voering der versterkingswerken, totdat de Sonaat een besluit zal hebben genomen over het door de Kamer toegestaan krediet van 15 miliioen. Abessynië. Het gerucht is te Cairo in omloop, dat do Derwischen aan de Abessiniërs eene neder laag hebben toegebracht bij Galaba. Laatst genoemden vluchtten met aanzienlijk verlies en Ras Aloula zou gesnouveld zijn. Uit Wadi- Halfa wordt gemeld dat eene afdeeling ruiterij was afgezonden om den terugtocht aan de Der wischen af to snijden, doch dat zjj was terug gekeerd zonder haar doel te hebben bereikt. Telegrammen. GELSENKIRCHEN, 12 Mei. In de heden gehouden vergadering van mijnwerkers uit Essen is besloten, morgen op alle 42 mijnen van hot Essener district den arbeid te staken. In het district Gelsenkirchen is tot dusver de orde niet gostoord. BRUSSEL, 12 Mei. Hedenmorgen te halfelf had in de Ned.-Hervormde kerk alhier een plechtige dienst plaats ter gelegenheid der 40 jarige regeering van Koning Willem III. De Noderlandsche gezant en al de leden van het gezantschap woonden de plechtigheid bij. Te 1 uur werd het gastmaal voor de behoef- tigen gehonden. Hedenavond was er receptie bjj den gezant baron Gericke van Herwijnenzjj was zeer schitterend en werd druk bezocht. De gezant las een adres aan den koning voor, waarin het leven van Willem III wordt geschetst. Het adres werd onmiddellijk van vele handtee- keningen voorzien en de voorlezing wekte groote geestdrift. prachtige bloemkrans, met gecalligrapheerde opdracht, aan Z. M. verzonden. Deze opdracht, gevat in een marokijn lederen omslag, waarop in vergulde letters „Aan Z. M. onzen Koning" en van binnen met zijde gevoerd, is een kunststuk, meesterlijk door den lsten luit. V. uitgevoerd en die daarvoor ruimschoots den dank zijner kameraden inoogstte. N.B. C.) Van hen, die op 12 Mei 1849, bij de inhuldiging des Konings, leden waren van de Eerste Kamer der Staten Generaal, is geen enkele meer in leven. Van de toenmalige leden der Tweede Kamer zijn nog 7 in levende heeren mr. .J. B. J. Hengst, mr. J. P. P. baron Van Zuylon Van Nijevelt, beiden thans leden van de Eerste Kamer, mr. J. Dirks te Leeuwarden, mr. D. Van Eek te 's-Gravenhage, mr. A. W. Engelen te Tiel, mr. W. Wintgens te 's-Gravenhage, en mr. H. J. Smit in Noord-Brabant. Namens de Vereeniging van burgerlijke ingenieurs is aan Z. M. den Koning, bescherm heer der Vereeniging, een adres van hulde aangeboden bij gelegenheid van het heuglijk feest van Zr. Ms. 40 jarige regeering. Men meldt dat gisteren (Zondag) van Amsterdam 150,000 kg. steenkolen zijn ge laden, met bestomming voor Krupp te Essen. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Mei van Genua; de „Amsterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Mei Wight; de „Leerdam," van Amsterdam naar La Plata, vertrok 11 Mei van Corunna; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, passeerde 11 Mei KaapCarvoeirade „Zaandam," van Rotterdam naar La Plata, is 10 Mei te Buenos-Ayres aangekomen. KOLONIËN. mishandeld. Later ging de menigte uileen, maar ieder bleef op straat. Des nachts te halfvier kwam met een extra-trein een deta chement militairen uit Hörde, waarvan de bevelhebber, een luitenant, dadelijk liet bekend maken dat ieder zich uit den omtrek der groeve behoorde te verwijderen. Hieraan werd niet voldaantwee hoopen volks verzamelden zich op verschillende plaatsen, de soldaten werden uitgejouwd en voor „zandhazen" ge scholden. Herhaaldelijk werden sommatiën gedaan om uiteen te gaan en gewaarschuwd dat er geschoten zou wordenhet baatte niets. Bjj het aanbreken van den dag waren er ook vrouwen en kinderen onder den hoop gekomen. Na eene laatste waarschuwing, door tromgeroffel ondersteund, werd eenmaal vuur gegeven, waardoor twee mijnwerkers en eene vrouw dood neerstortten, zes per sonen werden zwaar gewond, waaronder een kind van vier jaren, en velen werden licht gekwetst. Ook nu nog ging de menigte niet uiteen, tot het eindelijk den directeur gelukte hen door beden en vermaningen tot heengaan te bewegen. In het geheele district Dortmund breidt de beweging zich uit. De eerste kolen uit België zijn in eene brouwerij aangekomen. De firma Krupp heeft aan hare arbeiders in do groeve „Hannover" by Bochum eene proclamatie gericht, waarin den arbeiders met nadruk onder het oog wordt gebracht dat zjj contractbreuk en onwettige handelingen plegen. Van Dortmund is, na een onderhoud tus- schen den minister van binnenlandsche zaken en de gewestelijke overheden, de minister naar Berlijn teruggekeerd. Er is overal eene sterke militaire macht op de been. Het gevolg van hot overleg tusschen den minister en het gewestelijk bestuur is, dat het denkbeeld om de kolendistricten in staat van beleg te verklaren, of om andere strenge maatregelen te nemen, opgegeven is. Al de troepen zullen op eenige standplaatsen ver- eenigd worden van waar sterke afdeelingen, bestaande uit geheele compagnieën en halve eskadrons, gezonden zullen worden om de wegen naar de groeven te bezetten, voorna melijk tegen den tijd dat de arbeidersploegen elkander aflossen, ten einde samenscholingen en opruiingen te beletten. Dat het ophouden der beweging spoedig ophanden zou zijn, wordt in geenen deele waarschijnlijk geacht dewijl de arbeiders, door heethoofden en opstokers bewerkt, in eene opgewondenheid verkeeren, welke hen voor overreding ontoegankelijk maakt. In eene proclamatie van den „Bergbaulichen Verein" te Dortmund, waarin alle mijndirectiën vertegenwoordigd z(jn en welk stuk is opge steld in overleg met de regeerings-presidenten en andere overheidspersonen, wordt o. a. ge zegd dat in geen kolendistrict op het vasteland van Europa een korter arbeidstijd bestaat dan in het district Dortmund; dat het loon aldaar hooger is dan in eenige andere Duitsche kolenmijn, de mynen van den Staat daaronder begrepen. Het loon heeft, volgens officinale be scheiden, in 1888 gemiddeld 910.23 mark be dragen, tegen 777.68 mark in het geheele Duitsche rijk. De „Verein" verklaart verder dat iedere mijndirectie bereid is, nadat de arbeid hervat zal z(jn, verhooging van loon toe te staan. Het is echter niet mogelijk eene algemeene verhooging voor ieder arbeider per centsgewijs te bepalen, en daarom onzinnig dit te verlangen. De „Verein" verzoekt dat de arbeiders in zjjne plechtige verzekering vertrouwen mogen stellen. Wat het ver langen betreft om den thans bestaanden arbeidstijd van 8 uren korter te maken, hier voor is geene enkele steekhoudende reden aan te voeren. Naar uit Dortmund gemeld wordt, is de voor gisterochtend bijeengeroepen samenkomst van alle mijnwerkers in het district Dortmund door de politie, op grond van de socialistenwet, verkoden. Dit verbod wekt groote ontevreden heid en ergernis. BUITENLAND. Frankryk. De burgemeesters van Amsterdam en Bar celona waren als eene contra-beleefdheid voor de gastvrije ontvangst tijdens de tentoon stellingen in die steden, met den Lord-Mayor van Londen uitgenoodigd tot het groote feest maal, dat Zaterdag avond op het stadhuis te Parijs werd gegeven. Mr. G. Van Tienhoven was den avond te voren afgestapt in het „Hotel des Capucines". Zyne beeltenis, door juffr. Schwartze geschil derd, hangt op de tentoonstelling. Het feest op het Stadhuis was prachtig. Nooit nog was het stadhuis schitterender. Het aantal gasten was 600. Twee redevoeringen werden gehouden, namelijk door den voor zitter van het gemeentebestuur van Parjjs, en door president Carnot, die zich beiden zeer vriendschappelijk uitlieten jegens de vreemde gasten, die andere hoofdsteden, als Londen, Brussel, Genöve en Amsterdam, vertegen woordigden. De beer Carnot betuigde ook zyn dank voor de deelneming van het buitenland aan de tentoonstelling, welke tot bewijs strekt dat Frankrijk vrede en verbroedering wenscht. Behalve den burgemeester Van Tienhoven, woonden ook de heeren Van Vliet, en de gezantschapsraad Van Heeckeren het feest bjj. Jhr. De Stuers was echter verhinderd. Gisteren vertrok de heer Van Tienhoven weder naar Amsterdam. De „Temps" zegt, met betrekking tot het geschil tusschen Frankrijk en Nederland omtrent Guyana, dat het ontwerp der Con ventie, den Franschon Sonaat aangoboden, door de regeering is ingetrokken, omdat uit de verklaringen in de Nederlandsche Kamer bleek dat de scheidsrechter (in strijd met hetgeen aanvankelijk was bepaald) slechts tot taak zou hebben het betwiste grondge bied aan de eene of de andere der partijen toe te kennen en tot geene verdeeling mocht overgaan. Bovendien scheen Nederland de volmacht van den scheidsrechter te willen beperken, terwijl de Fransche regeering wenscht dat zijne uitspraak onherroepelijk zij. De Fransche regeering noodigt de Neder landsche uit, zich met hare zienswijze te vereenigen. Zy heeft overigens geen bericht ontvangen, dat de Engelsche Compagnie de goudmynen op het betwiste gebied zou willen exploiteeren. Diiltnelilivnd. Te Berlyn heerscht groote vreugde over de overwinning van kapitein Wissmann op het Afrikaansche opperhoofd Bushiri. Er is nog geen officieel verslag verschenen, maar byzondere telegrammen bevestigen, dat 70 inlanders in de pan gehakt en 20 gevangen- gemaakt zyn, terwyi het kamp verwoest werd. Zooals men weet, is Bushiri zelf ont komen. Wat de gevolgen van deze nederlaag der Arabieren zullen zyn voor de zendelingen en andere Europeanen, staat natuuriyk nog te bezien- Volgens den Berlynschen corres pondent der „Times", hoopt men in de Duitsche hoofdstad algemeen, dat de opstand aan de oostkust thans in zyn voortgang is gestuit. Uit Westfalen komen protesten tegen het beweren, dat Belgische anarchisten de werkstaking zouden hebben uitgelokt. De Samoa-Conferentie heeft Zaterdag eene zitting gehouden. In de zomermaanden des volgenden jaars wordt in het Bürgerpark by Bremen eene nyverheidstentoonstelling gehouden. Zy omvat alleen voortbrengselen uit do provincie Hannover, het groothertogdom Oldenburg en de vrye Hansestad Bremen. Niettemin bewyst de verdeeling in een en-twintig groepen, dat de fabrieks- en handwerksnyverheid in dit beperkt gebied heel wat verscheidenheid op levert. België. De te Brussel gevestigde Nederlanders vierden Zaterdag-avond het feest der 40-jarige regeering van Willem III. Aan het banket wees de voorzitter, de heer De Jager, op de weldaden der regeering van dien vorst en dronk op zyn gelukkig herstel. De voorzitter der Nederlandsche Maatschappy van Weldadig heid dronk de gezondheid van den koning der Belgen. Nog werden toosten uitgebracht op de Koningin en de Prinses. De heer Odilon Perier (een Belg) dronk op de innige vor standhouding tusschen de Belgen en de Neder landers. Alle toosten werden levendig toege juicht. Gisteren was er receptie by den Neder- landschen gezant. Ook de te Brussel geves tigde behoeftige Nederlanders werden niet vergeten. Ramoidë. Koning Karei van Rumenië moet plan heb ben voor den troonopvolger prins Ferdinand van Hohenzollem eene civiele lyst aan te vragen van 600,000 fr. Het ministerie, vooral Catargi, zou ernstig daartegen gekant zyn en de Kamer zou het voorstel gewis met groote meerderheid ver werpen. Naar men verneemt, heeft de minister van oorlog de schorsing gelast van de uit LEIDEÏf, 13 Hel. Mochten we in ons vorig nommer reeds melding maken van hier en daar aangebrachte versieringen, sedert zyn deze nog met een aantal vermeerderd, en vooral hedenmorgen was men aan vele woningen in de weer ze aan te brengen. We zagen er o. a. by de heeren Kooyker, boekhandelaar op den Nieuwen Ryn; Boele, sigarenhandelaar, en Rotteveel, bierhandelaar, beiden op de BreestraatCreyghton, in verlich tingsartikelen op de Aalmarkt, de „Plaats Royaal" aan het Kort Rapenburg, aan de Witte- pjorts kazerne, bestaande uit een groote eere poort van groen met vlaggen tropee, Zr. Ms. portret en de wapenattributen ter weerszijden net kanonnen; de foest-étalage by de firma Blankenberg en Co., boekhandel op de Mare enz. De aanstalten tot illuminatie zyn eveneens vermeerderd geworden; o. a. was men voor het stadhuis hedenmorgen reeds vroeg aan het werk tot het stellen van de groote gas-illu- minatie, welke het geheele bordes maskeert. Voor het Bosscber Veerhuis op de Visch- markt (vroeger „'t Scheepje") was gisteravond de verlichting met lampions reeds ontstoken. Het weder liet zich hedenmorgen vry goed aanzien, al was de lucht nog niet geheel van regenwolken, welke zich gisteravond en van nacht nogal lieten gelden, gezuiverd. Al vroeg waren er dan ook reeds vele wandelaars op de been door de stad, welke wegens de menigte vlaggen, byna van elke woning, elke openbaar en particulier gebouw, eiken toren uitgestoken, ook van tramwagens en zelfs bovenop een hoogen telefoonpaal aan den Middelweg, een waar feestelyk aanzien heeft. Werd gisteren in de verschillende bede huizen 's Konings 40 jarig jubiléum op ker- kelyke wyze herdacht en 's Hemels zegen 07er den Koning en zyn Huis afgesmeekt,— hedenmorgen nam het feest, beschenen door een lief Oranje-zonnetje, een aanvang met koraalmuziek der schuttery kapel op de Koren beurs, waar een groote menigte in den omtrek aanwezig was, evenals by het vertrek der eerste groep kinderen van de Langebrug naar de tent op de Aalmarkt, met het muziekcorps dier tent voorop. Iedereen droeg oranje. In het feestprogramma wordt gesproken van de tent en muziek van den heer Okhuysen. Men verzoekt ons mede te deelen dat dit behoort te zijn Théatre van Prof. Henri, directie: prof. Henri en M. P. Okhuysen. Verder vernemen wy dat, mocht het weder hedenavond blyken niet gunstig voor den gondeltoebt te zyn, deze dan tot een volgenden avond zal worden uitgesteld. D8. Ph. S. Van Ronkel alhier heeft bedsnkt voor het beroep naar de Bilt. By gelegenheid van het veertigjarig jubileum van Z. M. onzen Koning werd door het corps officieren van het 6de reg. inf. een BATAVIA, 8-10 April. Onder dagteekening van 7 dezer telegra- pheerde de resident van Semarang aan de regeering het volgende: „Gistermorgen, vyf uur oude Toentang-dyk by dessa Solowiri, district Samboeng, regent schap Demak, door hoogen rivierstand over eene lengte van 40 meter en ter diepte van byna 4 meter doorgebroken. Door de persing van het water is ter plaatse, waar de nieuwe dyk zich aan den ouden aansluit, de nieuwe dyk mede doorgebroken by desa Pongkalan, waardoor 80 bouws sawah, gelegen buiten nieuwen dijk, werden overstroomd. Waterstand in Toentang thans zeer gedaald." Aan dr. M. Treub, Directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg, is eene som van ƒ300 verstrekt voor den aanleg van een proeftuin van getah pertja, produceerende boomen te Tjitjooroeg ((Soekaboemi). Civiel Departement. VerIeen dEen twee jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den directeur van binnenl. bestuur J. M. Van Vleuten, een tweejarig verlof naar Europa, wegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den geneesheer- directeur van het krankzinnigengesticht te Buitenzorg dr. F. H. Bauer. Ontslagen: op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de predikant by de Prot. gem. te Soerabaia, F. J. N. Brouwer; op verzoek, eer vol uit 's lands dienst, de onderwyzer late kl. by het openb. lag. onderwys voor Euro peanen en met dezen geiykgeBtelden J. Dekker^ Benoemd: tot onderwyzer 1ste kl., de ond. 2de kl. J. Verschuil; tot ond. 2de kl., aan de op. lag. school te Tjilatjap (Banjoemas), de ben. onderw. 2de kl. E. Vogelzang. Overgeplaatst: van de op. lag. school te Serang (Bantam) naar die te Soekaboemi (Preanger-regentschappen), de onderw. 2de kl. B. Japikse; als 1ste hulponderwyzervan de op. lag. school te Magelang (Kedoe) naar de op. 3de lag. school te Batavia, J. Van Leeuwen; van de op. lag. school te Tjilatjap (Banjoemas) naar die te Magelang (Kodoe), H. W. De Vriendt, onderwyzers 2de kl. Verleend: Een tweej. verlof naar Neder land, wegens meer dan twaalf jaren onafge broken dienst in Ned. Indië, aan den contr. lste kl. by het binnenl. best. op Java en Madoera L. Th. Schneider. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de opz. 2de kl. by den dienst van het mynwezen in Ned.-Indië P. J. L. Nagel; uit 's lands dienst, de gewezen op. 3de kl. by het boschwezen A. De Nys. Dit nommer van het Leldsch Dag blad verschijnt 's morgens, In plaats van 's avonds. Daardoor ontbreken de Amstcrdam- sche Beursnotcerlngen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 3