Hurgerlijke Stand van Leiden, tenburg van de Zuid Afrikaansche Kepubliek. Haar kapitaal bedraagt 200,000, in aan- deelon van f 500, waarvan 144 zyn genomen de plaatsing der overige moet geschieden binnen vyf jaren na de oprichting der ven nootschap. Directour de heer G. L. Bosch; commissarissen de heeren W. J. Geertsema, H. F. Goedkoop on H. T. Van Steedenad ministrateur in de Zuid-Afrikaanscho Repu bliek de heer P. J. Bosch. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal 25 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Mei Adende „Prins Frederik Hendrik", van Paramaribo naar Amsterdam, is 22 Mei van Havre vertrokken; de „Semarang", van Rot terdam naar Java, vertrok 21 Mei van Sou thampton; de „Batavia", van Java naar Rot terdam, vertrok 21 Mei van Aden; de „Gel derland", van Java naar Rotterdam, arriveerde 21 Mei te Marseille; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, arriveerde 21 Mei te Marseille; de „Utrecht", van Rottordam naar Java, arriveerde 21 Mei van Atjeh te Batavia. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Ridderkerk mr. E. Van Popta, thans grif fier by het kantongerocht te Gorkumaan mejuffrouw L. Pafen, geboren te Pannesheide- Kohlscheid (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereischton voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwys; den officier van adm. 2de kl. F. Lensing, met ingang van 1 Juni a. s., ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een ponsioen van f 769 's jaars en eene verhooging daarvan met f 825 voor werkeiyk verbiyf in militairen dienst in 's Ryks overzeescho bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Gemeagd Nienvri. De thermometer wees heden middag, 22 Moi, reeds over de 80 graden Fahrenheit aan, eene temperatuur, waarmede andere jaren alleen in de maand Augustus de scholen moesten gesloten worden. Zekere vrouw K., wonende in de Koenesteeg alhier en werkzaam by den winke lier in verduurzaamde levensmiddelen N., aan de Botermarkt, werd gisteren aldaar door eene beroerte getroffen en wel met het ongelukkig gevolg, dat do vrouw spoedig had opgehouden te leven. Hot lyk werd gisteravond naar hare woning vervoerd. Dojaariyksche studenten-roei- wedstryd, welke, georganiseerd door den „Ne- derlandschen Studenten-Roeibond",in het begin van eiken zomer op het Noorder-Spaarne te Haarlem wordt gehouden, belooft van dit jaar belangwekkender dan ooit te zyn. Gelyk men weet, werd hij eerst gevoerd tusschen drie mededingers, „Njord" van Leidon, „Triton" van Utrecht en „Laga" van Delft, met afwis selenden, doch voor „Njord" meestal zeer gun- stigen uitslag. In de laatste jaren is bet rad van fortuin eenigszins gekeerd. „Njord" bleek nog altyd een gevreesd mededinger, doch niet langer onoverwinneiyk. Intusschen was de Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging „Nereus" opgetreden en bleek van niet te versmaden kracht te zyn. Nu aanstaanden Zondag zal op het Noorder- Spaarne de zevende jaarlyksche wedstryd wor den gerooid, en naar de inlichtingen, welke het „Hbl." over de vooroefeningen inwon, zullen de vier mededingers elkaar niets toe geven. Njord's „oude vier" b. v. roeit vry gelyk, doch niet onberispeiykvoor een deel vindt dit zyn grond in het feit, dat één der roeiers, die ook in de „jonge vier" meerooit, door eene lichte ongesteldheid eenige dagen lang ver hinderd was zich te „trainen". Overigens is de ploeg veel beter dan die van 1888 en 1887. De gewone baan roeide zy in 13 min. 10 sec. tegen de ploeg van 1887 in 13 min. 25 sec., en 1888 13 min. 13 sec. De „jonge vier" roeide de baan in 13 min. 20 sec.; vroeger was de tyd 13 min. 25 sec. De „jonge vier", waarvan twee roeiers tevens in de „oude vier" roeien, is zeer goed. Misschien de beste „jonge vier", die Njord ooit gehad hoeft. Met de beide tweeriems-sloepen is dit niet het geval. De „oude twee" roeit goed, maar het kon nog beter, en de „jonge twee" heeft het gebrek van vele jonge ploegenzy roeit niet al te mooi. Haar baantje was 14 min. 59 sec. tegen 14 min. 49 sec. in 1887. Ter vergeljiking met den uitslag van Zon dag geeft het „Hbl." nu alvast dien van het vorig jaar: De uitslag van den „Universiteits wedstryd," „oude vier", van het vorig jaar was als volgt Laga legde de baan af in 12 minuten 52 sec. Njord in 13 min. 4 sec.Nereus was de derde. Voor het nummer der skiffs was slechts één mededinger, de heer G. Vissering van Leiden, die in eene hem vreemde skiff' de baan in 35 seconden minder dan het gestelde record van 7 minuten maakte. In de „jonge twee" behaalde Triton den eersten prys in 14 min. 54 sec., Nereus den tweeden in 15 min. 12 sec. In de „oude twee" kwam Nereus niet uit; Laga 14 min. 35 sec., Njord 14 min. 53 sec. In „de jonge vier", alléén tusschen Triton en Nereus, won Nereus het in 13 min. 14 sec., Triton 13 min. 15 sec. Het programma voor den volgenden wed stryd bevat weer dezelfde vyf nommers. Naar de gouden medaille voor de skiffs zal nu gedongen worden door Leiden en Delft. Gisteravond is te 's-Hage in verschillende magazynen eene proef genomen met de nieuw aangebrachte electrische ver lichting. Nadat gisteren in den loop van den dag to Berlin berichten uit Rynland en Westfalen waren ontvangen, waarin gemeld werd dat nog slechts enkele oneenigheden be stonden, welke spoedig zouden worden byge gelegd, is gisteravond laat te Beriyn eene depoche ontvangen van de deputatie der West- faalsche mynwerkers aan da heeren Schmidt (Elberfeld) en Baumbach, houdende mededee- ling dat de werkstaking heden, Woensdag, weder zal uitbreken, omdat de myneigenaars, in strijd met de gegeven stellige beloften, de aanvoerders der werkstaking uit hunnen dienst hebben ontslagen, zoodat zy hun woord niet hebben gehouden. Daarentegen doen de laatste berichten uit Opper-Silezië en het Waldenburger district verwachten, dat aldaar de werkstaking in de ste9nkoolmynen binnen eenige dagen zal zyn afgeloopen. Ten gevolge van eene doorbraak in Dombaslo is, gelyk aan de „Temps" uit Nancy gemeld wordt, meer dan 100 kb. meier koolzure kalk uit eene fabriek in de rivier de Meurthe gespoeld, die daarop over eene groote uitgestrektheid geheel wit werd. Eene menigte doode visschen kwamen al dadelyk naar de oppervlakte, en de schade, die door dit onge luk aan de visschery is toegebracht, wordt op honderdduizenden geschat. Zóó aanzienlyk was de voorraad visch, dat een molen er door tot stilstand gebracht werd. Voor vele jaren is de stroom van visschen ontvolkt. In den nacht van den 21sten Mei zyn in hot Kanaal de stoombooten „German Emperor", van Spanje komende, en „Beres- ford", op de vaart naar Bombay, tegen elkan der geloopen. Eerstgenoemd vaartuig zonk oogenblikkelyk. Twintig personen verdronken. Zy, die gered werden, zyn te Dover aan land gezet vau 16 tot en met 22 Mei. BEVALLEN: H. M. Bollandet gcb. Wicliera Z. J. C. Berlemon geb. Ju 2 Z. F. De Groot geb. Stibkelorum Z. eu D. -M. P. Favier geb. De Zeeuw D. C. M. I iehofi" geb. De Bolster Z. C. J. Miolcc geb. Pcterse Z. H. Lamers geb.KooyD. C. Brouwer geb. v. den Broek Z. C. Adriaans geb. Verlint D. A. C. J. Sehlatinann geb. Pruning D. J. M. L v. Grotenhuis v. Onstc-in geb. Collette D. G. De Vink geb. Welling Z. J. Do Cler geb. O ver meer Z. J. De Beor geb. Nicuwenburg D. S. M. Braamzeel geb. Ysperse D. M. S. E. Bloot geb. Sterrenburg Z. E. M. Wolsink geb. Slegtenhorst Z. C. Segaar geb. Bennink Z. P. v. der Kloot gcb. Kijneburger Z. H. M. Landzaatgeb.Du Croix Z. C. Laterveor geb. NievaartD. C. C. Campfen geb. Wildenberg D. C. v. Buren geb. Renier D. M. C. Montagno gcb. Brouwer D. M. Dubbelaar geb. De Lango D. M. Van Hulst geb. v. der Aar D. P. J. B. Limburg geb. Brokkaar Z. M. W. Fontein geb. De Haan Z. H. Vilters geb. Loorv D. M. C. Boon geb. Mieromet Z. J. P. Den Donkelaar geb. v. d. 1 aay Z. GEHUWD: J. Stol wodr. en T. Do Roodo wod. J. Van der Vie jm. en C. De Bruin jd. D. M. Kuiveukoven jm. en P. Dirkzwager jd. H. Van der Waals jm. en B. Lips jd. M. Gout jm. on H. S. Michel jd. J. Platteel jm. en C. Webbers jd. D. Van der Weijdeu jm. en M. Van Polanen jd. G. Schenk jm. en C. M. Kop jd. P. Laporte jm. en J. T. Vau Diest jd. OVERLEDEN: M. Kriek D. 67 j. H. Kriek Z. 21 j. S. J. Van Ark, gcb. Yan Delft V. 38 j. J. Bakker Z. 14 d. H. Van El W. 72 j. H. Poolanen geb. noefsmit V. 78 j. J. A. Vau de Vraude Z. 7 m. A. H. Van der Voorden M. 64 j. B. P. Verhoeven M. 69 j. W. Van Someren D. 12 j. A. M. Weckwerd geb. Wiliemars V. 67 j- G. C. Van der Weyden D. 3 m. L. Ouwerkerk Z. 39 j. M. P. De Kruis D. 8 m. H. E. Blote D 16 j A Van den Berg geb. Van Eygcn W. 36 j. C. Ho- gtrwerf M. 60 j. C. Van der Eleyn M. 47 j. D. Kleyn Z. 12 d.A. M. Van der Lely geb. Kwca- troo V. 62 j. M. C. Hannaart D. 6 m. J. Eiker bout geb. Kamerling W. 81 jJ- P. Van der Lin den Z. 15 d. BUITENLAND. Frankrjjk. President Carnet heeft gisteren den nieuwen gezant der Vereenigde Staten van Noord- Amerika ontvangen en verklaard overtuigd te zyn, dat de gezant steeds zyne beste pogingen zal aanwenden om de vriendschap- peiyke betrekkingen te onderhouden. Hy wees ook op de overeenkomst tusschen de instel lingen der twee republieken en op den voor uitgang, in beiden tot stand gebracht. Gisterochtend heeft te Parys een duel plaats gehad tusschen de afgevaardigden Lockroy en De la Berge, wegens beleedigende dagblad artikelen van dezen laatste on waarby eerst genoemde aan het aangezicht en den elleboog word gekwetst. In den gisteren, onder leiding van pre sident Carnot, gehouden ministerraad heeft de minister van buitonlandsche zaken, de heer Spuller, den president een decreet tor teeke- ning voorgelegd, waarby de heer Daloz, con sul-generaal van Frankryk, te Amsterdam, is ontslagen, en wel op grond dat de consul by gelegenheid van de herdenking van de opening der Staten-Generaal de te Amsterdam wonende Franschen niet heeft uitgenoodigd dit feest den 5den Mei in het consulaat te komen vieren. De heer Gragnon is tot opvol ger van den heer Daloz bestemd. De Nederlandsche leden der jury van do tentoonstelling zyn de heeren De Loos, van Leiden, Prins, Boas, Freywald, Van Zuylen, Koechlin, Scheffer, Moltzer, Wunderly, en plaatsvervangers zyn de heeren Van Braam, Heineken en Kalff. De Nederlandsche leden der jury voor de afdeeling Fraaie Kunsten zyn de heeren Nier mans, Martens, Roelofs en Artz. DiiltsclilandL Koning Humbert van Italië is te Beriyn aangekomen. De Duitsche bladen heeten den vorstelyken gast welkom en verheugen zich over zyne komst, daar deze moet beschouwd worden als eene bevestiging van het drievoudig verbond, het krachtigste onderpand voor het behoud van den Europeeschen vrede. Natuurlyk blyft daarby de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" niet achterwege. Het orgaan van den Duitschen rykskan- solier begint met te herinneren, dat het byna 13 jaren is geleden, sedert prins Humbert met zyne gemalin Beriyn bezocht en roept daarna de voornaamste feiten uit Humbert's elfjarige regeering in het goheugen terug. De slotsom is natuurlyk de bevestiging van hot Duitsch Italiaansch verbond. Ofschoon dit verbond aan de overzyde van de Alpen vele tegenstanders telt, is de „Norddeutsche" toch overtuigd, dat het onwrikbaar hecht is, getuige de ontvangst, welke keizer Wilhelm te Rome ten deel viel en die, welke koning Humbert te Beriyn wachtte. Het was het fraaisto weder, dat men zich denkon kan, toen de koning van Italië met den kroonprins, den heer Crispi en zyn ge volg gisterochtend te Beriyn uit den trein stapte, waar hy door den keizer werd opge wacht. Tot groote verrassing van iedereen, had zich ook prins Von Bismarck met graaf Von Moltke naar het station begeven om den koning en zyn gezelschap te begroeten. Boven den ingang naar de koningskamer in het station was een prachtige troonhemel in purper en goud aangebracht, die met ade laars en keizerskronen versierd was. De koningskamer zelve was met bloemen als in een tuin veranderd, waarin de borstbeelden der beide vorsten waren geplaatst. N.i de ontvangst, welke zeer hartelyk was (de beide vorsten omarmden en kusten elkaar herhaaldelyk), reden de keizer en zyne gasten stadwaarts. Alle rytuigen van den stoet waren met Italiaansche kleuren ver sierd. Vooraan gingen lanciers te paard met helmen met den Duitschen adelaar en witte uniformen. Onmiddellyk daarachter volgde het rytuig der beide vorstelyke personen. Koning Humbert met zyn grauwen snorbaard en reeds grys hoofdhaar, in donkere militaire kleeding, zat aan de rechterhand van den keizer, die er in zyre witte uniform met gouden helm jong en krachtig uitzag. In het tweede rytuig zag men de slanke gestalte van den Italiaanschen kroonprins, Victor Emanuel, benovens prins Hendrik en den zevenjarigen Duitschen kroon prins. Daarna volgde prins Von Bismarck in d5 gala-uniform der witte kurassiers met blank stalen helm, met de lange magere ge stalte van den Italiaanschen minister-presi dent Crispi, die boven alles uitstak, aan zyne rechterhand, terwijl graaf Von Moltke en de Italiaansche officieren don stoet besloten. Er was eene ontelbare menigte op de been, die onophoudelyk luide toejuichingenen hoezee's deed hooren. Toen het rytuig met den keizer en zynen gast door de Brandenburgerpoort reed, werden door de artillorie, die zich op de Königsplatz had opgesteld, 101 eereschoten gelost. Op het plein voor het operagebouw was eene groote tent opgeslagen, en daar hield de stoet, die begeleid werd door een muziek corps, dat de Italiaansche en Duitsche volks liederen speelde, eenige oogenblikken stil. Een zanggezelschap hief toen het beroemde koor uit Handei's „Judas Makkabaus" en een Ita liaansch lied aan, waarna zinnebeeldige voor stellingen plaats hadden en de koning door de bokende actrice mevr. Von Hochenburger verwelkomd werd met een gedicht, waarin Beriyn zyn groet bracht aan „Duitschland's vriend en diens edelen zoon, de machtige be schermers van den vrede." De koning scheen met de toespraak zeer ingenomen, beantwoordde ze kort in 't Itali aansch en wendde zich toen tot den keizer, dien hy herhaaldelyk de hand drukte. Een „Evviva!" uit duizenden kelen weerklonk, waarop de stoet zyn weg naar het paleis voortzette. Men ging over de fraaie, met beel den versierde brug van de Spree, welke rivier met gouden en zilveren netten overspannen en vol vlaggen was. Het paleis zelf was met tallooze vlaggen en bloemen versierd. De koning werd opgewacht door den gouverneur en den commandant van Beriyn, vele generaals, den burgemeester en andere autoriteiten, terwyl zich links van den ingang naar de koningszaal eer.e eerewacht had opgesteld. Koning Humbert scheen zeer getroffen door de buitengewoon schitterende ontvangst, wat duidelyk op zyn van vreugde stralend gelaat te lezen stond. Maar niet alleen de beide vor sten, ook prins Von Bismarck, die zich zoo zelden in het openbaar vertoont, en graaf Von Moltke werden nu en dan stormachtig loegejuicht. Beriyn had ook in het late avonduur nog geheel zyn feestelyken aanblik behouden. Jammer, dat de feestelykheid niet geheel zonder wanklank blyven mocht. Op de Opern- platz, waar de feesteiyke ontvangst vanwege de studenten en kunstenaars zou plaats heb ben, rukten eensklaps ulanen op en sneden de studenten van de omgeving met den Koning af. Toen de militairen, ondanks devertoogen dor studenten, den doorgang niet vryiieten, keerden de laatstgenoemden om en trokken onder protest met hunne banieren naar de universiteit terug. In den namiddag reden de Keizer en de Koning naar Charlottenburg, om in het mausoleum aldaar op het graf van Keizer Wilhelm I een grooten lauwerkrans neer te leggen, dien Humbert uit het park van Monza had meegebracht. Dicht by Charlottenburg viel een der paarden voor het rytuig, door zonnesteek getroffen, eensklaps dood, evenwel zonder dat de vorsten daardoor eenig letsel bekwamen. Zaterdag reist de koning naar Homburg, op bezoek by de keizerin-weduwe Friedrich. Hij zal ook nog het graf van keizer Friedrich te Potsdam bezoeken. Terwyl al de gezantschappen vlagden, ont hielden zich die van Rusland en Frankryk, zeer in het oog loopend, van allen tooi, hoewel zy gelegen zyn aan den weg, waar de koning voorbytrok. Italië. In de zitting, welke gisteren door de Kamer van Afgevaardigden is gehouden, werd door den heer Cavaletto erkentely'kheid betuigd wegens de hartelyke ontvangst, door keizer Wilholm aan koning Humbert bereid. De voorzitter zeide dat de Kamer mot het grootste genoegen kennis heeft genomen van de berichten aangaande de reis des konings en omtrent de byzonder hartelyke ontvangst te Beriyn. Uit naam der Kamer heeft hy den koning de betuiging van hulde en gene genheid gezonden, en aan keizer Wilhelm, het gemeentebestuur van Beriyn en het Duit sche en Zwitsersche volk den dank van Italië overgebracht, met welke betuiging de ministers zich hebben vereenigd. De Kamer ontving deze mededeeling met herhaalde toejuichingen. Groot>Brltannlö. Het Lagerhuis heeft gisteren de wet op de nationale schuld by derde lezing aangenomen. Met 221 tegen 128 stemmen is het supple mentair krediet voor de onderzeesche kabels toegestaan. In antwoord op eene interpellatie van den

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2