koope (Hollandsche) uitgave van de wolbe kende „Geschiedenis der Kruistochten" van Michaud, met honderd platen van Gustavo Doré. Den prys in aanmerking genomen, geeft deze eerste aflevering werkelyk een zeer gun- stigen indruk van het werk, welks waarde door eene groote premieplaat, voorstellende den intocht van Godfried van Bouillon in Jeruzalem, naar de schilderij van M. C. Piloty, in het Museum te München, nog wordt verhoogd. Gistermiddag heeft, aldus meldt men aan het „Hbl." van 't Loo, de Koning zich voor het eerst na zyne ziekte in de open lucht begeven. Geruimen tyd heeft Z. M. met de Koningin vertoeft op het kleine bordes van het park. Blijkens telegraphische berichten van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, dd. 7 en 9 dezer, is onze bezetting te Edi den 30sten April jl. en den 2den dezer slaags geweest met eene vijandige bende, door welke zy werd aangevallen. Bij die gelegenheid sneuvelde één mindere militair en werden er zes gewond. Daar de gemeenschap van onze versterking met do reede bedreigd werd, zond de Gouver neur van Atjeh een half bataljon infanterie en eene sectie artillerie naar Edi. Deze troe pen landden den 6den dezer te Edi, en tastten by een opmarsch naar onze versterking de vyandeiyke stelling naby den hoofdweg aan, waarby aan onze zydo zes mindere militairen gewond worden, terwyl de vyand ongeveer zestig dooden had. St.-Crt Naar aan de „Prov. Gron. Crt." wordt medegedeeld, hebben de pogingen van heeren curatoren dor Groningsche universiteit, om prof. Middendorp te bewegen andermaal het onderwys in de ontleedkunde op zich tenemen, tot geen bevredigend resultaat geleid. De hoog leeraar wenscht de sedert byna achttien jaren door hem gedoceerde ziektekundige ontleed kunde en algemeene ziektekunde, welke vak ken hy van 1871 tot 1877 met de ontleed kunde doceerde, ofschoon daarvoor destyds in Leiden, Utrecht en Amsterdam reeds 2 of 3 hoogleeraren waren, vooralsnog niet te ver wisselen met een ander leervak in de genees kundige faculteit. De commissie uit de Tweede Kamer tot voorbereiding van het onderzoek van het wets ontwerp tot wyziging der wet op het lager onderwijs, heeft den heer Lohman tot haren voorzitter gekozen. Naar de „H. C." verneemt, is per tele gram van 8 Mei het bericht ontvangen, dat de heer "W. F. Braun, van Haarlem, bevor derd is tot luitenant kolonel van het Indische leger. Hot stoomschip „Drente," van Rotterdam naar Java, vertrok 9 Mei van Port-Said; de „Borneo," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 10 Mei van Suez; de „Minerva" is 9 Mei van Messina te Philippeville aangekomende „P. Caland", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 10 Mei Dover gepasseerdde „Prinses Wil helmina," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 9 Mei van Genua; de „Rotterdam" ver trok 9 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot vice-president van den Raad van Nederl.-Indiö, jlir. C. H. A. Van der Wyck, thans lid in dien Raad; met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Schoonhoven, J. A. A. Schwan, thans in geiyke betrokking te Sliedrecht. Vergadering van Nijverheid. De gisteravond alhier gehouden vergadering van het departement Leiden der N. M. t. B. van Nyverheid was, niettegenstaande het warme weder, flink bezocht. Na het lezen der notulen, deelde de voor zitter mede dat de burgemeester welwillend het eere-voorzitterschap der tentoonstellings commissie aanvaard heeft; dat in deze com missie, waarvan de heer Felix Driessen voor zitter en de heer C. R. Van Ruyvers secretaris is, nog zitting hebben do heeren C. G. L. Van Wensen, C. C. Tieleman, mr. C. M. Dozy, J. Filippo Hz., W. C. Mulder, C. Reinke, D. Van der Horst en C. A. Bader; zooals uit dit blad bekend geworden is, heeft de Gemeenteraad hot Gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht gratis tot het houden der tentoonstelling afge staan en het was den voorzitter een genoegen nog te kunnen mededeelen dat alle Leidsche industrieën op de tentoonstelling vertegen woordigd zullen zyn. Voor de ontvangst van directeuron en afge vaardigden is eene commissie benoemd, bo staande uit de hoeren A. L. De Sturler, voor zitter, dr. D. De Loos, S. B. Vos, mr. E. Kist, Pierro Driessen, S. Crommelin, jhr. C. C. Van der Wyck, S. J. Le Poole, G. Gerlings en Henri Van de Velde. De voorloopige plannen werden korteiyk gememoreerd, doch de ontvangst-commissie, die heden samenkomt, zal daaraan spoedig meerdere bekendheid geven. Drie nieuwe leden werden voorgesteld en aangenomen. Na eene korte pauze nam de heer Felix Driessen het woord om te spreken over nieuwe kunstmatige kleurstoffen in de ver- very, meer bepaaldeiyk over Primuline. De kunstmatige verfstoffen worden groo- tendeels verkregen uit het gewone teer der gasfabrieken; door droge distillatie van het teer worden by achtereenvolgende verhoogde temperaturen benzol, naphtaline en anthiccen gewonnen, welke stoffen door verdere distil latie in zuiverder toestand komen en by benzol buitendien andere stoffen afgescheiden worden, zooals toluol. Oneigeniyk worden alle uit de teerdistil- latie verkregen verfstoffen met den naam aniline bestempeld, terwyl toch alleen die van de benzol daarop recht hebben. De in de aniline-fabrieken door verschil lende oxydetie-middelen verkregen verfstoffen der teerproducten kunnen onderscheiden worden in basische-zwakke zure en zure. De basische zyn die, welke zonder by- voeging van eenig byt-middel op wol en zyde en door toevoeging van tannine op katoen en linnen kunnen gefixeerd worden; het is voldoende de te verven stoffen in het verf- bad te dompelen en het bad langzamerhand te verhitten; tot deze groep behooren de fuchsine methyl-violet, methyl-groen, mele- chiet-groen, methylen blauw e. a. Tot de zwakke zure verfstoffen, die, welke de vezelstof slechts met by voeging van alumi nium, yzer of chroomzouten kleuren, behoo ren alizarine, purpurine (verkregen door oxydatie van alizarine) coeruléine, alizarine- blauw-, oranje-, geel- en dinitro reSorcine. Onder de zure, die met byvoeging Van zwavelzuur of organische zuren, wynsteenzuur, geverfd worden en meest roode of gele kleuren ople veren, komen voor de crocéine, ponceau, alcaligroen, rosanilinegroen, en kunnen hiertoe ook nog gerekend worden eosine, rhodanine en erythrosine. Als kenmerk voor de basische kleuren ver meldt spreker dat deze door tannine worden neergeslagen en men uit de recepten, door de fabrikanten gewoonlyk by de verfstoffen ge voegd, dadely'k kan zien of en tot welke der drie groepen zij behooren naar gelang zonder byt- middelen of de genoemde zouten en zuren geverfd moet worden. Van alle hier opgesomde kleurstoffen waren stalen in katoen en wol in de meeste ver scheidenheid getoond. Terloops de onoplosbare verfstoffen behan delende, bleef spreker even by de indigo stil staan indigo-blauw wordt door gistende middelen gereduceerd tot indigo-wit, dat in alcalien oplosbaar is en op de te verven stof gofixeerd wordt. Aan de lucht blootgesteld, wordt indigo-wit door de zuurstof geoxydeerd en weder indigo blauw, 't welk onoplosbaar is, de gereduceerde verfstof wordt dus gefixeerd; hetzelfde heeft plaats by aniline-zwart, door Lightfoot, een Engelsch katoendrukker, ontdekt. Aniline-olie wordt met een of ander zuur en styfsel tot eene pap vermengd en op de katoen gedrukt en door chloorzure kali geoxydeerd. De oxydatie heeft door blootstelling aan warme lucht plaats; het hierdoor verkregen zwart heeft eene groen achtige tint; door aanwending van koperzou ten gaat de kleur in zuiver zwart over. In eene katoendrukkery in Amerika, waar men van de toepassing van koperzouten niet afwist, kreeg men evenwel hetzelfde resultaat en bleek by onderzoek in een proces, dat het koken der stoffen in koperen ketels en het passoeren over de koperen drukrollen daarvan de schuld waren. Met vanadium-zwart worden dezelfde en betere uitkomsten verkregende groote gevoeligheid van de met chloorzure aniline geverfde katoen ten opzichte van het vanadium werd aangetoond. Eene oplossing van 2 milli gram vanadium op 1 liter water, eene home opathische verhouding inderdaad, was in staat de katoen intensief zwart te kleuren. Overgaande tot de azo-verfstoffen, ver klaarde spreker ons eerst door eene schema tische demonstatie op het bord uit de ver- binding van ammoniak en salpeterigzuur, door substitutie van ammoniak, door aniline het ontstaan dier verfstof en zyne menigvuldige variëteiten; evenzeer door substitutie van n ipbtolde daaruit ontstane kleurstoffen, als congo (rood), chrysamine (geel), benzo-pur- perine- en azurine- en azoblauw. Voor wol zyn deze verfstoffen mindor geschikt, doch op katoen zonder eenig mordant dadeiyk en inten sief werkzaam; eene schaduwzyde evenwel was dat zuren b. v. op congo rood een scha- delyken invloed hebben, daar zy het blauw kleurenwasschen met zeep heft evenwel het euvel op. Thans bespreekt de heer D. de primuline, in 1888 door Green, een Engelschman, ont dekt de juiste 'samenstelling is nog niet aan gegeven, doch tracht spreker die schematisch voor te stellen. Primuline is een geel, rnak- keiyk in water oplosbaar poeder; de stoffen (wol, katoen en zyde), worden slechts met eene kleine hoeveelheid keukenzout en de noodige hoeveelheid primuline gekookt en verkrygen daardoor eene lichte, gele kleur. Het hangt nu slechts van het bon plaisir van den verver af daarop de eene of andere nuance te brengen, doch onderwerpt hy eerst de stoffen aan eene behandeling, diazoteeren genaamd, hetwelk daarin bestaat, deze eenigen tyd bloot te stellen aan de inwerking van eene met zwavelzuur vermengde salpeterig- zure oplossing. Na eene zorgvuldige wassching kan nu de katoen of wol behandeld worden met phenol, geeft dan eene gele kleur resorcine oranje B. naphtol, roode a. naphtyiamine, paarsche alles in een koud bad, de oplossingen der ge noemde reagensen verhouden zich van 1 800. De verver, die deze wyze van verven toe past, is anilinefabrikant in 't klein, daar hy de azo-verfstof zelf en verschillende nuances op de vezelstof als 't ware vervaardigt. De atoomverbindingen der B- en t-naphtol, die dezelfde chemische samenstelling van koolstof, waterstof en zuurstof hebben (C 10 H 8 O) werd door de verplaatsing van het atoom zuurstof op het bord duidelyk gemaakt; evenzoo werden de hierboven genoemde wyzen van verven voor het aandachtig gehoor te zien gegeven. De schaduwzyde van de primuline is dat zy niet bestand is tegen de wasch met zeep, wel tegen zuren, doch het licht niet verdraagt; dit heeft zy met de vroeger genoemde basische verfstoffen gemeen, voornameiyk wanneer zy op katoen geverfd is. Onlangs is nog eene, der primuline verwante, verfstof ontdekt, die do Engelsche uitvinder carnotine genoemd heeft. Eenige stalen van lichtschuwheid getui gende stoffen werden ons nog te aanschouwen gegeven en een met indigo geverfd katoenen venster-voorhang maakte eene inderdaad povere figuur. Daarentegen vergastten zich onze oogen aan twee in Italië gekochte spreienuit een merk was hem gebleken dat zy in 1846 gedrukt waren, toen van aniline kleurstoffen nog geen sprake wasde schoone, uit meekrap gewonnen roode en rosa kleuren, konden, wat levendigheid betreft, de vergeiyking met alizarine goed doorstaan. Uit wetenschappeiyk oogpunt moge dan, zoo eindigde spreker, de uitvinding en toe passing der kunstmatige kleurstoffen toe te juichen zyn, hy vreest dat de ontwikkeling en vooruitgang der kunst daarmede niét ge baat zyn. Na de beantwoording door den spreker van eene vraag van dr. De Loos, of de toepassing der kunstmatige indigo in de katoendrukkery nog niet te veel op zich deed wachten, dat deze vooralsnog uit een finantiëel oogpunt niet aan te bevelen was, kon de heer Driessen zich voor oen groot deel wel vereenigen met de beschouwingen van den secretaris, die het voor de door de natuur geleverde kleuren, wat haro echtheid betrof, opnam. Het was voorzeker voor den voorzitter eene aangename taak den spreker voor zyne door wrocht wetenschappeiyke en toch heldere en boeiende voordracht dank te zeggenhy toch weet zyn auditorium te boeien en belang te doen stellen in de industrie, welke hy met zooveel voorliefde uitoefent. Wy pryzen onze gemeente, ons departement en ons bestuur gelukkig een man als u in ons midden te hebben. Uit den grond van myn hart dank ik u voor al het schoone, dat gy ons heden avond te zien, te hoorer. en te genieten ge geven hebt. V. v. Vf. Gemengd Nieuw». De voorstellingen, welke dageiyks gegeven worden in het Cagliostro-theater der heeren Henri en Okhuysen, op de Boommarkt alhier, mogen zich beroemen op de tevreden heid van hen, die de ruime tent bezoeken. Hetgeen dan ook te zien en te hooren wordt gegeven, kan lof toegezwaaid worden. Zoowel de werkzaamheden van prof. Henri, die in sierlyk kostuum op het tooneel ver- schynt, als die des heeren Okhuysen vallen zeer in den smaak, niet minder dan de byna ongelooflyke toeren van den heer Francois Étienne, den slang- en kikvorschmensch bij uitnemendheid. Meermalen heeft men recht zich af te vragen of Étienne wel een mensch is. Het verdere gedeelte van het programma, gewyd aan mechanisch panorama, balanceeren, grappige muziek op grappige muziekinstru menten door grappenmakers wordt mede eiken avond met toejuichingen bekroond. Morgenmiddag is er kinder- en familievoor stelling, waarby ruime uitdeeling zal plaats hebben van „getooverde cadeaux". Omstreeks halfnegen viel gis- teravond een jongen in de Aalmarkt. De knaap, die reeds gezonken was, ware zeker verdronken, indien een in de nabyheid wonend student niet den moed had gehad zich in het water te begeven en den drenkeling alzoo te redden. Ook uit het naburige Zoeter- woude is onlangs iemand naai' de Argentyn- sche Republiek vertrokken. Een 30 jarige stukadoor heeft de reis aan genomen, op aanraden van of aangemoedigd door een vriend, die daar ginds een goed bestaan heeft. Te Katwyk aan Zee was gis- teren een 15 tal schuiten aan met besommin gen van f 20 tot f 40. Ten gevolge van wind stilte kunnen de schuiten niet veel visschery uitoefenen. De pryzen der visch blyven op dezelfde hoogte als gepasseerde week. Tongen doen 20 tot 50 ets. Aan den Z.-Buitensingel te 's-Hage trachtte gisteravond eene vrouw, wier huwe- l(jk niet gelukkig was, zich op te hangen. Hare dochter sneed het touw nog bytyds door. In de Sumatrastraat aldaar wilde gisteren een koetsier, toen een zyner leidsels brak, van den bok springen; hy viel en brak een been en werd daarby nog door zyn rytuig over het andere been gereden. De kantonrechter te Haarlem, uitspraak doende in de zaak van den heer A. C. Balabréga, veroordeelde hem wegens bet dragen van verboden wapenen tot f 3 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf en ver beurdverklaring van de revolver, met last tot vernietiging van dit wapen. De rechtbank te Heerenveen heeft den Haagscben socialist De Swart, wegens opruiing, tot eene gevangenisstraf van 5 maan den veroordeeld. Een verpleegde te „Meer-en-Berg" heeft zich door ophanging van het leven be roofd. De stad Stafford in Kansas is door een cycloon geheel verwoest. Drie per sonen werden gedood en dertig zwaar ge wond. De bevolking ontvlucht de brandende puinhoopen. In April zyn t e B u e n o s - A y r e s 76 stoombooten met 15,439 landverhuizers uit Europa aangekomen. BUITENLAND. Dultschlan(L De werkstakingen in het kolenbekken van Westfalen trekken de byzondere aandacht der regeeririg. De ministerraad kwam gisteren byeen in het paleis van den Rijksdag en be raadslaagde gedurende twee uren over deze aangelegenheid, onder voorzitterschap van den Rykskanselier. Verscheidene hoogge plaatste ambtenaren by het mynwezen woon den de zitting by. Te Gelsenkirchen is de arbeid gestaakt op het mynwerk „Dahlbuch." Te Bochum is gisteravond eene vergade ring van 5000 mynwerkers gehouden, waarin eenparig besloten is, de bekende eischen te handhaven. Er waren groote voorzorgsmaatregelen ge nomen en eene aanzienlyke macht soldaten was ontboden. Op eenige lichte wanordelyk- henen na, bleef alles rustig. De „Rheinisch-Westfalische Zeitung" meldt: De Kruppsche fabriek van gegoten staal heeft zich door eene overeenkomst met Opper-Sileziê en Engeland volkomen verzekerd van voor ziening in hare behoefte aan steenkolen voor twee maanden. De werkstaking heeft zich uitgebreid tot het Essener district. Slechts in ééne myn zyn de arbeiders weder aan het werk. Het ge-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 4