Gemeurd Nieuw». Zooals men weet, zal het Leid- sche studenten-roeigezelschap „Njord" op 9 Juni a. s. ter viering van zyn 15-jarig be staan, een grooten, internationalen roeiwed- stryd op het Kagermeer houden, waarvoor thans de programma's met de uitnoodiging ter deelneming aan de geïnviteerde vereeni- gingen zijn toegezonden. De inschrijvingen sluiten 31 Mei. Naar men verneemt, zullen Fransche en Belgische vereenigingen aan den wedstrijd deelnemen. Het programma van den wedstrijd luidt als volgt I. Vierriemsuitleggers. Prjjsgroote gouden medaille of f 150, en 5 zilveren medailles. II. Skiff junior. Prjjs: kunstvoorwerp of f 50 en ééne zilveren medaille. III. Vierriems wherries. Prijs: kunstvoor werp en drio zilveren medailles. IV. Oude vier. Prijsgroote gouden medaille of f 200, en vijf zilveren medailles. Do eerst- aankomonde studenten-roeiveroeniging ont vangt do door het Leidsche Studentencorps uitgeloofde gouden medaille. V. Travelling canoes. Prijs: kunstvoorwerp en zilveren medaille. VI. Double sculls zonder stuurman. Pr(js groote gouden medaille of f 100, benevens twee zilveren medailles. VII. Jonge vier. Prijs een zilveren lauwer krans, uitgeloofd door de eereleden van „Njord," en vjjf gouden medailles. VIII. Oude twee. Prijsgroote gouden medaille of f 100, en drie zilveren medailles. IX. Skiff senior. Prjjskunstvoorwerp of f 75, en ééne zilveren medaille. X. Jonge twee. Prijs: groote zilveren medaille en een kunstvoorwerp of f 75, en drie zilveren medailles. XI. Sloepen. By alle nummers zjjn als premie de inleg- gelden of een kunstvoorwerp ter waarde daarvan uitgeloofd. De verschillende spoorwegmaatschappijen stonden reductie voor gieken en leden der mededingende vereenigingen toe, waarvoor legitimatiekaarten verkrijgbaar zjjn bjj den heer Van Rheden van der Kloot, Bloemmarkt 24, te Leiden. De jury bestaat uit de heeren dr. P. H. Damsté, mr. D. Josephus Jitta; een derde lid moet nog worden benoemd. Gisternacht sloeg tijdens een hevig onweder de bliksem in een huis, gelegen aan den straatweg van Bokstel naar Den Bosch, en bewoond door J. Beckers. Het dak benevens de huisdeur en deurstijlen werden nogal be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Ide (Dr.) is de behuizinge van J. Ten Borg, met den geheelen inboedel, eene prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. Uit Lith wordt gemeldGisternacht tusschen 1 en 3 uren ontlastte zich ook boven ons dorp en omstreken een hevig onweder, verge zeld van zwaren regen. Alhier werden boomen getroffen, maar op een halfuur afstands, te Lithoyen, brandde eene arbeiderswoning af, terwijl ook do inboedel, benevens eenigo kippen, verbrandden. Niets word geredhuis en inboe del zijn verzekerd. De bewoners konden zich intjids redden. Te Korten hoef is eene 15-jarigo dochter van den viscbhandelaar S. door een ongelukkig toeval te water geraakt en ver dronken. Door de Belgische regeering is aan de justitie te Maastricht uitgeleverd zekere Ubachs, aannemer te Nieuwstadt, beschuldigd van bedrieglijke bankbreuk. De werkstakingen. In West- Pruisen loopt het verblijdende gerucht dat de vrede tusschen mijnwerkers en arbeid- gevers als verzekerd kan worden beschouwd. Men grondt deze bewering op eene verklaring van het bestuur der Vereeniging voor miju- bouwbelangen in Dortmund, die, volgens de „Rhein. Westf. Ztg.", aldus luidt: „Het is den vjjanden van eensgezindhei 1 tusschen arbeiders en werkgevers helaas ge lukt, den raoeiljjk verkregen vrede, wtlke van alle zijden met vreugde werd begroet, weder te doen wankelen. Den mynbesturan wort verweten, hun woord te hebben ge broken, zonder dat, afgezien van enkele alleenstaande gevallen, die nog opheldering behoefden of reeds weerlegd waren, gezegd word, op welke mijnwerken en in welke op zichten de op 18 dezer te Essen aangenomen overeenkomst niet was nagekomen. Daaren tegen hebben mijnwerkers in verscheidene groeven den arbeid weder neergelegd, met den eisch, dat in den werkdag van 8 uren ook liet in- en uitgaan der mjjn zou worden begrepon. Deze onmogelijk in te willigen eisch is geheel in tegenspraak met de dui delijke bepaling der op 18 dezer te Essen uitgesproken verklaring, welke door de ver gadering van mijnwerkers-afgevaardigden van 19 dezer te Bochum onvoorwaardelijk werd goedgekeurd. Niettemin verklaart het hieronder genoemde bestuur zich bereid elke klacht, welke wegens het niet nakomen der verklaring van Essen van 18 dezer, bjj het bestuur zal inkomen, aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, en biedt, zoo noodig, zyne tusschenkomst aan om onverwijld den toestand te vorbeteren. Het bestuur houdt zich als uitgangspunt zijner handelingen aan de verklaring van 18 dezer en zal alle daarin vervatte beloften getrouw vervullen; het zal zich intusschen niet laten bewogen, verdergaande vorderingen in te willigen. „In bet belang van den vrede en het wel zijn van allen en indachtig aan de verma ningen van Z. M. den Keizer verzoeken wjj den nog werkloozen mijnarbeiders dringend het werk te hervatton. Wat de weder aan het werk getogen mijnwerkers betreft, koesteren wjj het vaste vertrouwen dat zij zich door niets van den weg van vrede en trouwe plichtsvervulling zullen laten terug houden. „Dortmund, 23 Mei 1889. „Het bestuur der Vereeniging voor mijn bouwbelangen in het district Dortmund. (to. g.) dr. Hammacher, E. Heintzmann^ E. Krabler, Bomier, A. Van der Becke, Henry Dyck, O. Erdmann, C. Franken, Frieling- haus, Hugo Haniel, Hilbek, O. Hoffmann, Jenke, E. Kirdorf, Kleine, Julius Liebrecht, Pieper, Rive, Otto Röder, Ruppel, W. Schü renberg, dr. Schultz, B. Schulz-Briesen, Schulze Bellinghausen, Mathias Stumes, W. v. Velsen, Oskar Waldthausen, dr. Ratorp." BUITENLAND Frankrijk. In de zitting, welke gisteren door de Kamer van Afgevaardigden is gehouden, werd de regeering door den heer Millevaux geïnter pelleerd over de buitengewone rijzing in koper. De heer Thévenet, minister van justitie, antwoordde dat zij, die zich aan onbehoorlijke handelingen hebben schuldig gemaakt, zullen gestraft worden. De heer Laur ondervroeg de regoering over de rijzing van suiker en zeide dat schande lyko speculatiën in dit artikel plaats hebben. De he6r Thévenet antwoordde dat de rij zing het gevolg is van een slechten oogst, niet van eene coalitie. De hoer Floquet heeft gisteren het voor zitterschap aanvaard van de „gauche radi cale", en daarbij gewezen op de gestadige verdraagzaamheid en den geest van verzoening dier groep. De talrijke veranderingen van ministerie waren een gevolg van de kuipe rijen der monarchisten. Verder zeide hij dat er geono reden bestaat om zich te beklagen over do secularisatie der scholon, de hervor ming der belastingen en de afschaffing van zekere privileges. Hij blijft gelooven dat eene grondwetsherziening, welke van de republi kc-inen uitgaat, noodzakelijk is. De „Paris" meldt dat het bericht om trent de benoeming van den heer Gragnon tot consul te Amsterdam, voorbarig is. Op 21 April 11. bleef, gelijk men weet, generaal Boulanger, by de verkiezing voor esn lid van den departementalen raad der Seine voor de voorstad Charenton, met twee stemmen in de minderheid. Nu echter heeft de raad de verkiezing voor nietig verklaard en bevolen dat eene herstemming zal plaats hebben. Dezer dagen heeft de commissie uit den Franschen Senaat in zake het proces tegen generaal Boulanger huiszoeking ingesteld by den bekenden socialist Boulé te Parys. Alle papieren werden nauwkeurig onderzocht en van het gevondene is proces-verbaal opge maakt, dat door Boulé is onderteekend. De huiszoeking geschiedde door den politie-com- missaris Clément. Het aantal bezoekers der Parysche ten toonstelling bedroeg in de eerste 14 dagen 1,048,800, tegen 512,400 in 1878. Onder de menigte congressen, ter ge legenheid van de tentoonstelling te Parys te houden, is er ook een (internationaal) voor photographic van 6 tot 17 Augustus, gevolgd door eene openbare vergadering op 20 Aug., ter mededoeling van de uitkomsten van het congres. Algemeen secretaris is de heer Pector (Liucolnstraat 9) te Parys. President Carnot bezocht gisteren de honden-tentoonstelling in den tuin der Tuile- rieën en de tuinbouwexpositie in het Tro- cadéro. DnitachlancL Aan den Rykskanselier heeft de koning van Italië zyn levensgroot portret en den minis ter van Staat, graaf Herbert Von Bismarck, een prachtigen drinkbeker geschonken. Ook ont ving esn aantal hooggeplaatste ambtenaren Itaü lansche ridderorden. De drinkkan, welken graaf Herbert Von Bismarck ontving, is een meesterstuk van Italiaansche goudsmeedkunstvooral de voor- treffeiyk gedreven figuren van het deksel en het handvat zyn bewonderenswaardig schoon bewerkt. Om den wyden zilveren buik, welke ryk met zilveren figuren en vergulde schelpen versierd is, slingert zich een band van email, waarop de woorden„Umberto Io re d'Italia Herbert conté di Bismarck", be nevens het wapen van Von Bismarck en dat van Savoie. Donderdag heeft de koning het middagmaal gebruikt by den Italiaarischen gezant, graaf De Launay, waarop graaf Her bert Von Bismarck, de Duitsche gezant te Rome, graaf Solms, en vele andere aanzien lijke personen genood waren. Keizer Wilhelm heeft aan den minister president Crispi zyn portret, geschilderd door den Berlynschen kunstenaar Wiemer, ten ge schenke gegeven. De kroonprins van Italië is door den keizer benoemd tot ritmeester van het 13de huzaren-regiment, waarvan koning Humbert bevelhebber is. Naar men zegt, zal koning Humbert Zon dag op zyne terugreis ook een bezoek bren gen aan keizerin Frederik, die den koning te Frankfort een ruiker rozen deed aanbieden als een groet op zyn tocht naar de Duit sche hoofdstad. De Ryksdag is gisteren gesloten, nadat de staatsminister Von Bötticher eene keizer lijke boodschap had voorgelezen, waarin den afgevaardigden dank werd gezegd voor hunne bereidwillige medewerking in het tot stand brongen van een vaderlandlievend werk, de werkliedenverzekering voor den ouden dag. Italië. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zyn in Lombardye, waar, zooals men weet, eene werkstaking van boeren is uitgebroken, geene ongeregeldheden van eenige beteekenis voorgevallen. Er waren trouwens de strengste maatregelen tot handhaving der orde genomen. Naar aanleiding van vroegere ongeregeldheden, is een aantal personen in hechtenis genomen. De jongste berichten omtrent de werkstaking in Lombardye luiden geruststellend. In vele gemeenten werd de arbeid hervat. Uit het onderzoek is gebleken, dat anarchisten tot verzet tegen de overheid hebben aangespoord. De heer Crispi heeft den prefect van Milaan opgedragen hem eon volledig verslag over de werkstaking te doen toekomen. De Italiaansche ministers van oorlog, marine en landbouw hebben besloten eenige officieren der artillerie en genie, der marine en eenige beambten naar Parys te zenden, om de tentoonstelling te bestudeeren. In het gisteren gehouden Consistorie hield de Paus eene aanspraak, waarin hy zich beklaagde over de toegevendheid der regeoring ten opzichte van manifestatiën, welke beleedigend zyn voor den H. Stoel. Hy ver klaarde verder, met genoegen te hebben ont waard dat in de katholieken-congressen van verschillende landen het vraagstuk van het wereldlyk gezag aan de orde biyft. Belglik De Kamer van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk van saccharine een invoerrecht van 140 fr. per kilo zal worden geheven. By een ander wetsontwerp, dat de Kamer aangenomen heeft, wordt eene strafbepaling ingevoerd op het maken en gebruiken van advertentiën, aanplakbiljetten of reclames in den vorm van geldswaardig papier of post zegels. De straf is van 8 dagen tot 6 maanden gevangenis en geldboete van 26 tot 2000 fr. Te Brussel zal van 10 12 Sept. het astronomen-congres worden gehoudenvoor twee jaren vergaderde het te Kiel. De gemeenteraad van Luik heeft 5000 fr. beschikbaar gesteld om 50 werklieden gele genheid te geven de tentoonstelling te Parys te bezoeken. In de jongste zitting van het socialisten proces te Bergen verklaarde de officier van justitie, dat hy de aanklacht wegens poging tot omverwerping der regeering tegen alle gedaagden terugnam. De beschuldiging we gens het smeden van samenzweringen bleef intusschen van kracht tegen 8 en die wegens gewelddaden tegen 7 gedaagden. Het voorlezen van het requisitoir duurde twee dagen. De Vlaamsche schilder en teekenaar Eduard Dujardin, in Nederland algemeen be kend door zijne voortreffeiyke illuslratiën van Conscience's werken, de held van „Hoe men schilder wordt," is Dinsdagochtend overleden. Hy was 71 jaar oud en sedert eene halve eeuw leeraar aan do Academie van Schoone Kunsten te Antwerpen. Het „Handelsblad van Antwerpen" wijdt een artikel aan het verslag van de Nederland- sche „commissie der landsverdediging", waar van toon en strekking voldoende blyken uit het slot, aldus luidende: „Oef! „En nadat dit alles zal in voege gebracht zyn, zal men op zekeren zomerschen dag ver nemen, dat een machtige nabuur heel die krygsmacht zal hebben weggeblazen en het vroeger gelukkige Holland zal hebben inge palmd, omdat het een al te groot leger had en, zoo men zegt, een gevaar was geworden. „Nog eens, vraagt men niet of men in dat ouwe, goede Holland stapelgek geworden is?" Spanje. Na het incident van Woensdag, kwamen de ministers byeen om over den toestand te beraadslagen. Zy besloten dat de heer Sa- gasta en de minister van openbare werken zich naar de koningin-regentes zouden begeven, om haar nauwkeurig met het gebeurde be kend te maken. Gisteren werd opnieuw een kabinetsraad gehouden, ter vaststelling van de maatregelen, welke verder moeten genomen worden. Beide ministers hebben zich na afloop daar van van de hun opgedragen taal: gekweten. De koningin-regentes gaf den heer Sagasta opnieuw de verzekering dat hy haar volle vertrouwen bezat en machtigde hem de zitting der wetgevende macht te schorsen, indien de omstandigheden dit noodzakélyk maakten. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting, welke door den heer Martos werd voorgezeten, is daarop door den heer Sagasta het decreet voorgelezen, waarby de Kamer tot nadere bijeenroeping wordt gescheiden. Nog wordt gemeld dat de heer Sagasta in zyn onderhoud met de koningin-regentes het ontslag van het kabinet aanbood, doch dat laatstgenoemde weigerde het ontslag aan te nemen. GrootrBrltanntë. De toestand van Ganjam in Britsch-Ind waar de cholera epidemisch heerscht, blyft onveranderd. De pryzen gaan een weinig r.aar boven. Een groot aantal personen meer dan 1000 per week bezwyken aan de ziekte. Voor hongersnood behoeft men, naar 't scbynt, voorloopig nog niet te vreezen. Rusland. Do schah van Perzië is te St.-Petersbuig op de hartelykste wyze verwelkomd door den czaar en de bevolking. De geheelo lengte der Nevsky van het station tot het winterpaleis was met troepen afgezet, en ook de leerlingen van de krygsscholen haddon zich langs den weg opgesteld. De stad was met vlaggen, Oo3tersche tapyten en doek versierd en eene ontelbare menigte was op de been. Toen de schah uit den trein stapte, drukte de czaar hem hartelyk de band en stelde de verschillende leden zyner familie vervolgens aan den schah voor. De keizer droeg het ordelint van de Perzische orde van den Leeuw en de Zon, de schah het lint der Russische orde van St.-Andreas. Kort na de aankomst der beide vorsten in het winterpaleis, bracht de schah in een rytuig met 4 paarden en voorryders een be zoek aan de czarin. Des avonds had in het paleis een groot feestmaal plaats, waarop ver scheidene toosten werden uitgebracht De stad was algemeen verlicht. Vele dagbladen be spreken met instemming het bezoek van den Perzischen vorst. De „Sviett" o. abetoogt dat alle onaangenaamheden betreffende de Karun quaestie thans uit dén weg zyn ge ruimd en dat tusschen de beide landen volle vrede heerscht. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 12