wy er geen oogenblik aan dat er ergens ter wereld iemand zou wezen, die er op loert Nederland te behandelen als Naboth's wijn gaard. Trot3 de ontzaglijke uitbreiding der bewapening, waarvan de groote mogendheden op het Vasteland het schouwspel geven, heerscht thans ten opzichte van internationale rechten en verplichtingen een rechtsgevoel, dat zelfs de machtigste niet kan gering schatten. Elke verantwoordelijke regeering streeft er onverpoosd naar den naam te ver dienen van rechtvaardig te zijn en eerlijke bedoelingen te hebben. Daarom loopt Neder land geenerlei gevaar en kan het Nederland- sche volk met volkomen gerustheid en zonder de minste beduchtheid den veertigsten ver jaardag vieren van 's Konings inhuldiging en tevens zijn schier wonderdadig herstel." De Staatscourant van 16 Mei bevat het volgende Bij koninklijk besluit van 11 dezer, No. 17, is de luitenant-generaal A. Haga, comman dant van het leger en chef van het departe ment van oorlog in Nedorlandsch-Indië, op zijn verzoek, met ingang op den dag der maand Juli aanstaande, waarop hy de voor melde betrekking zal nederleggen, op de meest eervolle wyze uit 's lands dienst ont- slagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pensioen. By koninkiyk besluit van dezelfde dag- teekening, No. 18, is de generaal-majoor by het leger in Noderlandsch-Indië T. J. A. Van Zyil de Jong benoemd tot luitenant generaal en tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch- Indië, een en ander mot ingang op den dag in de maand Juli aanstaande, waarop do luitenant-generaal A. Haga het bevel over het genoemde leger zal nederleggen. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Mei van Port-Said; de „Prins Alexander", van Batavia naar Am sterdam, is 15 Mei Kaap Rocca gepasseerd; do „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Mei van Suez. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een schoenmakers knecht, die eenige stukken leer van zyn patroon ontvreemd had; togen een bakkersknecht, die, gelden van klanten ontvangen hebbende, deze verduisterd had, en tegen een persoon, die stoornis verwektte in 't geregeld marcheeren van den troep op j. 1. Maandag, na afloop der parade, daarby zich tameiyk minachtend jegens een als surveillant op de flank loopend sol daat uitlatend. Omstreeks zes uren had gister namiddag het driejarig kind van zekeren v. L. het ongeluk aan het Levendaal, naby de Kraaierstraat, uit het raam eener bovenver dieping te vallen, en wel zóódanig, dat het met het hoofd op den grond terechtkwam, waardoor eene hersenschudding is ontstaan. De arme kleine moet dientengevolge in beden- kelyken toestand verkeeren. Een 6 3-jarig man, wonende te Leiden, had zich heden voor de arrond.-recht-, bank te 's-GraveRhage te verantwoorden, be klaagd van op 1 Maart 1889 opzetteiyk de eer en den goeden naam te hebben aangerand van een predikant der Nederlandsch Hervormde gemeente in deze plaats. Verschil in gods dienstige richting had aanleiding gegeven tot deze hoogst betreurenswaardige zaak. Beklaagde, die in den laatsten tyd by de doleeronde gemeente ter kerke ging hoewel hy heden verklaarde niet tot die gemeente te behooren had invloed trachten uit te oefenen op personen, die by den beleedigden predikant de godsdienstoefeningen by woonden, en dit op eene zeer onkiesche wyze. Hy had nameiyk don predikant beticht van zaken, die de voor zitter van de rechtbank qualificeerde als zeer schandeiyk en die op do ter terechtzitting aanwezigen blykbaar een waigeiyken indruk maakten. Door verschillende getuigen werd bevestigd dat beklaagde de gewraakte uitdrukkingen had gebezigd. In hoofdzaak bekende beklaagde de belee- digendo woorden gebruikt te hebben, doch ontkende aan een der getuigen gezegd te hebben„ge behoeft er niet over te zwygen," waaruit volgens den president de bedoe ling zou gebleken zijn om den laster in ruimer kring te verspreiden. De subst.-ofT. van justitie mr. Ort achtte door het getuigenverhoor wettig en overtui gend bewezen, dat door bekl. de hem ten laste gelegde uitdrukkingen waren gebruikt, torwyl tevens gebleken is het kenneiyk doel om aan het feit ruchtbaarheid te geven. Hy wees ook op de gevolgen, welke de daad van be klaagde voor den beleedigden predikant heeft gehad en al wordt de ontzettende vernedering voor den gesmade weggenomen door hetgeen ter terechtzitting is gebleken, het nadeel, de schande is niet te vergoeden. ZEd.Achtb. vor.: derde daarom 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Ph. A. Haas, uit Am sterdam, achtte noch in facto, noch in jure het in de dagvaarding ten laste gelegde be wezen. Hy noemde de behandeling dezer zaak eene wrange vrucht van ons nieuwe Straf wetboek en betreurde het dat dergelyke zaken in eene publieke terechtzitting konden worden behandeld. De aanhaling van art. 261 de smaad door het O. M. aangenomen achtte pleiter onverdedigbaar. Daarvoor ontbreken hier de hoofdrequiesitenin de eerste plaats het op- zettelyk en tegen beter weten aan, een feit medeleelen dat iemand in zyn eer en goeden naam heeft benadeeldin de tweede plaats is hier door beklaagde geene ruchtbaarheid aan deze zaak gegeven, want hy heeft tegen een der getuigen in vertrouwelijke» kring gezegd: „als je dat en dat van den predikant in quae3tie wist, gingt ge niet meer by hem ter kerk." Die getuige vertelde het aan een ander, die ander weer aan een ander, enz. Die verschillende getuigen hebben daarop aan beklaagde gevraajd: is het waar wat ge aan die en die (den eersten getuige) hebt gezegd En dat heeft bekl. bevestigdhy heeft dus alleen geantwoord op de tot hem gerichte vragen, maar geen ruchtbaarheid gegeven aan eene zaak, welke 5 jaren geleden zou zyn voorgevallen. Ook het tweede requis'et ont breekt dus. Noch in facto, noch in jure is een zweem van bewys voor de toepassing van a t. 261 van het Strafwetboek. In zyne repliek releveerde de subst. off. de b doeling van art. 261 Strafwetboek; hy stelde het verschil in het licht tusschen smaad en laster, toonde nogmaals aan dat het boven genoemde art. hier volkomen toepasseiyk is en de requisieten, zoowel het opzet als de bedoeling om ruchtbaarheid aan het feit te geven, aanwezig waren. Hy handhaafde dus zyn requisitoir. Zynerzyds hield mr. Haas vol dat de ken- me-ken van smaad ontbraken en bekl. geheel ter goeder trouw een indruk had medegedeeld, welken hy van eene handeling van den predi kant had gekregen. Hy bleef het betreuren dat zaken als deze in het publiek behandeld worden en door de dagbladen de byzonderhe- den worden medegedeeld, alsof deze het domein waren van iedereen. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. Een stopwoordje, waarvan de mensclien den omvang soms niet begrypen, maar dat toch maar al te dikwyiè gebruikt wordt, zelfs door vrouwen, deed heden eene vrouw uit Leiden voor de arr.-rechtb :nk te 's Hage verschynen. Zy had in den avond van den 12den Maart een apothekers-bediende dat leelyke stopwoordje naar hel hoofd geslingerd. Persooniyk was dit evenwel niet door hem verstaan, maar gedienstige omstanders hadden het hem overgebracht. Om het heftige vrouwtje te leeren hare tong voortaan wat in toom te houden, vorderde de subst.-off. van justitie veroordeeling tot eene geldboete van 20 gulden. De laatste trein Arnhem 's Hage ondervond gisteravond ruim een uur vertra ging, doordien naby het station Zevenhuizen een der wielbanden van de machine sprong, waardoor deze tot stilstand werd gebracht. De trein, welke van Amsterdam kwam, nam de passagiers mede naar Den Haag. Gi8ternanai|ddag zyn eenige werk lieden aan de Wosterhaven te Rotterdam, toen zy met eene roeiboot op een daar liggend stoomschip wilden gaan, met die roeiboot om geslagen en allen te water geraakt. Vyf hun ner werden gered door personen, die zich op het stoomschip bevonden, terwyl de zesde verdronk en eenigen tyd daarna werd opge- vischt. Niettegenstaande alle pogingen, ook door geneeskundigen, aangewend om de levens geesten weder op te wekken, is dit niet mogen gelukken. Men schryft uit Gouda, dd. 15 MeiEr heerscht hier op het oogenblik eene onbeschryflyke geestdrift. Wy zyn hier ter stede zoo weinig gewoon aan overwinningen by de stembus door de liberalen, dat die van heden met ongekende vreugde werd begroet. Het feit vooral, dat onze hooggeachte burge meester herkozen is, deed eene opgewonden heid ontstaan, als hier, zonder overdryving, nooit geheerscht heeft. In de vestibule van het raadhuis was het den geheelon dag eene drukte van belang, en daar meestal vroegere verkiezingen om 3 a 4 uren afliopen, werd het tegen dat uur zóó vol met belangstel lenden, dat er geen doorkomen aan was. En om halfzes was er nog niets beslist I De ver schillende candidaten zaten elkaar lang zóó op de hielen, dat er byna tot het laatste oegenblik niets van den uitslag te zeggen viel. De gekozen candidaten zyn meer dan eens in de minderheid geweest, totdat zy eerst op het allerlaatst eenige meerderheid kregenj Nauweiyks was het bekend dat de burgc» meester gekozen was, of in alle straten werd de vlag uitgestoken, en hier en daar heeft men hedenavond ook illuminaties ontstoken. De Goudsche jeugd bracht den Burge: vader eene warme ovatie, en er heerscht eene vroo- lykheid en drukte op de straten als op een algemeenen feestdag! Jammer genoeg moet hierby vermeld war den dat het niet zonder ongeregeldheden af liep. Een anti-revolutionnaire broodbakker op de Hoogstraat, die van Zondag af (toen hier het koningsfeest werd gevierd) tot heden ge vlagd had, haalde by de tyding dat de libe ralen de overwinning hadden behaald en nagenoeg iedereen zyne vlag uithing, de zyne i n, wat tot eene demonstratie aanleiding gaf van de zyde van het volk. Ditzelfde was het geval op de Westhaven by den anti- revolutionnair H. M. Dercksen, wien men het ouvel duidde dat hy geene vlag uithing. Onder het aanheffen van verschillende deunen wer den daar de ruiten ingeworpen. Het is zeer te betreuren dat zulke ongere geldhoden moesten voorvallen, en eveneens dat de politie er eerst bykwam.toen het te laat was. Toen de volkshoop van de Hoog straat weggejaagd was, heeft de politie dood leuk toegelaten dat zy daarna op de West haven de ruiten ingooide. Nader meldt men van gisteravond ruim 10 urenDe ongeregeldheden nemen toe. De Hoogstraat is grootendeels afgezet en ook op andere plaatsen, Wydstraat en Westhaven, is eene politiemacht aanwezig, die de menigte in bedwang houdt. Oproerige deunen worden aangeheven, en behalve de commissaris van politie zyn ook de beide wethouders in functte. Er heerscht een zeer opgewonden toestand. Een nog later bericht meldtDo ongeregeld heden nomen voortdurend toe. Troepen volks loopen schreeuwende langs de straten en gooien overal de ruiten in, waar niet gevlagd wordt. Op de Singels vooral is een groot aan tal huizen, waaraan men zyne woede koelde. Het bevreemdt menigeen dat de militairen niet ter hulp worden geroepen. De politie alleen kan thans weinig meer doen. Op som mige straten heeft het al den schyn of de stad in een soort van beleg verkeert. Ver schillende vechtpartyen maken den toestand nog woeliger. (N. R. C De heer Desuiten, directeur van den Kon. Franschen Schouwburg te 's-Hage, heeft zyn proces tegen den tenorzanger Selrack gewonnen. Zooals men wellicht weet, had de directeur by de rechtbank te Parys tegen den zanger eene vordering tót schadevergoeding ingestéld, omdat hy, voor één tooneeljaar van den Haag- schen schouwburg verbonden, zyn engagement verbrak. De heer Selrack is thans wegens het niet nakomen zyner verbintenis veroor deeld tot betaling van 20,000 franken schade loosstelling aan den heer Desuiten en in al de kosten. In de beruchte Chateau-Lafitte- zaak heeft het Hooggerechtshof te Batavia uitspraak gedaan en het vonnis van den Raad van Justitie te Semarang, waarby de heer Bauer veroordeeld werd tot een jaar gevangenis en f 10,000 boete, bekrachtigd. De kans op een spoedig einde van de werkstaking der mynwerkers in West- falen is plotseling aanmerkelyk vermeerderd. De beraadslagingen, welke door de bemid deling der Duitsch-vryzinnige afgevaardigden Schmitt uit Elberfeld en Baumbach tusschen de mynwerkers deputatie en den nationaal- liberalen afgevaardigde Hammacher, den voor zitter der vereeniging van myneigenaars, zyn g ihouden en die door de beide liberale afge vaardigden werden geleid, zyn geëindigd met een vergelyk over alle punten van geschil. De uitslag dezer beraadslagingen is samen» gevat in een protocol, dat uit 40 paragrafen bestaat. De heer Hammacher zou dit ver gelyk verdedigen voor de commissie der myn eigenaars, welke gisteren te Berlyn aankwam en met wie hy heden by den keizer ter audiëntie gaat. Men hoopt natuuriyk algemeen, dat op dezen grondslag een middel worde gevonden om binnen weinige dagen een einde te maken aan de werkstaking. Naby Graz is opjde rivier Mur eene stoomboot met 21 monschen verongelukt. Het roer werd plotseling onklaar, zoodat de boot tegen eene brug liep en geheel vernield werd. Twee vrouwen, 3 mannen en 2 kinderen ver dronken. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het verslag, door uwe Redactie gegeven over de feestviering op 13 Mei te Leiden, is waarlyk zoo getrouw mogelyk, en openhartig moet ik u bekennen dat de gendeltocht alhier oneindig veel grootscher was dan die te Amsterdam in '87. Toch bevreemdt het my dat, waar melding wordt gemaakt over decoratiën, illuminatiën enz., er niet in uw blad gesproken wordt over de versiering met illuminatie enz. aan het vanouds bekende „Scheepje", Vischmarkt 3, logement van den heer G. Neuteboom. Daar toch waren o. a. twee verzen aange bracht, welke elk goed geaard Nederlander goed zullen doen. Vergun my die by dezo te laten volgen: Juicht, NeerlandI juicht! Uw Koning is hersteld. De fiere Oranjestam Was byna neergeveld. Men zag met angstig hart Naar tyding keer op keer, Of die ook luiddeVolk 1 Uw Koning is niet meer Of menigeen al op De hulp van God vertrouwde, Wie durfde hopen thans Nog feest te zullen houden, 't Vertrouwen onzer Vadren is, Zooals men thans weer ziet, Bewaarheid: God verlaat 't Geliefd Oranje niet! U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, Uw dienstw. Dr. Leiden, 15 Mei 1889. S. l) Do inzender vergiet zich. Het „Lc-ideeh Dag blad" heeft zelfs tweemalen van „Hot Scheepje" melding gemaakt: eeret van do verBicring en in een volgend nommer van do illuminatie. Voor de derde maal was dit dus niet meer noodig. Alleen do dich terlijke ontboezeming lieten we onvermeld. Er waren nog meer gelegenheidsverzen, welke, begrijpelijker wijze, in hetzelfde lot deelden. Red. BUITENLAND. Frankryk. De kleine meerderheid, waarmede besloten is tot onmiddellyke discussie van de begrooting, wordt aangemerkt als een bewys dat men het in de republikeinsche party lang niet zoo goed eens is, als men wel wil doen gelooven in 't belang der tentoonstelling. Mariotti, die op Freycinet schoot, is thans op vrye voeten gesteld. De doctoren verklaarden dat hy niet gevaariyk is; hy blyft echter voorloopig te Bicötre, in de af deel in g der oude mannen. Den 20sten Juni wordt te Parys bet internationaal letterkundig congres geopend in het Trocadéro. Dnlteohland. De redacteur der „Berliner Zoitung," Wisz- berger, is wegens beleediging van prins Von Bismarck in een artikel over de Geffcken- zaak tot 300 mark boete veroordeeld. Gisteren werd te Berlyn weer eone ver gadering der Samoa-conferentie gehouden. Groot-Brltaimlë. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting is by tweede lezing het wetsontwerp aangenomen tot invoering van middelbaar onderwys in Wales. Boulanger gaf eergisteren te Londen een diner aan zyne Fransche vrienden, die daar trans zyn. Aan het diner, dat barones Burdett- Coutts ter zyner eere gaf, namen 200 per sonen deel. Telegrammen. PARIJS, 15 Mei. De instructie betreffende den aanslag op het leven van den president der Republiek is afgeloopen en de rechter van onderzoek heeft zyn dossier aan het parket overhandigd. Perrin zal niet terecht staan voor het hof van assises, maar voor de correctioneele rechtbank. WEENEN, 15 Mei. Het Heerenhuis heeft

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2