N°. 8979. Maandag; 27 Mei. A0. 1889. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Mei. Feuilleton. DE DELAHAIES. LEIDSCH DAGBLAD. PRU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yin 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Yoor het in- i buiten de stad wordt 0.10 berekend. De afdeeling Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield weer hare eerste zomervergade ring in de groote zaal van Zomerzorg. Na voorlezing der notulen en ingekomen stukken, waarbij een schrijven van den heer Witte Jr., waarin hi), om verschillende rede nen het bestuur in overweging gaf het be noemen eener commissie tot het bezoeken I van en rapporteeren over tuinen en kweeke rsen vooralsnog aan te houden, werd er over gegaan tot de verkiezing van een lid voor het bestuur in plaats van den beer D. Mater, die bedankt heeft. De voorzitter verzocht de 1 leden, aangezien een kweeker aftrad, wederom een kweeker te verkiezen. De uitslag der stemming was dat de heer T. F. Vlieland Jr., bloembollenkweeker te Oegstgeest, met eene overgrooto meerderheid werd verkozen. Aan de orde kwam het opgeven van voor stellen voor de Algemeene Vergadering der Maatschappij. Het bestuur deed een voorstel, evenals twee leden. Alle drie deze voorstellen werden na eenige discussie aangenomen. Het bestuur stelde nu voor in den loop van den zomer eene excursie naar Aalsmeer te houden, welk voorstel algemeene instemming vond. Op voorstel van den secretaris werd nog besloten dat men t9gen betaling van f 1 aan dit uitstapje zou kunnen deelnemen. De heer Witte Jr. deed nu eenige mede- deelingen omtrent peat en loam. In het kort vermeldde hij hoe en voor welke planten men deze grondsoorten gebruikt; ter verdui delijking bad hij een monster van beiden ter vergadering medegebracht. De voorzitter heropende nu de discussie over de vragen: „Is het een vereischte dat boomkweekers en bloemisten botanisch ont wikkeld zijn? En is het wenschelyk dat bloemistknechts worden gediplomeerd?" In eene lange rede trachtte hij de bezwaren, in de vorige vergadering tegen de tuinbouw scholen ingebracht, te wederleggen. Aan de discussie werd verder nog deelgenomen door de heeren Van de Pavord Smits en Beekman, die zich met de tuinbouwscholen over het algemeen niet ingenomen toonden. Ten laatste kwam, aan de orde het voor stel van den heer W. Th. Rodbard, tot het houden van een cursus in het tuinbouw- teekenen en de scheikunde. De heer Rodbard had uitvoerige mededeelingen ingezonden, vooral over het succes, met zulke cursussen, respectievelijk in Rotterdam en Haarlem be haald. Na eenige gedachtenwisseling beloofde het bestuur dit voorstel te zullen overwegen en te trachten ten minste het eerste gedeelte ten uitvoer te brengen. (Serap.) De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia wordt morgenochtend alhier ver wacht. „De Verzekeringsbode" weet reeds nu mede te deelen, dat, blijkens de a. s. tienjarige volkstelling, het sterftecijfer veel gunstiger zal zijn dan in het vorig tienjarig tijdvak. Het blad vermoedt dat de hoofdoorzaak te vinden is in de verbetering van den alt e meenen hygiënischen toestand hier te lande. De Koningin heeft voor eene zeer aan zienlijke som aankoopen gedaan in den Bazaar van „Arbeid Adelt" en „Tesselschade", die thans te Arnhem gehouden wordt. De heer Van Riet, consul der Nederlanden te Buenos-Ayres, is wederom in Den Haag teruggekeerd. Naar men verneemt, is H. M. de Koningin voornemens zich aanstaanden Woensdag, 29 Mei, van het Loo met een extra-trein naar Neuwied te begeven, ten einde eenige dagen ten bezoeke van de vorstelijke familie aldaar te verblijven. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Mei van Genua; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, is 25 Mei te Suez aange komen; de „Prinses Marie" vertrok 25 Mei van Batavia. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel, en acc. te Geertruidenberg c. a., C. A. Penning Jr., thans te Hengeloo. Gemengd Nlanwa. Wjj verwijzen naar de adver tentie omtrent de uitspanningsplaats „Wyker- brug", bij Voorburg. Die advertentie geeft reeds zoovele inlichtingen, dat wjj er niets anders aan behoeven toe te voegen, dan dat „Wijkerbrug" inderdaad eene plaats is, waar men rustig en volop van het schoone, dat moeder Natuur aanbiedt, kan genieten en waar men steeds tevreden is over bediening en consumptie, ook twee niet te versmaden factoren. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 817 zwembaden door heeren en 103 door dames. De temporatuur van het water is 21° Celsius. In het heideveld te Buinen, gem. Borger, is deze week door dr. W. Pleyte, conservator aan 's Ryks Museum van Oud heden te Leiden, en dr. W. K. F. Schoor, leeraar aan 's ryks hoogere burgerschool te Meppol, een onderzoek ingesteld naar het al of niet aanwezig zyn van een hunnebed al daar. Genoemde heeren werden in dit onder zoek bygestaan door den heer G. Van Wageningen, volontair ter secretarie van ge noemde gemeente, den heer Van Wageningen, te Jelsum in Friesland woonachtig, bonevens door eenige arbeiders. Uit het onderzoek bleek dat een zeer groote keisteen, door een arbeider aldaar onlangs ontdekt, niet is oen overblyfsel of gedeelte van een hunnebed, doch dat stellig daar ter plaatse is geweest eene oude begraafplaats, hetgeen uit het vin den van vele urnen, welke in scherven vielen, en van overbiyfselen van beenderen, welke volkomen tot phosphorzure kalk waren over gegaan, is af te leiden. De commensaal van een burger gezin te 's-Hage, tevens onderwyzer in vreemde talen, verloofde zich met de dochter des huizes en samen zouden zy naar Antwerpen gaan on do aanstaande schoondochter aan de fimilie voor te stellen. De jongelui zün echter niet teruggekeerd en uit papa's secretaire wordt f 1500 vermist. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft heden den werkman te Terneuzen, die voor de Middelburgsche rechtbank tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld wegens opzetteiyke brandstichting in eene goederen loods by het Spoorwegstation te Terneuzen, ontslagen van rechtsvervolging, omdat, nu niet is gebleken dat de in de loods aanwezige goederen verbrand of beschadigd zyn, het ten laste gelegde en bewezen verklaarde niet strafbaar is. Hetzelfde Hof behandelde heden het beroep van den officier van justitie by de rechtbank te Rotterdam tegen een vonnis van die rechtbank, waarby het niet-ontvankeiyk was verklaard in zyne vervolging tegen den uitgever van „de Maasbode," ter zake van het uitgeven van een geschrift van strafbaren aard. In het nummer van genoemd nieuwsblad van 14 Dec. 1888 was namelyk opgenomen een bericht omtrent socialistische handelingen van zekeren E. aan de Kon. Nedorl. Machinefabriek te Helmond, hetwelk aan iemand, aan die fabriek werkzaam, aanleiding had gegeven tot het instellen eener klacht. De procureur generaal mr. R. Th. Byieveld achtte de uitspraak der Rotterdamsche recht bank in stryd met de bepalinge der wet omtrent de bevoegdheid, aan het Openbaar Ministerie toegekend. Hy trad in eene uit voerige uitlegging der desbetreffende wets artikelen en vorderde vernietiging van het vonnis a guo, ontvankelyk-verklaring van het Openbaar Ministerie en terugwyzing d6r zaak naar de rechtbank om op de bestaande dag vaarding te worden afgedaan. De verdediger van den beklaagde en geïn timeerde, mr. J. Mascheck, uit Rotterdam, betoogde dat in casu eene gewone aangifte had plaats gehad en niet eene aanklacht. PI. beweerde ook dat de klager niet bedoeld heeft den uitgever te vervolgen, maar de redactie van het blad, waartoe de uitgever niet behoort. Deze heeft zelfs geene bevoegd heid in do berichten eenige wüziging te brengen. Nog wees pleiter er op dat de klacht is ingediend te Helmond, waar noch het feit gepleegd, noch de verdachte woonde, noch gevonden is. Op grond van een en ander concludeerde hy dus tot bevestiging van het vonnis. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 6 Juni. Gisteravond had onder Haren een vreeseiyk ongeluk plaats. Een heer van Groningen reed met zyn bediende te paard naar Haren. Vermoedelyk is laatstgenoemde in aanraking gekomen met een boomtakhy viel althans in de nabyheid van het buiten „de Kamp" van zyn paard en bleef op de plaats dood. Ofllcieole Kennisgevingen. Hoogere Burgerschool voor Jfongcns. Burgemeeeter en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat de gele genheid tot het doen inschrijven van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor jongens is opengesteld op Dinsdag 4, 11, 18 en 25 Juni a. s., des voormid dags van tien tot twaalf uren, en dat de admissio- examens zullen plaats hebben op Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juli a. s beide in het schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht. Burgemeeeter en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, 25 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. Marktberichten. Leiden, 25 Mei. Heden aangevoerd: Tarwe hectoliter. Wintertarwe -.a ƒ-.Zomertarwe f a -.Rogge H. L. Winteirogge a -•Zomerrogge ƒ-.— a Gerst4H.L. Zomergerst 4.a ƒ4.75. Chevalier-gerst 5.60 a 6.Haver 6 H. L. Zware Haver 3.50 ƒ4.—. Lichte Haver ƒ3.a 3.50. Mais 3 H. L. ƒ6.— a 6.75. Boter: Aanvoer 12310 xg. lste qnalit. per 1/4 vat 46.— a 54.2de qualh. per 1/4 vat ƒ36.a 44.— lste qualit. po- kilotrr. ƒ1.15 1.35; 2de qnalit. per kiiogr. ƒ0.90 a ƒ1.10 Lancre Zwarte Turf 11000 dubb.hectol., 0.19 a ƒ0.22. Schels uit het Limburgsch stroopersleven. 22) door Mr. CLOVIS. Overdag ging hy nooit uit dan verzeld van zyn Eelcosteeds vertoefde hy in zyne naby heid, nooit was hy meer dan eenige schreden van hem verwyderd en zooveel als dit moge- iyk was, vermeed hy den omtrek der hut, waarin de Delahaies woonden't was of hy plotseling bang voor die lieden was gewor den; hy ontweek hen zooveel als zulks in zyne macht was en toch werd er tot zyne byzonder groote verbazing in het woud niet gestroopt. 't Duurde eene geruime poos, eer hy één hunner ontmoette. Byna eene volle maand was sedert dien vreeselyken avond vervlogen, toen by op een morgen plotseling voor Marianne stond. Angstig keek hy om naar zyn kind, dat een weinig achtergebleven waszich overtuigd hebbende, dat de knaap hem volgde, dat hij in zijne onmiddellyke nabyheid was, waagde hy het, zijn blik te wenden naar die vrouw, die tegenover hem stond. Ze zagen elkander eene wyle aan; het oog van Marianne verraadde geen haat, geene wraaker speelde geen verachtelyke glimlach om hare lippen, 't was of zy dien grooten krachtigen, stoeren kerel bewonderde, of zy eerbied koesterde voor zyn moed. Hare aandacht wordt echter opeens van die flinke gestalte afgeleid door den kleinen jon gen, die thans zyn vader heeft ingehaald. Vertrouwelyk, vriendelyk lacht zy hem toe. Marianne, mooder Marianne! schreeuwt de knaap en yit tegelykertyd naar haar toe. Zy heeft zich op hare hurken neergezet en alleen „Eelco" uitroepende, heeft zy hem in hare geopende armen opgevangen, hem m de hoogte geheven en hem vervolgens eenige malen hartstochtelyk gekust. Verbaasd, ontzet, als geheel en al van zyn verstand beroofd, aanschouwt Warstra dit tooneel; zyn jongen heeft haar die vrouw, mooder Marianne genoemd en zy zy kent hem ook, zy heeft zyn naam geroepen, zy kust hem, zie.die forsche, mooie vrouw, zy weent zelfs, maar dan.haat zy ook zyn kind niet, dan wil zy dien jongen niet dooden, niet vermoorden, om zich op den vader te wrekenintegendeel, zy heeft bem lief; zie, zy heeft hem nog immer in hare armenzy kust en streelt hem voortdurend en Eelco is niet bang. Hy begrypt er niets van; alles draait en dwarrelt hem in zyn hoofd't is daar alles donker, alles is duister. Als een bliksemstraal, welke alles verlicht, maakt zicht eene gedachte van hem meester. Geene wraak, geen haat, geen onmenschelyk gevoel, maar alleen de liefde, welke die vrouw voor zyn kind koesterde, heeft hem gered, die liefde heeft haar den arm van haren broeder doen terughouden, toen deze op het punt was het scherpe staal hem in zyn lichaam te stooten. Thans is alles hem helder. Hy treedt eenige schreden nader en, zyne hand tot Marianne uitstrekkende, voegt hy haar toe: ik dank je, vrouw Delahaie. Deze verroert zich niet; zy antwoordt niet hare groote bruine oogen blyven steeds op Warstra gericht. Mooder Marianne, vader wil je eene hand geven 1 roept plotseling het knaapje. Toen greep zy de haar aangeboden hand en drukte die met warmte, met harts tocht. Ik dank je hartelyk, vrouw Delahaie, her haalde Warstra. „Geer hubt mich neet te danke; dankt allein eur koond," antwoordde zy kalm, maar op beslisten toon. Zoobleven zy eene poos tegenover elkan der staan. Hare rechterhand rustte in de zyne; de vingers harer linkerhand wroetten in de weel derige krullen van haren kleinen bescherme ling en haar oog, dat thans van zachtheid, van vertrouwen getuigde, hield zy gericht op den man, dien zy oenigen tyd te voren had willen vermoorden. Langzaam trok zy oindelyk hare hand uit de zyne terug en, zich vervolgens tot by het jongske bukkende, vroeg zy hem, den blik echter op den vader gericht houdende: „Kumpt Eelco noe weer ins truk bie mooder Marianne En Warstra antwoorddemyn kind kan by je komen, vrouw Delahaie, zoo veel hy maar wilik vertrouw je hem ten volle toe. Opgetogen van blydschap, uitgelaten van vreugde, greep zy weer die hand, welke zy zooeven had losgelaten en met moeite de enkele woorden kunnende uitbrengen, sta melde zy„dank, doezend kier dank." Zy kuste het jongske weei een paar malen, wierp nog een dankbaren blik op den vader en sloeg vervolgens den weg in, welke naa hare hut geleidde. {.Wordt vcroolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 11