II K DIENSTBOD i 4 i 4 4 Vet, Dik SPEK, LIEBIG'S Lira. C.J. Arabische Gomballen Breuklijders ittoeÉsHaarOTËiil! Petroleumlampen. Aalmarkt ss Aalmarkt. EncyclopefliB ea strafralt, CLEEF. f'. P. II. HOOS ZOOM. DE KREEK, Hooigracht 1. t Gelden op 1ste Hypotheek DE KREEK, Hooigracht 7. Pension aangeboden Firma J. L. CREYGI1T0M, Groote keuze NIEUWE PENDULES, A dres Antwerpen, 35 Groenplaats. AAAAAAA OAAAAAAA TTTTTTT V Tafelserviezen, W asclistellen, Fetrolenm-Hang-lampen Theeserviezen, Kristal en Glaswerk., Tafelmessen, Lepels en Vorken, Leiden. H. WILLE CO., Utrecht. Amsterdam. Botermarkt 10, 's-Hage. Rotterdam. te LEIDEN. Arnhem. M. Langezaal Zoon, GOED GEROOKT, •weder afgeslagen Lsidbn, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTKOFF. eindelijk als een uitgeknepen citroenschil op het weiland achter het Concertgebouw iets verder dan de parachuut den grond bereikte. De voorstolling werd door een talrijker publiek dan den vorigen dag bijgewoond en slaagde voortreffelijk. Te Amsterdam schoot in de Gast- huismolensteeg, nabij de Heerengracht, gisteren de leng uit, waarin een linnenkast, welke naar boneden stortte en op een man viel, die levens gevaarlijk gekwetst naar het binnengasthuis werd gebracht. De kast werd geheel aan splinters geslagen. Sedert eenige dagen is te Leeuwar den spoorloos verdwenen de commissionnair van de strookartonfabriek. Men verdenkt hem van verduistering van eene aanzienlijke som ten nadeele van die fabriek gepleegd. De politie houdt zich met een onderzoek bezig. De werkstaking derarbeiders in de steenkoolmijnen in Duitschland verkrijgt steeds grooteren omvang en geeft tot de ern stigste economische beschouwingen aanleiding. Het aantal werkstakers in hot Rynsch- Westfaalsche district bedraagt thans over de 100,000, en uit Sileziö komt heden het be richt, dat in het Waldenburger district reeds 10,000 man den arbeid hebben gestaakt. De rustige houding der arbeiders wordt algemeen, ook in de officiëele depeches, erkend. De werkstaker» zjjn echter besloten den arbeid niet te hervatten, voordat de mijneigenaars toegestemd hebben in al hunne eischen, niet slechts wat de loonsverhooging betreft, maar ook wat de verkorting van den arbeidstijd aangaat. Dit verklaarde ook de uit drie man bestaande deputatie der werkstakers, welke gistermid dag bj) den keizer werd toegelaten. De keizer ontving haar in het bijzijn van een adjudant en een stenograaf te 3 uren. Het hoofd der deputatie gaf den keizer kortelijk eene be schrijving van den toestand, verzocht hem om bescherming en het aanwenden van zjjn invloed op de werkgevers. De keizer antwoordde dat hij aan de zaak de grootste belangstelling wijdde en zijner regeering had opgedragen haar nauwgezet te onderzoeken. Hij, van zijn kant, eischte van do werkstakers, dat z(j zich binnen de wette lijke perken zouden houdendat zij alle staat kundig partijdrijven zouden vermijden en zich vooral verre zouden houden van de sociaal democraten. Deden zij dit niet, dan zou hy hun zyne macht toonen, en die macht was groot. By het minste verzet tegen de wet, zou hy de militaire macht ontbieden en van de vuurwapenen gebruik laten maken. Hy had een willig oor voor al zyne onder danen vóór alles echter moesten de arbeiders inzien dat eene contractbreuk was begaan en dat het verkeerd was, hen, die den arbeid wilden hervatten, daarvan terug te houden. In zyne waarschuwing togen de sociaal democraten zeide de keizer nog, dat hy wel willend gezind was jegens de arbeiders, even als jegens al zyne onderdanen, maar dat ieder sociaal democraat voor hem gelyk stond met oen vyand van het Ryk, van het vaderland. Ten slotte zeide hy„Keert huiswaarts en overweegt wat ik u gezegd heb; tracht uwe makkers over te halen het werk te hervatten. Maar in geen geval mogen zy, die weder aan het werk willen gaan, daarvan door hunne makkers worden teruggehouden." De audiëntie duurde ongeveer tien minuten. De deputatie der werkstakers had tevens in den Ryksdag gedurende verscheidene uren een onderhoud met do vryzinnige afgevaar digden, die ten slotte den afgevaardigde Hau- macker, voorzitter van de Westfaalsche myn- vereeniging, verzochten aan de gedachten- wisseling deel te nemen, die daaraan bereid vaardig voldeed. Wellicht dat hierin het uit gangspunt voor eene schikking ligt. De „Schlesische Zeitung" meldt uit Künigs- hiitte" dat eon aantal mynwerkers eene poging deed om in Königsgrube, tot het staatsdomein behoorend, eene werkstaking uit te lokken, doch dat de nauweiyks neergelegde arbeid spoedig weder werd opgevat. Volgens de „Breslauer Zeitung", hebben Maandag te Hermsdorf verscheidene groepen zoogenaamde sleepers den arbeid gestaakt. Gisteren is ook in de mynen van Gli'ickshiilf, by Hermsdorf, eene werkstaking ontstaan, waaraan ongeveer 3000 man deelnamen. In sommige mynen van Opper-Silezië is reeds eene loonsverhooging toegestaan. In dien in Opper Sileziö eene werkstaking op uitgebreide schaal ontstaat, dan zullen aldaar tot handhaving der orde strenge voorzorgs maatregelen noodig zpn, want de arbeiders bevolking ginds staat ten deole te boek als van opvliegend karakter, en er is daar ook veel vreemd volk. Het comité der werkstakenden in West- falen heeft middelerwyl bevel gegeven om in de eischen te volharden. Alle Westfaalsche bezitters van mynen zyn hunnerzyds byeenge- komen met het doel om die eischen af te wyzen. Naar men zegt, wer.schen nu ook de ver- eenigde bezitters van mynen eene deputatie naar don keizer af te vaardigen. Het heet dat ook de gasverlichting te Parys en de wereldtentoonstelling bedreigd worden met gebrek aan stoenkolen, daar Parys van steenkolen uit de Westfaalsche mynen voorzien wordt. De Londensche correspondent van het „Hbl." meldt dd. 13 dezer het volgende: Het onderwerp van alle gesprekken is de plotselinge verschyning van eene groote politie macht in twee speelclubs, welke Zondag-nacht omstreeks twee uren in het West-End plaats vond. Hot is vry algemeen bekend dat men in vele onzer clubs, niettegenstaande do strenge wetsbepalingen op hazardspelen, tegen die bepalingen zondigt, maar het is voor de politie geeno gemakkeiyke taak de spelers op heeterdaad te betrappen. Twee afdeelingen begaven zich naar de Adelphi-Club, waar zy 47 leden arrestoorden en 500 pd. sterling, be nevens boeken, baccarat tafels enz. in beslag namen, en naar de Field-Club, waar eene nog betere vangst werd gedaan, omdat die club meer aristocratisch is. Men vond er voor 20,000 pd. st. fiches; de laagste waren voor 5 pd. St.. en de hoogste voor 100 pd. st. en de waarde der in beslag genomen wissels be droeg 12,000 pd. st. Onder de namen der gear resteerden, die men allen op Zondag achter slot en grendel hield men weigerde vrystelling tegen borgtocht bevinden er zich velen die op de lyst der Upper ten thousand zyn te vinden. Het geval baart, zooals gezegd, groot opzien," Nog steeds zoekt de Oostenryk- sche politie tevergeefs naar prins Sulkowski, lid van het Pruisische Heerenhuis, die in het krankzinnigengesticht van prof. Leidesdorf, te Dübling, by Weenen, word verpleegd, maar wien het dezer dagen gelukte te ontsnappen. De prins ontvluchtte, gelyk later bleek, met behulp van een oppasser, die terstond in hechtenis werd genomen. Ofschoon eene be looning van 500 fl. is uitgeloofd voor hom, die eenige inlichting over het vorblyf des prinsen kan geven, heeft de politie nog geen spoor van den krankzinnige gevonden. Te Laibach is een zonderling verschy. sel waargenomen. Op eene plaats in hot bosch, dat deze stad omringt, i3 in den grond plotseling een put ontstaan, die even diep is als de Eiffeltoren hoog, nl. 300 M., by 20 M. omtrek der opening. Men veronder stelt dat deze verbazende afgrond leidt naar een van de uitgestrekte onderaardsche holen, die zich in Krain in groot aantal in den bodem bevinden. Te Homer is des nachts de riet- fabriek der firma gebroeders Prinz afgebrand. By dien brand werden verscheideno personen levensgevaarlyk gewond. Gelyk uit Brussel wordt gemeld, is daar uit Zanzibar het bericht ontvangen, dat Stanley waarschynlyk binnen 3 maanden te Londen zal zyn. Men gelooft dat hy op weg is naar de Oostkust en voornemens is de in landers zyner expeditie to Zanzibar to laten, om zich vervolgens over Suez naar Engeland te begeven. De Maridanao, een kustschipder Philippynsche eilanden, is, na aanvaring met een ander vaartuig, gezonken, zoodat 6(1 men- schen het leven verloren. Op eene stoomboot te Kroonstad, de „Sophia", is do stoomketel gesprongen, waardoor het geheele vaartuig vernield en de opvarenden byna allen gedood werden. De spion Kühn, uit Arricourt, is te Parys tot 2 jaren gevangenisstraf, 1000 fr. boete en 5 jaren verbanning veroordeeld. De arbeiders aan de zoutwerken te Newbridge by Winsford in Cheshire hebben het werk gestaakt. Volgens de „Pall Mali Gazette" verwacht men dat alle arbeiders van het district ten getale van omstreeks 3000, dit voorbeeld zullen volgen. RECLAMES. bederft nooit; vorbc- tert en yerfetorkt soe pen, sausen, groenten en andere spijzen. beschikbaar a It en 4'/, pCt., tot hoogstens 60 pCt. dor getaxeerdo waarde van het onderpand. middelbare jaren, wenscht voor alleen spoedig plaatsing in een klein gezin. W. STI PPEL, te Alplrsbnch, tegen hoest en aandoeningen der slijmvliezen; het is een losmakend en verzachtend middel, dat onmiddel lijk de prikkeling in de luchtpijp, waardoor het hoesten ontstaat, weg neemt. Doozen van 20 en 40 Cents. Hoofddepot bij A. W. GROOTE ZOON, Kal verstraat 43, Amsterdam, en verder bij REYST& KRAK, Leiden. Volkoaiene genezing der Breuken, speciale inrichting voor Vrouwenziekten, genezing der verzwakkingen en verplaatsing der Baarmooder. Eene Dame is aan het gesticht verbonden. Dr. WAERSEGERS, Breukmeester van de Belgische Gasthuizen, Groot Officier, Comman deur enz. van verschillende Orden, 60 gouden Medailles en Eere-Diploma's. voor Kinderen, die de groote vacantie buiten, tevens Badplaats Noordwijkwenschon door te brengen, by eene nette Familie, die de Zomermaanden aldaar verblyft. Franco brieven worden ingewacht onder letter A 93 aan KOOYKER's Centraal-Adv.- Buroel, Nieuwe Ryn 16. van DE RUYTER HARMSEN, te Utrecht, J is te Leiden te bekomen by N. K. SWE- MER, Drogist, Mare. Prys ƒ1.50 en ƒ2.50 per flacon. Wacht U voor namaak, J wat in omloop is! Zie getuigschriften. Geregelde aanvoer van EAGELSCHE STOOM-, GAS- en IIIHSHOLEN. Grootste sorteering. Billijke Prijzen. Gelegenheid tot rcpctcerrn by H. STEI\jWET'£, Jur. Doei®. Hoogowoerd 16. in Marmer, Brons, Cuivre en Verguld, onder garantie. Zeer groote keuzo in Porselein, Graniet en Aardewerk, van af ƒ8.- tot 190. Een groot assortiment waarby zeer fraaie echt Engelsche Stellen van ƒ1.40 tot 15.-. in alle pryzen, met de nieuwste en beste branders, o. a. de eelile Lampe beige. in Fransch Porselein, Nikkel, waarvoor wordt ingestaan, Brit. Metaal, enz., enz. in ruime keuze. Zeer solide Engelsche in alle pryzen, mode echt Clirlstolle Lepels en Voikcn. Tevens vele nieuwe Artikelen, zoowel voor huiselijk gebruik als voor luxe, zeer geschikt voor Cadeaux. Beroemd Gezondheidsoord, geheel omgeven door heerlijke bossehen. Prachtig oud Park. Zestien morgen groot. Matige pensionsprijs. Per si uk ƒ1.35. Per 100 stuks ƒ100. ƒ3.5O en ƒ3.- HOOIGR. 110, LEI DEV. BIJ Thans per kilo 28, by 2'/j kilo 27'/,, bjj 5 kilo 27 Cents en by een zyde, wegende 18 a 19 kilo, voor 26'/2 Cents per '/2 kilo. Keurig Hoevet 25 Cents per kilo, 24 Cents by 2'/, kilo en 23 Cents by 10 kilo.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6