lturgerljjke Stand van Leiden, verhooging van penaioen van f 375 'sjaars; 2o. de betrekking van inspecteur-generaal over het loodswezen enz., alsmede van Nederlandsch permanent commissaris voor het gemeenschap pelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, opgedragen aan den kapitein ter zee titulair J. Spanjaard, thans inspecteur over het loods wezen enz. in het 6de district te Ylissingen en Nederlandsch permanent commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de be tonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, en zulks onder toekenning van den titulairen rang van schout bij nacht3o. den kapitein ter zee titulair F. J. P. M. Mulder, thans inspecteur over het loodswezen enz. in het eerste district te Delfzijl, in gelijke betrekking overgeplaatst naar het zesde district te Vlissingen, en tevens belast met de betrekking van Nederlandsch permanent commissaris voor het gemeenschap pelijk toezicht over de betonning en bebake ning, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde; 4o. de betrekking van inspecteur over het loodswezen enz. in het eerste district te Delfzijl opgedragen aan den luitenant ter zee der 1ste klasse L. Haremaker, onder eer volle afvoering op z(jn daartoe gedaan verzoek uit het corps zee officieren der Nederlandsche zeemacht. Gemengd N ieuwa. De Diefsteeg was gisteravond nogmaals verlicht met veelkleurige ballons en aan de eerepoorten met vetglaasjes. Die herhaalde illuminatie bracht in genoemde steeg heel wat drukte teweeg. Vooral een zingend groepje, voorzien van brandende fak- keltjes, droeg veel tot de levendigheid daar ter plaatse by. Het Leidsche Studentencorps hoeft voor den wedstryd van „Pro Patria," op 27 en 28 Mei, eene gouden medaille uit geloofd voor de overwinnende studenten- schietvereeniging; en eveneens eene gouden medaille voor den roeiwedstryd van „Njord" op 9 Juni a. s. Nader zal worden bepaald, voor welk nummer deze laatste medaille zal worden bestemd. De hoer J. J. Delfos herdacht gisteren, 14 Mei, den dag, waarop hy vóór 50 jaren by de firma Clos en Leembrugge in dienst trad, alwaar hy nu meesterknecht is. De man, die Maandag-morgen het ongeluk had aan de Geerengracht van een steiger te vallen, is hedennacht in het academisch ziekenhuis overleden. Het zoontje van een landbouwer, wonende aan den Vliet, te Zoeterwoude, gis- tervoormiddag de school verlatende, kwam te dicht by eene voorbyrydende tilbury en kreeg een trap van het paard. Niet zonder pyn en met moeite is hy nog naar huis geloopen. Het kind bezocht nog met lang de school, na eene langdurige ongesteldheid. In de B e g y n e n s t r a a t t e 's-H a g e kregen gisteren twee mannen het te kwaad. De een, een kastelein, verwondde zyn tegen- party ernstig. Deze is naar het gasthuis ge bracht; de dader werd door de politie mee genomen. In de Warmoezierstraat aldaar kregen 's ochtendsvroeg twee mannen twist. Zij vochten met messen, waardoor één hupner eene diepe wond aan 't hoofd opliep. De ge wonde is naar het gasthuis gebracht en de ander in arrest genomen. Heden zouden voor het gerechts hof te 's-Hage de pleidooien worden gehouden in zake de kerkeiyke zaak te Maassluis. Het gold hier niet minder dan de hoofdzaak. By vonnis van de rechtbank te Rotterdam waren de lieeren W. c. s., vroegor kerkvoogden van de Hervormde gemeente te Maassluis, veroordeeld om de kerkeiyke goederen over te geven aan de kerkvoogden der Hervormde gemeente te Maassluis. Van dit vonnis waren de doleerenden geko men in appèl. Men verwachtte dat een advocaat of althans de procureur dier party op do terechtzitting waren verschenen, ten einde de grieven, die zy hadden tegen het aangevallen vonnis en de argumenten hunner memorie nader toe te lichten. Doch tot ieders verbazing bleven zy weg. De geïntimeerde, vertegenwoordigd door mr. W. Van|Kossem Bz., als procureur, en mr. Knottenbelt, uit Rotterdam, als advocaat, stond alleen. Deze kon zich nu bepalen tot enkele nadere toelichtingen. Door party was o. a. opgeworpen de dis- qualificatoire exceptie. De vroegere kerkvoogden en de notabelen, op één na, waren verklaard niet meer te zyn lid der Hervormde gemeente. Zoowel de kerk voogden als de notabelen hadden dus hunne qualiteit verloren. Nu was er wel beweerd dat dit daarom niet het geval was, omdat de kerkvoogden wel uit de leden moesten herkozen worden, maar er geene bepaling was te vinden dat zy, eenmaal kerkvoogden zynde, ook lid moesten blpven, qui de uno dicit de altero negat maar vooreerst is de toe passing van deze spreuk altyd gevaarlyk en bovendien: zal eenig verstandig mensch willen beweren dat daar, waar de voorzitter der Tweede Kamer uit de leden moet gekozen worden en er ook niet is voorgeschreven dat by lid van die Kamer moet biyven, wanneer hy om eene of andere reden zyn lidmaatschap van de Kamer verliest, toch den presidialen zetel zou kunnen gaan innemen? Het is hier hetzelfde geval. Bovendien zegt men dat de notabelen geen lid van de gemeente behoeven te zyn. Op die wyze zouden er kerkvoogden kunnen komen, die geen lid waren, gekozen door notabelen, die geen lid van de gemeente waren. Eene dergelyke leer toepassende op het reglement van orde voor advocaten, zou byvoorbeeld voor den Haag een bureau van consultatie kunnen worden samengesteld van advocaten, die te Groningen woonden. Nu door de afwezigheid van kerkvoogden en notabelen het beheer der gemeente braak lag, was het eenige lichaam, aangewezen om orde op de zaken te stellen, de commissie uit het klassicaal bestuur, doende wat des ker- keraads is. Aan al diegenen, die lidmaten der Hervormde gemeente te Maassluis waren, is eene circulaire gezonden met verzoek te willen opgeven of zy wenschten te blpven behooren tot die gemeente. Velen deden het, anderen niet. Volgens die opgaven nu werd de stem- mingsiyst vastgesteld en heeft deze ten allen overvloede ter visie gelegen. Zóó werden de nieuwe notabelen, en door dezen de kerk voogden gekozen. De procureur-generaal zal den 27sten Mei in deze zaak conclusie nemen. Voor de b e t r e k k i n g v a n v a d e r en moeder in het Old Burger Weeshuis te Leeuwarden hebben zich niet minder dan 140 paren sollicitanten aangemeld. In de Kaska William-myn in Penn- sylvanië is een bak met tien mynwerkers 500 voet diep gevallen. Allen die er in waren, werden gedood. De werklieden in alle bier brouweryen van Hamburg en omgeving, met uitzondering van 3 fabrieken, hebben den arbeid gestaakt. Zy verlangen vermindering van werktyd tot 10 uren, verhooging van het weekloon tot 24 mark en afschaffing van misbruiken met betrekking tot kost en inwo ning. De eigenaars der brouweryen hebben eene byeenkomst gehouden ter beraadslaging over hetgeen hun te doen staat. Te Tbizy aan deRhönehebben 10,000 wevers het werk gestaakt. Tot nog toe is de orde niet gestoord. Op de verbazende hitte der laatste dagen in het noorden der Veroenigde Staten is een hevige cycloon gevolgd, welke zich van Chicago naar Boston uitstrekte. Het zwaarst hadden Pittsburg en Newhaven het té ver antwoorden. Te Williamsport in Pennsylvaniö stortte een deel van den circus van Barnum tydens de voorstelling in, waardoor 10 bedien den gewond werden. Onder het publiek ontstond eene paniek en in het gedrang naar de uit gangen werden verscheidene personen ge kwetst. Ook onder het personeel eener zydespinnery tePortsville veroorzaakte de storm eene paniek, welke de verwonding van een aantal vrouwen en meisjes ten gevolge had. Te Newhaven werd het dak eener fabriek weggeslagen en stortte een in aanbouw zynd huis in, zoodat 16 arbeiders onder het puin bedolven en zwaar gekwetst werden. Één hunner is reeds overleden. Een 25 tal werk lieden, die bezig waren de brug over de Po tomac te herstellen, werden in den stroom ge slingerd, maar eindeiyk allen gered. In de haven van Nieuw-York verongelukte een jacht, doch alle opvarenden brachten er het leven af. Overal in de Oosteiyke Staten is groote schade aangericht, zoowel door den wind als door den bliksem, daar de storm hier en daar met zware donderbuien gepaard ging. In Engelsche regeeringskrin- gen is men van meening dat de onrustbarende geruchten omtrent de door de Kurden in Armenië uitgeoefende gruwelen (o. a. het ver branden van een meisje) yverig worden ge ëxploiteerd door Rusland, om zoo noodig een voorwendsel te hebben om tusschenbeiden te treden en tegeiyk den sultan van Turkye en Groot-Britannië te treffen, dat er veel invloed heeft gekregen. Een der grootste chocolade fabrikanten van Frankryk, Marquis, is te Cannes gestorven. Op een weldadigheidsfeest, by de prinses Aremberg te Weenen, gaf een schatryke Engelschman 10,000 gd. voor een kus op de wang van de mooie markiezin Pallavicini. van 9 tot en mot 15 Mei. BEVALLENJ. H. v. Dijk, geb. Dijkman Z. M. Nieuwenhuizen, geb. v. Leeuwen D. A. Kleijn, geb. Sinjou 2 Z. L. Sloos, geb. Dirkzwager Z. A. Lieverse, geb. v. Egmond D. B. v. Golderen, geb. De Leeuw Z. M. G. Van Dam, geb. Colla D. C. Den Hoed, geb. De Feij D. M. Van Holden, geb. Ju D. A. Eekma, geb. v. Weijen D. E. Hilgersom, geb. Schools Z. N. Van der Hoeven, geb. Mark D. L. C. Piket, geb. Vermont Z. 8. M. Lut, gob. Engelbregt D. H. Van den Bosch, geb. Piket D. C. Biebeek, geb. Verra Z. M. A. F. Timp, geb. Nierman Z. A. M. L. De Bruyn, geb. Stroebei D. J. Van Egmond, geb. Zirkzeo Z. GEHUWD: F. P. J. Trol jm. en M. C. Slewe jd. J. W. Toljeur jm. en S. M. Bekooij jd. W. F. v. Heuedon jm. en J. G. Nouteboom jd. H. J. B. v. Gelder jm. en N. Borst jd. N. J. De Vrind jm. en J. Elfrink jd. N. Bink jm. en S. M. Kwik jd. H. Van Es jm. en M. W. Neuteboom jd. P. De Groot jm. en C. C. Vorst jd. J. Sinteur jm. en W. Hartevelt jd. L. Arbouw jm. on A. W. Nagel jd. W. Stikkelorum jm. en C. Nieboer jd. J. J. Beekman jm. en L. Smit jd. S. Groenendijk jm. en A. B. Lek jd. N. Snijders wedr. en J. Moene wed. P. D. Haamke jm. en E. C. Krot jd. S. C. Stevens jm. en C. A. Vreeburg jd. J. Bardet jm. en G. E. J. Visser jd. OVEBLEDEN: E. T. v. d. Lelie D. 4 m. L. Duk geb. Ouwerkerk V. 52 j. M. J. v. Iterson D. 10 w. A. Bij W. 97 j. H. De Vos Z. 6 m. G. Groeneveld D. 10 w. M. C. Devilee geb. Bleijie V. 79 j. S. A. E. Wie-ers geb. Kluppel W. 68 j. M. G. Houzen D. 3 w. A. E. Siorat D. 15 d. A. Cramer D. 12 m. L. P. v. d. Ende Z. 2 j. P. v. d. Broek m. 70 j. M. Paap Z. 2 d. J. W. F. Kouwenberg Z. 3 m. C. P. v. d. Berg Z. 9 m. J. Oudahoorn D. 11 m. J. Damm D. 3 m. P. H. Frölieh Z. 4 w. BUITENLAND. Frankryk. De Parysche tentoonstelling deelt het lot van al hare voorgangsters, dat zy, hoewel geopend, op verre na niet gereed is. Vooral in de Fransche afdeeling heerscht nog eene groote wanorde en vele plaatsen zyn nog niet eens bezet. De directeur, de heer Berger, heeft een schryven gericht tot de voorzitters der commissiën, waarin hy o. a. de inzenders, die niet uiterlyk 20 dezer gereed zyn, dreigt, voor hunne werklieden de gewone toegangs- pryzen te zullen laten betalen. De Eiffeltoren zal heden officiéél worden geopend. Daar hy echter nog niet geheel gereed is, zal het publiek niet hooger dan het tweede plat kunnen stygen en daarby van de trappen gebruik moeten maken. De 4 groote restaurants op het eerste plat wor den eveneens geopend. De gezanten van Duitschland en Italië hebben de uitnoodiging voor het feestmaal, dat de minister president Tirard heden, 15 Mei, het corps diplomatique aanbiedt, aange nomen. Den 25sten Mei geeft minister Spulier een feestmaal, waarvoor de minister en de bureaux der beide Kamers uithoodigingen ontvangen hebben. Eene tentoonstellingstombola zaluitvyf- tien millioen loten van één frank bestaan; de pryzen, welke uitsluitend aangekocht zullen worden uit tentoongestelde voorwerpen, zullen 7'/, millioen bedragenhet saldo zal, na aftrek van twee millioen voor onkosten, dienen tot bestryding der kosten van de landbouw- en industriëele arbeiders-gezelschappen, welke de tentoonstelling zullen bezoeken. De maire van Coulommiers heeft dezer dagen geweigerd een kind in te schryven met de namen: Abeilard Boulanger-Amedée. Voor al van den naam Boulanger wilde hy niets weten. Het curieuste is, dat de vader, zich verheugende in den naam van Lheureux, bakker van beroep is en twee bakkers als getuigen had medegebracht. Het huis van Victor Hugo te Parys is nu 63nigermate als een museum ingericht en voor 1 frank toegankeiyk. Te oordeelen naar eene spottende beschryving in de „Débats", is het juist niet, geiyk anders de geykte term luidt, „een bezoek overwaard". Kolonel Garcin, die in 1871 als kapitein in het leger van Versailles by de herovering van Parijs op de communards Millière deed fusilleeren, is ter gelegenheid van de feest viering op 5 dezer tot generaal benoemd. De communard Lissagaray laat zich daarover in de „Bataille" zeer heftig uit. De eer van het j leger is er mee gemoeid, zegt hy. Een Fransch soldaat kan geen moordenaar als chef erkennen. Diiit»eHln.nd- Keizer Wilhelm zal, volgens den Belgischen correspondent, eerst na afloop van de beraad slagingen der Samoa-conferentie de afgevaar digden ten gehoore ontvangen, wat waar- schynlyk niet vóór het einde der maand zal geschieden. De Amerikaansche afgevaardigden zyn reeds aan den keizer voorgesteld, maar hebben nog geen onderhoud met hem gehad. Het programma voor de feesten ter eere van het bezoek van koning Humbert van Italië te Berlyn, loopt van 21 tot 25 Mei en omvat eenige groote wapenschouwingen, een watertocht, bezoeken aan de tentoonstelling van toestellen tot voorkoming van ongelukken, de tuighuizen, enz., afgewisseld door feest malen en dgl. De Beriynsche studenten zullen eene maskerade houden. Uit vertrouwbare bron verneemt men thans uit Berlyn dat de afgevaardigden op de Samoa-conferentie het eens zyn geworden omtrent de quaesties betreffende het landbe zit, de geldmiddelen, het verbod van den invoer van wapenen, krygsvoorraad en alko- hol en de inrichting der regeering te Apia, onder deelneming en toezicht van de drie mogendheden. Alleen biyft nog de vraag te bespreken, wie als koning zal worden erkend. Volgens de „Germania" zal de minister van financiën Von Scholz een verlof bekomen en niet als minister terugkeeren. In de algemeens vergadering der ver- eeniging van Duitsche bankiers is eenparig de wensch uitgesproken, dat de Duitsche Ryksbank, wier octrooi woldra eindigt, onver anderd haar tegenwoordig octrooi verlengd moge zien. BelfflK. Te Brussel is in het paleis der Academiën, in tegenwoordigheid van den graaf van Vlaan deren en prins Boudewyn, eene door eenige liefhebbers onder begunstiging der regeering op touw gezette tentoonstelling geopend van Japansche voorwerpen uit vroegeren en van den tegenwoordigen tyd. De Belgische geesteiyke Damien, die onder de melaatschen in de nederzetting te Molokai op de Sandwichs-eilanden werkte, is overleden. Zestien jaren lang heeft hy zich met zelfverloochening aan de verpleging dezer ongelukkigen gewyd, waarvan hy er omstreeks 2000 oppaste. Op twee plaatsen liet hy eene kerk bouwen. Tusschen het bestuur der steengroeven in België en de werkstakende mynwerkers aldaar is eene overeenkomst gesloten, volgens welke de arbeid zal worden hervat. Waar- schynlyk vreesde men dat de arbeiders zich naar Westfalen zouden begeven, waar zulk eene behoefte aan handen is. Rochefort is met zyne nicht uit Engeland te Brussel aangekomen. Volgens de „Bien Public" zou de Bel gische regeering aan de Kamers voorstellen een Raad van State in het leven te roepen. Spanje. In tegenspraak met de daarover verspreide geruchten, wordt gemeld dat de minister van financiën er in 't geheel niet aan denkt eene leening te sluiten. Het wordt bevestigd dat de Spaansche Bank geen enkel bezwaar heeft gemaakt, zich met de conversie der aflosbare schuld te belasten. Vóór 1 Juli zal de begrooting in behan deling komen, maar, naar het schynt, zullen daardoor geene byzonder heftige discussion worden uitgelokt. De Kamer zal niet uiteengaan alvorens over het wetsontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht te hebben beraadslaagd. Nadat over deze hervorming is beslist, zal het ministerie-Sagasta zich met de hervor mingen betreffende het leger en de stoffelyke belangen des lands bezighouden, ten einde zoodoende alle partyen tevreden te stellen. Telegrammen. BERLIJN, 14 Mei. N.R.) Volgens alle verscbynselen zal de werkstaking der myn werkers voorloopig verscherpt voortgezet worden, en niet alleen in Westfalen, maar ook in twee groote kolenmynen in Opper- Silezië, die ongeveer een vierde der gezamen- ïyke Duitsche kolenproductie leveren, en van waar de groote industrieën in Oostelyk Duitsch land hare kolen laten komen. Reeds hebben gistermorgen aldaar omstreeks 6000 man den arbeid nedergelegd. Zy eischen een min deren werktyd en een dagelyksch loon van drie mark. MÜNCHEN, 14 Mei. Volgens het heden

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2