gebracht, behalve de andere voordeelen, welke zóó groot zouden zyn, dat de grootste ban kiers in Engeland en aan de Kaap de onder neming steunen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6