Eene huishouding uit Beilen en een uit Eursinge, gemeente Beilen, die voor 2 maanden naar Amerika vertrokken, moeten weder te Beilen zijn teruggekomen. Bij kon. besluit van 9 Mei jl. is aan onderscheidene gevangenen in de bijzon dere strafgevangenis te Leeuwarden afslag van straf verleend, als aan 1 vier maanden, aan 10 drie maanden, aan 1 twee maanden, aan 1 zes weken en aan 1 eene maand. Voorts heeft 1 gevangene geheel ontslag gekregen. Men meldt aan de „N. R. C." u i t Berlijn, dd. 20 MeiDe ontvangst op morgen van den koning en den kroonprins van Italië en den minister-president Crispi zal zonder twijfel het schitterendste schouwspel opleveren, dat de komst van een vreemden souverein hier ooit te zien heeft gegeven. Evenals op de groote nationale feestdagen worden alle open bare scholen en de meeste kantoren gesloten. Reeds thans stroomen honderd duizenden door de versierde straten, welker tooi nog pas half gereed is en waaraan gedurende den nacht met electrisch licht wordt voortgewerkt. Alles schittert van goud en groen-guirlandes. Monu mentale eerebogen, groote beeldengroepen, verguld netwerk, met bloemen gevuld, ver- toonen zich te midden van een overvloed van vlaggen en wimpels overal langs den weg, welken de stoet volgen zal en welke loopt door de breede straten met prachtige gebouwen, van het Anhalt-spoorwegstation tot het keizer lijke slot, onder de Brandenburger poort door, langs „Unter den Linden." Nadat de koning van Italië en zijn gevolg, voor het station, in een koepelvormig paviljoen, gedekt met de Italiaansche vlag, begroet zullen zijn, verheft zich, duizend schreden van daar, op een hoog voetstuk een geweldig Berolina beeld. Daartegenover leest men hoog in de lucht den welkomstgroet: „Evviva Roma Capitale d'Italia!" Aan de achterzijde van het paleis des Rijkskanseliers prijken het kruis van Savoie en de Duitsche rijksadelaar. Bloem guirlandes en tapijtbehangsels slingeren zich tot aan de indrukwekkende Brandenburger poort. Daar naderen de veelkleurige standaar den elkander en voeren naar het schoonste gedeelte van den intochtsweg, de tooverachtig versierde allee „Unter den Linden." Hier over welven vergulde netten, met bloemen gevuld, de straat in hare geheole breedte. Alle huizen zijn tot de nok bedekt met tapijten, vlaggen en welkomstgroeten, zooals: „Evviva il Re! Hoch Italien und Konig Humbert I" enz. Eere poorten in den vorm van tempels en antieke poorten, mot roode stof bekleed en met ver gulde vazen gekroond of mot beelden omringd, breken op vele plaatsen de straat. Allerprach tigst vertoont zich de omgeving van het slot. Tu8schen het paleis en het universiteitsgebouw z\jn groote tribunes opgericht, alsmede een geweldig paviljoen, mot gouden palmtakken en frissche bloemen bedekt. Hier verheft zich ook eene twintig voet hooge beeldengroep, door den beeldhouwer A. Begas ontworpen, voor stellende de verbroedering tusschen Duitsch- land en Italië. Over de rivier de .Spree zijn op hooge palen zilveren en gouden netten gespan nen, waarin lauwerkransen gevlochten zijn. Daartusschen door loopt de prachtige slotbrug met hare witte marmorgroepen. Een duizend- kleurigen achtergrond vormen duizenden bonte vlaggen en wimpels, waarmede eene aan palen in de rivier vastgelegde vloot van vaar tuigen versierd is. Te midden van al die praal verrijst het eerwaardige slot, dat tot aan het dak versierd is met de Italiaansche kleuren, groen-wit-rood, en dat er met al dien tooi van kleuren en bloemen uitziet als een toover- paleis. Ook de rijtuigen in den stoet worden met de Italiaansche kleuren behangen. Al deze toebereidselen brengen op dit oogen- blik eene nachtelijke drukto teweeg, welke zelfs in ons laatlevend Berlijn eene zeldzaam heid is. Ofschoon het reeds tegen middernacht loopt, zien de straten zwart van menschen. Daartusschen rijtuigen, terwijl onder den glans van fakkels en electrisch licht eenige duizen den werklieden druk aan den arbeid zijn. Alle koffiehuizen en restaurants zijn geopend en vol, en de volle maan bestraalt in den schoo nen zomernacht het tafereel met haar vrien delijkste licht. Door het stoomschip „Umbria," van Nieuw York te Queenstown aangekomen, werd het bericht gebracht dat aan boord van den walvischvaarder „Soafox" te Quimena e9ne vreeseljjke ontploffing hoeft plaats ge vonden, waardoor de gozagvoerder, derde stuurman en vier matrozen gedood en vjjf anderen zwaar gekwetst werden. Het schip liep op die plaats binnen om proviand van de inboorlingen te koopen, waarvoor kruit in ruil zou gegeven worden. Toen men eene groote kist met kruit opende, ontbrandde de inhoud door eene cigarette, welke een der omgevenden er in liet vallen. Het achterschip werd uit elkander geslagen en spoedig stond het geheele schip in vlammen. Het stoomschip „Emiliano," van Nieuw-Orleans met mais en katoen naar Liverpool, is Zondagochtend met brand in de lading in het voorruim te Londen binnen- geloopen. De brand werd den vorigen dag ontdekt en alle pogingen werden in het werk gesteld om dien te onderdrukken. Eenige balen katoen, welke zich op dek bevonden, werden overboord geworpen. Her schip is nagezien en experts hebben aanbevolen door stoomspuiten den brand in de lading te blusschen. De werkstakingen. In West- falen is de werkstaking geëindigd. Heden zou in alle mijnen van Essen en Bochum de arbeid wordon hervat, en ook in het district Aken i3 weer een aantal arbeiders aan hot werk gegaan. Als eene laatste flikkering van hot aftrekkend onweer werd Zaterdag nacht in de buurt van Hórde in Weslfalen eene poging gedaan om het huis van een mijn werker, die steeds aan het werk gebleven was, door dynamiet te verwoesten. Het huis werd aanmerkelijk beschadigd, doch de in woners kregen geen letsel. E9n aantal personen heeft te Gelsenkir- chen naar aanleiding van de jongste onge regeldheden terechtgestaan. Wegens de poging, om andere werklieden door bedreiging tot werk- staken te dwingen, werden twee mijnwerkers tot 6 en één tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. Aan negen andere personen, waaronder eene vrouw, werden gevangenis straften van éëne week tot vier maanden op gelegd. Één beschuldigde is vrijgesproken. In het oosten breidt de beweging zich uit, voornamelijk in het steenkoolbekken van Opper-Silezië, waar omstreeks 8000 mijn arbeiders werkloos zijn. De staking van het werk op de groote „Deutschlandsgrube" bij Schwientochlowitz ging met wanordelijkheden gepaard. Een troep jonge kerels trachtte het kantoor te vernielen, wat door eene sterke macht politie moest worden belet. Zij hielden de onruststokers zoolang op, totdat de sol daten, die ijlings ontboden waren, op het terrein waren verschonen. Toen dezen de geweren laadden en aanstalten maakten om te schieten, trokken de werkstakers zich terug, met roode zakdoeken aan stokken, als vaan dels. Op „Mathildengrube", de „Schlesien- grube" en de „Concordiagrube" hebben de werklieden eveneens den arbeid neergelegd. De mijnwerkers der „Bahnschacht" en der „Bismarckschacht," die reeds vroeger het werk staakten, hadden zich Zaterdag voor de „Krug- schacht" verzameld en wilden de arbeiders verhinderen in de mijn te gaan. Soldaten dre ven de menigte met de bajonet uiteen en namen 5 personen gevangen. Ook in Beuthen wordt de beweging voortdurend van grooteren omvang en in het district Waldenburg is de werkstaking algemeen. De beweging neemt een ernstig karakter aan en schijnt vooreerst nog niet te zullen eindigen. Het mjjnbestuur te Saarbrücken heeft tot de mijnwerkers aan z(jn district eene oproeping gericht, waarin bet hun een nauwgezet en welwillend onderzoek hunner bezwaren be looft en ze aanspoort, zich aan geene onwet tige handelingen schuldig te maken. De ge stelde eischen kunnen door de patroons niet in hun geheel worden ingewilligd. In 't alge meen maakt de oproeping den indruk, dat het mijnbestuur gezind is, rechtmatige eischen der mijnwerkers in te willigen, doch overdreven vorderingen streng af te wjjzen. Te Zwickau, in Saksen, is de toestand on zeker. Het hoofdbestuur der mijnwerkers had den besturen der mijnen tot gisteravond 6 uren bedenktijd over de gestelde eischen ge geven, en de mijnwerkers aangespoord voor- loopig tot dat oogenblik aan den arbeid te blijven. Intusschen hebben de werklieden reeds in 4 mijnen het werk gestaakt. Volgens de „Köln. Ztg.", is hier de openbare meening niet ten gunste van de arbeiders gezind. Omtrent de reeds gemelde vergadering van arbeiders te Bochum wordt nog het volgende medegedeeld Aangenomen werd eene motie, waarin wordt betreurd dat do vorming van com missiën uit de werklieden bij het bestuur der vereeniging voor de mijnbelangen geene instemming heeft gevonden, ondanks de krach tige en behartigenswaarde woorden van den keizer, doch dat tot het Berljjnsche vergelijk wordt toegetreden, om het vaderland spoedig van de crisis te verlossen. Met betrekking tot de zoogonaamde „Wagennullens" en eenige andere bepalingen, zooals reglemen taire straffen enz., zal een memorandum aan het bestuur van het mijnwezen worden ge zonden. Aan de motie is de bepaling toegevoegd, dat eene nieuwe werkstaking zal aanvangen, wanneer de gestelde voorwaarden niet alle binnen twee maanden zjjn nagekomen. Aan de „Patriot e" wordt uit Seraing geseind dat gisteren eene gedeelte lijke werkstaking is ontstaan in de mijnen van March aye. De werkstakers eischen ver hooging van loon. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden is met 275 tegen 230 stemmen, in overeenstemming met de regeering, tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan ten opzichte van hot voor- stel-Delisse omtrent keuring van versch vleosch uit het buitenland. Daarop is de beraadslaging over de staats- begrooting voortgezet. In den Senaat is, ondanks het verzet van don minister van buitenlandsche zaken, den heer Spuller, met 139 tegen 114 stemmen een amendement op de legerwet aangenomen, waarbij de onderwijzers, die voor tien jaren zich aan scholen in het Oosten verbinden, van den dienst wordon vrijgesteld. Koning Kalakaua vertrekt binnenkort van Hawaï naar Parijs. President Carnot verdient wel een prijsje. Hoe de man het zoolang volhoudt, is een wonder. Hij woont icderen dag feesten, diners en bals bij, geeft recepties, bezoekt de ten toonstelling en middelerwijl presideert hij den Ministerraad. De voorstellingen van „Buffalo Bill" (kolonel Cody) en zijne Indianen z\jn Zaterdag in tegenwoordigheid van den President der Republiek en eon vijftien- of twintig duizend toeschouwers op het daartoe afgebakend ter rein te Neuilly begonnen. De „Rópublique framjaise" zegt dat kolonel Cody, een knappe man met lang krullend haar en gezeten op een zwart paard, precies de man is om de Parijzenaars voorgoed Bou- langer te doen vergeten. üuIt»oUlancL De Rijksdag zal nog in deze zitting kre dieten toestaan voor het bouwen van twee oorlogsschepen, ter vervanging van die, welke bij Samoa zijn vergaan. De „Reichsanzeiger" deelt den tekst mede van den toost des Keizers bij het Zondag te Brunsw(jk gehouden feestmaal, in antwoord op den dronk van den prins-regent. De keizer zeide: „Ik hoop dat God mi] ver- gunne, het vereenigde Duitsche vaderland in vrede en rust te voeren op den weg, dien mijn grootvader heeft aangewezen en waarop Brun8wijk zoo opgewekt is voorgegaan." Italië. De politie te Rome heeft maatregelen ge nomen tegen eventueels ongeregeldheden bij de heden door de radicalen te houden demon straties vóör Frankrijk, als contra demonstra ties tegen 's-konings reis naar Berlijn. De werkstakingen onder de boeren in Lombardjje nemen toe en nieuwe uitbarstin gen van de opgewonden gemoederen worden gevreesd. Militaire versterking is reeds in ruimen getale aanwezig en een dozijn rad draaiers is gearresteerd. De ongeregeldheden onder de landbouwers hebben zich Maandag te Corbesa herhaald. De politie moest tot zelfbehoud zich in een gemeentegebouw terugtrekken, doch slaagde er later in, acht personen in hechtenis te nemen. Te Rome liep Zondag het gerucht dat de Paus plotseling ziek geworden is. Groot-BrltannlS. Het wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld, dat de vrouwen deel zullen mogen uitmaken van de graafschapsraden, is bij tweede lezing door het Hoogerhuis verworpen. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting heeft baron Henry De Worms ver klaard dat de regeering groot gewicht hecht aan de handhaving der suikerconventie, welke door zeven van de acht mogendheden is ge- teekend en in beginsel door de achtste mogend heid is aangenomen. Het voorstel tot uitbreiding der oorlogs vloot is bij derde lezing met 180 tegen 101 stemmen aangenomen. Telegrammen. GÖSCHENEN, 20 Mei. De koninklijke trein is te Sino aangekomen met 13 minuten ver traging, wegens het ongunstige weder. Koning Humbert en zjjn zoon drukten de hand van de Zwitsersche officieren en gedelegeerden, die gekomen waren om hen te verwelkomen. Zjj ontvingen vervolgens de vertegenwoordi gers der spoorwegbesturen. In Tessino waren alle stations feestelijk getooid en overal speel den muziekcorpsen. Te Goschenen werd de trein aan de kade opgewacht door president Hammer en andere gedelegeerden. De koning en zijne officieren, de kroonprins en de heer Crispi liepen langs het front der eere-compagnie, welke was op gesteld, en was er aangekomen, na de St.- Gothardtunnel te zijn doorgereden. Het station was van vlaggen voorzien. Een muziekcorps speelde den koninklijken Italiaanschen marsch. Zeer velen waren hierheen opgekomen. De bevolking bracht den koning geene ovatie, maar de Zwitsersche overheid ontving hem uitstekend. Op het den koning aangeboden feestmaal bracht de heer Hammer den volgenden dronk uit„De Bondsraad en de bevolking van Zwit serland achten zich gelukkig, Uwe Majesteit op Zwitsersch grondgebied te mogen begroeten. „Wjj ontmoeten elkander hier voor de Gothard-tunnel, het grootsche werk aan welks totstandkoming Italië zooveel heeft bijge dragen. Dit werk vormt een krachtigen band te meer tu3schen de bevriende volken, waar van het eene zich op roemrijke wijze heeft gereconstitueerd onder het kruis van Savoye, en het andere sedert eeuwen is voreenigd onder het kruis der confederatie. Zwitserland brengt hulde aan Uwe Majesteit als vorst, en wegens de verheven edelmoedige gevoelens als souverein van een bevriend volk. Ik noodig alle dischgenooten uit, te drinken op de gezondheid en het welzijn van den koning en den kroonprins van Italië." Koning Humbert zeide president Hammer dank voor de hartelijke ontvangst. „Ik drink zei de koning o. a. op de gezondheid van den president en de welvaart van het volk, dat sedert langen t(jd vriendschappelijke be trekkingen met mijn Huis en mjjn koninkrijk onderhoudt." De voorzitter van de deputatie uit den Bondsraad vergezelde den koning tot Lucern. De vice-president der Republiek, Ruchonnet, had daar een langdurig onderhoud met den heer Crispi betreffende de Simplon-tunnel. Het afscheid, waarbij de koning de afgevaar digden herhaaldelijk de hand schudde, ken merkte zich door gulle hartelijkheid. BAZEL, 20 Mei. Bjj zjjn doortocht op Zwitsersch grondgebied is de koning van Italië overal met groote hartelijkheid ont vangen. B(j de aankomst te Bazel van koning Hum- bert maakten de hier gevestigde Italianen den koning hu»ne opwachting. De koning werd door eene talrjjke menigte levendig toegejuicht. De trein kwam 's avonds om 6 uren in Baden. De districts-president, de Italiaansche consul en de Italiaansche militair-attaché uit Berlijn bevonden zich aan het eerste station. Koning Humbert, de kroonprins en de heer Crispi stapten uit den trein. De koning werd door don president verwelkomd, waarna hij alle autoriteiten de hand drukte en de Itali aansche voreeniging, die met vaandel en muziek gekomen was, begroette. FREIBURG, 20 Mei. Koning Humbert is hier om 7 uren aangekomen. De groothertog van Balen, prins "Wilhelm en de voornaamste burgerlijko en militaire autoriteiten heetten den koning welkom. Koning Humbert gebruikte den maaltijd in het paleis en vertrok weer om acht uren, te midden van luide toejuichingen. NIEUW-YORK, 20 Mei. De mijnwerkers van Brazilië, in Indiana, namen de loonsver laging niet aan en z(jn voornemens heden het werk te staken. ROME, 20 Mei. Te Baroggio, in het dis trict Milaan, hebben de werkstakers de woning van den burgemeester en eene spinnerij gë- plunderd. Alles werd vernield. Een groot aan tal personen werd gevangengenomen. LONDEN, 21 Mei. Volgens bericht uit San- Francisco, hebben de opperhoofden Matafifa en Tama8ese, die elkaar de regeering over de Samoa-eilanden betwisten, hunne soldaten afgedankt, in afwachting van den uitslag der Samoa conferentie te Berlijn. BERLIJN, 21 Mei. Drieduizend metselaars hebben gisteren besloten het werk te staken, totdat hunne eischen zijn ingewilligd. Deze eischen zijneen werkdag van 9 uren, met

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2