N°. 8982 Vrijdag 31 Mei. A\ 1889. §eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (2[on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 Mei. Burgerlijke Stand van Leiden, DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommer»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letter» naar plaaternimte. Voor het in- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Oftlcieele Kennlsgevinffen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouder» van Leiden brengen ter algemeeppe kennis dat door JACOBUS JOHAN NES ENGELERDT, een verzoekschrift ia ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Oude R\jn No. 188. Kort na het afdrukken van ons vorig nommer is prof. mr. W. M. d'Ablaing, van wiens ziekte we melding maakten, gisteravond overleden, in den nog zoo krachtigen leefiyd van byna 38 jaren. In een in dit nommer voorkomend artikel wijdt de hoogleeraar mr. W. Van der Vlugt, met de hem eigene, moesterlyke gave, eene warme waardeering aan de nagedachtenis des overledenen. Diens stoffelijk overschot zal a. s. Vrijdag morgen te Warmond worden ter aarde be steld. De ïykstaatsie zal daartoe om tien «ren het sterfhuis op de Hoogewoord verlaten. Wegens dit sterfgeval heeft het studenten corps voor zes weken den gebruikelijken rouw aangenomen. De derde jaariyksche algemeene verga dering van de „Vereeniging tor bevordering van de Nederlandsche Visschery werd gistoren in het lokaal Krasnapolsky te Amsterdam, •onder presidium van den heer T. A. O. De Bidder, burgemeester van de beide Katwyken, gehouden. By de opening der vergadering herdacht de voorzitter in eenige welgemeende woorden Bet feit, dat Z. M. onze Koning van zoo zware -ziekte hersteld is. Voor deze Vereeniging vooral is dit gelukkig, daar Z. M. de bescherm heer is. Eene opwekking om flink voor de "Vereeniging te arbeiden liet spreker hierna hooren, daar nog veel te doen is; de Ver- eenigingen van dezen aard in het buitenland gaven een goed voorbeeld. De heer A. D. Yygh, secretaris, verkreeg alsnu het woord tot het uitbrengen van het versla? van den staat en van de verhande lingen der Vereeniging en hare afdoelingen. Uit dit verslag bleek dat de Vereeniging ook weer het afgeloopen jaar getracht heeft nuttig te zyn waar het betreft de belangen van de visschery en van den visscherman. De werkzaamheden der Vereeniging waren vele; wel een bewys, dat er in deze richting veel valt te doen, zooals later zal blyken uit een uitvoerig verslag, dat in druk verschynon zal en den dagbladen zal worden toegezonden. Het aantal leden bedroeg 1 Januari 1889 pl. m. 690, benevens 3 donateurs. Te IJmuiden en te Schiedam zyn nieuwe afdeelingen op gericht, terwyi eene te Enkhuizen in wording is. Over het geheel genomen is het aantal leden over het afgeloopen jaar echter niet vooruitgegaan. De heeren A. Hoogenraad, dr. Th. Van Lidth de Jeude, D. P. H. Aberson en J. C. Speelman, aftredende hoofdbestuurders, wer den als zoodanig herkozen. Tevens kwam aan de orde een voorstel van de beide Katwyken en Den Helder, om by de gemeentebesturen aan te dringen op het ver- krügen van beter toezicht op den publieken ver koop van versche visch, daar dit byna zonder eenige controle geschiedt, benevens betere regeling van de instructiên voor de commissa rissen voor den afslag, welke voorstellen uitvoerig door den heer Van Ryn toegelicht werden. Ook het debat was zeer geanimeerd en op de slechte toestanden ten dezen werd door verschillende personen gewezen. Besloten werd zich tot de gemeentebesturen te wenden om den afslag beter te regelen. Het hoofdbestuur stelde voor, in eigen kring een plan te ontwerpen en meer dienstbaar te maken voor de kustplaatsen door eon lo- caal-spoor in verbinding met Katwyk, Scheve- ningen enz. Het hoofdbestuur werd gemachtigd hierover verslag uit te brengen. Een voorstel tot het in het leven roepen eener Handelsbeurs ten behoeve der reeders, vischhandelaars, scheepstimmerlieden enz. vond wel instemming. De 1ste Woensdag in September werd hier toe als proefdag aangewezen in een nader te bepalen lokaal. Dordrecht werd als plaats der volgende al gemeene vergadering aangewezen. Na nog eenige discussie werd de vergade ring gesloten. Door de heeren W. Heineken c. s. is by den Raad van Amsterdam een voorstel inge diend tot afschaffing der kerkelyke hoog leeraren van de stedelijke universiteit aldaar. Het stoomschip „Oranje-Nassau" is 27 Mej van West-Indië te Nieuw-York aange komen; de „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 28 Mei Scilly; de „Celebes," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Mei Kaap del Armi; de „Prin ses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Mei van Southamptonde „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Mei van Port-Said. De gewone audientiën van de ministers van financiën en oorlog op 30 dezer, zullen niet worden gehouden. Herstemming Provinciale Staten. Den Haag. Voor de herstemming ter verkiezing van twee leden der Staten van Zuid-Holland zijn te 's-Hage ingeleverd 6175 stembiljetten, waarvan er geldig waren 6158. Gekozen zyn de heeren mr. D. Polak Daniëls (lib.) aftredend lid, met 3256 stem men en R. A. W. Sluiter (lib.) met 3198 et., laatstgenoemde in de plaats van baron Van Hardenbroek van Bergambacht (A. R.), die bedankt had. Verder verkregen jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot (A. R.) 2909 en mr. J. A. H. baron Van Zuylen van Nijevelt (A.-R.) 2898 stemmen. By de eerste stemming waren 5216 stem biljetten ingeleverd, dus 959 minder dan nu. Toen vorkrogen de heeren Polak Daniels 2592, Sluiter 1536, jhr. Gevers Deynoot 2526 en baron Van Zuylen 2523 stemmen. Zoetermeer. Thans uitgebracht 2535 gel dige stemmen. Gekozen mr. P. L. F. Blussé (lib.) aftredend lid, met 1267 stemmen. De heer P. Von Fisenne (A..R.) verkreeg 1235 stemmen. By de eerste stemming waren uitgebracht 2404 geldige stemmen, dus 131 minder dan nu. Toen verkregen de heeren Blussé 952 en Von Fisenne 845 stommen. Tot lid der Prov. Staten van Overysel voor het kiesdistrict Ommen, is by herstemming herkozen de heer C. Piek, met 368 stemmen. Gemengd Nieuwi. De uitslag van den door de Leidsche Studentenvereniging tot vrywillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria' uitgeschreven corpswedstryd te Katwyk is als volgt: Sergeant Blanken, korporaal v. d. Reek, soldaat v. d. Ben, 4de bat., 4de comp., 4de reg. inf., 67 punten, 1ste pryssergeant Hamerslag, korporaal Verburg, soldaat De Bruyn, 2de bat., 3de comp., 4de reg. inf., 63 punten, 2do pryssergeant Schütt, korporaal Guike, soldaat Mussert, 2de bat., 4de comp 4de reg. inf., 63 punten, 3de prys. De jury bestond uit de heoren J. M. Obreen, lsten luit. van het 4de reg. inf, eerelid van „Pro Patria," R. Schuurbeque Boeye, eerelid der Utrechtsche Studenten-Scherpschutters-ver- eeniging, en A. Roëll, eerelid van „Pro Patria." De voorzitter, de heer F. J. D C. Egter Van Wissekerke, heette de aanwezigen in eene harteiyke toespraak welkom, waarna de wedstryd op personeels en viye banen begon, welke heden werd voortgezet. Aan den universitttüa wedatijjd namen slechts Leiden en Utrecht deel. Amsterdam had ge meend, zich van mededinging te moeten ont houden, daar de vereeniging gewoon is v y f harer schutters te doen uitkomen. Leiden en Utrecht daarentegen met drie schutters, wilden dingen naar de gouden medaille, door het Leidsche Studentencorps uitgeloofd. De uitslag is dat deze medaille door „Pro Patria" werd behaald. Wegens het overiyden van den hoogleeraar d'Ablaing bleef hedenmiddag de feestolyke inhaling alhier met muziek achterwege. In een „Buitengewoon Politie blad" verzoekt de commissaris van politie der 2de afdeeling te 's Gravenhage aanhou ding en opzending van een heer, zich noe mende Holm, Deen, ongeveer 45 jaren, flink gebouwd, tameiyk lang, bruine tint, gryzende donkere knevel, draagt een bril en is gekleed met zwart gesloten jas. Hy spreekt slecht Fransch en Duitsch. Hy wordt verdacht zich in een hotel te 's-Gravenhage te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 1100 fr. aan bankpapier en 400 fr. aan goud. Hy is gistermorgen per Hollandsche spoor uit Den Haag ontvlucht. Een later bericht meldt dat de Deen door de Belgische politie te Antwerpen is aange houden. De verdachte had'reeds zes dagen in een der beste Haagsche hotels vertoefd, en deed zich als een gentleman voor. In den nacht van Zondag moet hy in eene kamer van een Zwitsersch heer, met behulp van een sleutel, die op de deur paste, zyn binnengedrongen en ontvreemd de eon aanzienlyk bedrag aan vreemd bank papier en goudgeld. Mede moet hy op eene andere kamer ook nog portemonnaies met geld hebben mede genomen. Des ochtends vroeg verliet hy het hotel om aan 't Rynspoorstation eenig goudgeld te wisselen, keerde toen terug, vroeg zyne reke ning, betaalde die en vertrok met het Hol landsche spoor van 7 u. 11 m. Den Zwitserschen heer hadhy op diens kamer ingesloten. Toen deze, by zyn ontwaken, den diefstal bemerkte, was de vogel gevlogen. Onmiddollyk zond do hotelhouder eenige personen don vermoede! ijk en dader achterna naar Rotterdam, maar ook van daar was hy weer vertrokken. By zyne aanhouding te Antwerpen had de dader nog een belangryk deel van het gestolene in zyn bezit. Op den Amstel had Zaterdag ochtend een jammorlyk voorval plaats. Drie Amsterdarnsche knapen in een roeibootje kregen twist en begonnen te worstelen, met het gevolg, dat de jongste, de eenige zoon van eene weduwe, overboord sloeg en verdronk. De oudste knaap is in hechtenis genomen die, welke zyn makker den noodlottigen stoot gaf, heoft zich uit de voeten gemaakt en houdt zich schuil. (T.) Aan de loskade van den spoor- weg te Ter-Neuzen trof een arbeider, die in het ruim van eene stoomboot werkzaam was, het ongeluk dat een stuk steenkool naar beneden viel en hem op het hoofd trof. Be wusteloos naar zyne woning gevoerd, is de man kort daarna overleden. Naar wy vernemen, is P. S., agent der stoomkartonfabriek te Leeuwarden, te Nieuw-York aangehouden, en wordt hy reeds herwaarts overgebracht, ten einde ter beschik king te worden gesteld van den officier van justitie te Leeuwarden. (N. R. C.) Te Sneek is een jongmensch by het baden verdronken. Een jong Londensch photograaf werd opgedragen het lyk van een jong meisje, dat onder zeer byzondere en droevige omstan digheden was gestorven, te photografeeren. Het meisje werd op eene sofa in het salon gelegd en do photograaf werd in de kamer alleen gelaten met het lyk, waarvan hy eene afbeelding maakte. Toen hy de eerste proef ontwikkelde, meende hy dat de stand eenigs- zins onzuiver was geweest en maakte nog eene tweede. Toen hy echter deze ontwikkelde, bemerkte hy tot zyne verbazing, dat de beide photographieën niet geheel gelyk waren. Het lichaam moest zich bewogen hebben. Hevig ontroerd nam hy daarop nog eene derde proef en deze geleek geheel op de tweede. De artist riep nu de oppasseres, die het „overleden" meisje had verzorgd en deze op hare beurt den dokter. Het bleek nu, dat men met een geval van schyndood had te doen, dat door de waarnemingen van den photograaf aan het licht was gebracht. (Photographic Times.) Een hevige orkaan, gepaard gaande met een schrikwekkend onweder, heeft ook gewoed in den omtrek van Londen. Een jongmensch, dat over Northcot-road voort ging, werd door den bliksem getroffen en was terstond dood. Het Ursulinen klooster werd aan den toren zeer beschadigd; ook de kapel der Baptisten te Harrowgreen leed schade. Vele spoorwegen stonden onder wateraan de stations van Stratford Market, Maryland- Point en Plaistow was de dienst der treinen belemmerd. Drie koeien, welke in de buurt van Windsor graasden, werden gedood. Het onweder heeft op de kust verwoestingen aangericht, met name te Dover en te Deal, waar meer dan vierhonderd glasruiten door hagel werden verbryzeld. Te Codnor heeft de bliksem eene oude dame in hare slaapkamer getroffen. De stoel, waarop zy zat, was gebroken. De „Allhallows," welke in de haven van Harwich ten anker lag, geraakte door den bliksem in brand. De lading, welke uit stroo bestond, werd eene prooi der vlammen. Muziek programma. MUSIS SACIiUM. Donderdag 30 Mei, te lulfaiht, door het Stafmuziekcorpa van het 4do regiment in fanterie, directeur: de lieer J. G. H. Mann. Eerste afdccling: No. 1. Fanfani-Marsch (lste Uitvoering), Suppé; 2. Ouverture: „Si j'ctais Roi", Adam; 3. „Friiblings-Traumercien", Walzer, Mann; 1. Souvenir de l'Opérette „Le Petit Faust", Hervé. Tweede af deeling. No. 5. Ouverture „Miclicl Angelo", (arr. C. Lau), N. W. Gade; G. Invitation a. la Valse, C. M. Yon Weber; 7. a. Cantilènédc l'Opé-ra: „Ciuq Mars", Ch. Gounod; b. „Die Wachtparade kommt", (lste Uitvoering), Eilenberg; No. 8. Fantaieio sur des Motifs de l'Opéra „Hamlet", (de Thomas), Mann. van 23 tot en met 29 Mei. BEVALLEN: J. Filippo gcb. De Wit Z. G. K. Verstraaten geb. Verboeven Z. W. C. J. Corba geb. Diemei Z. C. H. Do Graaf geb. Van Leeuwen Z. J. Van Rossen geb. Vlendré Z A. Klcinbout gob. Van J reero D. S. M. Van Duurcn geb. Van den Berg D. IT. Stoeken geb. De Vrind D. C. Van den Berg gob. Van Dillen Z. D. Buis gob. Knotter D. G. Filippo geb. Van Henzo D. E. Mulder geb. Nieuwenbuijaen D. D. J. M. Harland geb. Van Leeuwen Z. H. Neateboom geb. Dreef Z. P. So- mcrwil geb. Van Kan Z. S. C. Van der Sprco geb. Cbaritc Z. J. C. Christiaanse geb. Vilders Z. J. M. Van der Plurjm gcb. Hakkaart Z. G. Buiten dijk geb. Van den Berg Z. J. Kop geb. Van der Plas D. M. Van Iterson geb. Hilverstein Z. M. C. Ramak geb. Van der Burgh D. J. L. Vlendré geb. Le Mair D. W. Van Hevelingen geb. Van 't Hart Z. D. Brandt geb. Kriek Z. A. Van Oosten geb. Van der Laaken D. J. Keereweer geb. Vaa der Nat Z. T. J. Meerburg geb. Noorenburg D. GEHUWD: J. B. Aelbers jm. en M. O. v. Nickerk jd. W. Schild jm. en M. Fraük jd. D. KooIoob jm. en A. M. Hoogstraten jd. J. J. Slijkhuis jm. en A. Arkoveld jd. G. Van Eigen jm. en H. J. Tisseur jd. A. L' Van den Berg jm. en M. E. Tiemeyer jd. J. Bousel jm. cn B. v. Leeuwon jd. D. Meijer jm. en M. Vild< rs jd. A. Smit jm. on L. C. Thiel jd. A. De Vries jm. en 8. H. La Rivière jd. H. J. Duk jm. en A. Van Haarlem jd. J. T. Bik jm. en J. E. Segaar jd. J. M. Doovo jm. en F. C. Van Mil jd. H. M. Sassc jm. en H. M. Du Croix jd. OVERLEDEN: M. C. Kouwenberg Z. 7 m. A. H. F Eswilder D. 8 j. P. v. d. Drift M. 57 j. M. Bedier geb. Van Luin W. 82 j. J. O. Meijsing M. 72 j. A. Lezwijn D. 29 j. J. Van Ark D. 4 j. J. C. Tekamp M. 70 j. W. Legetgob. Van Steenbergen V. 62 j. A. Vinkesteijn D. 15 m. K. Droog m. 33 j. J. Schouten geb. v. d. Blom W. 88 j. A. Van Hofwegen geb. Van Bemmel W. GG j. G. Koolhaas W. GO j. M. Visser geb. Van Hofwegen V. 42 j. H. Ncuteboom geb. Dreef D. levenl. J. Goudswaard D. 19 j. J. M. De Vroede D. 1 m. W. M. d'Ablaing M. 37 j. F. Jo-lie M. 67 j. P. Geerlings Z. 20 m.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5