Gemengd Nieuws. Donderdag-raiddag had te Utrecht een treurig voorval plaats. Toen namelijk een eierenkoopman, oen oogenblik op z(jne vrouw moetende wachten, zich, aan de Oudegracht naby do Jacobibrug, op een der ijzers der aldaar aanwezige balies nederzette, schoof dat ijzer opeens onder hem weg en stortte hjj op de werf. Hoewel met den meesten spoed genees kundige hulp werd verleend en de man on middellijk naar het ziekenhuis werd vervoerd, bleek by by aankomst aldaar toch reeds te zjjn overleden. De brandklok riep Donderdag- avond omstreeks 10 uren de brandweor te Apeldoorn naar de Hoofdstraat, alwaar een huis, bewoond door twee gezinnen, Schmid en Slik, in brand stond. Ofschoon de brand weer spoedig ter plaatse was, mocht zy er niet in slagen veel tot redding aan te brengen en brandde ook het perceel geheel uit. Van do inboedels, waarvan er slechts één verzekerd was, is weinig gered kunnen wor den. Als oorzaak deelt men mede dat vrouw Slik met do lamp in de hand door eene duize ling is bevangen, waardoor deze viel en de in de nabijheid liggende krullen vlamvatten. Het huis behoorde aan den heer F. W. Geur den en was verzekerd. Eene koe van een landbouwer te Westzaan is als lijdende aan miltvuur afge maakt en het lijk verbrand. Gisterochtend te zes uren hoorde de agent van politie P. C. Visser, te Kralingen, nog te bed liggende, een hulpgeroep. In nacht gewaad naar buiten gaande, zag hy eenig ge- borrel in de naast zijne woning gelegen diepe vaart. Zich geen oogenblik bedenkende, sprong hy te water en mocht met inspanning van alle kracht er in slagen, de drenkelinge, zijnde de 21-jarigo M. V., die daar eenig werk ver richt had, op het droge te brengen. Het behulp der buren slaagde men er in, haar na eenigen tijd weder tot bewustzijn te brengen. (IV. R. C.) De warmoezier H. Glimmerveen, aan het Zwaanshals te Rotterdam, heeft giste ren de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan Z. H. den Koning gezonden. De Wcstfaalschc werkstakingen. Het kan wel niet anders of de groote menigte werkloozen in de Westfaalsche steenkooldistricten moet nu en dan tot wan ordelijkheden aanleiding geven. Zelfs hebben hier en daar bloedige gevechten plaats gehad, waarin verscheidene dooden en gekwetsten vielen. In vele streken heerscht onder de arbeiders groote ongerustheid, daar zy, die nog arbeiden willen, zoodanig door de werk stakers bedreigd worden dat zij zich ternau wernood onbeschermd op straat durven wagen. Ook de toestand der bestuurders van mijnen is alles behalve benijdenswaardig, daar overal de werkloozen rondslenteren of samenrotten on tegenover personen der bezittende klasse eene dreigende houding aannemen. Do over heid betoont zich op de meeste plaatson zeer welwillend ten opzichte van werkstakers die do orde niet verstoren. Waar troepen zyn, gevoelt men zich natuurlijk zeker, maar men stelt het ontbieden daarvan liefst zoo lang mogelijk uit, om niet onnoodig verbittering te wekken. Ook hebben de soldaten overal bevel gekregen met de meeste omzichtigheid te werk te gaan en niet dan by hooge nood zakelijkheid van hunne wapenen gebruik te maken. Tot de werkstakers behooron personen vai alle gezindten; zelfs staan eenigen, die voorname betrekkingen bekleoden, aan het hoofd van sommige werklioden-vereeni- gingen. Op vele plaatsen is sinds de jongste op gaven de arbeid neergelegd. Daartoe behooren de mijnwerken „Eiberg" en „Eintracht" te Essen, „Tiefbau" te Steele en mijn N°. 3 van den „Zollverein" by Caternberg. Op „Matthias Stinnes" by Carnap is volgens de „Rheinisch Westf. Ztg." (het orgaan der werkgevers) de arbeid hervat. De kermis te Steele is geslo ten. De hoogovens van Schalke en verscheidene yzerwerken by Dortmund staan stil. Te Steele hoeft het bestuur van het mynwerk „Johann Doimelsberg" om eene werkstaking te voor komen, de eischen der arbeiders ingewilligd. Op de „Hibernia" te Gelsenkirchen besloten de werkstakers niet aan den arbeid te gaan, vóór alle vorderingen waren ingewilligd. Omtrent het oproer op het mynwerk „Graf Moltke" berichten Weslfaalsche bladen, dat duizenden arbeiders zich heel in 'c geheim verzameld hadden om het zoogenaamde „Kes- selhaus" te vernielen. Eenigen tyd lang slaagde het kleine aantal beambten er in, de menigte met de revolver in de hand terug te houden, en seinde inmiddels om hulp uit Gelsenkirchen, van waar weldra troepen kwamen. Het was hoog tyd. Op het oogenblik dat eene soort van bestorming zou beginnen, verschenen eensklaps de blinkende helmen der soldaten. De menigte begroette hen met eene hagelbui van steenen, zoodat eenige soldaten ernstig gekwetst werden. Na herhaalde aanmaning om uiteen te gaan, volgde het bevel om te schieten. Een geweersalvo daverde, en drie mannen vielen doodelyk getroffen ter aarde, terwyl vier anderen gewond waren, waarvan er één kort daarna bezweek. Eenige oogen- blikken heerschte stomme ontzetting; toen echter brak de menigte in een onbeschryflyken kreet vol vertwyfeling los, terwyl eene voor- waartsche beweging gemaakt werd. Doch de soldaten stonden met gevelde bajonet in ge sloten gelid in den weg; de menigte weifelde, deinsde terug en stoof uiteen. Het „Kessel- haus" en de beambten, die in levensgevaar hadden verkeerd, waren gered. Van de ge kwetsten zyn nog twee gestorven, terwyl 5 in hot ziekenhuis te Burer verpleegd worden. Van de troepen zyn een onderofficier en 8 man door steenworpen ernstig gekwetst. Volgens een later bericht wa3 in Gelsen kirchen de orde teruggekeerd. Door zeven kooplieden en mynwerkers is eene „Werksta kingscommissie" benoemd, waarvoor een der kooplieden 10,000 M. zou hebben gegeven. Na de vergadering te Bochum van Donder dag, waarop de arbeiders eenparig besloten de werkstaking voort te zetten, had des avonds in de straten een groote oploop plaats, welke echter geen beschadiging van eigendom ten gevolge had. De soldaten werden uitgeschol den, waarop alle troepen opgeroepen en de straten gezuiverd werden. By de aankomst van een trein uit Bochum mengden zich de onruststokers onder de reizigers, die van het station stadwaarts stroomden. Er werd met steenen geworpen, waarop de soldaten op de menigte ingingen. Twee personen werden ge dood en vyf gewond. Dit voorval heeft groote opgewondenheid teweeggebracht. Te Koningssteele trokken jongelieden met dolk en revolver door de stad. Vier personen werden gevangengenomen. Te Dortmund staan de mynwerken der „Dortmunder Union" en van den „Hörder Bergwerks- und Hüttenverein" stil. Daaren tegen is een doel van het werkvolk der „West phalia" Vrydag-morgen weder aan den arbeid getogen. V6le staalgieteryen en de meeste bierbrouweryen kunnen niet werken. Men ver wacht nu spoedig de aankomst van buiten- landsche kolen, en ziet met groote spanning te gemoet of de werkstakingen zich, zooals door sommigen gevreesd werd, in andere, meer bepaald de Silezische kolenbekkens, zouden voordoen. Vele gasfabrieken en water leidingen worden thans van steenkool uit Saarbrücken voorzien. Uit Witten wordt nader gemeld dat de werkstaking steeds in omvang toeneemt. Men schatte gisteren het getal dergenen, die den arbeid in de mynen hebben gestaakt, reeds op 70,000, wat ongeveer gelykstaat met 70 percent der aan de mynen verbonden werk lieden. De toestand is derhalve zeer ernstig, en wat dien nog hachlyker maakt is de tal- ryklieid der oproerige bewegingen. Dit maakt de tusschenkomst der militaire macht nog meer noodig, welke in dit district thans overal de handon vol heeft. Uit EssenDe werkstaking duurt voort in het geheele opper-myndistrict; ook de mynen aan de Ruhr worden er grootendeels door getroffen. De werklieden aan de myn „Ivönigin Elisabeth" te Essen hebben in de beide schachten den arbeid gestaakt. De besturen willen eene percentsgewyze verhooging van loon niet toestaan, doch stellen eene loons- verhooging in het vooruitzicht, wanneer de arbeiders uit eigen beweging het werk her vatten. Hiertoe is wel een deel hunner ge neigd, doch zy worden daarvan teruggehouden uit vrees voor gewelddadigheden van de zyde der overigen. By de werkstaking in de Westfaalsche kolenmynen is het opmerkelyk dat de burgery, de stads- en staatsbeambten veelal sympathie voor de werkstakers toonen, zoodat verschil lende landraden en burgemeesters als bemid delaars en raadgevers tusschen de arbeiders en hunne patroons optreden en dikwyls de vergaderingen der werkstakers bezoeken om voorstellen tot verzoening en schikking te doen. De arbeiders zeiven schynen niet toe te laten dat de socialisten naar buiten den toon aangeven. De koninklyke Landraad heeft de geruststellende verzekering gegeven, dat de militairen alleen geroepen zyn om de arbei ders, die aan het werk willen blyven, te be schermen, doch niet om tegen de werkstakers op te treden zoolang dezen de openbare rust niet verstoren. Te Gelsenkirchen werd eene vergadering der werkstakers geopend met „Leve de Keizer!" en gesloten met „Levede Landraad, de burgemeester en de keizer!" Ook vermaande de voorzitter tot het bewaren der rust. Nader is gebleken dat de salvo's met scherp der soldaten te Bochum, waardoor twee per sonen gedood en vyf gewond zyn, het gevolg zyn geweest van een betreurenswaardig mis verstand van den bevel voerenden jongen en onervaren luitenant. Dien avond waren eenige oploopen van rumoerige halfwas knapen door de soldaten de stad uit en in de richting van het station gedrongen. Op dat oogenblik kwamen juist twee volle personentreinen aan, de reizigers kwamen zonder iets kwaads te vermoeden don gewapenden troep te gemoet, de officier dacht in de duisternis dat by eene sterke bende werkstakers tegenover zich had en commandeerde: „vuur!" Van deze ver schrikkelijke dwaling werden geheel onschul dige reizigers en spoorwegarbeiders het slachtoffer. Eenige op zichzelven staande vechtpartyen tusschen politieagenten en mynwerkers zyn gebleken het gevolg te zyn geweest van per- soonlyke veeten zonder andere beteekenis. Zeer opmerkelyk is het dat noch te Bochum noch te Dortmund, noch ergens anders de burgery militairen tot hare bescherming wenschte te zien komen. De burgemeesters vreesden geene ongeregeldheden. Zelfs wordt van vele zyden beweerd dat juist door het militaire machtsvertoon het uitbreken der werkstakingen op vele plaatsen verhaast en verergerd is. Daarentegen werd in den ministerraad do vraag behandeld of de werkstakende districten niet in staat van beleg moesten worden ver klaard. Er is echter besloten eerst nog de meening der bezitters van mynen en der hoog ste regeeringsbeambten in Westfalen to ver nemen. Het aantal werkstakers wordt, vol gens de laatste berichten, op honderd duizend geschat, daaronder begrepen de tegen hunnen zin werkelooze metaal-arbeiders. In het district Essen schynen de patroons zich met hunne werklieden op vriendschappelyken voet te ver staan. Aanstaanden "Woensdag zal de eindbe slissing volgen. Zoo ver thans bekend is, zyn er in het geheel twaalf personen gedood, waaronder eene vrouw, en drie en twintig zwaar gewond. Vele goe derentreinen zyn gestaakt. De pryzen der levensmiddelen ryzen. Een telegram uit Aken aan het „Berl. Tageblatt" meldt de arrestatie van een man, die met drie groote pakken patronen op weg naar Gelsenkirchen was. Volgens de „Kreuz- zoitung" houden de autoriteiten Belgische anarchistische zendelingen voor de aanstokers van de werkstaking. BUITENLAND. Frankrjjk. De opbrengst der belastingen en indirecte inkomsten voor April jl. is 2'/2 millioen, en voor de eerste vier maanden van 1889 6 millioen boven de raming. Omtrent hot proces-Boulanger verneemt men, uit 69n onderhoud met een van de leden der commissie van het Hooggerechtshof, dat de instructie nog niet aan het licht heeft gebracht het feit van een beraamden aanslag op de veiligheid van den Staat. Niettemin wordt van vertrouwbare zyde de bewering tegengesproken als zou de instructie kunnen eindigen met een verdict van niet-ontvanke- lykheid. Reeds nu is met zekerheid aan te nemen dat de inbeschuldigingstelling met algemeene stemmen zal worden aangenomen. Uit Parys wordt gemeld dat de commissie van het Hooge Hof van justitie binnen veer tien dagen eene beslissing zal nemen omtrent de vervolging van generaal Boulanger en zyne aanhangers. President Carnot gaat weder op reis. Vrydag 31 Mei verlaat hy Parys en komt hy to Arras aan. Vervolgens bezoekt hy Lens, Béthun, Bruay, Arques, Saint-Omer, Calais en Boulogne-sur-Mer. Op 4 Juni zal de president te Parys terug zyn. Een gemeenteraadslid van Fougères, de heer Boulais, is tot zes dagen gevangenis- m straf veroordeeld wegens beleediging van het gemeentebestuur. Hy had dit o. a. voor eene „bende dieven" uitgemaakt, als hebbende 450 fr., voor werkstakenden bestemd, in eigen zak gehouden. Thans wordt weder bericht dat de ele vators in den Eiffeltoren op zyn vroegst den 25sten dezer in gebruik zullen kunnen wor den gesteld. Gelyk thans gemeld wordt, heeft te Nime8 tydens de feestviering voor het eeuw feest van de eerste zitting der Staten-Gene- raal een onbekend gebleven persoon eene dynamiet-patroon midden op het centrale plein neergeworpen. De ontploffing was zóó hevig, dat een deel der illuminatie werd uit gedoofd, verscheidene vensterruiten sprongen en twee steenen ter grootte van eene vuist in eene bovenkamer werden geslingerd, waar door een jong meisje aan den arm werd gekwetst. Mevrouw Carnot heeft gratie verzocht voor Perrin, zegt de „Patrio." Italië. De minister-president Crispi heeft gisteren op eene interpellatie geantwoord, dat de re geering meent haren plicht te hebben gedaan door het bondgenootschap met de centrale mogendheden te begunstigen, omdat dit in het belang van Italië is. Nieuwe berichten van den Italiaanschen gevolmachtigde graaf Antonelli geven, volgens den correspondent der „Daily News," nadere byzonderheden omtrent den dood var. koning Jan van Abessynië en koning Menelek's tocht naar Gondar. Zy bevestigen dat Ras Mula niet gedood is. Zoowel hy als Ras Mikael zyn gevlucht, door al hunne volgers verlaten. Woensdag 11. heeft koning Umberto te Turyn den voorzitter der Keulsche Mannen- zangvereeniging, dr. Peusquens, de Mauritius- orde, en den vice-voorzitter Keiler, den direc teur Zöllner en prof. Roth de Italiaansche Kroon-orde geschonken. Voor het dien dag aldaar gegeven concert waren alle plaatsen genomen en de opgewondenheid van het ge hoor was groot. Groot-Britannië. Het Lagerhuis heeft gisteren by eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, waarby de wet op de nationale schuld wordt gewyzigd. Baron H. De Worms heeft op eene verga dering in het ministerie van buitenlandsche zaken, ter bespreking van de suiker-quaestie medegedeeld, dat de regeeringen van Turkye en Egypte hare deelneming aan de öonventie hadden toegezegd. Er is door drie leden van het Lager huis van verschillende richting een ontwerp tot bescherming van kinderen ingediend. Het stelt o. a. voor de bepalingen der fabriekswet toepasselyk te maken op het verkoopen op straat, zoodat ouders niet meer bevoegd zou den zyn hunne kindoren den ganschen dag tot laat in den nacht met koopwaar op de straat te laten rondloopen. In geval van bedelary zullen niet de kinderen, maar de ouders, die hen uitzonden, gestraft worden. By mishandeling zal de straf verdubbeld wor den, zoodra bewezen is dat de ouders geldelyk belang hebben by don dood van het kind. Het Lagerhuis heeft met 194 tegen 126 stemmen een ontwerp aangenomen, strek kende tot het afschaffen van tuchtiging aan den lyve (geeseling) in het geval van onver- baterlyke schavuiten en vagebonden, doch machtigende tot het toepassen daarvan op inbrekers, die in het bezit bevonden worden van moordwapens en in zekere andere gevallen. In de universiteit te Londen heeft de prins van Wales een marmeren standbeeld onthuld van koningin Victoria, door Boemh vervaardigd, ter herinnering aan haar jubilé en tevens aan het 50 jarig bestaan der univer siteit. Bualand. By de nadering van het bezoek van den shach van Perzië te St.-Petersburg, vestigt de Russische pers vooral aandacht op het feit, dat deze reis voor Rusland van groot staat kundig belang is. Uit een Russisch oogpunt beschouwd, zou Perzië voortaan niet meer of minder dan een van Rusland onafhankelyke staat zyn! Te St.-Petersburg is eene plechtige lykmis gevierd voor den overleden minister graaf Tolstoï. De dienst werd bygewoond door den czaar, de czarina en andere leden der keizer- lyke familie, benevens een groot aantal hoog- waardigheidsbekleeders.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10