N°. 8967. Maandag 13 Mei A®. 1889. loürant wordt dagelijks, met afzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Mei. Feuilleton. DE DELAHAIES. DAGBLAD. PRIJS MÉÉR OOTOAJSJT: V©01 Leiden per 8 Maaxden..ïfwvwvi 1.10. Franco per poetsv.Vv.»« L40. Afzonderlijke Nonnen...V.v,m 0.06. FRtJB DBR ADVBR^EHTTBN: 16 regels f 1j86. lede» regel meer/0.17^. Qxooiere letters naar plaatófÊsate. Voor het in- essseerem hnite* de stad weidt 0.10 berekend. Wegens het Koningsfeest zal het Letdsch Dagblad a. s. Maandag In plaats van 's avonds, reeds des morgens worden uitgegeven. Advertentlën gelieve mem dus zeer vroeg tn te zesden. Offlcioele Kemüsgayiiigeii. Bmrgemeester «a Wethouders van Leiden, Brengen by deas ter algemeene kennis dat op aanstaanden Maandag 13 Mei, ter gelegenheid van de viering vsn 'eKonings 4 0-jarige Be geer i n g, de bureanx der Gemeente-Secretarie (afd. Algomeene Zaken en financiën) en het burean van den Burgerleken Stand, van des namiddags 2 nren, voor het publiek zullen gesloten zyn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. Hedennamiddag om zes uren ia verschenen het? programma der feesten, alhier op Maandag 15 Mei te geven by gelegenheid der viering van Zr. Ms. 40-jarige regeering. Daaruit blykt dat de feeateiykheden in hoofdzaak aldus zyn geregeld: 'a Morgens te halfnegenKoraalmuziek op de Korenbeurs door het muziekcorps der schut terig. T» negen urenBespeling van het earillon en springen der fontein. Op hetzelfde uurOptocht van 650 kinderen naar de tent van den heer Okhuysen met muziek der kapel van genoemde tent. De kinderen zullen daartoe om kwart vóór negenen op de Langebrug voor de school van den heer Van der Heyde aantreden. De voorstellingen voor de kinderen (in het geheel 1800) zullen plaats hebben van 9 11 uren, van halftwaalf tot halftwee en van halfvyf tot halfzeven. Woensdag zal nog eene vierde voorstelling gegeven worden. Te tien uren Optocht vanaf de zaal Noord einde, met muziek, van de kinderen der Chris teiyke scholen naar den kinderspeeltuin „Yree- wyk", aan den Witten Singel, waar hun tevens ververschingen worden uitgereikt. 's Middags te twaalf urengroote Parade van het geheele garnizoen op het Schutters veld, na afloop waarvan militaire marsch door de stad. 's Namiddags te twee urenVolksspelen om pryzen op het Schuttersveld met muziek van het 4de reg. infanterie. Deze volksspelen zullen bestaan in ringsteken, kuipsteken, achteruit hardloopen, zakloopen, driebeenigen wedstryd, boegsprietloopen, allen voor jongens van 12 tot 15 of van 14 tot 16 jaar; touwtje springen, prysknippen, hardhoepelen en blokjes- kruien, allen voor meisjes van 11 tot 15, van 14 tot 16 of van 15 tot 18 jaar; verder speenvarkentje-vangen voor jongens van 14 tot 16 en voor meisjes van 16 tot 18 jaar. Na afloop zullen de twee speenvarkentjes onder de deelnemers worden verloot. Van vijf tot zeven uren: Muziek van de kapel der schuttert) op d» Beestenmarkt. 's Avonds te acht urengroot, geïllumi neerde Gondeltocht, welke, behalve uit „Njord", uit 16 groote vaartuigen, in twee afdeelingen, bestaat. Elke afdeeling, w. o. sloepen en boeiers van de Kweekschool en van ingezetenen, wordt geopend met een sleepboot. Deze stoet zal gaan van de Kweekschool voor Zeevaart door Galgewater, Beestenmarkt, Ouden Singel, gedeelte Heerengracht, Ouden Ryn tot Aalmarkt en Stillen Ryn voor de Hoogstraat, waar eenig vuurwerk zal worden afgestoken enz. Na afloop daarvan gaat de stoet langs denzelfden weg als hy gekomen is terug, om aan de Kweekschool te worden ontbonden. Tot ontvangst van genoodigden en hunne dames zal te negen uren in de Aalmarkt aan de Waag of aan den ouden Ryn, eene schuit van de heeren Dros en gebroeders Tieleman of eene stoomboot gereed liggen, van waar de stoet kan bezichtigd worden. Een en ander moet nog nader worden be paald. Natuurlyk bevat het programma nog vele byzonderheden omtrent de onderdooien, welke hier echter onvermeld moesten blflven, waar heen we dus belanghebbenden en wie is dit niet? verwyzen. Algemeen vlaggen komt er niet op voor. Dat is trouwens overbodig, want ieder, die daartoe in de gelegenheid is, zal dit Zondag en Maandag wel uit eigen beweging doen. Geiyk uit in dit nummer voorkomende advertentiën blykt, wordt het Koningsfeest op Musis Sacrum" en de buiten-sociëteit „Amicitia" ook morgen (Zondag-)middag met buitengewone muziekuitvoeringen gevierd, terwyi er Vaandag namiddag bovendien op „Amicitia" wederom concert zal zyn en alsdan, evenals 's avonds, ook het „Metalen Kruis" eene feestvergadering in café „Zomerlust" zal houden. Reeds heden zag men van vele woningen en openbare gebouwen de nationale of oranje vlag uitgestoken, en ook aan huizen in sommige straten aanstalten tot eene grootere of kleinere ster-illuminatie maken, o. a. in de Dief3teeg (twee eerepoorten aan de beide ingangen), op de Haarlemmerstraat, Bree- atraat enz. Van versieringen zyn er insgelyks reeds enkele zichtbaar. Keurig vooral mag die ge noemd worden van den heer J. F. Hoosemans, in galanterieën enz., op de Breestraat over het Stadhuis, waar de ruime winkelkast prijkt mot- een schat van kostbare, schoone bloemen, smaakvol gerangschikt, met op den achtergrond, te midden van eene tropee der nationale en oranjekleuren, de buste van Willem III, be kranst wordende door de Faam. De ontwerper heeft er alle eer van. Niet minder zal de aandacht trekken eene dergeiyke versiering by den hear 'M. Kooy, sigarenhandelaar hoek Paardensteeg en Haar lemmerstraat, waar 's Konings buste wel op eenvoudige wyze, doch even net en met smaak, evene.ns is omgeven door groen en bloemen, en gedrapeerd door twee vlaggen. Is deze feest-étalage niet groot van omvang, maar degeiyk, op de laatste eigenschap mag ook aanspraak maken het feestmerk, dat de éta'ago flankeert, de „Willem-in-sigaar", waar van de qualiteit werkelyk buitengewoon is, zoodat ze wel de aandacht van heeren roo- kers verdient. Ook zagen we eene versiering op de Viscb- markt van een koffiehuis aldaar naby de Kapel steeg, waar de gevel, vanouds „'t Scheepje," van groen en bloemen is voorzien, waarby biykbaar eveneens eene goede hand in het rangschikken heeft voorgezeten. Dat by de manufacturiers de kunst in het étaleeren dezer dagen met oranje en andere linten in het byzonder wordt toegepast, spreekt vanzelf, en dat deze goed kan slagen, kan men b. v. by de heeren gebrs. Mastenbroek, hoek Breestraat en Gangetje, zien, alsmede den heer Du Mortier in de Pieterskerkkoorsteeg, waar ontelbare lintjes en strikjes in een eigen aardigen vorm en allerlei figuren zyn gerang schikt, zoo ook by den heer Smit, op de Haarlemmerstraat. Ten bewyzo dat de kunst in étaleeren zelfs op eene hoogst byzondere wyze kan toegepast worden, leert de heer De Boer, kruidenier op de Doezastraat. Daar ziet men zeer kunstig het koninkiyk wapen met de jaartallen 1849 en 1889, alsmede den datum van 12 Mei, ge arrangeerd uit gebrande en ongebrande koffie boonen op een donkeren ondergrond van thes hetgeen een heel aardig effect maakt, ook vanwege de zuiverheid der cyfers en letters Zeer zeker zullen deze versieringen op de foestdagen zeiven Dog door eene menigte anderen gevolgd worden. Dr. Vinkhuyzen, Zr. Ms. lyfarts, heeft gistel en zyne afscheids-visite aan den Koning gebracht. Hieruit mag men afleiden dat Zr. Ms. toestand by voortduring gunstig biyft. By het in de vorige week gehouden post-examen behaalde o. a. de assistent ten post- en telegraafkantore te Alfen aan den Ryn, de heer A. Boot, het groot-directeurs radicaal, d. i. het radicaal, dat recht geeft mee te dingen naar eene directie van hoven f 1000. Yan de vyf sollicitanten voor dit examen slaagden er slechts twee. De afdeeling Scheveningen van de Nederl. Yisschery-vereeniging hoorde gisteravond het rapport aan van haren voorzitter, den heer Hoogenraad, omtrent de Woensdag jl. gehou den bijeenkomst van reeders te Ylaardingen, waarin werd besloten ook voor dit jaar eene jagery-geimMnschap samen te stellen. Na de voorwaarion van deelneming te hebben mede gedeeld en toegelicht, verklaarden de aanwezi gen zich in beginsel bereid tot deze haring- jagery toe te treden voor zoover hunne schui ten op dit tydstip ter haringvangst uit zyn, waarna tot commissarissen, om hunne belan gen by de jagery te vertegenwoordigen, by meerderheid van stemmen werden aangewezen de heeren A. Hoogenraad en W. Groen. De voorzitter beval vooral aan de vergadering by te wonen, welke Woensdag 15 Mei te Ylaardingen zal worden gehouden en waarop een definitief besluit ten aanzien van dit onderwerp zal worden genomen. Door eenige getrouwe bezoekers der co-medie-voorstellingen te Delft is aan den heer F. Tartaud by zyn uittreden uit het gezelschap „Vereenigde Rotterdamsche Too- neelisten", directie Le Gras en Haspels, een keurig souvenir aangeboden, bestaande in een gouden ring met diamanten steen. Aan het geschenk is, wat de waarde daar van niet weinig verhoogt, een album toege voegd, waarin door hen, die daaraan hebben bygedragen, hunne naamteekening is geplaatst. In de opdracht wordt hulde gebracht aan zyn talent en uitmuntend spel, terwyl daarby tevens vermeld zyn de voornaamste rollen, door hem aldaar vervuld. Op het titelblad zyn de onderstaande dichtregelen van Schiller geplaatst. Schwer ist die Kunst, verganglich ist ihr Preis, Dem Mimen flicht die Nachwelt keine Krftnzo Drum musz er geizen mit der Gegenwart, Den Augenblick, der sein ist, ganz erfüllen, Musz seiner Mitwelt machtig sich versichorn, Und im Gefühl der Würdigsten und Besten Ein lebend Denkmal sich erbaun. Schets uit het Limburgsch Stroopersleven. 7) door Mr. CLOYIS. Ziedaar je geld, voegde hy den ongelukkige op barschen toon toe, het laatste, wat gy van my te zien zult krygen, indien je niet binnen de drie volgende maanden een van die schurken hebt betrapt; wees daar ver zekerd van. Ik zal m'n best doen, m'neer de baron 1 Deze had zich inmiddels wederom in den gemakkeiyken fauteuil gevlyd, het boek ter hand genomen en daarmede tevens zyn dienaar het toeken gegeven, dat hy zich kon ver wijderen. Nog eenige woorden van dank en veront schuldiging stamelend, welke echter geen ant woord waardig gekeurd werden, voldeed de veldwachter aan dit zwygend bevel. Zyn hart bonsde geweldig, zyn hoofd gloeide en zijne vuist hield krampachtig het geweer omvat. Onwillekeurig, als een werktuig gelyk, wendde hy zyne schreden naar het pad, zoo dikwyls door hem betreden, zoo menigmaal door hem begaan, dat hem voerde naar de hut der Delahaies, peinzend over de nieuwe ondervonden beleedigingen, over de meedoogen- looze bedreiging, tegenover hem geuit. In gedachte zag hy zich reeds ontslagen uit den dienst van zyn hardvochtigen heer, als een schurftige hond door dezen wegge jaagd, broodeloos, zyne vrouw in lompen ge huld, zyne kinderen schier naakt, bedelend om eenig voedsel. Met die denkbeelden bezield, schreed hy immer voort. Daar valt zyn blik op de woning zyner vyanden. Eene aan razerny grenzende woede maakt zich van hem meester, zyne oogen schitteren met een ongekenden gloed, het geheele lichaam trilt, dreigend verheft zich de vuist omhoog en van tusschen de hard op elkander gedrukte tanden, mompelt hy de enkele woorden: „Verdoemde honden, ellendige schurken." Plotseling wordt zyn oor getroffen door een geritsel in het struikgewas, dat aan den oever staat van den grooten vischvyver. Zoo spoedig mogelyk verdwynt hy achter het dichte loover der struiken, welke hem van alle mogeiyke zyden omringen. Nu eens op zyne knieën voortschrydend, dan weder als eene slang kruipend, het ge weer steeds vast in zyne handen omkneld houdend, beweegt hy zich in de richting der plek, vanwaar het geluid kwam. Weldra ontwaart hy den jongste der Dela haies, bezig met het vangen van visschen door middel van een net, aan een langen stok gehecht. Naast dezen staat het kleine knaapje, dat met belangstelling het werk van zyn oom gadeslaat en met welgevallen de talryke donkere snoeken en goudgevlekte forellen aanschouwt, welke, spartelend, zich in alle mogelyke bochten wendend, op den grond heen en weder springen. Eene duivelsche vreugde maakte zich toen van hem meester. Eindelyk dan toch zou hy zyne wraak kun nen botvieren, eindelyk dan toch zoude hy ten minste één dier lieden, die hy haatte, die by vervloekte, aan hot gerecht kunnen overleverenhy zou in dien verwoeden stryd de zege behalen, hy zou niet langer hun ten speelbal strekken, zy zouden hem niet langer honen en bespotten, zooals tot nu toe steeds het geval wa3 geweest. Neen, thans zoude het zyne beurt zyn, om met een schouderophalen verachtend te lachen, telkenmale als hy hen in het vervolg tegenkwam. Dat waren de gedachten, welke op dit oogenblik zyn brein doorkruisten. Zachtkens, ongemerkt naderde by middeler- wyi zyne prooi. Een doode tak echter, welke onder den last van zyn lichaam kraakt, doet den strooper het gevaar kennen, waarin hy verkeert. Met eene bliksemsnelheid heeft deze zyn vischtuig in het water geworpen om vervol gens in het struikgewas te verdwynen, na nog even den kleinen, angstigen knaap toe gevoegd te hebben: „hald dich stil, verreur dich neet." Blijf staan 1 roept de boschwachter den vluchteling toe. Het geschuifel, het geritsel door de struiken, dat zich reeds meer en meer verwyderd, geeft echter duideiyk te kennen, dat aan dit bevel geen gehoor wordt gegeven. Hy lost zyn geweer in de richting, waar heen de wilddief ontvlucht. Een luide kreet, een angstig gehuil van het verschrikte kind, dat nog immer by de:-i vyver staat, is hierop het eenig antwoord. Knarsetandend, zyne woede nauweiyks meester, nu hy wederom zyne prooi zich ont snapt ziet, wendt hy zyne schreden naar het arme jongske, op wien hy thans zyn haat, zyne wraak wil koelen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9