Versche Zalm. 4 4 4 m Firma J. L. GREYGHTON, Steenkolen. CLEEF. Hotel-Pension „Prinzdnliür. HH. Amateurs. Aalmarkt 16, h. keereweer - Aalmarkt 16, llIB Bijl 20. J. J. POLLtl Versche Kipeieren Nieuwe Rijn 20. J. J. POLLIIASS, Nieuwe Rjjn 20. Aalmarkt 25. LEIDEN. WTWYWWfVmW Zeer lage, maar vaste prijzen. (K 8979 Maandag 27 Mei. A0. 1889. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nowmer bestaat uit VIER Bladen. Vervolg der Advertentiën. C. VLIELAND ZOON. AAAAAAMAAAAAAA E. D. SMITS, te Eiber gen, Meu.belfabril5.ant. H. KEEREWEER Aalmarkt IVo. SO. 1ste Galanteriewinkel van af de Koornbeurs, Tafelserviezen, W asclistelleii, HAJSTGLAMPElSr LEIDSCH ifH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.08. Bepalingen tot waarborging van de vrjjc beschikking door werklieden over hun verdiend loon. Het hiertoe betrekkelijk, bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp is in druk verschenen. Tot recht verstand van de zaak diene het volgende overzicht van de breede algemeene toelichting, welke de Regeering in hare Memorie van Toelichting geeft. Hot wetsontwerp is gebazeerd op de uit komsten van een onderzoek, door tusschen- komst van de gemeentebesturen ingesteld en waarbij het advies van 's Konings Commis sarissen is ingewonnen en rapporten van Kamers van Koophandol zjjn ontvangen, omtrent het vraagstuk van de gedwongen winkelnering. De daarbij aan 't licht gekomen misbruiken vormen de volgende groepenlo. uitbetaling van loon in anderen vorm dan Nederlandsch geld; 2o. ongeregelde uitbetaling; 3o. verkoop op crediet; en 4o. dwang om in bepaalde win kels te koopen. Ad. Ium. In langs de Rijksgrenzen gelegen gedeelten van Gelderland, Zeeland, Overijsel, Groningen, Drente en Limburg is nog steeds veel vreemde pasmunt in omloopvele frank en markstukken worden in betaling gegeven aan de werklieden, maar dezen moeten hunne waren dikwerf tegen lagere koersen koopen of verliezen door de inwisseling. In een aan tal gemeenten is deze wijze van uitbetaling regel voor alle bedrijven, in andere is zy be perkt tot enkele. Voorts wordt het arbeidsloon dikwyls in natura betaaldhet genot van woning, van tuingrond of van weide, kost en inwoning en winkelwaren. In vele gevallen is dit niet nadeelig voor den loontrekkende, voor zoover daaraan geene te bezwaarlijke verplichtingen verbonden zijn, waartegen gewaakt moet en ook gewaakt kan worden. Vooral wat het VERKRIJGBAAR BIJ: 60 stuks voor f2.10. ZfëT FRANCO TOEZENDING. D« ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van puike eerste qualiteit Machine-, Gas-, Haard- en Macheikoleu, tot zeer lage prijzen. Monsters te verkrijgen aan het Stations terrein Hollandsche Spoor. Ook te verkrijgen geklepte Cokea, tegen billijk e prezen. CABM, StaUeuwsfi onder Ofttfee* gebruik van woningen betreft, maken de werklieden daarvan bijna altijd gretig gebruik. Menigmaal echter is de uitbetaling in waren alleen voor den werkgever voordeelig en be nadeelt zij den arbeider, voordat in die ge vallen, waarin de werkgever zelf de in-betaling te geven goederen moet inkoopen, uitsluitend met dat doel. Dit geschiedt o. a. in de veen derijen, door de zg. huurboeren en de Reg. meent, dat het belang van dezen b(j de weg neming van dat misbruik op den achtergrond moet worden gesteld. Evenzeer moet er tegen gewaakt worden dat de winkeliers werkgevers hetzij de prijzen opdrijven of do waren in mindere qualiteit leveren. Ook uitbetaling in bons wordt nog in enkele plaatsen van Noord- Brabant, Gelderland, Noord-Holland, Drente en Overijsel aangetroffen, waarbij de werkgevers, hetzij door duurdere berekening van prijzen of in ander opzicht voordeel trekken van die wijze van betaling. Ad Hum. Ongeregelde uitbetaling komt ook veel voor in de veenderijen. Verveners leveren allerlei benoodigdheden op crediet en rekenen dan in Februari af. Zoodoende blijft de arbeider doorgaans in schuld bij den ver- voner of een van diens onderbazen en van hen afhankelijk, terwjjl de ontvangst ineens van eene vrij groote som niet zelden tot verkwisting leidt en als noodzakelijk gevolg hiervan tot het koopen op crediet. Bjj land bouwers in Drente en Limburg, voor mijn werkers in laatstgenoemde provincie of in sommige fabrieksbedrijven aldaar, heeft die ongeregelde betaling ook min of meer plaats, maar laten de omstandigheden dikwijls eene geregelde uitbetaling 's weeks niet toe. Ad Ilium. Het inkoopen van waren op krediet komt maar al te veel, ook by werk lieden in alle bedryven, voor, soms op vry groote schaal, waardoor men niet gemakkelpk uit de schuld geraakt. Maar een lichtpunt hierby is dat in vele plaatsen door de patroons of door de werklieden zeiven winkelvereenigin- gen zijn opgericht, waar de werklieden steeds geregeld A contant koopen wat zy noodig hebben, met een aandeel in de winst. Dat aandeel wordt by enkele inrichtingen op elks naam gebracht, tot het bedrag b. v. f 50 groot is, waarvan dan 5 pet. rente 'sjaars wordt gegeven; de verdere winsten worden jaariyks aan den rechthebbende uitgekeerd, terwyi do genoemde som alleen wordt uitbe taald by overlyden of vertrek naar elders. De lagere prysberekening door die vereeni- ging heeft gunstig gewerkt op de concurren tie van andere winkels. De verkoop op crediet is echter nog veel te veei regel, vooral ten aanzien van zeevisschers in Noord-Holland en van veenarbeiders. Vooral in Friesland wordt zelfs sterke drank op crediet geleverd. Op die wyze wordt veelal eene zekere weelde in den aankoop in de hand gewerkt en wor den de werklieden ten slotte ten eenenmale afhankeiyk van de winkeliers, die daarvan misbruik maken. Vele gemeentebesturen zien wel is waar in 't leveren op crediet eene weldaad voor den werkman, doch de meening, dat de werklieden daardoor worden geprik- peld tot zuinigheid, omdat zy moeten zorgen voor de aflossing van de gemaakte schulden, wordt weersproken door het feit, dat tal van lieden in gebreke bly ven hunne schuld te vol doen of daartoe onvermogend zyn. Toch is, voor buitengewone omstandigheden, het crediet voor den werkman onmisbaar, opdat deze niot ten slotte een beroep behoeve te doen op do publieke liefdadigheid, hetgeen het meest demoraliseerend werkt. Daarom wil de minister van justitie de levering op crediet niet afschaffen, maar slechts beperken tot de engst mogelyke grenzen. Ad IVum. De zg. gedwongen winkelnering, d. i. de dwang, den werklieden opgelegd, om hunne benoodigdheden in bepaalde winkels te koopen, wordt zydelings en rechtstreeks uitgeoefend. Zydelings, door de loonen uit te betalen in don winkel van den werkgever of diens lasthebber, of door hen, die by hem koopen, te bevoordeelen met hot werk, waarby dan 't verschaffen van crediet een aandrang te meer is. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regel» 1.05. I»d«r» r»g»l meer 0.17|. Grootere lettere near plaatarulmte. Toor het in- •Meeeren buiten de »Wd wordt 0.10 berekend. Rechtstreeks, door aan het dienstcontract de bepaalde voorwaarde te verbinden om in dezen of genen winkel te koopen. Ook uit zetting uit de woning van den winkelier- werk go ver wordt meermalen als dwangmiddel gebruikt en een en ander geschiedt zelfs tegenover hen, die by anderen arbeiden. Soms, zooais in de veenderyen, sluit de werk gever wel eens eene overeenkomst met een vreemden winkelier, jegens wien hy zich voor de betaling borgstelt. Dit geschiedt in byna alle provinciën en niet enkel door kleine werkgevers. Zydelingsche dwang wordt ook wel eens uitgeoefend tot het maken van verteringen in localiteiten, waar sterke drank wordt verkocht, en wel door de uitbetaling van loon daar te doen plaats hebben. De vryheid van den arbeider om ergens ter markt te gaan wordt daardoor zeer belem merd de pryzen worden soms 25 pet. hooger berekend en het zedelyk nadeel vandieprac- tyken is, dat by de werklieden wantrouwen ontstaat tegenover den patroon, wien men verdenkt van winstbejag. De minister meent dat ook die misbruiken door den wetgever tot de kleinst mogelyke afmetingen moeten worden teruggebracht. Vóór alles moet de toestemming verzekerd zyn van degenen, die zich verbinden, en behoort eene toestemming, welke door dwaling is gegeven of door ge weld afgeperst, van onwaarde te zyn. Dit is ook in overeenstemming met den geest van ons Burg. Wetb. Op den reeds afgebakenden wog worde slechts voortgeschreden. De min. wyst b. v. op art. 1637 B. W. Waar de wetgever intusschen van de bevoegdheid gebruik maakt om zyno bevelende hand op te heffen, moet hy zich afvragen of hy by machte is zyne bevelen te doen opvolgen en of zy, gehandhaafd wordende, mogen geacht worden aan het doel te zullen beantwoorden. Deze voorwaarden heeft de minister van justitie getracht te stellen voor de Staats- werkzaamheid op het gebied van het Arbeids contract en hot wetsontwerp beoogt derhalve de nadeelen van de tegenwoordige onvryhei^ Beroemd Gezondheidsoord, geheel omgeven door heerlijke hossel i. Prachtig oud Park. Zestien morgen groot. Matige pensionsprijs. Photogr. toestel, compleet; snel en zuiver werkend f 15. Lies6gangs-Arls- lopnplcr, Pla- <cn en Chemi caliën voorhanden by A. KOOKKA'IIOFF, Hofphotogr. ALOËLAAN 3». Gelegenheid voor practisch ondorricht. beveelt zich aan tot het doen van verhul lingen van en naar alle plaatsen in Nederland- he( öde huis v.d. Waag. het 5d« liu s v.«'. Waag. Specialiteit in de fijnste tot de ordinairste soorten Stoelen, Tafels, Canapé's, Spiegels en Schilderijen. Inrichting voor stoffeeren. Reparatien worden spoedig, billijk en net uitgevoerd. Aanbevelend, UEd. Dw. Dienaar, bericht de ontvangst van eene buitengewoon rijke collectie van alle mogelijke ARTIKELEN voor huiselijk gebruik, Luxe en voor Cadeaux. Vooral ruim gesorteerd in voor 12 en meer personen, in effen wit en prachtige nieuwe décors, van af ƒ8.50 tot 50.- in zeer groote verscheidenheid, in wit en gekleurd, van af ƒ1.50 tot ƒ10.-. Tevens ruime keuze in echt verzilverde Artikelen, echt Nikkel-en Britannia- Thee- en Kofflcservlezcn, Theeserviezen in fijn Fransch Porselein, Messen, Lepels en Vorken, en tevens alle mogelyke Artikelen. SPECIALITEIT in met de besteden meest lichtgevende Branders. A,5

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1