mocht worden gevoegd, of wel kaartjes van de afzonderlijke districten. Daar evenwel de gegevens voor de samenstelling dezer kaarten in Europa niet te verkrijgen zijn, verzocht de vereeniging dat haar dan de bedoelde kaarten, zooals zij op het kantoor van den landmeter te Pretoria zjjn bewerkt, zouden worden toegezonden. Aan dat verzoek werd evenwel geen gevolg gegeven en alzoo ver scheen het werkje alleen met eene kaart van geheel Zuid-Afrika. Het schoolboek, dat bestemd is om den kinderen in handen te geven en dat grootendeels aan de plaatsbe schrijving der Zuid-Afrikaansche Republiek zal gewijd zjjn, verschijnt flog dit jaar. Met deze uitgave vervulde de vereeniging nog slechts een deel van de haar door den Volks raad der Zuid Afrikaansche Republiek ver strekte opdracht. Eerst dan, wanneer zjj ook een schoolboek over de geschiedenis van Zuid Afrika zal hebben uitgegeven, zal hare taak in deze voltooid zjjn. Een in de Staatscourant opgenomen koninklijk besluit tot wijziging van het konink lijk besluit van 27 Maart 1888 betreffende de besmettelijke veeziekten bevat' enkele bepa ljngon, welke voor onze veehouders en vee fokkers niet van gewicht z(jn ontbloot. Zoo is door dit besluit bepaald, dat, terwijl volgens de vroegere regeling geene schadeloos stelling werd verstrekt voor een dier, aan eene besmettelijke veeziekte gestorven en waarvan de overblijfselen zjjn vernietigd of onschade lijk gemaakt, thans in de gevallen en naar den maatstaf, door den minister van binnen- landsche zaken te bepalen, door den burge meester op Rijkskosten eene gedeeltelijke schadeloosstelling kan worden gegeven voor de huid van het dier. In bijzondere gevallen kan de minister van binnenlandsche zaken eene door hem te be palen schadeloosstelling uit 's Rijks kas toe kennon aan den eigenaar van een dier, dat is ingeënt en binnen een door den minister gestelden tijd volgens de verklaring van eenen geëxamineerden veearts gestorven is aan de ziekte, waartegen het was ingeënt. Inenting tegen varkensziekte mag slechts geschieden, indien de burgemeester daartoe vergunning heeft verleend. Het gisteren in de Staatscourant opgeno men besluit, waarbij nader wordt bepaald welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden, en welke der in de wet van 20 Juli 1870 genoemde maatregelen by het dreigen of heerschen van elke dier ziekten moeten worden toegepast geeft aan den njinister van binnenlandsche zaken de bevoegd heid, in bijzondere gevallen de inenting op Rijkskosten te doen geschieden. Door den minister van binnenlandsche zaken is de volgende circulaire gezonden aan de districts veeartsen „Herhaaldelijk is het in de uitvoerhavens voorgekomen, dat ten uitvoer bestemde scha pen werden bevonden te lijden aan schurft. Het kwam voor, dat die schapen uit ver verwijderde plaatsen in andere provinciën (zoo b. v. te Rotterdam uit Gelderland) waren aangevoerd. Dit geeft my aanleiding ten sterkste aan te dringen op eene nauwgezette inachtneming van de circulaire van mijnen ambtsvoorganger, van 9 Februari 1887, No. 486, afdeeling M. P. (zie veeartsenykundig jaarverslag over 1887, bl. 89). Het meest gestrenge toezicht is noodzakelijk op markten, op stallen, waar het marktvee verblijf lioudt, en op de vervoermiddelen, waarmede het vee vervoerd wordt, waaronder vooral ook booten en schepen, varende langs rivieren en kanalen. Ik verzoek u ook, telkens wanneer gij daartoe eenige aanleiding vindt, onverwachts een bijzonder onderzoek van schapen, stuk voor stuk, in te stellen in stallen, weidon of schaapskooien. Van den uitslag van zulk een onderzoek verwacht ik telkens een nauw keurig rapport. Gelief ook zoo gestreng mogelijk toe te zien op de nakoming der wettelijke bepalingen door schapenhouders en -handelaars; bjj schapenschurft schijnt de aangifte vaak ver zuimd te worden. Voor afdoende ontsmetting na voorgekomen ziektegevallen moet worden gewaakt. Uwe plaatsvervangers zullen u bij dit een en ander zooveel mogelijk behulpzaam moe ten zijn." Deze circulaire is door den minister in afdruk gezonden aan de commissarissen dos Konings om de burgemeosters aan te schrij ven, zooveel noodig te zorgen voor nauwge zette nakoming van de wettelijke bepalingen omtrent schapenschurft en om by uitvoering der wet de districtsveeartsen en hunne plaatsvervangers zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Tusschen de departementen van oorlog en van waterstaat zal eerlang een overleg plaats hebben omtrent de maatregelen, welke van regeeringswege kunnen worden genomen, tot verbetering van het paardenras en ter bevordering van de paardenfokkerij in het binnenland. Daarbij zal worden overwogen, of subsidiën kunnen worden verleend aan de verschillende genootschappen, welke zich de bevordering der paardenfokkerij ten doel stellen. Meer dan tot nu toe bjj de door het departement van oorlog verleende ondersteuningen het geval is, zou daarbij °P den voorgrond moeten staan dat zoodanige ondersteuningen slechts worden verstrekt, onder voorwaarden, welke eene degelijke verbetering van het paardenras vol doende waarborgen. Het stoomschip „Amsterdam" is 23 Mei van Rotterdam to Nieuw-York aangekomen; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, is 24 Mei te Genua aangekomen de „Scerabaia," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 24 Mei van Suez; de „Obdam" ver trok 23 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Nieuws. Van 1 Juni tot 30 Sept. zullen aan de Rijnspoorweg-stations te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Scheveningen en Leiden weder goedkoope retourbiljetten voor één dag verkrijgbaar zijn, waarmede de reis naar verkiezing te Arnhem of Wageningen kan worden geëindigd en de terugreis hervat. Aan beide laatstgenoemde stations zullen dergelijke retourbiljetten naar de vyf eerstgenoemde stations verkrijgbaar zjjn. Gisteren requireerde de subst.- officier van justitie by de rechtbank te Haar lem 3 jaar gevangenisstraf tegen het 13-jarig meisje Elizabeth G. Freyer, dat een viertal kleine meisjes van hare oorbelletjes had be roofd en het daarvoor ontvangen geld had versnoept. Uitspraak over 8 dagen. Uit een der vijvers in het Von delpark te Amsterdam is het lijk opgehaald van een onbekenden man. Het werd naar de Oosterbegraafplaats gebracht. Schiermonnikoog, dat tot dus ver mr. J. E. Banck te 's-Hage totsouverein had, is eene republiek geworden. De heer Banck heeft n.l. het eiland in eigendom over gedragen aan eene maatschappij, met welke hy reeds sedert eenigen tyd in onderhande ling was. De opening van het badseizoen en het hotel zal op 5 Juni geschieden. In Gelderland, tusschen Ryn en "Waal, brak in den nacht van Donderdag op Vrijdag een hevig onweder los. Te Erichem, gemeente Buren, brandde de boerderij af van gebr. Heuff. Het woonhuis bleef gespaard, maar het achterhuis, twee hooibergen en twee schuren, alle landbouw werktuigen en gereedschappen, benevens een zeventigtal kippen zijn verbrand. Te Drumpt, by Tiel, brandde het woonhuis van de hofstede De Rysakker af van A. Be g- akker. Op nog een drietal andere plaatsen langs Ryn en Maas zag men vlammen opstijgen. Aan den Singel, n a b y de Munt te Amsterdam, had een ernstig ongeluk plaats. Eene kar van Heinekens brouwery overreed twee personen, die van den Singel met eene handkar kwamen. Een der ongelukkigen is dood, terwijl de tweede onder den uitroep: „O, God, m(jn lieve kinderen!" neerstortte en naar het gasthuis moest worden vervoerd. De 9-jarige Petrus Sollet, te Maas tricht, die den 10 Maart 11. door een dollen hond werd gebeten en op kosten der Regee ring onder behandeling van Pasteur is geweest, is weder naar Maastricht teruggekeerd. Hy is 16 malen ingeënt en heeft tot heden niet do minste nadeelige gevolgen van den beet ondervonden. Tijdens den optocht, welke te Hobrede (N. H.) ter gelegenheid van het Ko ningsfeest gehouden werd, loste een der deel nemers een schot op het hoofd der school, die met zjjne echtgenoote voor het raam zijner woning gezeten was. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De echtgenoote des onderwyzers is, ten gevolge van den schrik, ernstig ongesteld. Dinsdag-middag geraakte te Half weg (gem. Vries, in Drente) de boerenbehui zing van L. Faber in brand. In korten tijd J was het flinke gebouw in de asch gelegd. Het grootste gedeelte van den inboedel, welke niet was verzekerd, heeft men nog kunnen redden. Eene som van f 1000, toebehoorendo aan den knecht, moet, naar men zegt, mede in het verbrande perceel zyn gebleven. Het huis was vorzekerd. De rede, door prins Von Bismarck onlangs in den Duitschen Rijksdag gehouden, heeft nog een staartje. Gelijk men weet, riep de heer Richter, toen prins Von Bismarck zoo heftig tegen de liberale oppositie uitvoer, „Pfui," waarop de kanselier terstond ant woordde: „Wie daar „Pfui" roept, is een on beschaamde." Den voorzitter werd dus geen tijd gegund den „Pfui"-roeper te berispen. Prins Von Bis marck betuigde den president hierover zyn leedwezen, daar hy zich door zyne drift had laten meeslepen en zelf had gedaan, wat tot de bevoegdheid des voorzitters behoorde. Het „Deutsche Tageblatt" vond echter goed het gedrag van den voorzitter zeer scherp te veroordeelen en daarin vond het bestuur van den Ryksdag weer aanleiding het blad te be straffen. Den verslaggever van het „Deutsche Tageblatt" is de toegang tot de journalisten- tribune ontzegd, het blad is uit de leeskamer van den Ryksdag verwyderd en de redactie zal zich voortaan moeten redden zonder de gedrukte staatsstukken, welke door het be stuur doorgaans ter beschikking der bladen worden gesteld. De liberale pers keurt deze censuur zeer af, ook al geldt zy nu een conservatief orgaan. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" haast zich terstond te verklaren dat het bewuste artikel in geen geval als officieus moet wor den beschouwd, doch laat zich overigens over dit geval niet uit. Frankryk moet het dit jaar zonder zwaluwen doen. Die vogels kwamen tot hiertoe in grooten getale uit Afrika in het dep. Bouches du Rhöne. Nu had men daar in de laatste jaren aan de kust toestellen opgesteld, welke met electrische batteryen zyn verbonden. Vermoeid van de vlucht gingen de vogels op de draden zitten en werden dan gedood, om later geprepareerd op dameshoe den te pryken. Ditmaal echter zyn do zwa luwen weggebleven en de Fransche „Société Zoölogique" heeft hierop de aandacht der regeering gevestigd; het wegbiyven der zwa luwen zou voor den landbouw een groot ver lies zyn. De voorspelling dat Parjjs ge- durende de periode der wereldtentoonstelling geene regeerende vorsten zien zou, wordt niet bewaarheid. Reeds eenige malen hebben de Parysche blade er op gewezen dat niet alleen de Perzische schah er komen zal, maar dat men ook Kalakaua, koning der Sandwich eilanden, wachtende is, mitsgaders Dina Sahfu, koning van het ryk Nalu aan den Senegal! Uit Innsbrück wordt aan de „Nou Freie Presse" bericht gezonden van eene vondst in de bibliotheek der Universiteit van die stadnl. fragmenten van een D o n a t u s. By de groote zeldzaamheid van die producten der oude Hollandsche drukpers hebben zoo schryft de berichtgever van het Weener blad „zelfs fragmenten beteekenis; te meer omdat de twistvraag, of aan Duitsch- land dan wel aan Nederland de eer van de uitvinding der boekdrukkunst toekomt, nog geenszins terjdefinitieve beslissinggekomen is". Dinsdag kwam te Kopenhagen het stoomschip aan, dat dr. Hansen en zijne reisgenooten uit Groenland overbracht, waar zy na hun merkwaardigen tocht dwars door Groenland hebben moeten overwinteren. Eene dichte volksmenigte riep den reizigers het wolkom toe by hunne behouden thuiskomst. Te Aken is een bouwvallig huis ingestort; een meisje van 18 jaren en een schrynwerker zyn dood uit de puinhoopen te voorschyn gebracht. Het oude huis is ver- moedeiyk bezweken onder den last van een voorraad hout op den zolder. Drie andere per sonen, tydens het ongeluk in het huis werk zaam, bleven ongedeerd. Sarah Bernhardt is grootmoeder geworden. Terwyl zy Dinsdag-avond in de Variétés te Parys voor de „Dame aux Camélias" speelde, ontving zy de tyding, dat de vrouw van haren zoon Maurice bevallen was. In de provincie Cadix worden groote verwoestingen aangericht door sprink hanen. Tot in de dorpen wemelt het van deze dieren. Een dorp vergeven. TeOsani op Corsica waren van de 105 inwoners 101 sedert eenigen tyd ïydende aan eene raadsel achtige ziekte. Thans is gebleken dat het I drinkwater vergiftigd was door het lyk van een in het reservoir gevallen varken. De toe stand der zieken moet zorglyk zyn. Do rechtbank te Marseille heeft 500 kisten in beslag genomen met uit Ham burg aangevoerd vocht, bestemd om met val- sche étiquetton als Cognac en Bordeaux wyn te worden ingescheept naar welk bevoor recht land wordt niet gemeld. Hagelslag in Algerië. - In de arrondissementen Mostaganem en Mascara in Algerië is groote schade door hagel aangericht. Te Parys is aan den ingang der tentoonstelling een agent van politie in hech tenis genomen, omdat hy toegangskaarten verkocht. Ook een Amerikaan werd van zyne vryheid beroofd toen hy photographieën maakte van gouden en zilveren voorwerpen. In de provincie Pavia zyn ten gevolge van wolkbreuken de rivieren sterk gezwollen. De bruggen over de Staffora, by Godiasco en Barzi, werden weggeslagen en in het dal groote verwoestingen aangericht. Ook eene in aanbouw zynde straat in het Tidoro-dal werd zoogoed als geheel vernield. De Po wast voortdurend. Te St. - Sauveur, eene voorstad van Quebec, zyn door een hevigen brand ruim 500 huizen, meest allen van hout, in de asch gelegd. De schade berekent men op 100,000 dollars en meer dan 1000 menschen zyn zonderdak. Twee personen werden gedood. Omtrent het reeds kort vermelde stoombootongeluk op de Mura, by Gratz, ver neemt men nog het volgende: Zondag werd de eerste stoomboot, sedert het hoog water van verleden week, op de Mura toegelaten, toen deze opeens onstuur- baar werd en met zooveel geweld tegen de Radetzky-brug aankwam, dat de stoomboot letterlyk in tweeën gesneden werd. Allen aan boord, 21 in getal, werden in den stroom ge worpen. Eenige personen werden gered door middel van ladders, die aan de brug hingen, andere bereikten den oever, maar niettegen staande al de pogingen van de getuigen van het ongeluk, verdronken er twee vrouwen, drie mannen en twee kinderen. Aan boord bevond zich o. a. de 15-jarige zoon van baron Von Kosjek, den Oostenryksch- Hongaarschen gezant te Athene. De knaap redde niet alleen zyn eigen leven met zwem men, maar bracht ook een jong meisje, dat dreigde te verdrinken, behouden aan den oever. Te Tokio zyn, luidens mededee- ling van de Japansche meteorologische ver eeniging, gedurende de laatste negen jaren 592 gevallen van aardbeving (het vorige jaar alleen 181) waargenomen. Vreeseiyk drama. Een pach ter van Santas Creus, by Barcelona, had eene groote som gelds ontvangen in banknoten. Thuis gekomen, was hy onvoorzichtig genoeg die op tafel te laten liggen, in de plaats, waar zyn eenig dochtertje aan het spelen was, terwyl hij boven eens naar zyne zieke vrouw ging zien. Terwyl de vader weg was, nam het meisje, zonder te weten wat zy deed, de briefjes en sneed deze in kleine stukjes. Toen de vader nu beneden kwam en zag wat er gebeurd was, werd hy zóó woedend, daar hy niet wist dat hy voor do kleine stukjes, zorgvuldig byeengehoudon, op de Bank de waarde kon terugkrijgen, dat hy zyn kind opnam en zóó hevig tegen den muur sloeg, dat het byna terstond dood was. Ziende wat hy gedaan had, liep hy naar boven en ver telde al weenende het gebeurde aan zyne vrouw. Do zieke werd by het vernemen van dit ongeluk zóó wanhopig, dat zy in een aan val van zinneloosheid uit haar bed en uit het venster op de straat sprong. Ook zy was terstond dood. Nu kende de smart van den vader geene palen meer en, eei geweer grypende, schoot hy zich door het hoofd. Twee Fransche visscherssche- pen uit St.-Pierre Miquelon, de „Ella" en de „Quatre Frères," zyn op de banken van Nieuw-Foundland met alle 175 opvarenden vergaan. Naar aanleidingvandejongste berichten te "Wadi-Halfa uit den omtrek ont vangen, zullen waarschynlyk de troepen aan den Nyl versterkt worden. Eene groote macht Arabieren trekt noordwaarts en men vreest elk oogenblik dat de Arabieren de dorpen, welke niet goed versterkt zyn, zullen aanvallen. Bezoeker: „Hoe leg je dat toch aan om zulk een vergenoegden trek op de gezichten van je hoerencliënteele te krygen Photograaf: „Dit is zeer eenvoudig. Ik heb een aardig meisje op het atelier om den toestel te bedienen."

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 8