N< rijdag 31 Mei. 1889. <§sze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat nit ÏWËE Bladen. Leiden, 29 Mei. DE DELAHAIES. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlpke Nommors0.0». PRIJS DER ADVERTENTIBN: 16 regels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaateruimte. Yoor het in- casseeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is de heerP. W. Boll, geb. te Vlijmen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.„Het prévindicatoir arrest." Aan dezelfde universiteit zyn met goed gevolg de volgende examens afgelegd door de heeren: H. W. Ter Haar, voorbereidend examenH. Baart, theoretisch geneeskundig examen; E. Teixeira de Mattos, 2de natuur kundig examen; A. J. Groen, candidaats- examen geneeskunde. Tegelijk met mejuffrouw M. C. Privé is gisteren ook mej. L. E. Ter Meer, beiden van Leiden, na afgelegd examen te 's-Hago toegelaten als onderwijzeres. Ter belooning voor 24 jaren trouwen en eerlijken dienst, is de zilveren medaille toegekend aan den lsten provoost bij de marine J. Bonr.eko, dienende by de Kweek school voor Zeevaart alhier. De heer B. J. Woruméus Biining, sedert 7 October 1883 predikant te Hoogmade c. a., heeft wegens voortdurende ongesteldheid togen 1 Juli aanstaande eervol emeritaat aangevraagd. Bij de herstemming van een lid voor de Provinciale Staten hebben te Benthuizen 43 van de 55 stemgerechtigden van hunne kies bevoegdheid gebruik gemaakt. Toelr dr. H. P. Van Praag te Oudewator zijn 40-jarig jubilé vierde, werd hem namens de bni-gnrü Ooor oene coint"'--1- souvenir aangeboden. Do muziek veroeniging „Euterpe" bracht hem eene serenade. Ter voldoening aan art. 10 van het Koninklijkbesluit van 29 Augustus 1S83 No. 25 (Nederlandsch Staatsblad No. 133 en Indisch Staatsblad No. 249) maakt de minister van koloniën bekend dat in het jaar 1889 tien personen, die in Nederland in het groot ambtenaars-examen geslaagd zyn, en tien doctoren in de rechtswetenschap, die in het bjj art. 92, 2de lid, der wet op het hoogor onderwijs bedoelde examen geslaagd zijn, ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië kunnen worden ge steld om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst; terwijl zes doctoren in de rechtswetenschap, die in het eerstbedoelde, en zes, die in het laatst bedoelde examen geslaagd zijn, ter beschik king van den gouverneur-generaal kunnen Schets uit het Limburgsch stroopcrsleven. 26) door Mr. CLOVIS. Waarom huilt mooder Marianne? wendde bij zich eindelijk tot zijn zoontje. Booze mannen hebben haar in hot dorp nageroepen, antwoordde het knaapje. Zoo kind, en wat hebben ze dan geroepen O, dat heb ik niet begrepen, maar het moe- ton leelijke woorden geweest zijn, want mooder Marianne werd eerst hoel boos en een beetje later is zij erg begonnen te huilen. En heb je dan niet gehoord, wat ze zeiden? O jawel. Zek et neet, zek et neet; ic'h beiet dich, Eelco, smeekte Marianne. En ik wil hebben dat je het zegt, hervatte de vader op strengen toon; wat hebben ze geroepen Nu eens hot oog op den veldwachter, dan weer op Marianne gericht, zeide Eelco einde lijk zeer langzaam„Boel van den veldwach ter," hebben zij geroepen. Die afschuwelijke taal, die booze beschul diging, die laster, door een onwetend, onscbul- worden gesteld om in rechterlijke betrekking daar te lande te worden geplaatst. Zij, die voor beschikbaarstelling in aan merking wenschen te komen, zullen zich tot het departement van koloniën moeten wenden met de stipte inachtuoming van de voorschriften, gegeven bij artikel 14 van het hierboven aangehaalde Koninklijk besluit. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd dat, ingevolge de 3de alinea van dat artikel, doctoren in de rechtswetenschap zich niet zullen mogen aanmelden zoowel voor de rechterlijke macht als voor den admi nistratieven dienst (ter keuze van de Regoe- ring), maar bepaaldelijk zullen moeten aan vragen öf beschikbaarstelling voor rechterlijke betrekkingen, öf beschikbaarstelling voor admi nistratieve betrekkingen. In eene vergadering van het bestuur der afdeeling Landbouw van de Vereeniging tot behartiging van de Nederlandsche belangen by de tentoonstelling te Parys, werd vroeger reeds het programma besproken van de ten toonstelling van paarden, welke in September a. s. zal worden gehouden. Met leedwezen werd toen ontwaard, dat geene afzonderlyko prijzen voor Noderlandscbe paar- densoorten waren uitgeloofd en word besloten door tusschenkomst van het hoofdbestuur te trachten daarin verandering te krygen, het geen echter niet mocht gelukkon. Nu onlangs werd oene vergadering van be langstellenden in die tentoonstelling door het dageiyksch bestuur van bovengenoemde afdee ling by'eengeroepon, waarop de wenschelyk- heid werd besproken, met het oog op den gruo - r naar Frankryk, oene goede verzameling paar den in te zenden. Daartoe waren velen geneigd, doch onder voorwaarde dat de Fransche ten toonstellingscommissie haar programmaeenigs- zins zoude aanvullen, zoodat ook voor de inzenders eenige moerdere kans op bekro ning was. Het hoofdbestuur der Vereeniging heeft zyne bemiddeling verleend om de bezwaren tegen de indeeling der paardenrassen by het pro gramma bij vernieuwing kenbaar te maken, doch wederom is daarop afwyzend beschikt. - By koninkiyk besluit zyn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1889 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld by art. 12 der wet tot regeling van het hooger onderwys, dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia; tot leden dier commissie: dr. A. H. G. P. Van den Es, rector van bet gymnasium te Am- dig kind geuit, bracht een oogenbhk eene pynlyke stilte teweeg. Warstra legde zyne beide handen op de schouders der diepbedroefde vrouw, het fonke lend oog verraadde eene geweldige gramschap, een vreeselyken toorn. Wie heeft je zoo uitgescholden, Marianne, wie heeft dat gezegd? en zyne stem trilde by het uitspreken van dez9 vragen. Zy keek hem eenigszins verwonderd aan, maar gaf g09n antwoord. Welke ellendeling heeft dat gezegd, Marianne? vroeg by wederom, en woedender, onheilspellender werd zyn oog. Het schoen of Marianne dien op haar ge- richten blik van den man, dien zy liefhad, niet kon verdragenals wilde zy dien ont- wyken, als durfde zy hem niet meer in het golaat staren, liet zy het hoofd zakken tot dat dit zyn steun vond op de borst van Warstra. Marianne, zeg my dan toch, zeg my dan toch, wie heeft je zoo durven beleedigen? kreet Warstra woor. Ich weit et neet, en toch, ich wil neet höbbe das te hun get deis Waarom, Marianne, waarom wil je niet dat ik my op die lafaards, die lasteraars wreek? en zyne stem werd zachter, weeker by het sterdamdr. I. M. Slothouwer, conrector van het gymnasium te Gorkumdr. J. S. Speyer, hoogleeraar aan de ryks-universiteit te Gro ningen; P. F. H. Van Hooff, directeur van het gymnasium te Katwyk F. J. L. Krümer, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; dr. K. D. Schünfeld, id. te Groningen; dr. A. Eecen, id. te Assendr. H. W. C. E. Bückmann, id. te Amstjrdam; dr. W. Everts, directeur der eerste afdeeling van het seminarium van Roermond, gevestigd te Rolduc, gemeente Kerkrade; en dr. Th. P. H. Van Aalst, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaalddat het schriftelijk gedeelte van het examen tor ver- kryging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwyzer een hoofdonderwyzeres voor het jaar 1889 zal plaats hebben op 25 en 26 Juni e. k.; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 15 Juli daaraanvolgende en dat de commis3iën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwoile; en zyn benoemd: tot lid en voorzitter dor commissie te 's Gravenhage, A. Moens, inspec teur van het lager onderwys in de tweede inspectie; tot leden: J. Feringa Az., hoofd eener byzondere school te Utrecht; C. A. Horman, id. te 's Gravenhage; A. Op de Laak, id. te Noordwyk; L. Gerhardt, directeur der Ryksnormaallessen te Utrecht; W. De Vletter, hoofd eener openbare school te 's-Graven hage; D. Altton, leeraar aan het gymnasium to id.J. Strub, directeur der Ryksnormaal- Irptfllüato V 's Gravenhage; D. H. Cocheret, id. te Rot terdam; J. M. Schmidt Crar.s, leeraar aan de teeken-acad. te 's Gravenhagetot leden plaatsvervangers: H. V. Ltopold, directeur der Rijksnormaallessen te Delft; N. Brouwer, hoofd eener openbare school te Leiden; J. Mackenzie, id. te Rotterdam; H. W. Disper, leoraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Bergen-op-ZoomC. Kamerbeek, hoofd eener openbare school te Rotterdam. Uit Arnhem bericht men dat de zeer verdienstelyke kapelmeester van de stafmuziek van het 8ste regt. inf., de heer J. A. Kwast Jr., tegen lo. Sept. a. s. zyn ontslag als zoo danig heeft gevraagd. Zyn streven zal daarna zyn een burger- harmonie- en symphonie-orkest samen te stellen. Zr. Ms. stoomkanonneerboot „Raaf' is te Arasterdam aangekomen, onder bevel van aanschouwen van die vrouw, die nog immer weende, tegen zyn hart geleund. Langzaam daalde zyn hoofd neder tot by het hare en toen drukte hy haar een harts- tochtelyken kus op de wang. Het was de eerste kus, welken hy haar gaf, de eerste bekentenis der liefde werd haar ge geven in byzyn van Eelco, in tegenwoordig heid van het kind, waarvan hy vader was, waarvan zy de plaats der mooder had inge nomen. Verschrikt had Marianne snel het hoofd opgehevenzy sprak niet, maar hield haren blik slechts op Warstra gericht en deze durfde haar niet aanzienals ware hy be schaamd over zyne vrymoodigheid, sloeg hy de oogon ter néder, 6n Eelco, de kleine jon gen, klapte daarby genoegiyk in do handjes en jubeldevader heeft mooder Marianne lief, net zooals ikvader heeft mooder Marianne een zoen gegeven! en hy sprong en danste van pleizier. 't Was een eigenaardige stryd, welke thans gestreden werdeen stryd tusschen het sterke, machtige monster, dat laster heet, tusschen dat afschuwelyk gewrocht, dat deze beide elkander liefhebbende menschen van elkander wilde scheidon on tusschen dat klein, zwak kind, dat hen trachtte te vereenigen; den luit. tor zee P. C. W. Van de Velde, van Hellevoetsluis gesleept door de binnenwateren, met bestemming naar de directie Willemsoord. Blykens een by het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. scliroef- stoomschip „Van Galen," onder bevel van den kapitein ter zee C. Ten Bosch, den 27sten dezer van Kaapstad naar zee vertrokken, ter voortzetting der reis naar Nederland. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft aan den heer W. J. Havenga, gepensionnoerd kolonel van het Nederlandscli- Indische leger, wonende te Brussel, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van Isabella la Catholica, hom door de koningin-regentes van Spanje, uit naam van den minderjarigen koning van Spanje Alphonsus XIII, geschonken. Aan N. Bosma, gewezen onderwyzer in het huis van bewaring te Winschoten, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 150 's jaars. Mr. H. H. Van de Poll, te Utrecht, met al zyne wettige, zoo mannelyke als vrouwelijke, afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Middelburg, ter standplaats de gemeente Middelburg, C. J. Huvers, thans notaris te Kolynsplaat. Met ingang van 1 September 1889, wegens ophoffing hunner betrekking, eervol ontslag verleend: lo. aan R. R. Rykens, als directeur der Ryksk weekschool voor onderwyzors te Nymegen; 2j5.waan5,G.,,Jafito) J? R. Franssen, als onderwyzer by voormelde kweekschool3o. aan H. Heukels en R. Franssen, als onderwyzer by den cursus ter opleiding van gymnastiekonderwijzers, ver bonden aan voormelde kweekschool. Vergunning verleend tot het geven van hooger onderwys aan de to Wernhout, ge meente Zundort, op te richten byzondere school van hooger onderwys, aan E. Dumon- -tier, geb. te Leriy; J. B. Dubois, geb. te Proux-au-Bois; A. Labbée, geb. te Autreyeden H. la Gall, geb. te Brest; M. Bouvier, geb. te MortagneA. Bernhard, geb. te Orschwilier; A. Narguet, geb. te Fives-lez Liles. Benoemd G. H. Tervooron tot burgemeester der gemoente Wanssum. Met ingang van 1 Juli a. s. aan J. H. Van Erckelens, op zyn verzoek, eervol ontslag verleond als burgemeester van Hasselt. en het laatste mocht de overwinning behalen. Gezamenlyk keerde Warstra met Marianne naar de hut der Delahaies; zy spraken met veel; zwygend liepen zy naast elkander voort, alleen Eelco lachte en zongtoen hy den ouden Delahaie in de verte ontwaarde, yide hy naar dezen toe om hem het heuglyk nieuws mede te deelen, om grampeer te ver tellen dat vader aan mooder Marianne een zoen had gegeven. Van af dit oogenblik vertoefde het kind bijna den geheelen dag by de Delahaies. Ge- regold werd hy door den vader reeds des morgens vroeg by hen gebracht en ook ge regeld door hem gehaald. Gehoel verbaasd waren dan ook de Dela haies, toen de kleine eens geheel alleen kwam aanloopen. Wo ia vajer? vroeg Marianne ongerust. Vader heeft gisteravond een brief gekregen, on daar stond in dat grootmoeder was ge storven en dat vader moest overkomen om haar te begTaven; vader had geen tyd meer om nog by mooder Marianne te komen, maar hy zou wel over een dag of vier weer terug zyn. Ik bid. 5) Dat je bun iets doet. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1