Men meldt uit Oudshoorn, dd. 16 Mei: Heden had het officiëele bezoek van de auto riteiten aan de Zuid-Hollandsche Leerhoeve voor zuivelbereiding alhier plaats. De minister van binnenlandsche zaken mr. A. baron Mackay, de Commissaris des Konings van Zuid-Holland, rar. Fock, de heer Dyk- meester, chef van do afdeeling onderwijs, de inspecteur van het middelbaar onderwijs mr. Van Ejjck, benevens de leden van het hoofd bestuur van de Hollandsche Maatschappij van landbouw werden door mr. D. Visser van Hazerswoude, voorzitter der Maatschappij, en de heeren Zaalberg en Bloem, resp. burge meester van Alfen aan den R(jn, Aarlander- veen en Oudshoorn, te 9.50 aan het station Alfen opgewacht en van daar per rijtuig naar de Leerhoeve gebracht. De leeraren aan de school en de architect de heer Hei) waren aan den hoofdingang bijeen om de gasten te ontvangen en aan den minister en de andere heeren te worden voorgesteld. Onder hunne leiding en die van den heer Visser van Hazers woude worden de lokalen bezichtigd. Alle leerlingen waren onder toezicht van den bedrijfboer, zijne vrouw en dochter aan hunne gewone werkzaamheden, die door do gasten met belangstelling werden gadege slagen. Na afloop hiervan werd een kort be zoek gebracht aan de directeurswoning en aan die klasse dor jongens, die in het land werkzaam waren. Op het terrein der Leer hoeve teruggekeerd, werd den gasten in het schoollokaal, voor deze gelegenheid in eene feestzaal herschapen en met groen en bloemen vorsierd, door den hoer Visser van Hazers woude een dejeuner aangeboden. Hijzelf heette de heeren met eenige goed gekozen woorden, waarin het doel der school nog nader word uit eengezet, welkom. Achtereenvolgens spraken de minister en de Commissaris des Konings hunne beste wenschen voor de nieuwe in richting uit, waarbij de eerste het particulier initiatief in het algemeen huldigde en de laatste meer in hot bijzonder een woord van hulde aan den heer Visser van Hazerswoude bracht. De heer Bloem bracht daarna een woord van dank namens z(jne gemeente uit, omdat juist z(j voor de vostiging der Leerhoeve was uitgekozen. Van den minister van waterstaat, die ook gonoodigd was, maar niet in do gelegenheid was aan die uitnoodiging gevolg te geven, werd een telegram voorgelezen. Te 12.55 vertrokken de gasten weer in de richting van Leiden. Door hot uitsteken der vlaggen hebben de inwoners van Alfen, Aar- landerveen en Oudshoorn het hunne bijge dragen om de omgeving een feestelijk aan zien te geven. Van de 216 kiezers voor de Provinciale Siaten maakten ditmaal te Oudshoorn slechts 150 van hun recht gebruik. Gisteren is te Vlaardingon in eene by- eonkomst van reeders daar ter plaatse, van Scheveningen en elders, besloten tot eene haringgemeenschap. Den 20sten Juni zal eene eerste stoom boot van 500 ton inhoud, den 27sten Juni eene tweede van 1500 ton van Lerwick ver trekken, met do van de schuiten overge nomen haring. Tot commissarissen voor Scheveningen werden benoemd do heeren A. Hoogenraad en W. Groen. Het aantal telegrammen van gelukwen- sching voor Z. M. den Koning was zóó groot, dat het personeel van het telegraafbureau van het Loo met een tiental telegrafisten uit Amsterdam versterkt moest worden. Na een deswoge ingosteld onderzoek, stellen Burg. en Weths. van Den Haag aan den Raad voor, om de repetitiezaal op de lste verdieping van den schouwburg tot rookfoyer in te richten, waarvan de kosten op f 1000 worden begroot. De lste luit. F. W. G. Nieuwland, van het 4de reg. infanterie, is van zijne deta cheering by het leger in Oost-Indiö terugge keerd, en heeft zich weder by zyn corps aangemeld. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zyn gekozen tot rapporteurs over het wets ontwerp tot verlenging van den diensttyd der miliciens en het voorstel van den heer Seyf- fardt, de heeren Van der Schrieck, Seret, Mees, Land en Rooseboomover het ontwerp tot instelling eener consignatiekas de heeren Kolkman, Hartogh, Gleichman, G. W. Van Dedem en graaf Schimmelpenninck; over het ontwerp tot regeling van de heffingen voor het gebruik van wegen enz. de heeren Van Kerkwyk, Van Delden, W. Van Dedem, Tak Van Poortvliet en Rutgers Van Rozenburg, en over het ontwerp, houdende bepalingen betreffende een voortgezet onderzoek door eene staatscommissie omtrent den arbeid in fabrie ken, de heeren Zaayer, Van der Borch, Kerdyk, Verniers Van der Loeff en Goeman Borgesius. Aan den heer P. Van der Burg, hoog leeraar aan de Polytechnische School te Delft, is de controle opgedragen op de bewerking van zeildoek voor de marine en het uitbren gen van adviezen betreffende het technisch gedeelte der vervaardiging. Door de directie der Rynspoorweg-Maat- schappy zyn, met ingang van lo. Juni a. s., de volgende stationschefs benoemd: teWage- ningen C. H. Van Herwerdente Maarsen M. F. Nobbe; te Alfen Oudshoorn H. Groot huizen, en te Westervoort A. Lefeber. Het eindresultaat der Staten-verkiezin- gen is, dat do anti-revolutionairen hier en daar iets gewonnen hebben, doch dat, zoover het „Vad." kan nagaan, alleen de Staten van Gelderland, dio voor de liberalen reeds zeer wrak stonden, zyn „om"gezet. In Gelderland waren aan de beurt van aftreding 13 liberalen, 2 anti revolutionairen, 1 conservatief en 10 katholieken. Gekozen zyn 9 liberalen, 9 anti-revolutio nairen, 1 conservatief en 9 katholieken, ter wyl in herstemming komen één liberaal met een anti revolutionair, één anti-revolutionair met een partygenoot en één katholiek met een partygenoot. In Zuid-Holland is het resultaat der stem ming, dat de liberale party 5 leden verloren heeft en één (een lid van Gedeputeerde Staten) te Zoetermeer in herstemming moet komen. De verliozen werden ondervonden te Sliedrecht, Middelharnis, Leiderdorp en Schiedam. In Den Haag zpn drie liberalen gekozen en moeten twee in herstemming komen met de tegen- party, die veel minder stemmen had. Een aftredend anti-liberaal lid is niet herkozen. Over hot geheel is 't „Vad." over de krachts ontwikkeling der liberalen tevreden; velen hadden erger gevreesd. Het marmeren borstbeeld van dr. Schaep- man, ontworpen door den heer J. Stracké te 's-Hertogenbosch en uitgevoerd door den heer F. Stracké te Haarlem, is door eenige ver eerders van den staatsman der Regeering aan geboden tot plaatsing in 's Ryks Museum. Ook de heer G. J. v. d. Bosch, burge meester van Kattendyke, by koninklfik besluit van 10 Mei tot ridder der orde van den Ned. Leeuw benoemd, had reeds vroeger (in 1884) die onderscheiding ontvangen. De Koningin schonk f 100 voor het kinderziekenhuis te Arnhem. Het stoomschip „Edam" is 16 Mei van Nieuw-York naar Amsterkam vertrokken; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, vertrok 16 Mei van Marseille; de „Celebes," van Amsterdam naar Batavia, is 16 Mei Dungeness gepasseerd. Gemengd Nieuw*. De politie alhier heeft proce8- verbaal opgemaakt tegen eene dienstbode, die ten nadeele van hare patrones en kame raad, met wie zy diende, goederen en geld had weggenomen, terwyi ook bleek dat zy reeds in een vorigen dienst diefstal had ge pleegd. Verder is nog tegen een tweeden bekend geworden man proces-verbaal opgemaakt, die j.l. Maandag, by het marcheeren van den militairen troep door de stad, een sergeant der infanterie met een boks-tjzer had gedreigd, hetgeen ook aanleiding tot stoornis heeft ge geven. De leden' der studenten-wie 1- ryders veroeniging „De Raddraaier" hielden hedennamiddag een wedstryd van Leiden naar Alfen en terug. Do afrit had plaats om halfdrie van de Plantage. Een vyf jarige knaap kwam gisteravond terecht in het water van het Levondaal alhier. De jongen was aan het spelen. De drenkeling schoot onmiddeliyk naar het midden van de gracht. K., een timmerman, sprong in het water mot het doel den knaap te redden. Met vereende krachten werden dren keling en timmerman ten slotte op den wal gebracht. Wy ontvangen het volgende land- bouwbericht Zulk eene Meimaand als we nu beleven, kenden we tot dusver slechts uit dichteriyke verhalen en oude overleveringen. Buitengewoon zacht en dikwyis vochtig weder bevorderde den groei van alles, wat aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. De wintergranen staan dooreengenomen zeer goed te velde. De rogge kwam ongeveer vier weken vroeger in aren dan verleden jaar; ook de vroegste tarwe laat reeds de eerste aren zien. Alleen de karwü staat minder dan verleden jaar, enkele stukken zpn omgeploegd. Do zomergewassen slaan allen goed aan. De boonen en erwten staan goed, het vlas ver toont zich byzonder mooi en het weinige koolzaad bloeit overheerlyk. In den tuin is evonzoo alles voordeelig ii het gewas. Aan groenten is er geen gebrek meer en spoediger dan andere jaren zullen peulen, doperwten en bloemkool verzonden kunnen worden. De boomgaarden staan meest in vollen bloei; vele boomen goiyken reusachtige bloemen. Vooral voor het vee is het een goede tyd. Het gras groeit de koeien in den mond, zeggen de boeren, en 't is letteriyk waai-, dat een dier zich in vele weilanden liggend kan ver zadigen. Do grasgroei is verbazend groot en de hoeveelheid hooi zal dit jaar buitengewoon groot zyn. Ook de klaverlanden staan byzonder frisch en fleurig. Dat er in zulke gunstige omstandigheden overvloed van zuivelproducten zal komen, is zeker. Waarschyniyk dat do massa's boter en kaas, welke geproduceerd worden, wel spoedig een belangryken invloed zullen oefenen op de marktpryzen, daar ook de kunstboter hoe langer zoo meer eene geduchte concurrente wordt voor de echte waar. Dat do pryzen van alle vee, by den over vloed van voedsel, nogal flink bly ven, is geen wonder. Vele landbouwers kunnen een derde meer vee houden dan anders. De a r r o n d.-r e c h t b a n k te 's-Hage veroordeelde gisteren den 70-jarigen man, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een vrouwenrok, tot 3 maanden; de 2 jonge mannen, die te Delft een boomstam hadden weggenomen, den een tot vyf, den ander tot 2 maandenden heer, die op het Oranjeplein te 's-Hago eene dame eenige slagen met een wandelstok toebracht, tot eene geldboete van f 30de vrouw, die een dienstdoenden agent van politie in het Huygenspark aldaar beleedigende uitdrukkingen toevoegde en in het gelaat spuwde, tot 10 dagen gevange nisstraf. Een verkeerd begrip van eigendomsrecht bracht reeds menig mensch in aanraking met don rechter; gisteren weer een man, di» op de Veenkade te 's-Hage een gouden hor loge met dito ketting had gevonden en dit naar den lombard in plaats van naar het politie-bureel had doon brengen. Het O. M. vorderde voor hem 4 maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Hage heeft tevens bevestigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarby de kleedermaker uit Delft, die ver leden week terechtstond wegens het ver vaardigen van valsche munt, tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. Ook werd bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarby een brander te Schiedam wagens frauduleuzen uitslag van vier fusten gedistilleerd tot twee hooge geld boeten veroordeeld word, by niet-botaling te vervangen door hechtenis van 3 en 0 maanden. De schipper, die wegens verboden vervoer der vier bedoelde fusten gedistilleerd tot f 3468 boete veroordeeld werd, is door het Hof vrygesproken. Uit Gouda wordt gemeld dat er gisteren alles rustig is gebleven. Het aantal ingegooide ruiten is zeer groot. Er waren buitengewone maatregelen genomen om, zoo zich onverhoopt de ongeregeldheden weder mochten voordoen, deze onmiddeliyk met kracht te bedwingen. Eene sterke politiemacht was op de been en hulppolitie werd in reserve gehouden. Hoewel alles gelukkig kalm bleef, liep er toch eene groote menigte, waaronder veel nieuwsgierigen, langs de straten. Te Rotterdam kwam de heer v. P., ongehuwd en eenige zoon zyner ouders, by wie hy inwoonde aan de Geldersche Kade, gezond en wel 's avonds te acht uren thuis. Hy sprak nog met zyn vader af, samen naar den Doelen te gaan, toen hy zich eensklaps onwel gevoelde, op een stoel plaats nam en dood bleef. De by herhaling te Eotterdam aangekondigde opstyging van den ballon parachute had er gistermiddag plaats op het terrein der voormalige Marine-werf, dykzyde, ditmaal met den luchtreiziger Young. Dit terrein, en ook het gereserveerde gedeelte er van, waren slechts matig met publiek gevuld; zooveel te meer de aangrenzende straten en wegen, terwyl verder talryke toeschouwers hadden plaats genomen op de daken der hui zen en op den rondgang der windmolens in den omtrek. Een muziekcorps, vroolyke aria's spelende, bracht gedurende de vulling van den ballon eene aangename afwisseling. Even vóór 4 uren werd met de vulling van den ballon, door middel van heete lucht, een begin gemaakt. Zachtjesaan begon deze zich uit te zetten, een 30-tal mannen hield hem in bedwang, en juist halfvyf steeg het lucht vaartuig, op het commando: „los" van den heer "Williams, met geweldige snelheid om hoog, in hevige slingeringen de parachute met den heer Young met zich medevoerende. Dit was een aangrypend oogenblik; angst kreten werden alom gehoord, doch deze werden spoedig door gejuich der menigte overstemd, toen de koene luchtschipper, in Z.-O. richting wegdrpvende, op eene duizelingwekkende hoogte gekomen, eene vlag ontplooide en de toeschouwers toewuifde. Onmiddeliyk daarna onttrok een dichte nevel ballon en reiziger aan het oog. In spanning stroomde alles naar de steigers aan het einde der werf, en na een vpftal minuten staren, werd oindelyk de ineongefrommelde ballon zichtbaar, welke in de richting van IJselmonde scheen neer te vallen. Van den reiziger was niets te be speuren. Nader is ons van zynentwege medegedeeld, dat hy behouden en wel op het land van den heer Cohen, naby da machinefabriek te Feye- noord, is neergekomen; zyn ballon weinige meters verder. Volgens zyne verklaring is dit de eerste maal dat hy door den dichtgepakten nevel zicht verloren heeft; op 2300 voet volgens den hoogte-meter gekomen, en niet wetende waarboven hy zich bevond, doch hopende de rivier gepasseerd te zyn, heeft hy de schaar laten werken en is toen op goed geluk neder gedaald. Gelukkig ongedeerd. (N. R. C Gisternacht heeft men byden landbouwer P., aan 's-Gravenweg te Kralingen, pogingen aangewend om uit zyne weide dief stal te plegen van twee paarden. Gelukkig echter zyn de dieven daarin niet geslaagd, aangezien de vlonder, welke door hen over oene sloot was gelegd, toen de paarden daarover vervoerd werden, wellicht door de zwaarte, brak. De paarden werden 's ochtends in de sloot gevonden. Een man en eene vrouwteUtrecht, die verkiezings-bulletins verkochten, kregen twist, waarby de vrouw den man zulk een klap gaf, dat hy achterover in het water viel. Eenige personen hielpen hem er uitde vrouw had zich haastig verwyderd. Onder Diepenheim is heterve „Ham" door den bliksem getroffen en eene prooi der vlammen geworden. Een kalf en twee paarden zyn daarby omgekomen. Op het station te Hengeloo (Over- ysel) is de machinist, belast met de water kraan, door eene rangeerende locomotief over reden en gedood. Men meldt uit Heerenveen dat de machinist Lammerts van de stoomtram van Drachten, die een kind overreden had, veroordeeld ia tot drie maanden gevangenis straf. Door eene onbekende oorzaak zyn te Geldrop vyf huizen benevens den ge- heolen inboedel door brand vernield. De huizen waren verzekerd. Als eene byzonderheid kan wor den gemold dat by J. Vollebregt, te Bleis- wyk, door eone kip een ei is gelegd van 102'/i gram en een van 101'/j gram. In het zuid-ooste 1 yk deel van het hertogdom Brunswyk en in streken, in de nabyheid daarvan gelegen, heeft een hevig onweder gewoed. Wolkbreuken en hagel heb ben het te void staande grootendoels vernield. Het spoorwegverkeer onderging belemmering, de huizen zyn voor het grootste deel erg beschadigd, veel vee is omgekomen en ook zyn helaas eenige menschenlevens te betreuren. Spoorwegdyken werden voorts op andere gedeelten verwoest, o. a. in de lynen Berlyn- Röderau-Dresden en Beriyn-Halle. Leipzig liep op eenige plaatsen onder. Een trein, van Beriyn vertrokken in de richting naar Leipzig, ont spoorde. De passagiers kwamen er goed af, beter dan het materiëel. In de bekende vesting „Königstein," by Dresden, sloeg de bliksem in het buskruit- magazyn. Dit magazyn sprong, als te begrypen is, in de lucht. Wat evenwel een wonder kan genoemd worden, is dat geen levend wezen door dit ongeluk omkwam. Daar, waar de onweders woedden, gingen

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2