N°. 8967. Maandag 13 ]>Xei. A0. 1889. Leiden, 11 Mei. Feuilleton. DE DELAHAIES. <§eze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEI DSC TI PRU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poetn.m lt40. Afzonderlijke Nommers.0.06. Door de alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie z(jn bevorderd tot arts, de heeren M. Van der Weerd en M. C. A. Byleveld, terwijl is toegelaten tot het eerste gedeelte de heer J. H. P. Van Kerckhoff. Op initiatief van enkele heeren zal ook te "Waddingsveen een waardig feest gevierd worden ter herdenking aan het 40-jarig koning schap. Daartoe had eene vergadering plaats, om de meening aangaande het organiseeren van eeu zoodanig feest te vernemen, welke meening den daaropvolgenden dag aan de goedkeuring werd onderworpen eener bijeen komst van de ingezetenen. Bij deze verga dering werd eene feestcommissie benoemd, waarvan dr. C. W. Corts president is. B. en Ws. zijn tot eereleden benoemd. Vormoedelijk zal Vrijdag 17 Mei het feest plaats hebben. Nadere plannen moeten nog besproken worden. Ook te Koudekerk aan den Rijn zal de dag van den 12den Mei niet onopgemerkt voorbij gaan. Den 13den zullen er verschillende volks spelenplaatshebben als: ringryden, boegspriet- loopen, zakloopen enz. De kinderen van de school zullen onthaald worden, die dan tevens een optocht houden door de gemeente. Na afloop der spelen zal er een optocht worden gehouden van jongelieden te paard, waarbij zich zal aansluiten de daar ter plaatse be staande zangvereenlging, gezeten in rijtuigen. Door den minister van binnenlandsche zaken is hot verleend verlof aan den heer C. J. M. Noorduijn, burgemeester der gemeente Zwammerdara, om zich buiten die gemeente op te houden wegens voortdurende ongesteld heid, verlengd tot 10 Juni a. s. De hoofdcommissie voor de zaken van het Portugeesch-Israëlietisch Kerkgenootschap in Nederland heoft een adres aan Z. M. den Koning aangeboden, om Hoogstd. geluk te wenschen mot Z(jn herstel van gezondheid en met de 40-jarige viering van Zijne inhuldiging als Koning op 12 Mei 1849. Ook het Ned.-lsr. Kerkgenootschap, ver tegenwoordigd door de centrale commissie te Amsterdam, heeft aan Z. M. een adres ge richt, waarin het zegt zich gelukkig te achten de tolk der eerbiedige gevoelens van alle Nederlandsche Israëlieten te zjjn bij de her denking van Zr. Ms. 40-jarige regeering, na een gelukkig herstel van eene hoogst ernstige ziekte; eene regeering, welke gelukkig en voorspoedig was voor het geheele vaderland, en waarin ook vele wetten en maatregelen tot stand zijn gekomen, die de grondwette lijke gelijkheid en bescherming van alle ge- Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 8) door Mr. CLOVIS. Weldra is hy in zyne nabyheid. Kom hier, of ik schiet je kapot! roept hp in verbeten woede, met vreeseiyke stem het kind toe. Het jongske hoeft echter deze woorden niet gehoord; het heeft slechts den man gezien met dien verwoeden, verwilderden blik, dien man, die hem wil doodschieten met het ge weer, dat hy in zyne hand houdt. Door den oritzottenden angst, door een ge weldigen schrik overmeesterd, wendt het knaapje zich plotseling om; in blinde vaart ijlt Jiet voort om echter reeds na enkele schreden neer te ploffen iD den diepen vyver. Een hartverscheurende gil, een kreet, welke pyn doet, vervult terstond daarna het lucht ruim; verder niets; een klein kringetje aan de oppervlakte van het water, door honder den langzaam grooter wordende rimpelende kringen omgeven, duidt de plaats aan, waar het kind gezonken is. Ontzet slaat de veldwachter dit afschuwelyk toonael gade. zindten bekrachtigden en aan de Ned.-lsr. kerk hebben verschaft die mate van zelf standigheid en zelfregeering, waarop zy binnen de grenzen der grondwet hoogen prys stelt. De Kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Haarlem, vernomen hebbende dat den vorigen dag door den Raad werd besloten op Zondag feest te vieren ter herdenking van de veertig jarige regeering van den Koning, heeft zich dadeiyk tot den Gemeenteraad gewend, met een ernstig protest tegen dit besluit, en een verzoek om daarop alsnog terug te komen. In dat adres wordt gezegd dat de Kerkeraad het besluit met smart en verontwaardiging vernomen heeft, en met verwondering tevens in een tyd, waarin van zoovele zyden op Zondagsrust en Zondagsheiliging wordt aan gedrongen en dit te meer, nu Z. M. zelf den wensch heeft uitgesproken dat de feestviering op een anderen dag zou geschieden. Ook het bestuur van 'de antirevolutionaire kiesvereeniging, zoomede de predikanten der Hernhuttersche en der Christelyk afgeschei den gemeenten hadden dit verzoek ondersteund. In de gisteren daarvoor door den burge meester buitengewoon byeengeroepen Raads zitting werd met algemeens stemmen (ook degenen, die in de vorige zitting tegen Zondag hadden gestemd, stemden nu voor), op voor stel des voorzitters besloten niet op het ge nomen besluit terug te komen, en aan den Kerkeraad, die in het adres beweerd had dat de feestviering op Zondag zoude zyn in strijd met den uitgedrukten wensch des Konings en in stryd met het algemeen verlangen naar Zondagsrust en het heiligen van den Zondag, te berichten dat aan den Raad niet is ge bleken dat de keus van Zondag is in stryd met "s Konings wensch, en dat de Raad in het feest op zichzelf geene ontheiliging van den Zondag ziet. Ook werd door een paar leden bedenking geopperd omtrent de vraag of de Kerkeraad wel bevoegd is zich te men gen in dergelyke zaken. Eerst na afloop van de avondkerk zal de muziek op de Groote Markt zich laten hoo- ren. In den Hout wordt 's middags en 's avonds muziek gemaakt, waartoe ook het muziek corps der Leidsche dd. schuttery is geënga geerd. De parade van 't garnizoen en de schuttery zal echter Maandag gehouden worden. By de bewoners van de Groote Houtstraat, van de Anegang tot de Houtpoort, bestaat het voornemen die straat Zondag-avond boogs- gewyze te verlichten; de bewoners van de Anegang willen die met groene guirlandes versieren. Zal hy zyn slachtoffer ter hulp snellen, zal hy het redden of zal hy het eenvoudig aan zyn lot overlatenzal hy het laten verdrin ken; ziedaar de stryd, welken hy in zyn ge moed voert. Eensklaps verschynt wederom het hoofdje van het met den dood worstelend kind; snel, met zenuwachtige trekken, opent en sluit het, naar adem snakkend, eenige malen den mond en met de armpjes in de hoogte trachten de kleine vingers krampachtig een st6un te gry pen. Tevergeefs echter; een tweede, nog meer doordringende schreeuw klinkt zyn vervolger in de ooren. Thans aarzelt deze niet meer; hij heeft zyn geweer ter neder geworpen en stort zich in het water. Daar verschynt aan de overzyde van den vyver Marianne Delahaie, de moeder van het wicht, dat op bet oogenblik wederom in de diepte verdwenen is. Heur haren hangen los langs de slapen, hare kleederen zyn gescheurd, haar aange zicht is door talryke doornen op vele plaat sen opengereten; haar boezem golft snel op en neer; eenige oogenblikken later treedt ook de oudste harer beide broeders achter haar te voorschyn. Woest rollen hunne oogen in de kassen Aan de firma L. J. Enthoven en C0., te 's-Gravenhage, is opgedragen den bouw van een nieuwen gashouder met toebehooren ten dienste der gasfabriek te Zwolle. Tot dusver werden door genoemde firma ruim zeventig van die toestellen, zoowel hier te lande als in Indië, geleverd en gesteld, waaronder van twaalf en dertien duizend kub, meters inhoud. Als een bewys van de solidie constructie en samenstelling vermeldt men tevens het feit, dat de goede werking van niet een der door die firma gemaakte gashouders gestoord werd, wat wel als eene byzonderheid te be schouwen is, in aanmerking genomen dat er onder zyn, weike reeds twintig en meer jaren zonder eenige herstelling in gebruik zyn. Men schryft van het Loo aan het „R. N." ,H. M. de Koningin gaf Donderdag weer een blyk van hare beminnelyke wyze van omgaan met hare onderhoorigen. De dochter van den concierge Avink werd Donderdagavond de bruid. H. M. had nauwkeurig geïnformeerd, hoe laat die plechtigheid gebeurde. Juist op tyd, 's avonds 7 uren, kwam H. M. in het ver trek van den concierge, dat door HD. zorgen was groen gemaakt en verlicht, en bood dpr jonge bruid eene prachtige marmeren pendule met coupes aan." De Dies van het Utrechtsch Studenten corps, die wegens het overlyden van den oud- hoogleeraar Donders was uitgesteld, vindt thans plaats op 22 Mei a. s. De feesten zullen dien dag bestaan in eene ryparty, daarna een corps- diner, des avonds een concert in „Tivoli" van het orkest van het Amsterdamsche Concert gebouw, onder directie van den heer W. Kes, terwyl eene kroegjool den feestdag besluit. De postkantoren hebben aanschryving ontvangen, dat aan verzoeken om ep 13 dezer, ter gelegenheid van de feesten ter viering van het 40-jarig jubilé van Z. M. den Koning, beperkten dienst te hebben geen gevolg kan gegeven worden, daar die dag voor den postdienst eene meer dan gewone drukte zal opleveren, ten gevolge van de te wachten aanbevelingsbrieven voor de op 14 dezer te houden algemeene verkiezing van leden der Provinciale Staten. Aan ieder der regimenten van het leger wordt eene som van 100 door het dep. van oorlog uitgekeerd, om aan de manschappen, by gelegenheid van het aanstaande Konings feest, een extra maal te doen verstrekken. Beroepen is te Zetten (cl. Nymegen) ds. J. Bolkestein, te Langer- en Korteraar (cl. Leiden)te Goedereede (cl. Brielle) de heer rtnatiwfamiwMnni—i LMU, jasna—■a—a— rond; zy dwalen met vreeselyko onrust en gejaagdheid van de eene zyde Daar d9n anderen kant van den vyver. Zy ontwaren echter niets, niets dan den dienaar van den zoo verfoeiden vyand, die aan de overzyde in het water staat; zy zien hem aan met een van gloeienden haat getuigenden blik; dreigend heffen zy de vuisten tegen hem op. Dit deed de overwinning, welke de geest van het goede reeds in het binnenste van den boschwachter behaald had, eene andere wedding nemen. Zal hy zyn leven wagen, denkt hy, voor het kroost van die lieden? Zal hy het kind redden van die wezens, die de zynen zullen vermoorden, die zyne kinderen den honger dood zullen doen sterven als hy, door hun toedoen, door zyn heer weggejaagd zal zyn geworden? Neen, dat nooit. Hoe kon hy een oogenblik zoo dwaas, zoo dolzinnig zyn? 't Is belachelyk 1 Hy treedt terug naar den oever, verwydert zich zoo snel mogeiyk, en van tusschen de struiken stoot hy als het ware nog een ruwen, schamperen lach uit. Tegeiyk met dien lach weergalmde ook een ander geluid, een akelig gehuil door de lucht. Ditmaal was het de kreet der moeder, die PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel» 1.05. Iedere regel moer ƒ0.174- Grootere letter» naar plaateruimte. "Voor het in— easeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. P. N. Gysman, cand. te Utrecht; by de Christ.Geref. gem. te Hoogeveen, ds. Elzinga, te Sneek. De inschryving op de aandeelen 4de serie letter B der „Deli-Asahan Tabakmaat- schappy", opengesteld voor de aandeelhouders der drie eerste serieën, is 14-maal volteekencL Het detachement onderofficieren en, schepelingen der marine, hetwelk 22 Juni a. s. van Amsterdam naar Oost-Indië vertrekt,, zal worden begeleid door de luitenants ter zee 2de klasse P. Kluit, G. Van de Pol, W. F. Gaaymans en C. A. M. Van Vliet; eerst- genoemde is detachementscommandant. Onder het bevel van den kapitein der inf. H. J. E. Wilton en het medegeleide van den 2den luit. van dat wapen J. W. C. Vuyk, moet den Sston Juni a. s. aan boord van het stoomschip „Prjns Alexander" overgaan een detachement suppletietroepen, sterk 3 onder officieren en 40 minderen. Als opvolger van nu wylen generaal Reuther als lid der Tweede Kamer voor Ny megen, wordt aldaar van katholieke zyde genoemd de heer F. T. J. H. Dobbelmann, zeepfabrikant te Nymegen, lid der Provinciale Staten van Gelderland en lid van den Gemeen teraad van Nymegen. By het Nederl. Zendelinggenootschap- is uit Amsterdam ontvangen een legaal van tien duizend gulden, van wylen den heer mr. J. J. P. Van Herzeole. Hoe gestemd moet worden. Wy gelooven den kiezers een dienst te be- wyzen, door hun de bepalingen der kieswet omtrent het stemmen in herinnering te bren gen, met enkele wenken lo. De inlevering der stembriefjes heeft plaats op Dinsdag 14 Mei, tusschen 9 en 5 uren, en wel aan het lokaal dat in den op roepingsbrief is aangewezen. Zoodra het ft uren is, wordt niemand meer in het bureel toegelaten om te stemmen. Wie echter op dat uur nog in de zaal is, maar nog niet zijn briefje heeft kunnen in de bus werpenmoet nog daartoe worden toegela ten, alvorens de bus wordt gesloten en verzegeld. Men wachte echter niet tot het laatste oogenblik, en kome ook, als 'b eenigszins mogeiyk is, niet tusschen 12 en 1 uur, omdat dan de toevloed zeer groot zal zyn en men lang zal hebben te wachten. 2o. De kiezer zelf moet opkomen, zyn op roepingsbriefje medebrengende, als bewys dat hy kiesgerechtigd is. Hy werpt zyn stem briefje, schriftelijk ingevuld met zoovele namen thans het ten derden male aan den water spiegel verschynend lichaam van haar kind ontwaart. Met woest, onstuimig geweld werpt de vrouw zich in den plas; het water komt haar tot aan de heupen, tot aan de borst, tot aan de schouders, maar nog immer schrydt zy voorteindeiyk kon zy met wyd uitgestrekte arm het reeds weder zinkende kind grypen en tot zich trekken. Het kleine jongske boven haar hoofd ste kend, aanvaardt zy den terugtocht, zoo snel als hare voeten en de tegenstand van het water zulks gedoogen. Weldra heeft zy den zoom bereikt; lang zaam, uiterst voorzichtig legt zy den dier baren last neder op het zachte gras. Zy knielt naast haren jongen en strykt met bevende handen hem de weelderige natte krullen uit het gelaat. Verschrikt, ontzet deinst zy terug; wezen loos aanschouwt zy dat halfgebroken oog, dat koud en onbeweegiyk haar aanstaart. Dat daurt een oogenblik, een enkel oogen blik slechts. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5