N\ 8977. Trijdag 24 Mei. A0. 1889. Ut nommer bestaat vit TWEB Bieden. Leiden, 23 Mei. t§ez8 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE DELAHAIES. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidén per t meenden.1.10. Frenco per poet1.40. Heonderlfllce Nommere.0.04. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Officieel© Kennisgevingen. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester eD Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de ge legenheid tot inschrijving van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt openge steld gedurende de maand Juni a. s. op eiken Maan dag tusschen drie en vijf uren des namiddags, in het schoolgebouw aan de Garenmarkt. Burgemeeeter en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Mei 18S9. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. J. A. Mulder, geb. te Deventer, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.„De Raad van State. (Historisch staatsrechtelijke proeve van ver gelijkende rechtsstudie)." Tevens is het examen voor den Indischen dienst afgelegd door mr. J. Luyke Roskott. Bij gelegenheid van 's Konings 40-jarige regeering hebben ook de verpleegden in het Gereformeerde Minnehuis alhier aanJZ. M. een brief van gelukwensching gezonden, waarop zy thans schriftelijk van den adjudant, parti culier secretaris des Konings, namens Z. M, Hoogstdeszelfs dankbetuiging ontvingen. De leden der Vereeniging tot instand houding on bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart alhier zullen a. s. Woensdag, 29 Mei, des namiddags te drie uren, in het gebouw der Kweekschool, eene algemeene vergadering houden. Op de gisteravond te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van de Maat schappij bevordering der Bouwkunde, zijn tot bestuursleden gekozen de heerenC. Muys- ken, Jacob F. Klinkhamer, H. W. Van Malzen en D. E. C. Knuttel, die allen de benoeming aanvaardden. Bj] het onderzoek van eene suppletoire begrooting voor Binnenlandsche Zaken voor 1888 betreurde men in de afdeelingen der Tweede Kamer de telkens terugkeerende klacht over opdryving van kosten van het academisch ziekenhuis te Leiden. Een be- hooriyk onderzoek behoorde plaats te hebben, om uit te maken wat daarvan is, vooral wat de voeding betreft, en als de aanvragen on voldoende bleken, behoort daarin van Ryks- wege tydig en niet door de hoogleeraren op eigen gezag te worden voorzien. Naar aanleiding der benoeming van dr. J. H. Gunning Jr. tot hoogleeraar te Leiden, wordt, geiyk wij vernemen, door eenige leden van den Raad van Amsterdam het voorstel gedaan om in te trekken het besluit, waarby voor de Nod.-Herv. Kerk gelden uit de ge meentekas worden beschikbaar gesteld, tot benoeming van twee kerkelyke hoogleeraren aan de universiteit aldaar. (A.) In de Koninklyke Academie van Weten schappen wordt eene gewone vergadering ge houden door de afdeeiing voor de wis- en natuurkundige wetenschappen, in het Trippen huis te Amsterdam, op Zaterdag a. s. De heer Lorentz zal spreken „over de moleculaire beweging van opgeloste stoffen." De heer Van de Sande Bakhuyzen zal eene mededeeling doen „over de plaatsbepaling van sterren uit photographi8cbe afbeeldingen van den hemel." In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeiing Amsterdam der „Maatschappy ter bevordering van Nyverheid" werd besloten by de verkiezing van directeuren in de al gemeene vergadering der Maatschappy, in Juli te Leiden te houden, te stemmen op de heeren Conrad, De Clerq en Van Citters. Tot afgevaardigden ter vergadering werden aan gewezen de heeren Grinwis en Westerouen van Meeteren. De jongelingen, die na vergeiykend examen eene plaats verwierven aan de opleiding <ler marine voor machinisten te Heilevoetsluis, zyn in volgorde der behaalde punten de vol gende A. W. Van Doorn van ZwolleA. J. G. Timmers van Krommenie; P. J. "Wernels- felder van Breskens; G. H. Hamersma van Leiden; J. A. C. Tempelaar van Kinderdyk; A. J. Steegstra van Druten; P. Gallas van Heilevoetsluis; J. Ypelaar van Gouda; J. W. J. Cleypool van AmsterdamG. J. Van Conrad van 's-Gravenhage; M. P. Speckens van Vlis- singon; F. A. Noest van 's-Hertogenboscli P. J. Kommers van MiddelburgH. Brondert van Amsterdam en J. P. Vos van 's-Gra vonhage. Beroepen is te Zoeterwoude de heer G. N. Gysman, candidaat tot den H. Dienst by het Prov. Kerkbestuur te Utrecht. De heer W. J. Pyzel, vroeger pred. te Leiderdorp, herdacht gisteren den dag, waarop hy vóór 25 jaar de evangeliebediening in de Herv. kerk aanvaardde. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting werden aangenomen verschillende klei nere ontwerpen en conclusiën. Minister Mackay handhaafde de vryzinnige opvatting der Kies wet, dat in stembureelen personen mogen toegelaten worden tot aanteekening der kiezers, die komen stemmen. De Kamer ging daarop tot nader uiteen. De adspirant-ingenieur jbr. H. Rappard, geplaatst by 's Ryks werf te Amsterdam, wordt met 16 Juni a. s. overgeplaatst naar 's Ryks werf te Heilevoetsluis. De tiende jaariyksche algemeene ver gadering van de „Vereeniging van gepension- neerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger" zal ditmaal gehouden worden te Amsterdam, op Donderdag 6 Juni a. s., des morgens te 11 uren, in „Maison Stroucken." De Maatschappy tot Exploitatie van Staats spoorwegen en de Hollandsche IJzeren-Spoor- wegmaatschappy hebben gunstig beschikt om de afgevaardigden en allen, die deze ver gadering wenschen by te wonen, tegen ver minderd tarief te vervoeren. Men moet echter voorzien zyn van een legitimatie-bewys, dat men by het hoofdbe stuur te Amsterdam kan aanvragen. Naar wy vernemen, gaat deze Vereeniging die van zuiver philanthropisohen aard is daar zy nl. geldeiyke ondersteuning verleent aan hulpbehoevende oud gedienden van de landmacht en hunne weduwen, van jaar tot jaar vooruit, zoodat dan ook in het afgeloopen boekjaar weder ongeveer ƒ14,000 aan onder stand kon worden uitgekeerd; hoe groot die som evenwel is, zoo kon toch maar aan de meesten der ruim 400 ondersteunden 25 het afgeloopen jaar worden uitgekeerd, weik bedrag nog op verre na niet voldoende is voor weduwen zonder eenig middel van be staan en gepensionneerden met een pensioen van 46 tot ƒ100 'sjaars, om daarvan een eenigszins onbezorgden ouden dag te hebben. Wy herinneren dat deze vergadering toe gankelyk is voor beschermers, donateurs en gewone ledon der Vereeniging. Dat velen dezo mogen by wonen en de wel- gestelden in den lande zich opgewekt zullen gevoelen die Vereeniging krachtiger te steunen, hopen wy gaarne. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Mei van Port-Said; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Mei van Marseille de „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Mei Gibraltar; de „Gelderland", PR1J8 DER ADVERTBNTTBN: ▼u 1—t regel, 1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. GrooUre letten neer pUeterolmte. Voor het <■- eeeeeeren bolton de eted wordt 0.10 berekend. van Java naar Rotterdam, is 22 Mei van Mar seille vertrokken; de „Prins Frederik Hendrik", van Paramaribo naar Amsterdam, is 22 Mei van Havre vertrokken; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 21 Mei van Southamptonde „Leerdam," van Amsterdam naar La Plata, is 22 Mei van St.-Vincent ver trokken; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Mei te Genua. 0e 3-Oc<ober-VerecnlgIng. In de Stadszaal hield gisteravond de 3 Oct.- Vereeniging, ingevolge art. 9a van haar regle ment, hare Mei-vergadering. De voorzitter, de heer N. Brouwer, opende haar met er allereerst op te wyzen dat men nog verkeerde onder den indruk van de feest viering op 13 Mei en zeide dat, ware de op- kornBt minder talryk geweest dan nu het geval was, dit verschynsel geene verwondering had kunnen baren, gedachtig aan het „van het goede kan men wel eens te veel hebben", hier dus doelende op het feestvieren. De vergadering was echter buitengewoon goed be zocht, een bewys dus dat de liefde voor de 3-October viering nog even groot is. Daarna las de secretaris, de heer Félix Driessen, de notulen der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Alvorens tot de behandeling der zaken, de feestviering op den derden October van dit jaar betreffende, over te gaan, had de voor zitter aangaande het bestuur mede te deelen dat eigeniyk te weinig en te veel leden aan wezig waren. De heeren Knuttel, Tieleman en RoSll toch konden om verschillende redenen niet ter vergadering komen, terwyi de heer Vissering, afgevaardigde van het Leidsch Studentencorps, ofschoon geen bestuurslid meer zynde en vervangen door den heor Coster, nog aan de bestuurstafel was gezeten. Om reden dat hy dan niet in Leiden vertoeft, wanneer het bestuur der 3-October-Vereeniging het het drukst heeft, had de heer Vissering als bestuurslid bedankt. Toch zou hy met raad en daad het bestuur blyven dienen. De voorzitter dankte den heer Vissering voor hetgeen hy in het belang der Vereeniging gedaan had en stelde tevens zyn opvolger, den heer Coster, aan de vergadering voor, welke dankbetuiging en voorstelling met applaus werden begroet. De heer Kok, in de vorige vergadering tot bestuurslid gekozen, had die benoeming niet aangenomen. Ingevolge art. 11 van het regle ment kon thans tot eene nieuwe benoeming worden overgegaan, waartoe het bestuur eene Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 19) dook Mr. CLOVIS. Aarzelend vatte Marianne, toen zy hem ge heel had aangekleed, haren nieuwen bescher meling by de handen, geleidde hem tot by den vyver, tot by de plek, waar zy hem had gered. Toen hurkte zy neder, legde haren »rm om den hals van den kleinen jongen en voegde hem vervolgens vragend toe: Eelco moot terukkomme hie by mooder Marianne. Dat begreep Eelco, terugkomen hier. Ja, ja, ik kom terug, gilde hy, ik kom terug en Marianne gaf hem weer, dankbaar voor die belofte, eenige hartstochtelyke kussen. Zoo lang als zulks mogelyk was, bleef zy den kleine nastaren; zy volgde met hare oogen de beweging der struiken, door welke Eelco zyn weg nam en toen ook die niet meer zichtbaar was, wendde zy zich langzaam om en aanschouwde dien vyver, waarin zij haar kind had verloren, waarin zij een ander had weergevonden. Vrooiyk, opgeruimd, denkende aan de spoe dige terugkomst van Eelco, aanvaardde zy, na langen tyd hier vertoefd te hebben, den terugtocht. Na den dood van haar eigen kind had zy nooit meer gezongen; thans hief zy wederom een lied aan, een van die liederen, welke zy vroeger zoo dikwyls gezongen had, toen zy haren jongen op hare knie liet dansen. Plotseling echter staakt zy dat gezang, want een weinig verder ontwaart zy haren broeder, die haar door gebaren het stilzwygen oplegt en haar wenkt naderby te komen. Zoo voorzichtig mogelyk, elk geraas ver- mydend, geeft zy gehoor aan dat teeken. Toen zy in zyne onmiddellyke nabyheid vertoefde, fluistert de jonge Delahaie zyne zuster toeMarianne, zek aon vajer dat er de nette veur vanaovend veerdig hield; dao achter lik een vloch patries van minstens veertig stuks; met de volle maon zulle veer die waal vange. Het zy ons vergund in korte trekken de beteekenis dezer woorden te verduideiyken. Hy, die zich den strooper immer met bet geweer over den schouder voorstelt, zooals deze steeds in romans of opera's wordt ge schetst, verkeert in eene groote dwaling. Slechts wanneer hot wild zoor schaarsch is, wanneer de strooper zich moet tevreden stel ien met enkele hazen of konynen, neomt hy tot dit wapen zyne toevlucht; eene enkele maal ook schiet hy zonder een bepaald doel wit, alleen met het oogmerk, om den veld wachter of welken vervolger ook, op een dwaalspoor te brengen. Zoo spoedig het schot gevallen is, verbergt de strooper het geweer, hetzy in een hollen boom, hetzy onder de gevallen bladeren, om zich vervolgens zoo yiings mogelyk te ver- wyderen naar de plaats, waar werkeiyk ge stroopt wordt. Geheel anders gaat hy te werk, indien hy een werkeiyk goeden slag wil slaanzoo is o. a. een der meest aangewende middelen, om in een enkel oogenblik eene geheeie vlucht patryzen te vangen, het in het Limburgsch genoemde „struipen mit de veer-stek Doorgaans wordt dit gedaan door eene ver eeniging van drie of vier personen en alleen enkele dagen vóór of na volle maan. Reeds te voren by het nedergaan der zon hebben de stroopers zich vergewist van de plaats, waar het gevleugelde wild vertoeft. De gewoonte van den mannelyken patrys om te dezer tyde het vrouwtje door een eigen aardig geschreeuw tot zich te lokken, is daarby hun getrouwe wegwyzer. Zoo spoedig als de maan mot al haren glans de aarde verlicht, naderen de wilddieven zoo voorzich tig mogelyk de plaats, waar op dit oogenblik de vogels rustig slapen. Zy zyn by zulke ge legenheden voorzien van een zeer groot net, aan de uiteinden aan vier stokken bevestigd. Elk gedruisch vermydend, worden de stok ken in den grond geplaatst en wordt hot net boven de vlucht patryzen uitgespreid. Plotseling klapt dan een der stroopers in de handende patryzen, hierdoor wakker ge worden, fladderen op en, vervolgens verschrikt door hun eigen schaduw, welke zy beneden zich zien, vliegen zy met kracht naar de hoogte om daar verward te raken in het boven hun gespannen net. Zoo spoedig mogelyk worden daarop de stokken uit den grond getrokken en het net nedergelaten. De vangst, welke op deze wyze geschiedt, kan dikwyls zeer belangryke uit komsten opleveren. Deze korte verklaring zal onzen lezers vol doende zyn om hun de woorden van den jon gen Delahaie te doen bogrypen. Stokken. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1