8966. Zaierday; 11 Mei. A0. 1889. lit nommer bestaat ait TWEB Bladen. Leiden, 10 Mei. feze jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van <gpnen feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE DELAHAIES. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.t.... 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer»0.08* De gehouden inzameling op de studenten sociëteit „Minerva" voor het feest op 13 Mei heeft de belangrijke som van f 105 opgebracht. Tot deelneming aan den geïllumineerden Gondeltocht heeft zich reeds dadelijk ook de studenten-roeivoreeniging „Njord'' met hare gieken bereid verklaard. Ofschoon het Koningsfeest hier op 13 Mei wordt gevierd, spreekt het vanzelf dat de ingezetenen op den gedenkwaardigen dag zeiven, 12 Mei, niet zullen nalaten de stad, o. a. door het ontplooien van het vaderlandsche dundoek aan hunne woningen, reeds dan in feestgewaad te hullen. Dat er algemeen oranje met de nationale kleuren zal gedragen worden, is niet minder natuurlijk. De winkeliers zjjn er ruim van voorzien. Het aangekondigde concert van den heer Johan Schmier, met medewerking van eenige dames- en heeren-solisten van den Holland- sche Opera uit den Amsterdamschen Park schouwburg, was gisteravond in de Stadszaal vrij B°e(l bezocht. Al de medewerkenden, mevr. Yan Ophemert- Schwencko, mevr. M. Albers Jahn, mevrouw A. Orelio-Van Zant, do heeren Eug. Yan de Kerckhoven, Henri Albers, F. Derickx en S. Poons, verwierven zeer veel bijval, hetzij m0t hunne afzonderlijke voordrachten, hetzj] met hunne duo's en quartetten, allen onder piano begeleiding van den heer J. M. Snoek. Na de opvoeringen tijdens den afgeloopen winter in den Schouwburg van de verschillende gegeven opera's, toonden ze nu nogmaals welke uitstekende krachten de nationale onderneming bezit. Over het algemeen werden de aria's of fragmenten uit de opera's thans echter niet in het Nederlandsch (soms ook nog wel met Vlaamschen tongval), maar in hunne oorspronkelijke taal gezongen. Enkele voor drachten maakten daarop eene uitzondering. Dit nam niet weg dat de solisten bij her haling werden teruggeroepen, dat de heeren Albers en Yan de Kerckhoven (die mede het programma-nummer aanvulde 'voor den heer Orelio, daar deze verhinderd was te komen) eene hunner voordrachten herhaalden, en dat aan mevrouw Albers reeds na de eerste harer bei^e onmiddellijk opvolgende voordrachten, Bemberg's „Chant Hindou", eene bouquet werd aangobodon, hetgeen zeker een uitzondering op de Leidsche gebruiken mag genoemd worden, want gewoonlijk bewaart men zulk een huldebewjjs tot al de nummers gezongen zijn, ten einde alzoo nog iets extra's deelachtig te worden. In de eerste afdeeling liet zij het dan nu ook alleen bljjven bij het „Suzonl Suzon!" van denzelfden componist. Met zijne muzikale voordrachten als „De Pruimeboom" enz., welke tot besluit werden gegeven, mocht de heer Schmier wederom ondervinden hoezeer hij niet alleen als zanger, maar ook als toonzetter dezer geestige mu zikale stukjes werd gewaardeerd. Hj] wist er weer de dlgemeene vroolijkheid vrij wel door op te wekken. Bjj den praeses Collegii vin het Leidsche Studentencorps is ingekomen eene uitnoodiging van de studenten uit Borne, tot bijwoning van de feesten, welke den negenden Juni e. k. zullon plaats hebben bjj gelegenheid van de onthulling van een standbeeld ter nagedach tenis aan G. Bruno, den beroemden philosoof uit Nola. Vanwege het Studentencorps is de heer H. J. Coster gekozen om zitting te nemen in het bestuur der 3-October-vereeniging, ter wijl de uitslag van de dezer dagen gehouden verkiezing voor eene Schouwburgcommissie de volgende is: P. A. Francken, praeses; J. Ta. Stok, ab-actis; H. J. Bool, quaestor; H. R. Van Maasdijk en J. Nijman. Tot commis saris van „Njord" is verkozen de heer B. Formijne. De rector-magnificus der Rijks-Univer siteit te Leiden heeft het volgende onder de aandacht der heeren studenten dezer univer siteit gebracht. Zjjne Excellentie de minister van koloniën wenscht te weten, hoevele jongelieden aan onze Rijks-Universiteiten studeeren, welke in de Nederl. Oost-Indiën geboren zijn of wier ouders aldaar een tjjd verblijf hebben ge houden of thans nog verblijf houden. Het aantal studenten, die in de Nederl. Oost- Indiën geboren zijn, kan uit de inschrjjvings- lij8ten opgemaakt worden; maar niet het aantal dergenen, die niet in do Nederl.-Oost- Indiën geboren zyn, doch wier ouders aldaar verblijf houden of verblijf hebben gehouden. De rector-magniflcus heeft daarom het verzoek gericht tot alle heeren studenten, die in deze beide gevallen verkeeren, hunne namen aan hem kenbaar te maken. Aan de universiteit alhier is het examen voor den Indischen dienst afgelegd door mr. H. K. J. Van Deinse. In de gisteravond gehouden vergadering Schets uit het Limburgsch strooperslevcn. 5) door Mr. CLOVIS. De oude haalde geld te voorschijn en be taalde hetgeen de geneesheer hem vroeg, zon der ooit een enkelen cent te willen afdingen. Integendeel 1 „Moot 't keend gein fleske hubbe'?'' vroeg hjj immer, „geer moot 'tetmer zekke, 't kumpt er niet op aon wat etkos." Ook de enkele levensbehoeften, welke de vrouw, steeds van haar kind vergezeld, in het dorp kwam koopen, werden steeds met ge- reede penningen betaald. Zy hadden geld, de Delahaies, werd alge meen gezegd; enkelen wisten zelfs te vertel len, dat ze over de vijf duizend francs by den notaris hadden staangierig waren zy ook niet, want alios, wat zy kochten, moest van het beste en van het duurste zyn. Niemand begreep dan oot, wat die liedan noopte in die eenzame, verlaten hut te ver bleven, aan koude en wind blootgesteld; niemand wist de r don te doorgronden, waar om zy, ryker dan zoo vele anderen in het dorp, toch veel armoediger leefden. Eens had een der dorpelingen het gewaagd der vrouw den raad te geven van woonplaats te veranderen en zich te komen vestigen in Noorbeek zelf, maar toen had ze dreigend de vuist gericht naar het kasteel van den baron van Vilvoorde en gezegd„Nein, noe nog neet, iers moot dë kêl dao bove d'raon, die m'n keend basterd heet gemaak, de m'ne mins, as veer al onger de geboge stonge veur 'n paar stuk kenien as 'n hond heet laote kapot sheeto," en by het uitspreken dier woorden had het geheele lichaam gebeefd en de don kere oogen hadden duideiyk aangetoond hoe diep geworteld die haat was, met welk een wraaklust zy bezield was. Met innig genoegen had de Noorbeekenaar dit alles aan zyne medeingezetenen verhaald en met eene vreugde, welke zy onverholen te kennen gaven, hadden dezen de vroeselyke bedreiging vernomen, want allen verafschuw den den baron, allen haatten hem wegens de buitensporige wreedheid, waarmede by de minste overtreding vervolgde. Het baatte bet arme meisje niet, wanneer het, in den winter betrapt by het sprokkelen van eenige doode takken, verklaarde dat dezen dienst moesten doen ter verwarming van het vochtige kamertje, waarin haar vader krank en hulpeloos, niet in staat om to werken. der leden van het „Nut" zyn tot bestuurs leden voor de volksbyeenkomsten gekozen de heeren Alma, Yan Lidth de Jeude en Lam berts Hurrelbrinck. Het Leidsche Studenten gezelschap „Pro Patria" heeft een interacademicaal concours uitgeschreven, dat op 28 en 29 Mei a. s. in de Ryksschietbanen te Katwyk plaats heeft, alwaar voor de Nederlandsche studenten de gelegenheid zal openstaan zich met elkander te meten en der buitenwereld te toonen dat een geoefend oog en eene vaste hand hun geenszins vreemde zaken zyn. Het programma luidt ongeveer als volgt: Dinsdag 28 Mei. 's Morgens te 9 uren Corpswedstryd C. 's Morgens te 10 uren Verwelkoming der deelnemers op het schiet- terrein door den president der Vereeniging. 's Voormiddags te halftwaalf: Aanvang van den wedstrpd. Personeele wedstryden. Vrye banen. 's Middags te 1 uurInteracademicale wedstryd A. Personeole wedstryden. Vrjje banen. 's Avonds te halfacht: Concert op Zomerzorg door de stafmuziek van het 4de regiment infanterie, onder directie van den lieer J. G. H. Mann. Woensdag 29 Mei. 's Morgens te 10 uren: Voortzetting van de personeele wedstryden en van de wedstryden op de vrye banen. '8 Middags te 1 uurInteracademicale wed stryd B. Personeele wedstryden. Vrye banen. 's Namiddags te halfzeven: Kamoraadschap- peiyke maaltyd op de eetzaal der sociëteit „Minerva", a f 3.50 per couvert. 's Avonds te 9 uren: Prysuitdeeling. Aan het examen voor surnumerair, ge- deelto A, ann het csntraalbureel der exploi- tatiemaatschappy te Utrecht gehouden, is o. a. geslaagd de heer M. H. Kouw, te Leiden. Het hoogst belangryk feit van 's Konings veertigjarige regeering, van nog hoogere be teekenis geworden door het gelukkig herstel van Z. M., zal by het leger, volgens de bevelen van den minister van oorlog en met machti ging des Konings, op luisterryke wyze worden gevierd. Maandag, 13 Mei, zal in alle garnizoenen van de landmacht eeno groote parade worden gehouden, waaraan alle troepen zullon deel nemen. Een geldeiyk bedrag zal, evenals by de vie ring van 's Konings verjaardag, ter beschikking worden gesteld van de commandeerende offi cieren der onderscheidene corpsen, ten einde hun gelegenheid te geven, maatregelen te nemen om den feestdag door hunne onderhoo- rige militairen op gepaste wjjze te doen vieien. PEUfl DER ADVERTENTIEN: ▼»n 1—8 regel» 1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. OTOOtere letter» neer plaatemimte. Voor het ln- OMB*eren bolton de rUd wordt 0.10 berekend. Voorts zyn door den minister bevelen ge geven om ook de beambten en de werklieden van de artillerie-inrichtingen, centrale maga- zynen enz., op den 13den Mei een vröendag met behoud van daggeld te verleenen. De Tweede Kamer heeft heden aange nomen met 68 tegen 19 stemmen de Boterwet, nadat art. 2 aldus gewyzigd was geworden, dat margarine onder eigen naam en alle andere surrogaten onder den naam van surrogaat moeten verkocht worden. De Kamer ging uiteen tot de volgende week Yrydag. Alsdan komt het ontwerp omtrent de gevolgen der naturalisatie aan de orde. De burgemeester van Leiderdorp, mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, heeft het eere voorzitterschap van de feestcommissie aldaar aanvaard. Naar aanleiding van een besluit van den gemeenteraad van Alkemade, zullen op Maan dag e. k. de leerlingen van al de scholen in die gemeente tot feesteiyke herdenking der veertigjarige Regeering van Z. M. den Koning op krentenbrood en chocolade onthaald worden. Bovendien zal aan elk kind Zyner Majesteits portret worden uitgereikt. In eene te Waddingsveen gehouden alge- meene vergadering is besloten, het 40 jarig jubilé van Z. M. ook in die gemeente feesteiyk te herdenken. Op het voorstel van burgemeester en wet houders van Bodegrave zyn de leden van den Raad met enkele commissieleden van vroegere nationale feesten uitgenoodigd ter beraming van plannen voor de viering van het aan staande 40-jarig jubilé. Om in de kosten van het feest, dat nog niet in byzonderheden be paald is en op den 12den Mei zal plaats heb ben, te voorzien, zou by de ingezetenen eene collecte worden gehouden. Vormt het Voorhout te 's-Hage ook by de aanstaande feesten weder het middel punt, byzonderen luister zal de illuminatie daar ontvangen, doordien nevens de illumi natie van gemeentewege, op last van Prinses Sophie het paleis van wyien Prins Hendrik van onder tot boven golllumineerd zal wor den. Behalve de muziektempel, die dit jaar niet voor het Paleis, maar voor de Leidsche Wagens geplaatst wordt, verrazen daar ook de traditioneele poffertjes- en andere kramen, die te meer de herinnering aan vroegere kermissen zullen verlevendigen, nu ook op de -Plaats een soort kermisje geplaatst wordt. Van de Maatschappy tot exploitatie van de drukkery Bogaerts te Vught ontvangen wy de eerste aflevering eener tweede goed- lag neergestrekt; hy verhoorde de bede otn vergiffenis niet van den jongen man, die, door honger gëdreven, een klein, mager konyntje door middel van een net had weten machtig te worden, hot stokoude, arme vrouwtje, dat een weinig gras van oen zyner tallooze wei den had geplukt om het als voedsel te geven aan hare eenige koe, allen vervolgde hy, allen leverde hy zonder eenige deernis of medelyden over in handen der justitie. Het was tegen dien man, dat eeno der Delahaies dreigend de vuist had gericht; het was van dien wreedaard, dat zy verklaard had, dat hy door de hand van een hunner zoude sterven. En ze zouden hunne woorden gestand doen; daarvan hield ieder zich over tuigd. Men kende hen algemeen als de meest onversaagde, maar tevens ook als de meest geslepen smokkelaars en stroopers van den omtrek; een ieder wist de meest ongeloof- lyke verhalen ten beste te geven omtrent de zekerheid van hun schot, omtrent de vlugheid, waarmede zy het gestroopte wild wisten te veroveren, omtrent hunne buitengewone kracht en de schranderheid, waarmede zy elke poging der veldwachters en commiezen, om hen in hunne strooptochten en smokkelpartyen op hceterdaad te betrappen, w 'ei tever 'de'-n. Vooral de verdelgingstocht, welken zy tegen het overvloedige wild in de bosschen en tegen de vi8schen in de vyvers van den baron schenen ondernomen te hebben, was dikwyis het onderwerp der gesprekken van Noorbeeks inwoners, en dan verheugden zy zich over de woede van den landheer, over de verwen- schingen en vervloekingen, welke de baron op zyne beurt tegenover zyne vyanden had geuit. „Ik zal niet rusten vóór ik dat heele tuig aan den galg heb zien bengelen, al moest ik er ook tien veldwachters voor houden", had hy menigmaal verklaard en telkens als de enkele veldwachter, dien hy in dienst had, hem weder het een of ander delict moest mededeelen, waarvan hy de daders niet had kunnen opsporen, vervloekte hy ook dezon hy verweet hem zyne buitengewone onhan digheid en bejegende hem op de meest sma delijke wyze. Ook deze derhalve was met een doodelyken haat bezield tegen de Delahaies, tegen die menschen, die de oorzaak waren van al die vernederingen, welke hy immer van zyn. heer had te verduren. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 3