Op de jongst gehouden gewone algemeer® vergadering van de leden van het departement Leiden der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" werden tot leden van het Hoofd bestuur gekozen mr. H. J. Kist te Amsterdam en mr. C. H. B. Boot te Rotterdam. Vervolgens hadden de volgende benoemin gen plaatstot secretaris van het departement, de heer S. Croramelintot leden van het bestuur, de heeren R. Koopmans Van Boeke- ren en dr. M. C. Dekhuyzen; tot leden van de volgende commission de onderstaande heeren voor de SpaarbankP. Zillesen, J. A. Van Hamel en G. F. Alsche; voor de Leesbibliotheek: H. Burgersdjjk, -J. P. Riedel en J. M. Broers; voor de BurgerzangschoolP. Van der Veen en S. B. Vos; voor de VolkszangschoolC. C. Tieleman voor de Bewaarschooldr. C. J. Van Ket •wich voor de VolksbyoenkomstenP. Alma Lx., mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck en dr. Th. "W. Van Lidth de Jeude; voor de Commissie tot opneming van de "boeken en effecten der Spaarbankmr. P. M. Von Baumhauer ea J. A. H. Boellaard. Overeenkomstig het verzoek van de commis sie van de Bewaarschool, werd besloten art. 12 van het reglement dier instelling aldus te lozen: Het schoolgeld bedraagt per kwartaal Voor één kindf 4.— Voor twee kinderen uit één gezin, 7.50 Voor drie kinderen uit één gezin f 11.— Voor elk kind, tot het huisgezin van een lid van hot departement behoo- rendef 3.50 Alle schoolgelden moeten by vooruitbetaling worden voldaan. De begrooting van het departement werd daarop vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op ƒ2166. Tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring werd benoemd de hoer S.KutschLojengaen tot diens plaatsvervanger de heer A. J. Binnen dijk. Uit het bestuur is als afgevaardigde ge kozen prof. dr. P. Van Geer en tot diens plaatsvervanger de heer A. Van Eek. Na bespreking der punten van beschrijving door de algemeene vergadering, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Door het Kiescollege der Nederduitsche- Hervormde gemeente alhier is gisteravond het volgende zestal predikanten opgemaakt ds. S. Dijkstra, te Hilversum; dr. Ph. J. Hoedemaker, te Nieuwland; ds. H. Ten Kate, te Harderwijk; ds. E. A. Lazonder,teOoster- wolde; ds. Gerh. Nyhuis, te Berlikumds. I. Vonk, te Oldebroek ter voorziening in de vacature, ontstaan door het emeritaat van ds. Joh. Drost. Voor het kinderfeest te Leiderdorp wor den uitgebreide maatrogelen van voorzorg voor de veiligheid genomen. De IJsclub heeft al haar materieel ter beschikking van de commissie gesteld. Met gebruikmaking daarvan wordt een stal van 9 bij 25 meter in eene zaal herscha pen om bij ongunstig weer dienst te doen. Jonge dames zullen de kinderen bedienen en het feest leiden. Voor hen, die zich heden niet kunnen aan melden, zal de commissie morgen (Zondag) tusschen 12 en 2 uren uitsluitend ten Raad- huize nog zitting houden. Het feestprogramma voor Leiderdorp luidt overigens aldus: Zondag 12 Mei: Godsdienstige viering van het Koningsfeest. Algemeen vlaggen. Maandag 13 Mei. Algemeen vlaggen. Kin derfeest. 's Namiddags van 2 uren tot halfdrie Ontvangst der kinderen op het feestterrein van den huize „Voordorp", daartoe welwillend aangeboden door de heeren A. Parmentier en A. Vromesteyn. Tot zes uren muziek, kinder spelen en verrassingen. 's Avonds te 7 uren Concert op den R(jn, door de stafmuziek van het 4de regiment infanterie, onder de leiding van den heer J. G. H. Mann. Voor zoover de beschikbare ruimte het toe laat, zal op eene geïllumineerde stoomboot gelegenheid worden gegeven mee te varen, tegen betaling van 50 cents per persoon. Feestelijke verlichting van het Raadhuis, de Leiderdorpsche Brug, particuliere woningen en terreinen. Te Katwijk aan Zee zal de 40-jarige regec- ring van Z. M. worden gevierd door den kin deren der beide scholen een feestdag te be reiden. De benoodigde gelden worden door eene commissie by de ingezetenen ingezameld. Ook op het eiland Tessel zal het Konings feest op 13 Mei zoo luisterryk als daar moge- lyk is worden gevierd. Zoo heeft zich byv. te Oostereind eene feestcommissie gevormd, door welke hot Leidsche muziekcorps van „Oom Heinrich" is ontboden. Het 40-jarig jubilé van Z. M. den Koning zal in de gemeente Haarlemmermeer gevierd worden op Donderdag 16 Mei. Alsdan zullen er te Hoofddorp volksfeesten plaats hebben, vuurwerk enz. en feest voor da kinderen van de verschillende scholen gezameniyk. Te 's-Gravenhage zal o. a. een historische optocht worden gehouden, waarin de hoofd personen onze stadhouders en Koningen voor stellen. In het gevolg van dezen komen onze voornaamste mannen uit de geschiedenis voor; in dat van Frederik Hendrik zyn onze dichters en schilders niet vergeten. De commissie, samengesteld tot regeling van de feesten, op 18 Mei a. s. bjnnen de gemeente Koudekerk te houden, bestaande uit de heeren M. Crommelin, als eere-voor- zitter, dr. J. J. Tjaarda, M. J. Oppelaar, A. Van der Lee, J. Jongeneel, J. Kwakjernaak, J. Heemskerk, J. Koot en T. Reyneveld, heeft het volgende programma vastgesteld: lo. Des voormiddags optocht te paard, waar voor zich circa 50 ingezetenen hebben aan meld. 2o. Ringryden te paard door mannen. 3o. Zakloopen voor jongens van 14 tot 18 jaar. 4o. Boegsprietloopen voor personen boven 14 jaar. 5o. Hardloopen voor kinderen van 10 tot 14 jaar. 6o. Stroophappen voor kin deren tot 10 jaren. 7o. Haansabelen voor ge huwde personen. Door de milde bydragen der ingezetenen is de commissie in staat gesteld voor een en ander fraaie pryzen aan te koopen. Voorts zal door de schoolkinderen een op tocht worden gehouden, terwyi des avonds eene gondelvaart langs den Ryn zal plaats hebben door de leden der Zangschool. Van het Loo wordt aan het „Hbl." ge meld: Ten einde alle onderhoorigen van het Koninkiyk paleis en park van het Loo in de gelegenheid te stellen, morgen den gedenkdag der veertigjarige regeering van Z. M. den Koning met hunne gezinnen feesteiyk te viere heeft H. M. de Koningin heden aan iederen arbeider zes flesschen bier, een grooten koek en een pond tabak doen uitreiken. De werkvrouwen ontvingen ieder een geld stuk, dat haar door H. K. H. Prinses "VVil- helmina met den koek in persoon werd ter hand gesteld. De verschillende bazen, park wachters en jachtopzieners ontvingen elk 5 flesschen wyn en een kistje sigaren. De kinderen van het personeel worden he dennamiddag van 2 tot 5 uren aan de boer- derü in het park onthaald op chocolade, kren tenbrood, sinaasappelen en goocheltoeren van den ouden heer Bamberg. H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina zullen tegen 3 uren de feostvierende kinderen bezoeken. De ouders hebben een vryen dag en kunnen dus getuigen zyn van het genot, dat hunnen kinderen verschaft wordt. Hedenavond zal een ingezetene uit Apel doorn, die ongenoemd wenscht te blyven, eene uitdeeling van versch vleesch aan behoef- tigen doen plaats hebben. Naar men verneemt, zyn de muziek corpsen, tamboers en hoornblazers vaD het garnizoen door de corpscommandanten met de meeste welwillendheid beschikbaar gesteld voor de vanwege de feestcommissie te 's-Hage te houden groote militaire taptoe op Maandag avond 13 Mei. De troepen zullen aantreden te halfelf op het voorplein der Oranjekazerne, daarna afmarcheeren naar het Plein 1813, alwaar de taptoe zal worden geslagen en daarna, begeleid door fakkels, den vastgestel- den weg door de stad nemen. Het orgelconcert zal door den heer N. A. Koopman gegeven worden Maandag, des mor gens van halfelf tot halftwaalf, in de Groote Kerk, daartoe door kerkvoogden beschikbaar gesteld. Des namiddags van 1 4 zullen de volks feesten plaats hebben, die door de gymnasten geregeld en voorbereid zyn. De toegang tot de tribune en het afgesloten terrein is opengesteld tegen een entrée van 25 cents, terwyi gedurende de volksspelen eene matinée zal plaats hebben van de kapel der jagers. Het monument op het Plein 1813 zal heden, Zaterdag-avond, ter gelegenheid der plechtige inwyding van het feest te halftwaalf, door de firma "W. C. Van der Laan belangloos met planten en bloemen versierd worden. Ook de bengaalsche verlichting van het Willemspark, opgedragen aan den heer A. Gall te Rotter dam, belooft schitterend te zullen zyn. Reeds hebben wy gemeld dat de heer Keu kenmeester te Leidschendam dezer dagen daar zyn 50-jarig jubilé als genees-, heel- en verlos kundige vierde en van het gemeentebestuur als souvenir een fraaien zilveren beker ontving. Het dorp was feesteiyk versierd en voor het huis van den jubilaris had men eene eerepoort opgericht. Namens de vrouweiyke ingezetenen van Stompwyk en Veur werd hem oen prachtige bonheur du jour aangeboden, terwyi de bewo ners van Nootdorp hem eene zilveren schel en karaffen, met zilver gemonteerd, vereerden. Een aantal andere geschenken en tal van ge- lukwenschen ook uit andere plaatsen werden hem verder nog toegezonden en alge meen is de wensch, dat de heer K. nog jaren zyn nuttigen werkkring zal kunnen blyven vervullen. Het stoomschip „Borneo", van Batavia naar Amsterdam, vertrok II Mei van Port-Said de „Prins Alexander," van Batavia naar Am sterdam, is 11 Mei te Genua aangekomen; de „Conrad" vertrok 11 Mei van Batavia naar Amsterdam; de „Soenda" is 11 Mei van Am sterdam te Batavia aangekomen. Gemengd Nleuwa. Hedenochtend, ongeveer half- negen, werd in de keizerstraat te Scheveningen een 8 jarig knaapje door een wagen van de Haagsche Tramwegmaatschappy overreden. Het kind, dat de straat wilde oversteken, kreeg een wiel over het rechter-beentje en werd hier en daar gekneusd en verwond. Dr. Van der Mandele legde het eerste verband. Men vreest dat het beentje moet worden afgezet. Het kind is naar het zieken huis te 's-Hage vervoerd. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Op het Kerkplein te 's-Hage viel gisternamiddag een paard, voor eene tram gespannen, dood neder. De heer Hielke Brugts, die on langs te Haarlem zyn honderdsten verjaardag vierde, is gisteren aldaar in den namiddag kalm en zacht ontslapen. Te Groningen woedde hedennacht een hevige brand in de bakkery van den heer B., in de Steentilstraat. Naar het zich lie aanzien, sou ook een der belendende gebou wen, dat van den heer K., niet weinig ge havend worden. Nadere byzonderheden ont breken nog. In den laatsten tyd wordt in de omstreken van Oudewater veel werk gemaakt van het mesten van varkens. Als een voor beeld h ervan op groote schaal mag de boer- dery van den veehouder A. Van Baren in het naburige Papekop genoemd worden. In ruime, luchtige hokken, op uitnemende wyze verzorgd, worden daar 120 a 150 varkens gemest en wel zóó, dat de in Maart aangekochte beesten in September aan de markt gebracht en de in September aan gebrachte weer in Maart verkocht kunnen worden. Naar we deskundigen hebben hooren beweren, moet deze onderneming een uitmun tend succes hebben. (II. Nbl.) Door de „Parti National" iseene inschryving geopend voor een standbeeld van Thiers te Parys. Vele bewyzen van instem ming zyn reeds ontvangen, o. a. van Jules Simon en Barthélémy Saint Hilaire. By de Fransche bank is reeds eene som van 46,000 fr. belegd, byna geheel byeengebracht uit giften van 5 centimes, ten gevolge van eene inschryving, na Thiers' dood door den heer Ménier in de „Bien Public" geopend. Byna de geheele stad Zwiahyl ma, in het gouvernement Wilna, is in de asch gelegd. Ongeveer honderd huisgezinnen, meest Israëlieten, zyn zonder onderdak. Do ellende moet groot zyn. De Vereenigde Staten van Noord- Amerika zullen hunne nieuwe kruisers „Chi cago," „Boston," „Atlanta" en „Yorktown" als eskader eene reis om de wereld laten doen, om aan het buitenland eeDig denkbeeld van de nieuwe Amerikaansche marine te geven. De commodore Walker zal waarschyn- ïyk met het bevel over dit eskader belast worden. Nieuwe gruwelen op Christenen in Armenië. By het voltrekken van een huwelyk in het district Mouch deden de Kurden een inval, plunderden al de gasten en mishan delden de bruid, die ze daarna kookten in een ketel, bestemd voor het toebereiden van hot bruiloftsmaal 11 Aldus verhaalt de „Correspon dence de l'Est". President Carnot ontving sedert Zondag meer dan 2500 telegrammen van gelukwensching. De Zwitsersche regeering is na een grondig onderzoek der bommen-quaestie te Zürich tot de overtuiging gekomen dat het geen direct komplot tegen het leven van den Czaar gold, doch dat de aan zyne wonden overleden Jacob Brinstein, alias Nacbtigall, aan het hoofd stond van een aantal lieden, die de hulpmiddelen der Russische terroristen met eene nieuwe ontploffingsstof zochten te vermeerderen. Dientengevolge zyn 11 per sonen uit Zwitserland verbannen en wel 9 studenten en docenten en 2 dames-studenten, allen uit Rusland en Polen afkomstig, die zich met de vervaardiging van het nieuwe wapen beziggehouden hebben. Telegrammen. DORTMUND, 10 Mei. De minister van binnenlandsche zaken Herrfurth is hier aan gekomen. Werkstakingen zyn nu ook uitge broken te Massen en te Holstein (Hörder-ver- eeniging). NAPELS, 10 Mei. De uitbarsting van den Vesuvius dreigt te zullen voortduren. Zy neemt het karakter en de afmetingen aan der uit barstingen van 1822 en 1872. Men vreest opnieuw dat streken zullen bedolven worden. De lava vloeit zeer langzaam. MADRID, 10 Mei. De officiëele „GaCeta" maakt eene wet openbaar, de machtiging verleenende tot schepping van twee serieön kleine coupures van de onaflosbare binnen- en buitenlandsche 4-pcts.-schuld, bestemd om twee andere bestaande serieën te vervangen. STUTTGART, 10 Mei. De Koning en de Koningin zyn hedenmiddag tegen twaalf uren met een extra trein uit Nizza hier aangekomen. Eene officiëele ontvangst bleef op verzoek achterwegetoch schaarden zich het schutters gild, de brandweer, de gymnastiek- en militaire- vereenigingen van het station tot het slot. Toen het vorsteiyk paar uit het station kwam, liet het talrijk publiek stormachtige hoezees hoorende schuttersmuziek speelde de Ko ningshymne. De hoofdstraten zijn met vlag gen getooid. BERN, 10 Mei. Oostenryk-Hongarye en Frankryk hebben den Bondsraad officiëele deelneming toegezegd aan het internationale congres ter bescherming van werklieden. ROME, 10 Mei. De Paus heeft eene ency cliek in bewerking genomen, welke in Juni verschynen zal, handelend over het vraagstuk der wereldiyke macht. BRUSSEL, 10 Mei. ('s avonds) De tyding dat koning Leopold voornemens zou wezen de mogendheden byeen te roepen tot afdoening der Berlynsche Congo-overeenkomst, wordt onjuist genoemd. Naar de „Indépendance" meldt, moet de Engelsche regeering vóór een jaar by het Belgische gouvernement, niet by den Congo-souverein, schreden gedaan hebben om eene internationale conferentie te Brussel byeen te doen komen, welke de onderdruk king der slaverny in geheel Afrika zou be- oogefi. Aanvankelyk moeten deze pogingen schipbreuk geleden hebben, maar onlangs is de regeering daarop teruggekomen en de Belgische heeft er meer ooren naar. Deze regeering heeft nu allen mogendheden uit- noodigingen doen toekomen tot eene confe rentie te Brussel. Men wacht op het ant woord der onderscheidene regeeringen om den dag der samenkomst vast te stellen. Met hot Luzerner congres van kardinaal Lavi- gerie tot bestryding der slaverny, zal deze conferentie niets te maken hebben. PARIJS, 10 Mei. De heer Hector is benoemd tot hoofdresident te Anam en de heer Brière tot hoofdresident te Tonking. De rechter van instructie, Athalin, nam heden Perrin in verhoor, voornameiyk aan gaande zyn vroeger leven, en confronteerde hem daarna met den waard, in wiens herberg des Zondags-middags twee werklieden ver klaarden dat 's Maandags op het tentoonstel lingsterrein een tweede aanslag op president Carnot zou volgen. De waard zeide dat hy Perrin nooit te voren gezien had. Daar Laguerre Perrin niet wil verdedigen, is de advocaat der republiek Signorino door de rechtbank als verdediger aangewezen. De ex-senator De Barante is overleden. Volgens berichten uit Londen zouden Boulangers vrienden zich zeer ongerust maken over den toestand van den generaal. Sedert zyne vlucht, heet het dat Boulanger er zeer verouderd uitziet en, trots zyne pogingen om zyn waren toestand te verbergen, schynt zyne gezondheid zeer geschokt te wezen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2