8976. Donderdag S3 ^JLei. A0. 1889. •it nommer bestaat uit TWEE Bladen. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 Mei. Feuilleton. DE DELAHAIES. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per t maanden......1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommert0.01. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Olilcicelo Keunisgeyingon. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan G. R. "VAN ALPHEN en rechtverkrijgenden, respectievelijk tot het plaatsen van een gasmotor van twee paardenkracht in hetperoee1. Nieuwe Rjjn 67. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. Door den Senaat der Leidsche universiteit is een schrijven ontvangeD, waarin, namens den Koning, hartelijk dank betuigd wordt voor de gelukwenschen, Z. M. aangeboden by de herdenking van 's Konings 40 jarig jubilé. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het eindexamen der gym nasia met zes jarigen cursus zal worden afge nomen op de daarby voor elk gymnasium aangewezen dagen, en de volgende gecom mitteerden aangewezen, te wier overstaan bedoelde examens zullen worden afgenomen: a. 's Gravenhage (17, 18, 19 en 20 Juni), Haarlem (21, 22, 24, 25, 26 en 27 Juni) en Delft (28, 29 Juni en 1 Juli), dr. J. Verdam, te Amsterdam, dr. J. Van Leeuwen, te Lei. den, en dr. P. H. Schoute, te Groningen; b. Rotterdam (18, 19, 20, 21 en 22 Juni), Leiden (24, 25, 26, 27, 28 en 29 Juni) en Schiedam (1 en 2 Juli), dr. S. A. Naber, te Amsterdam, dr. R. Symons, te Groningen, en dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, te Leiden c. 's-Hertogenbosch (20, 21 en 22 Juni), Gorkum (24, 25 en 86 Juni), Dordrecht (27, 28 en 29 Juni) en Maastricht (1, 2 en 3 Juli), dr. D. Bierens de Haan, te Leiden, dr. A. Pierson en dr. J. M. J. Valeton, te Amsterdam; d. Utrecht (20, 21, 22, 24, 25 en 26 Juni), Amersfoort (27, 28 en 29 Juni) en Middel burg (2, 3 en 4 Juli), dr. H. Van Herwerden en dr. H. E. Moltzer, te Utrecht, en dr. H. A. Lorentz, te Leiden; e. Amsterdam (13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28 en 29 Juni), dr. J. J. Cornelissen te Leiden, dr. C. Bellaar Spruyt en dr. D. J. Korteweg, te Amsterdam f. Tiel (18 en 19 Juni), Deutichem (20, 21, 22, 24 en 25 Juni), Deventer (26, 27 en 28 Juni) en Assen (29 Juni, 1 en 2 Juli), dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia, dr. W. L. Van Heiten, te Groningen, en dr. W. Kapteyn, te Utrecht. <7. Zutfen (20, 21, 22 en 24 Juni), Arnhem (25, 26, 27 en 28 Juni), Nymegen (29 Juni, 1 en 2 Juli) en Breda (3 en 4 Juli), dr. J. Woltjer, te Amsterdam, dr. P. J. Blok, te Gro ningen en dr. P. Van Geer, te Leiden; h. Leeuwarden (20, 21, 22 en 24 Juni), Sneek (25, 26 en 27 Juni) en Kampen (28, 29 Juni, 1, 2 en 3 Juli), dr. A. Kuenen, te Leiden, dr. W. Hecker en dr. J. C. Kapteyn, te Groningen; i. Zwolle (20, 21 en 22 Juni), Groningen (24, 25, 26, 27 en 28 Juni) en Winschoten (29 Juni, 1 en 2 Juli), mr. C. M. J. Willeumier en dr. H. T. Karaten, te Amsterdam, en dr. C. H. C. Grinwis, te Utrecht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Veendam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Vrydag- nacht om 12 uren bezorgd zyn. De wpze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. De commissie tot stichting eener be waar-, naai- en breischool te Abbenes (Haar lemmermeer), wenscht nog dit jaar aan haar plan een begin van uitvoering te geven. Maar alvorens daartoe over te gaan, doet zy nog een laatst beroep op aller ondersteuning. Om streeks de helft van de maand Juli a. s. stelt zy zich voor, behoudens de koninkiyke goedkeuring, eene verloting van voorwerpen te houden, waarin de Vereeniging „Dorcas" te Abbenes eene keurig gewerkte groote ledikantssprei heeft geschonken. Minzaam verzoekt zy haar door het nemen van loten, tegen één gulden het lot, te willen verheugen. Veel blyft er nog noodig voor de instand houding der inrichting, wat voor de arme gemeente een onoverkomelyk bezwaar is, doch waarin de commissie reeds gesteund wordt door jaariyksche bydragen van elders wonende belangstellenden, wier aantal, naar zy hoopt, steeds grooter moge weiden. Tot het geven van inlichtingen en het ontvangen van giften hebben zich bereid ver klaard de heeren dr. J. J. Prins, em.-pro fessor, en dr. H. G. Hagen, predikant te Leiden; ds. K. F. Ternooy Apèl, predikant te Amsterdam; K. Heringa en Th. H. Van Dolder, eertyds predikanten te Abbenes, thans te Groenloo en te Oude-Tonge; A. P. G. Jorissen, predikant te Rotterdam; P. A. Jas, predikant te Leeuwarden; H. G. Van Griet huyzen, predikant te SneekA. C. J. Van de Kemp, predikant te Spankerends. E. Heinecken, predikant te 's Gravenhagedr. E. Van der Ven, arrondissoments schoolop ziener, en F. J. Poutsma, districts-schoolop- ziener te Haarlem. De commissie zelve bestaat uit de heeren D. Van Wieringen, voorzitter; Jb. Van der Kamp, secretarisP. Boekei, penningmeester; D. De Vlieger, C. Bos, D. Versluis en D. Roodenburg. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Nymegen, in de plaats van wyien den oud-minister Reuther, waren uitgebracht 1511 geldige stemmen, zeodatde volstrekte meerderheid was 756. Gekozen is de heer F. Th. J. H. Dobbelman, zeepfabri kant, lid der Prov. Staten van Gelderland en lid van den gemeenteraad van Nymegen (R.-K.) met 1157 stemmen. Op den heer J. De Koning, civiel ingenieur te dier stede (Lib.), waren er 345 uitgebracht. De nieuwbenoemde Amerikaanscho gezant by ons Hof, de heer Samuel R. Thayer, heeft zyn vast verbiyf gevestigd in het „Hetel den Ouden Doelen," te 's-Hage. De buitengewone gezant en gevolmachtigd minister van Spanje by ons Hof, de heer De Villaurrutia, is met zyne familie in de residen tie uit Parys teruggekeerd en heeft zyn intrek genomen in het „Hotel den Ouden Doelen." Tegen de helft der volgende maand betrekt Z.Ex. het huis in het Korte Voorhout, laat- steiyk bewoond door den afgetreden Oosten- rykschen minister graaf Von Mülinen. Te Utrecht zyn geslaagd by het eerste natuurkundig examenmej. G. J. D. Schaap en mej. J. D. A. Schaap. De officieren van gezondheid 2de kl. dr. H. G. W. Plantenga en J. F. Noordyk zyn overgeplaatst resp. van het 1ste naar het 6de en van het 6de naar het 4de reg. infanterie. De officier van administratie lsto klasse C. H. S. Pastor, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De Staatscourant van 22 Mei bevat de wet van 5 dezer (Staatsblad No. 48), hou dende bepalingen tot het tegengaan van over- matigen en gevaarlyken arbeid van jeugdij e personen en van vrouwen. Door den minister van waterstaat, handel PRIJS DER ADVERTBNTIEH: T*n 1—8 regelt 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Qrootere lettert neer pleeternlmte. Voor het in- eeeeeeren bulten de eUd wordt 0.10 berekend. en nyverbeid zyn verschillende treinen aan gewezen, waarmede, to beginnen 2 Juni a.s., op Zon- en feestdagen geen brievenpost meer vervoerd zal worden. Naar men verneemt, zal het nieuwe stationsgebouw van de Hollandsche IJzeren- Spoorweg-Maatschappy te Schiedam met 1 Juni a. s. voor het publiek in dienst worden gesteld. Men meldt aan het „Vad." als eene byzonderheid dat van ongeveer 1900 opper-, hoofd- en verdere officieren by het Neder- landsche leger, slechts 19 heeren zyn, die op den 12den Mei 1849 in actieven dienst waren en nog dienende zyn. Het zyn drie luit.- generaals, vyf gen.-majoors, vyf luit.-kolonels, vier majoors, één majoor tit. en één kapt. Te Utrecht is aanbesteed de bouw van eene kazerne en aanhoorigheden ten behoeve van een regiment infanterie (raming f 827,000). Minste inschrijver was de heer W. L. Leib- brandt, te Amsterdam, voor de som van f 830,950. Onder gewoon voorbehoud is het werk hem gegund. Te Seekaboemi is overleden de heer H. P. Van Heukelom, hoofdagent der Ned.-Ind. Handelsbank te Batavia. In byvoegsels tot de Staatscourant van 22 dezer zyn opgenomen de statuten van de volgende Naamlooze Vennootschappen lo. Cultuurmaatschappy „Birni," te Utrecht, tot het ontginnen en bebouwen van gronden op Java. Haar kapitaal bedraagt f 190,000, inaandeelen van f 1000, die allen zyn genomen. De heer H. A. Voet, te Leiden, brengt in deze vennootschap de hem behoorende erf pachtsrechten op het land Birni. Benoemd zyn: tot directeur de heer mr. J. E. Ames- hoff; tot commissarissen de heeren mr. J. J. Uytwerf Sterling, H. A. Van Beuningen, A. Walter Mees en jhr. mr. L. H. J. M. Van Asch van Wyck. 2o. Cultuurmaatschappy „Kebo," te Utrecht, tot exploitatie van gronden, aanvankelijk van het perceel Kebo in de afdeeling Bhtar, op Java. Haar kapitaal bedraagt f 155,000, in aandeelen van f 1000. De heer H. A. Voet, te Leiden, brengt in deze vennootschap den eigendom van erfpachtsrecht op genoemd perceel. Benoemd zyntot commissarissen de heeren mr. J. J. Uytwerf Sterling, jhr. mr. L. H. J. M. Van Asch van Wyck en jhr. J. A. Wichers. De directeur zal in eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders worden gekozen. 3o. Landbouwmaatschappy „Modderfon tein," te 's-Gravenhage, tot exploitatie van het land Modderfontein in het district Rus- Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 18) door Mr. CLOVIS. Marianne zit geknield naast hem; nu eens wryft zy met hare band de natte krullen uit het gelaat van den knaap, dan weder bevoelt en betast zy hem, om zich als het ware te overtuigen, dat dit alles geen droom, geen zinsbedrog is, dat het werkelykheid mag heeten. Met een bepaalde wellust drukken hare vingers het bloote vleesch, met hartstocht wryft zy het door haar geredde kind over het geheele lichaam en aanschouwt het daarbij met moederlyke teederheid. Het kind, ln het eerst beangst voor dien ruw uitzienden man, voor die havelooze vrouw, herwint langzamerhand, ten gevolge dier vrien- delyke bejegening, den moed. Eens zelfs, toen de vingers van Marianne z'n voetzolen aan raken, barst hy in een luiden schaterlach uit. Marianne ziet hem verwonderd aan; spoedig echter drukt zy den knaap eenige vurige kus sen op de lippen, als wilde zy hem dankzeg gen voor dit eerste teeken van vertrouwen. Wie hets te vraagt zy hem opeens. De kleine Fries verstaat in den aanvang deze vraag niet. Wie hets te? herhaalt Marianne. Thans begrypt hy echter, dat het de ge wone vraag is, welke een ieder hem by de eerst.e ontmoeting gedaan heeft. „Eelco," antwoordt hy. „Eelco, wat 'n rare naom," schreeuwt Marianne lachend Eelco Eelco en zy klapt in hare handen telkens als zy dit woord uitspreekt. Wat zés te2) van deê naom, vajer? Er hit Eelco. En ich heit Marianne, voegde zy den kleine toe. Zek insMarianne. Ook dat begreep het jongskedat „zek ins" had Trinet zoo dikwyls tegen hem gezegd, toen deze hem eenige Limburgsche woorden had trachten te leeren. „Marianne," grinnikte hy dan ook, vroolyk lachend. Zek noe ins mooder Marianne. Mooder Marianne, klapte hy haar na. Nauwelyks had hy dit gezegd, of ze greep den knaap onder de bloote armen, hief hem op, drukte hem tegen haar hart en, nu eens luid weenend, dan weder hartstochtelyk lachen!, kuste zij den jongen op den mond, op de borst, op de schouders, overal, waar hare lippen slechts het lichaam van het kind konden treffen. „Hubs et gehuurd, vajer?" wendde zy zich plotseling tot den oude„er heet gezagmoo der Marianne." Delahaie had stilzwygend dit roerend tafe reeltje gadegeslagen; het trof ook hem; het deed ook hom aan en als schaamde hy, de ruwe man, zich deze teerhartigheid, pinkte hy zoo snel mogelyk de tranen weg, welke overvloedig in zyne oogen opwelden. „Zek noe ins, Grampeer 3), leeve grampeer," vervolgde Marianne. Grampeer, leeve grampeer, herhaalde Eelco, geheel onbewust van de beteekenis dezer woorden. Allo, allo, laot die gek.verder kon de oude nietde woorden bleven hem in de keel steken; hy wendde het gelaat af, hy keerde zich met den rug naar Marianne en betastte daarop de kleederen van het jongske, als wilde hy voelen of dezen nog niet droog warenin werkelykheid echter was het, om haar niet te laten merken dat hy op dit oogenblik huilde. Toen hy weer in staat was geluid te geven, toen hy zyne stem wederom meestor was, zeide hy eindelyk„Marianne, de kleiren zien druug." Ze schrok werkelyk, toen zy dit hoorde; het deed haar aan het afscheid denken, terwyi zy den jongen zoo gaarne nog lang, nog heel lang by zich had gehouden. Langzaam, zoo langzaam mogelyk, kleedde zy den kleine wederom aanelk knoopje, elk strikje maakte zy zorgvuldig vast en zooveel als het kon, raakten hare vingers daarby het bloote lichaampje van het kind. En ondertusschen vroeg zy hem, waar hy woonde, van waar hy kwam, wie en wat zyn vader was, maar, daar het kind haar niet ver stond, antwoordde het slechts immer„Eelco, ik heet Eelco," en beiden schaterden het dan uit van genoegen. Toen het knaapje geheel aangekleed was, drong de vader er op aan, het huiswaarts te laten keeren. „God wit wie bang dat z'n ouders zien," zeide hy en de hardvochtige strooper dacht op dit oogenblik aan de verschrikkeiyke ang sten, welke hyzelf menigmalen had uitge staan, als vroeger het kind zyner dochter niet tydig genoeg was teruggekeerd. -) Hoe beet jet Wat zeg je? 3) Grootvader. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1