N°. 8984. Maandao; 3 Juni. A0. 1889. IDlt nommer bestaat uit -DRIE Bladen. Kikeriki. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, l Juni. Feuilleton. DE DELAHAIES. LEIDSCH D A ART, A T>. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per po9t1.40. AfeoDderlijke Nommera0.05. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 36 van Kikeriki. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van den llden No vember 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen inschrijven van nieuwe leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en Yoor meer uitgebreid lager ouderwijs, gelegenheid zal gego- ven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der lste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt; der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pietcrskorkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Brecstraat; en wel van den 3den tot en met den 15den Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van half twee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is het candidaats examen in de geneeskunde afgelegd door den heer C. M. Amshoff en het tweede natuur kundig examen door den heer H. Reidt. Tevens zijn hier nog afgelegd door den heer J. C. Japikse, het aanvullings- en theoretisch apothekers-examen, en door den heer H. Schuttevaar het voorbereidend examen in de Godgeleerdheid. Het Rijks-kabinet vau Prenten en Pleis terbeelden te Leiden zal van 18 Juni tot en met 16 September a. s. voor het publiek ge sloten zijn. De officier van gezondheid 2de kl. J. Van Gelder, die gedetacheerd is geweest by de landmacht in West-Indië, is met ingang van 15 Juni geplaatst by het militair hospi taal te Leiden. Van den Leidschen hoogleeraar Van der Lith ontvangt de „N. R. Ct." het volgende schryven „Ofschoon in enkele opzichten instemmende met hetgeen de heer J. Spanjaard in uw blad van 28 Mei ter sprake brengt, meen ik toch te moeten waarschuwen tegen den al te optimisti8chen geest zyner beschouwingen. Er is een tyd geweest, dat aan de beide instellingen voor de opleiding van Oostindische ambtenaren te Leiden en te Delft zooveel jongelieden studeerden, dat met zekerheid voorspeld kon worden, dat een groot aantal hunner öf in het geheel niet, öf eerst na jarenlange studie het doel hunner wenschen zoude bereiken. En al mag men nu ver wachten, dat het getal beschikbare plaatsen niet licht meer beneden de twintig zal dalen, zoo moet men niet vergeten, dat zich in vorige dagen soms het driedubbel getal can- didaten aanboodherstelt zich de oude toevloed, dan zullen de „moeilijke tyden van vroeger", spoediger dan men denkt, opnieuw aanbreken, en zal menigeen het betreuren, op de beschouwingen van den heer Spanjaard te zyn ingegaan, die wel geschikt zyn om de beide instellingen te doen bevolken en in stand te houden, maar, naar ik vrees, tot veel teleurstellingen aanleiding zullen geven. „Vergun my, mynheer de redacteur, nu ook hier te zeggen, wat ik antwoord op vragen om inlichtingen van ouders, die ik telkens ontvang. „Wanneer uw zoon", zeg ik, „goeden aanleg bezit en flink wil stu- deeren, zond hem dan gerust tot ons; zelfs in de moeieiyke dagen van vroeger brengen wy zulke jongelui er toch wel. Maar heeft hy weinig aanleg en is hy zwak van karakter, bestem hem dan liever voor eene andere loop baan; ge bespaart hem en u zeiven veel teleurstellingen, en vergroot niet het getal dergenen, die telkens en telkens het examen moeten herhalen, om 6f niet, öf eerst na jarenlange studie te slagen." Misschien strekt die raad niet altyd in het voordeel van onze instellingtoch acht ik hem beter dan roos kleurige voorstellingen, die opnieuw een veel te groot aantal jongelieden een studievak zullen doen kiezen, waarin slechts betrek- keiyk weinig plaatsen beschikbaar zyn, en dat, heeft men het eenmaal gekozen, moeielyk met een ander verwisseld kan worden." Er bestaat gelegenheid tot verztnding der correspondentie naar de Argentynsche Republiek en Uruguay, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Dinsdag-avond om 5.55 bezorgd zyn. De wpze van verzending behoort duidelyk óp het adres vermeld te worden. - Voor de akte lager onderwys werden gisteren te 's-Hage geëxamineerd 3 mann. candidaten en 1 vrouwel. candidaat. Toege laten zyn de heer J. Weil, uit Gorkum, en mej. M. A. P. Van den Ende, uit Rotterdam. De examens zyn hiermede geëindigd. In 't geheel hebben examen gedaan 138 mannel. en 131 vr. cand. Toegelaten 74 m. en 66 vr. Afgewezen 64 m. en 65 vr. De commissiën, die in 1889 belast zyn met het afnemen van de examens van apo thekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad No. 222), zullen zitting houden te 's-Gravenhage op 11 Juni en te Groningen op 12 Juni 1889 en volgende dagen. Omtrent den toestand der instellingen, welke door het departement Alfen Oudshoorn der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen in het leven geroepen werden, kan het volgende worden medegedeeld Einde December 1888 was de spaarbank aan de inleggers aan hoofdsom en rente f 331,606.54'/, schuldig. Hare baten beliepen dienzelfden datum de som van f 403,689.34, zoodat het reserve-kapitaal tot f 72,262.79 geklommen is. Het ziekenfonds „Hulp in Lyden" telde 1155 leden. De ambachtsschool werd in den afgeloopen winter door 50 leerlingen bezocht, van wie 21 kosteloos onderwys ontvingen. De Volksgymnastieksehool werd 1 Nov. jl. met 41 leerlingen geopend, terwyi van de Lees bibliotheek, welke door een der leden van het departement met een aantal zeer bruikbare boekon verrykt werd, een druk gebruik werd gemaakt. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren net voorstel van B. en Ws. tot uit breiding der gasfabriek met 27 tegen 6 st. aangenomen. Het voorstel betreffende een rookfoyer in den schouwburg is goedgekeurd. Tot wethouder werd benoemd mr. C. baron Van Breugel Douglas, nadat de heer Du Tour, die eerst was gekozen, verklaard had de be trekking niet te kunnen aannemen. Naar het „H. Dbl." verneemt, heeft onze Regeering thans officieel mededeeling ontvangen dat de Schah van Perzië, op zyne reis naar de wereldtentoonstelling te Parys, in den loop van Juni ons land zal bezoeken. Reeds zouden maatregelen zyn getroffen om den vor3t, namens Zyne Majesteit den Koning, op waardige wpze te ontvangen. In het „Hotel do Bellevue" te 's Gra- venhage zu'n aangekomen Kauy Touronitsi, hoogleeraar in de faculteit der burgeriyke openbare werken en ingenieur by het minis- PRIJB DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor hei in- caasecren buiten de stad wordt 0.10 berekend. torie van binnenlandsche zaken in Japan, en Shimud8u, beiden uit Tokio. Zy zullen hier te lande verschillende waterstaatswerken be zichtigen. Gisteren bezochten zy den Rotter- damschen Waterweg. Thans bevat de „Staatscourant" eene opgaaf van de bevolking des Ryks op 1 Januari 1889. Volgens deze opgaaf be droog het bevolkingscyfer op genoemd tydstip 4,505,932 personen, zynde 2,232,183 mannen en 2,273,749 vrouwen. De bevolking des Ryks bedroeg op 1 Januari 18882,204,259 m. en 2,246,611 vr., totaal 4,450,870 personen, en is alzoo in den loop van 1888 toegenomen met: 27,924 m. en 27,138 vr., of totaal met 55,062 personen. De loop der bevolking van het Ryk was in 1888 als volgt: geboren werden 77,468 m. en 73,531 vr., totaal 150,999 personen, terwyi stierven 47,155 m. en 43,954 vr., totaal 91,109 personen. Het aantal personen, dat zich gedurende 1888 in de gemeenten des Ryks vestigde, bedroeg: 136,550 m. en 131,187 vr., totaal 267,737 personen, terwyi vertrokken 138,939 m. en 133,626 vr., totaal 272,565 personen. Naar uit Parys wordt bericht, heeft de jury van het Salon eene medaille derde klasse toegekend aan eene schildery van onze land- genoote mej. Th. Schwartze. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad No. 99), zal aanvan gen op Zaterdag 22 Juni 1889 in de lokalen van 's Ryks voeartsenyschool te Utrecht- Dezelfde minister brengt tovens ter alge meene kennis dat het examen om als leerling aan 's Ryks Veeartseny'school te Utrecht te worden toegelaten, ingevolge art. 20, 21, 22 en 23 van hot reglement voor die school, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli a. s., en dat belanghebbenden zich schrif- teiyk, mits portvry, vóór 25 Juni a. s. by den directeur der school moeten aanmelden. By koninklyk besluit van 30 Mei jl. is Willem Roodenburg, te Maassluis, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul te Buenos Ayres (Argentynsche Republiek), de heer L. Van Riet, opnieuw aan zyn departement te spreken zal zyn op Woensdag 12, Donderdag 13, Vrydag 14 en Zaterdag 15 Juni e. k., telkens des voormid dags van 10 12 en des nam. van 2 4 uren. Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 28) doop. Mr. CLOVIS. Hier, voegde hy zyn dienaar toe, neem dit en breng dit terstond naar het telegraafbureau te Yisé en zeg aan Peter dat hy oogenblik- kelyk naar den burgemeester gaat en dezen verzoekt hier te komen. Er was nauwelyks een uur na dit gesprek verstreken, toen het hoofd der gemeente zich reeds bevond op het kasteel van den baron om met dezen te beraadslagen, welke maat regelen er genomen moesten worden om het dreigend gevaar to bezweren. De dorpsheer was van oordeel, dat het allen dienstboden ten strengste verboden moest worden, zich van het kasteel te verwyderen en dat ook het kind van Warstra, op de eene of andere wyze, zoo het niet goedschiks kon, dan met geweld, hier moest gehouden worden. Op zoodanige wyze zoude men alle moge- lyke voorzorgen kunnen nemen, zonder dat de Delahaies konden vermoeden, dat het snoode plan ontdekt was; men kon hen dan allen in handen krygen en het geheele nest uitroeien. In alle mogelyke opzichten lachte dit plan den heer van Vilvoorde toe; hy hechtte er dan ook zyne volle goedkeuring aan. Met de bedreiging, den eerste de beste, die het waagde, een voet buiten de poort te zetten, terstond te zullen wegjagen, hield hy zich overtuigd dat zyne minderen het bevel niet zouden overtreden. Eelco ontbood hy by zichzelven; liy was uiterst vriendelyk tegen den knaap, onthaalde hem op alle mogelyke lekkernyen en vertelde hem, dat hy vannacht in een heel mooi bedje, met gordynon er voor, zou mogen slapen, in het bedje, waarin hy, de baron, vroeger in zyne kinderjaren had gelegen. Het kleine kind was uiterst verheugd, klapte in de handjes en sprong van genot. Maar opeens vroeg hy: „Zult je my wakker maken, als vannacht de rooie haan boven op het dak kraait?" Ja, jongen, dat beloof ik je, antwoordde de baron en zyne stem beefde by die woorden. Het was een donkere, stormachtige nacht de wolken dreven onheilspellend voorbyde tallooze sterren waren achter dikke nevelen verborgen; de wind loeide en zwiepte de trotsche, rechtstaande populieren, als waren het dunne, buigzame riethalmende bladeren dansten en dwarrelden in kleine kringetjes door het luchtruim, de pannen der daken werden losgerukt en wyd weggeslingerd het scheen of de natuur tegen zichzelve in opstand was gekomen, of de eene helft de andere wilde vernietigen; het was oen stryd evenals tusschen die kleine, nietige, armzalige hut, verscholen in het donkere woud, en het trotsche, fiere kasteel, dat zich bovenop den berg aan ieders oog vertoonde. Maar neen, het was toch niet dezelfde stryd; daar het krachtige, dat het zwakke wilde verdelgenhier het nederige, dat het machtige zocht te vernietigendaar het groote, dat hot kleine trachtte te verbrekenhier het onaanzionlyke, dat den kryg had durven ver klaren aan het grootsche, aan het verhevene. En beiden hielden zich gereed; het kleine tot den aanval, het groote tot zyne verdedi ging, en beiden deden het zoo geheimzinnig, zoo verborgen mogeiyk. By den baron scheen alles rustig, alles stil het was of allen reeds in diepen slaap ge dompeld waren; in werkelykheid waakten daar allen, de baron zelf, de bedienden, de burgemeester, eonige gendarmen en ook War stra, zooeven pas wedergekeerd. Hy had zyne moeder niet kunnen begra ven, by had haar nauwelyks een kus op de bleeke, koude lippen kunnen drukken, toen het bewuste telegram hem weer terugriep. Hy dacht dat het zyn kind, zijn Eolco gold en met die gedachte bezield, door dat denk beeld gefolterd, aanvaardde hy zoo snol moge lijk de terugreis. In den aanvang was Warstra niet weinig verbolgen, toen hy de oorzaak vernam, welke den heer van Vilvoorde genoopt had hem tot zulk een overhaasten terugkeer te nood zaken. Die schurken, die schelmen en hy wees daarby in de richting der hut van de Dela haies, willen den boel hier in brand steken, had de baron eenvoudig gezegd. Hoe weet u dat? had Warstra daarop, uitermate verschrikt, gevraagd. Dat zal ik je later wel vertellen op het oogenblik is daarvoor geen tydneem nu maar je geweer en ga zoo spoedig mogelyk naar de poort. En myn jongen dan, mynheer de baron! waagde Warstra in het midden te brengen en by dacht in stilte aan het gevaar, dat zyn kind dreigde, indien dit zich by de Delahaies bevond. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1