Waarschijnlijk zal het garnizoen dei- residentie a. 8. Zondag, ter eore van 's Konings 40 jarige regeering, groote parade maken. Mr. J. A. De Vicq, nieuwbenoemd con sul generaal der Nederlanden te Melbourne, heeft heden de reis naar Australië aangenomen. In eene te Utrecht gehouden vergade ring van de centrale feestcommissie is in be ginsel besloten, met het oog op de zoo gelukkige herstelling van Z. M. den Koning, den 12 Mei a. s. dien nu dubbel merkwaardigen en heuglijken herinneringsdag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, maar daaraan eene fees telijke wjjding te geven en wel op den vol genden dag, omdat de feestdag zelf een Zondag is. De feestcantate, bjj gelegenheid der viering van het veertigjarig Koningschap van Z. M. Willem III, welke door dr. J. J. L. Ton Kate gedicht is en ten gevolge der bedenkelijke ziekte van Z. M. niet voor eene muzikale uit voering is kunnen worden voorbereid, zal nu als feestzang worden uitgegeven. Te Haarlem worden eveneens groote fees telijkheden voorbereid. In de Woensdag te houden gemeenteraadszitting zal een buiten gewoon krediet worden aangevraagd, waar van de grootte nog niet kan worden opge geven, daar er eerst nog eene raming moet worden opgemaakt voor de "erschillende on- derdeelen. Tot vereonigingen en corporatiën wordt een opwekkend woord gericht tot medewerking. Bjj de winkeliers liggen weer bergen oranje-lint uitgestald. Ook te Tilburg maakt men plannen om het 40 jarig koningschap op Zondag 12 Mei luisterrijk te vieren. De liedortafel „Souvenir des Montagnards" zal een concert gevende sociëteit „Philharmonie" geeft een feesthal, terwijl de zaal versierd zal worden. Men spreekt ook van een volksconcert op het Heuvelplein en illuminatie van het plein „de Velthoven." De Raad der gemeente Apoldoorn verleende eene subsidie van 500 aan de feestcommissie voor het feest op 13 Mei a. s. Op Zondag zal het feest godsdienstig herdacht worden en op Maandag door muziek en vuurwerk. Men heeft er grootsche plannen. Do dorps straat zal o. a. geheel met groen versierd en des avonds geheel geïllumineerd worden. Te Leiderdorp heeft zich eene commissie gevormd om de herdenking van 's Konings jubilé te vieren door een waterfeest. Eene geïllumineerde stoomboot met muziekcorps zal den Rijn bevaren en hot plan bestaat om aan de leerlingen van de hoogste klassen der verschillende scholen gelegenheid te geven een tochtje mee te maken. Geïllumineerde bootjes zullen hot feest opluisteren. Maandag 13 Mei is voorloopig voor de uitvoering be paald. De Vereeniging „Israël en Oranje" te 's Hage heeft besloten op 12 Mei de Gedompte Gracht weer te versieren en daar feest te vieren. Dos avonds zal er geïllumineerd en een feest- concert gegeven worden. Aan het bureel der genie is aanbesteed lo. het doen van herstellingen en verbeteringen aan militaire gebouwen te 's-Hago; 2o. het loveren van kazernemeubelen aldaar en te Delft. Voor beide werken was laagste inschrijver de heer C. Van Alkemade Jr., te Noordwijk, onderscheidenlijk voor ƒ6238 en /"1698. Het stoomschip „Borneo," van Batavia naar Amsterdam, is 4 Mei te Aden aange komen de „Prinses Wilholmina," van Amster dam naar Batavia, is 4 Mei Kaap Rocca gepasseerdde „Prins van Oranje," van Ba tavia naar Amsterdam, is 5 Mei Kaap Rocca gepasseerd; de „Veendam" vertrok 4 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, is 5 Mei Dun- goness gepasseerdde „Burgemeester Den Tok," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Mei van Colombo; de „Bantam," van Am sterdam naar Batavia, is 6 Mei to Port-Said aangekomende „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Mei Lizard; de „Prins AleKander," van Batavia naar Am sterdam, vertrok 5 Mei van Port-Said; de „Prins Maurits" vertrok 4 Mei van Nieuw- York naar West-Indië; de „Schiedam," van La Plata naar Rotterdam, is 5 Mei te Havre aangekomen. Gemengd Nieuws. Den 16den Mei zal voordearron- dissements-rechtbank te 's-Hage worden be handeld do zaak van den heer F., wegens smaad tegen den heer v. d. L. De voormuur van de oude Laken- hal aan den Ouden Singel alhier, welk ge bouw sedert 1867 tot Stedeljjk Museum is ingericht, eischt dringend herstelling. De poort begon uit te zakken en zal aan do eene zjjde weer naar boven moeten worden ge bracht. Tot dit werk is nu besloten; de ge heele muur zal tevens in oorspronkeljjken staat worden hersteld. Allereerst zal hij daartoe van zjjne kalkbe- pleistering worden ontdaan. De glansrijke resultaten, door het verwijderen der bepleis tering van den stadhuisgevel verkregen, nopen zeer zeker om ook dit bouwstuk van zijn onnatuurlijk kleed te ontdoen. Het werk is aangenomen voor ƒ900 en werd heden aan gevangen. De omnibus van Leiderdorp naar het station van de H. ÏJ.-S.-M., vice-versa, vervoerde gisteren veel personen, voor het grootste gedeelte blijkbaar lieden, die dit voer tuig eens wilden probeeren. Vooral het boven- opzitten, op de impériale, scheen in den smaak te vallen. Één keer was daarop zelfs een zeer luidruchtig gezelschap gezeten. Achter den eigenlijken omnibus reed in den middag eenige malen een kleinere broeder, zonder impériale, die zich ontfermde over hen, die geene plaats meer konden bekomen in den gewonen wagen. De omnibus houdt op alle punten van den weg, door hem af te leggen, stil tot hetopne- men of uitlaten van passagiers. De conducteur is daarom voorzien van eon hoorn, tot het geven van seinen voor stilstaan of vertrek. Voor menschen, die nog niot woten dat men tegen den wil van den recht hebbende, om welke reden dan ook, eene anders huis niet mag binnengaan of daarin verblijven dione tot waarschuwing, dat de off. van justitie bjj de Haagsche rechtbank heden ƒ25 boete vorderde tegen een timmerman te Leiden, dio alhier wederrechtelyk eene woning |van oen zjjner knechts was binnengegaan. De man toch gaf voor dat hjj niet wist zich aldus handelende aan huisvredebreuk schul dig te maken. Op Zondag 7 April werd de orde in de kerk der Chr.-Ger. gemeente te Noordwyk aan zee, gedurende de godsdienstoefening, plotseling verstoord door een hevig dreunenden slag op 't beschot dat de kerk van het portaal scheidt. De dienst er werd juist gepredikt werd eonige oogenblikken onderbroken. Als dader van deze kwajongensstreek stond heden voor dezelfde rechtbank terecht een slagersknecht uit Haarlem, die ontkende den slag te hobben toegebracht, hetgeen echter door een drietal zijner kameraden werd weersproken. Het gedrag der jongelieden werd door de leden dor rechtbank herhaaldelijk ten zeerste gelaakt. Het O. M. vorderde 1 maand hot maxi mum gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken over 8 dagen. Van Hazerswoude is door do politie naar Leiden overgebracht, om ver volgens over de grenzen gezet te worden, een Oosterling zonder middelen van bestaan, wiens nationaliteit of afkomst zelfs met be hulp der drie moderne hoofdtalen niet te onderkennen viel. Het bestuur van de roei- en zeil- vereeniging „Hollandia" is voor 1889 samen gesteld als volgt: P. H. Damsté, voorzitter; P. H. Schouten, secretaris; J. J. A. H. Cli- gnett, penningmeester; H. Le Coultre en P. A. Wemink, commissarissen. De wedstrjjden zullen op 15 en 16 Juni plaats hebben. Men spreekt van oen vroeger ook wel eens ontworpen, doch thans, naar men wil, meer voor verwezenlijking vatbaar beschouwd plan tot stichting van een groot hotel in de gebouwen aan den hoek van Vijverborg en Kneuterdijk, te 's Hage, waarin thans de magazijnen van de „Com pagnie des Bronzes" gevestigd zjjn. Het hotel zou worden geëxploiteerd door eene naamlooze vennootschap. Zaterdag-namiddag, te ongeveer halfzeven, is boven Lemmer een zwaar on- weder losgebroken, gepaard met eene harde regenbui. Een watermolen in den Oosterzee- schen polder is door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. By Wijhe sloeg de bliksem in eene keuteri) van G. J. Wachteveld, bewoond door de wed. Linthorst. De woning is geheel uitgebrand. De inboedel is grootendoels gered. Terwijl de bewoners Vrjjdag-avond reeds ter ruste waren, brak tegen 10 uren een hevige brand uit op do boerderij, bewoond door L. Hoefijzer, onder de gemeente Grouw, in Zeeland. Eene schuur werd in de asch ge legd, terwijl twee koeien, één paard en één varken, die zich in do schuur bevonden, eene prooi der vlammen werden. De opstal was verzekerd, het vee echter niet. Omtrent het ontstaan van den brand is niets met zeker heid te zeggen. OïHciecle Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad Tan Leiden op Donderdag 9 Mei, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een Hoofd der school 4de klasse No. 1. (72) 2°. Idem van eene tweede onderwijzeres aan de Meisjes school 2de klasse. (74) 3®. Idem van oen derden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 2. (77) 4®. Idem van twee ledeD van het Bestuur der Prae- tische Ambachtsschool. (76) 5°. Verzoek van dr. A. Van Iperen, om continuatie als stads- genees- en heelkundigo. (81) 6°. Suppletoiro staat van begrooting, dienst 1888, van de Stedcljjke Werkinrichting. (73) 7°. Verzoek van do wed. H. K. Beuzcmaker, geb. Wubbe, om vrijstelling van de betaling van school geld voor haren zoon, leerling der Hoogere Bur gerschool. (75) 8°. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1889. (82) Eerste huwelijksafkondiging van 5 Mei. F. P. J. Trel jm. 25 j. en M. C. Slewejd.24j. J. W. Teljeur jm. 27 j. en S. M. Bekooy jd. 21 j. W. F. Van Heusden jm. 21 j. en J. G. Neuteboom jd. 22 j. H. J. R. Van Gelder jm. 23 j. en N. Borst jd. •24 j. N. J. De Vrind Jm. en J. Elfrink jd. N. Bink jm. 28 j. en S. M. Kwik jd. 26 j. H. Van Es jm. 24 j. en M. W. Neuteboom jd. 24 j. P. Do Groot jm. 21 j. en C. C. Vorst jd. 23 j. A. J. Livingston jm. 30 j. en H. Noijen jd. 23 j. P. Liporte jm. 31 j. on J. T. Van Diest jd. 32 j. J. Sinteur jm. 20 j. en W. Iïsrtevelt jd. 21 j. L. Arbouw jm. 22 j. en A. W. Nagel jd. 26 j. W. Stikkelorum jm. 23 j. en C Nieboer jd. 25 j. J. J. Beekman jm. 27 j. en L. Smit jd. 19 j. S. Groenendijk jm. 22 j. en A. B. Lek jd. 21 j. N. Snijders wedr. 64 j. en J. Moene wed. 56 j. P. D. Haamkc jm. 27 j. en E. C. Kret jd. 30 j. II. J. J. M. Damcn jm. 26 j. en M. J. C. Sterck jd. 23 j. N. Vijlbrief jm. 38 j. en M. J. Ranft jd. 32 j. M. H. Hansen jm. 42 j. en V. Van Wijk. jd. 37 j. BUITENLAND. Frankrjjk. Gistermiddag te twaalf uren, op het oogen- blik, dat de president Carnot het Elysée te Pni jjs verliet om zich naar Versailles te be geven, drong een persoon tusschen de ruiters van het geleide door en loste een revolver schot op het rijtnig van den president. Dit laatste vervolgde zijn weg, en men maakte daaruit dadelijk op dat de president niet ge kwetst was. President Carnot werd door de menigte toegejuicht. De dader werd onmiddellijk in hechtenis genomen en naar den commissaris van politie overgebracht. Hjj heeft verklaard dat hij door zijne han deling slechts de aandacht op zich wilde ves tigen, omdat hjj het slachtoffer was eener onrechtvaardigheid. Zijne revolver was alleen met los kruit geladen. H(j heet Perrin, is wachter aan een van de magazijnen der marine en 45 jaren oud. De president der Republiek kwam om 1 uur te Sèvres aan. Langs den geheelen weg, wel ken hij aflegde, waren de huizen feestelijk getooid. Te 2 uren kwam h(j te Versailles aan en werd door den burgemeester dier stad toe gesproken. De troepen van het garnizoen hadden zich op eene rij geschaard voor het „Hotel des menus plaisirs." De heeren Tirard en Leroyer voerden het woord en noodigden den president Carnot uit, zjjne stem te doen hooren, ten einde bij alle Franschen aan te dringen op gemeenschap peljjke samenwerking ter voltooiing van het nationale werk, waarvan de voorvaderen den grondslag hebben gelegd. De heer Carnot heeft daarop eene uitvoerige rede gohouden. Hjj zeide o. a. het volgende: „Het is met diepe ontroering en het hart vervuld van dankbaarheid jegens onze voor vaderen, dat ik de vertegenwoordigers der natie begroet. Onze eerste gedachte moet ge- wjjd zjjn aan onze vaderen, die het goede tot stand brachten, waarvan wij thans de vruchten genieten." De president gaf daarna een overzicht van den arbeid der Staten-Generaal en van de beginselen van 1789 en zeide: „De stichting der Republiek zet de kroon op het werk, dat hier eene eeuw geleden be gonnen werd. Zjj is het doel, dat wjj na hef tige schokken hebben bereikt. De Republiek heeft voorgoed een einde gemaakt aan het persoonlijk gezag. Ik doe daarby een beroep op allen op de vertegenwoordigers der natie, op de groote staatslichamen, op officieren en soldaten, op de grondleggers der werken van liefdadigheid, op schryvers en kunstenaars, een beroep, dat door allen zal verhoord worder, namelyk op uwe vaderlandsliefde. Wat wy thans zjjn, zyn wy verschuldigd aan hen, die wy heden verheeriyken. Laat ons steeds bereid zyn hun werk te volmaken; verheffen wy ons boven alle nietige partytwistenLaat ons, onder de bescherming der Republiek, in ver draagzaamheid en eendracht de onweerstaan bare kracht zoeken der eensgezinde volken. De plechtigheid, welke wij thans vieren, moet bekroond worden door de verzoening van alle Franschen." Na de receptie begaf zich de stoet naar het park, waar het publiek was toegelaten en Carnot levendig werd toegejuicht. Laatstge noemde keerde daarop naar Parys terug, ver gezeld door de ministers en de voorzitters van Kamer en Senaat. Geen enkel by'zonder incident is verder te vermelden. Duitscliland. De keizer en zyne gemalin zyn gister morgen om halfnegen te Kiel aangekomen. Zij werden ontvangen door prins Hendrik.de vorsten van Hessen, Meiningen en Mecklen burg en door de vertegenwoordigers derbur- geriyke overheid. Langs den weg naar het paleis stonden de leden der nyverheidsver- oenigingen en de studenten met hunne banie ren op eene ry geschaard. De volksmenigte begroette het keizeriyk paar met geestdrift. De doop is gistermiddag aan den zoon van prins Hendrik toegediend. By deze plechtig heid hield de keizer den jongen prins ten doop. Deze heeft de namen ontvangen van W.tldemar Wilhelm Ludwig Friedrich Victor Heinrich. Luxemburg. De hertog van Nassau vertrok Zaterdag te één uur met den erfprins en gevolg van Luxemburg. De geheele stad was op de been. Aan het station was het gedrang groot. Do leden van de Kamer, van den Raad van State en andere hooge ambtenaren deden den hei tog uitgeleide. Het rytuig van den hertog lag vol ruikers. Toen de hertog in den wagen was gestapt, wendde hy zich om en riep„Leve de Ko ning!" dat door de menigte met daverende toejuichingen beantwoord werd. Het adres van den Raad van State aan den hertog van Nassau luidt aldus: „Hoe kort ook het verbiyf van U. H. in het groothertogdom moge geweest zyn, het zal toch niet nalaten vruchten te dragen. U. H. boezemt aan de bevolking gevoelens in van genegenheid en eerbied, en deze zullen nimmer worden uitgewischt. U. H. heeft met byzonderen tact den staatkundigen toestand van het land, den byzonderen aard van zyne autonomie en het recht op zjjne souvereiniteit begrepen. Het land heeft gedurende twee eeuwen zyn eigen bestaan gehad, ofschoon het aan verschillende Staten gebonden was, en zyne eigene zeden, zyne gehechtheid aan den vaderiyken grond in eere hield. Het ver drag van Londen heeft met voordacht reke ning gehouden met de antecedenten en het streven dos lands, in verband met den Euro- peeschen vrede. Sedert dien tyd verheugen wij ons in volkomen autonomie, en behoeven wy geene der naburige mogendheden te ver ontrusten. Onze laatste wensch bjj het vertrek van U. H. is, dat God u en uwe doorluchtige familie steeds gezondheid schenke." Ooatenr^Hong.-Honarchle. De minister president Tisza verklaarde in het Huis van Afgevaardigden te Budapesth, dat de benoeming van drie nieuwe ministers niet de beleekenis heeft der invoering van een nieuw programma. Wat hemzelven betrof, hjj zou dan alleen aftreden, wanneer de twee constitutioneele factoren de troon en de meer derheid het hem niet langer tot plicht maak ten, op zyn post te biyven. Deze woorden van den minister-president werden toegejuicht De minister van openbaar onderwijs heeft eene nieuwe schoolwet ingediend. De voornaamste bepalingen zynDe confessioneele school wordt niet toegelatende bevoegdheid der geestelyke overheid wordt erkend, en teveDS wordt het aantal uren vastgesteld, dat aan het godsdienstig onderricht mag besteed worden. De geestelykheid zal dezelfde rechten hebben als de leek-onderwyzer. Italië. Mgr. Franci CaDava is tot nuntius te Brussel benoemd. In de Zaterdag door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting heeft de heer CaTallini verlof gevraagd, de regeering ta

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2