N°. 8962. Diiisda» 7 Mei. A0. 1889. {Jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. JPremie 12 Mei. Oranje-N assau Leiden, 6 Mei. Feuilleton. DE DELAHAIES. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. i FEU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per port.V."1.40. Afeonderltfke Nommenr0.05. PBIJ8 DEK ADVEKTENTEBN: Yen 1—8 regel» 1.05. led.re regel meer 0.17J. Oreo Ure lett.r» neer pUkterelmle. Yoor het la- eren balten de .tod wordt 0.10 berekend. Nederland ziet weer, na de droevige iydens- sponde van Koning Willem III, met opgewekten blik den dag van 12 Mei te gemoet, een datum, van welken men vreesde dat hij in een rouwdag zou veranderd zjjn geworden. Er bestaat thans opnieuw reden tot openbaar vreugdebetoon en het aanstaande -40-jarig jubileum van Zr. Ms. regeering herinnert nu meer dan anders aan de geschiedenis, welke Oranje en Nederland met zulk een hechten band heeft omstrengeld. Uitgaande van de gedachte, dat het niet anders dan goed kan .zijn, het opkomend ge slacht bij iedere gelegenheid op dien histori- schen stond te wijzen, heeft de heer W. F. Oostveen, die bij golegenheid van 's Konings 70-sten verjaardig een feestboekje voor de jeugd vervaardigde, dat terecht zeer veel koopers vond, andermaal een aantal derschpon ste bladzijden uit onze geschiedenis tot een bundel vereenigd, welke, naar wjj ons voor stellen, met gretigheid door de jeugd zal worden gek zen. De Vader des Vaderlands, de Stad houder-Koning Willem III, Jan Willem Friso, het jaar 1813, Neêrlands tweede Koning en ten slotte de feestviering te Amsterdam op den zeventigsten verjaardag van Koning Willem III, ziedaar de reeks van personen en feiten, waarmede de schrijver in z(jn bekenden, aangenamen verhaaltrant zijne lezers bezig houdt. Is zijne historische trouw daarbij onver dacht, tevens verzuimt hij geene enkele gelegen heid om de liefde voor Oranje op te wekken en aan de dure verplichtingen te herinneren, welke ons volk jegens Oranje heeft. is do titel van dit werkje, dat na Zr. Ms. herstelling met volle recht thans weer een feestgeschenk voor het Jonge Nederland mag genoemd worden. Deze schetsen en tafereelen zjja eene herinnering aan dat roemruchtige geslacht, dat gedurende drie eeuwen lief en leed met Nederland heeft gedeeld. Opzettelijke aanbeveling behoeven de wer ken van den heer Oostveen niet meer, en daarom zal het zeker velen aangenaam zijn te vernemen dat de uitgever van het Leidsch Dagblad heeft besloten deze herinne ring aan hetgeen Nederland aan Koning WILLEM III en zijne voorvaderen te dan ken heeft, onzen Abonné's als premie aan te bieden. De bon, waarmede dit werkje van 68 blad zijden druks en versierd met een achttal goedgeslaagde platen van merkwaardige voor vallen uit Nederlands, geschiedenis, alsmede de portretten-van onzen Koning, zijne gemalin en het Prinsesje, a. s. Vrijdag aan ons bureel tegen betaling van 10 cents kan worden afgehaald, zal a. s. Donderdag-avond in ons blad worden afgedrukt. Ofitcieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden vestigen de aandacht van belanghebbenden op de veror dening tot beteugeling van het kwaadaar dig klauwzeer ofrotkreupel, welke luidt als volgt: Art. 1. Het ie verboden schapen of lammeren, lijdende aan kwaadaardig klauwzeer of rotkreupel, lange open bare wegen te drijven of te doen drijvon, daarop te doen of te laten looped, op eene markt aan te voeren of te doen aanvoeren, of met openbare middelen van vervoer te vervoeren of te doen vervoeren. Art. 2. Overtreding dezer verordening wordt gestraft met eene boete van vijf tot v\jf en twintig gulden en ge vangen ieetraf van één tot drie dagen, te zaraen of afzonderlijk. Zij noodigen de belanghebbende ingezetenen uit voor de stipte nakoming dezer verordening zorg te dragen, terw\jl daarop van gemeentewege bet strengste toozicht zal worden uitgeoefend. Leiden, de eerste academiestad des lands, zal niet achterbleven, waar het geldt zijne liefde en gehechtheid te toonen voor en aan het Huis van Oranje. De stad onzer inwoning zal, evenals zoovele andere gemeenten in ons Vaderland, feestvieren op 13 Mei, ter gedenking van het 40-jarig regeeringsjubileum van onzen Koning. Naar wij toch met genoegen vernemen, heeft zich ook hier eene feestcommissie gevormd, wier lofwaardig hoofddoel o. a. is de kinderen van openbare en bijzondere scholen, benevens de schoolgaanden uit onderscheidene weeshuizen alhier gratis eene voorstelling te doen bijwonen in Okhuysens hier verrezen Cagliostro-theater, waartoe op dien dag in dit gebouw een 5- of 6-tal voorstellingen zouden gegeven worden. De commissie heeft zich tevens voorgesteld die kinderen te onthalen op hetgeen eene kindertong streelt, wat ook het geval zal zjjn met de leerlingen der Christelijke scholen. Ten einde gelden bijeen te krijgen, zal vanwege de commissie aanst. Donderdag eene schaalcollecte langs de huizen worden gehou den. Wordt er zeer veel ontvangen, dan zal het programma uitbreiding ondergaan. Is het nog noodig tot mild geven aan te sporen Wij gelooven het niet. De commissie is er thans. Nu toone Leidens burgerij wat ze wil en vermag! Heden mocht Jan Noest den dag berden ken, waarop bij vóór 35 jaren als knaap in dienst trad op de drukkerij van den heer A W. Sytheff alhier, nadat hij nu tien jaren geleden zijn zilveren feest als zoodanig vierde. In het feit dat Noest steeds zijn werk met ijver verrichtte gedurende dat aantal jaren, en dat hij zijn plicht altijd met trouw en stiptheid betrachtte, vond zijn patroon aan leiding den oppassenden werkman een fraai gouden remontoir-horloge met toepasselijk inscriptie te schenken. De medegezellen van Noest hebben hem gezamenlijk een daarbij passenden ketting gegeven, wel een bewijs, dat zjj het goed eens z\jn met den jubilaris. De buitengewone vergadering, door de onderoffleiers-vereeniging „Door vriendschap vereenigd" Zaterdag-avond in de zaal van café Vondelhoven gehouden, was vrij goed bezocht. De zaai was voor dit doel met groen versierd, te midden waarvan de busten prijk ten van den Koning od de Koningin. Onder de aanwezigen waren o. a., behalve vele dames, op te merken eenige officieren van de alhier in garnizoen liggende wapens, benevens de eere-voorzitter en de seoretaris van de vereeniging „Het Metalen Kruis." De president der onderoffleiers-vereeniging opende de vergadering met een kort woord en heette alle aanwezigen welkom. Nauwelijks was daarop het scherm gevallen, of weldra zag men het weer opgaan, daar een onbekende zich gedrongen gevoelde om bij den reeds lang aan het vaandel bevestigden krans een tweeden te doen voegen, welke daad verricht werd door een jong meisje. Het eerste nommer van het programma, een „Feestmarsch," werd spoedig opgevolgd door eene „Concert-ouverture" van Beisig. Daarna verscheen de prestidigitateur prof. Lion ten tooneele, die veel bijval mocht ver werven, ook met zijne proef in de biologie. Vervolgens liet de kapel van het vierde regi ment infanterie hooren „der Frühlingsbote," van Latann, waarna eenige leden van „Door vriendschap vereenigd" achtereenvolgens voor het voetlicht traden tot het houden van ver schillende voordrachten, welke zóó in den smaak vielen, dat telkenmale een bis-couplet moest worden gegeven. Deze voordrachten werden afgewisseld door de ouverture „Donna Juanita" van Suppé. Na de pauze voorde een „neger", een voor- looper van Goddefroys zwartjes, een negerdans uit tot aller genoegen. H(j danste evenwel maar ééns voor zijn geld. Eindelijk deelde de voorzitter mede dat een vroeger lid der vereeniging, thans lid van verdienste, eene extra-voordracht wenschte te houden. Die heer (v. d. Werf) werd bü zijn optreden luide toegejuicht en h(j handhaafde zijn roem. Aan hst daarop volgende bal werd druk deelgenomen, waardoor ook het slot der verga dering, en dus het geheel, uitmuntend slaagde. Ds. H. H. Veder te Schiedam heeft bedankt voor het beroep naar de gemeento der doleerenden alhier. In deze week zal een gros worden op gemaakt ter beroeping van een predikant tot vervulling der vacature-Drost bij de Ned.-Herv. gemeente alhier. Dr. Ph. S. Van Ronkel, predikant by de Ned.-Herv. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar De Bilt, by Utrecht. In de bedehuizen der Ned.-Herv. gemeente zal het 40-jarig regeeringsjubileum van onzen Koning op 12 Mei godsdienstig herdacht wor- den. Voor Zr. Ms. herstel werden gisteren dank zeggingen gehouden. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland is tot afgevaardigde voor de algemeene synode der Ned.-Herv. kerk be noemd mr. J. Bredius, te Leiden, en tot diens secundus de heer P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, te 's-Gravenhage. De by het 4de reg. inf. tot lsten luit. benoemde 2de luit. C. A. Den Beer Poortugael Barondrecht wordt ingedeeld by de 3de comp. 4de bat. te Leiden. Op de algemeene vergadering van het Nederlandsch Jongelingsverbond, welke op Hemelvaartsdag te Lelden wordt gehoudeD, zal o. a. worden besproken Wat nut geeft het Nederiandsch Jongelings verbond? Is het wenschelyk dat de jongelings ver- eenigingen geldeiyken steun geven aan cor- poratiën, welke buiten het gebied van haren arbeid liggen? Ligt het op den weg van de „J.-V." de bestryding van den sterken drank te bevorde ren en naar vermogen te steunen? Zoo ja, wolke is dan daartoe de weg? In welke betrekking staat de „J.-V." tot de kerk? Te 6 uren is er openbare vergadering in de Tieterskerk met zanguitvoering. De lBte luit.-adj. Van Oordt van het 2de reg. veld-art. te Leiden, wordt met 1 Oct. eervol ontheven van de betrekking van adjudant tn op dien datum werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. Schets uit het Lhnburgsch Stroopersleven. 1) door Mr. CLOVIS. Het was een prachtige zomerdag, toen wy op onzen wandeltocht van Valkenburg naar Visé, dwars over den bergrug, die België van Nederland scheidt, het in de onmiddeliyke nabyheid der grenzen gelegen plaatsje Noor beek bereikten. Ik had het dorpje in een tiental jaren niet meer teruggezien en toch vond ik er niets nieuws; niets was veranderd; alles was in het vergeten Limburgsch grensdorpje nog by het oude gebleven. Dezelfde nederige woninkjes met hunne rieten of rood pannen daken omringden nog hetzelfde zeer bescheiden kerkje; dezelfde scheve en gelapte houten poort, met het ver weerde, door brand verschroeide familiewapen er boven, verleende nog altyd den toegang tot het oud en vervallen kasteel en achter het huis nog altyd dezelfde eentonige boom gaarden, waarin nog altyd magere koeien graasden. Niets derhalve, wat ons hier, ook slechts voor een oogenblik maar, kon doen vertoe ven, niets wat onze aandacht kon boeien, niets toch wel iets, wat ik vroeger daar niet had ontwaard: een uithangbord boven de deur eener dorpsherberg, prykende met het volgend raadselachtig opschrift: 0. 20. 100. 0. Ik kan my niet herinneren, welke moge lyke en onmogeiyke verklaringen en uitleg gingen door ons viertal wandelaars aan dit cyferschrift werden gegeven. Wel staat het my nog levendig voor den geest, dat het ge voelen van den een steeds door dé drie ande ren met groote eenstemmigheid tegengespro ken werd en dat ieder op zyne beurt die eene was. Om aan dit, hoewel niet onvermakeiyk krakeel een einde te maken, besloten wy, misschien ten koste van een slecht glas bran- dewyn, ons tot den waard te wenden en hem de oplossing van dit voor ons zoo moei- iyk probleem te vragen. De man keek ons, toen wy hem onze ver legenheid mededeelden, met een lachenden, spottenden blik aan. Dé, dé noe zou's te zekke, könne de veer hiere allemaol te zame dat neet begriepe? 't Is angers zoe lestig neet. Niet? vroegen wy lachend. En wat doon de hiere noe waal veur de kos, dat ze neet kónno oetvinje wat dao bove deur steit? Één onzer, de snaak van het gezelschap, stelde ons, met byvoeging onzer maatschap- peiyke posities, aan hem voor. By het hooren dat twee onzer advocaat, een ander lteraar was, barstte hy in een harte- ïyken schaterlach uit. Eine perfesser en twie avekaote, schreeuwde hy gillend, terwyi bjj louter van pleizier met de rechterhand herhaaldeiyk op zyn been sloeg, en die könne neet begriepe, wat ne stomme boer heet oetgedach p-bch, och hiere, wat zeet geer met al eur gelierdheid toch nog onnuuzel. Kint geer frans? vroeg hy eensklaps. Jawel. Noe, sprekt dat dan ins op z'n frans oet, en hy schreef de ons zooveel belang inboeze mende cyfers met kryt op de tafel; dan be- griept geer et zeker. „Zéro, vingt, cent, zéro", zeide een der rechtsgeleerden. 't Dougt neet, menier de avekaot, 't liekt er neet op! schreeuwde hy, nog hardor lachende dan te voren. Ich zal et uch mer zekke, zeide hu einde- lyk, mè ich dach dat geer loescher') waort. Zeet ins de ierste en ouch de letste letter is 'n O en as geer noe alles op z'n frans leust, dan kriegt geer: o vingt cent o dat zooveul beteikent as au vin sans eau. Je moet et maar weten, merkte de snaak aan, dan is het zeer natuuriyk. Ter belooning van den vindingrijken geest van onzen kastelein, verzochten wy hem zulk eene flesch „sans eau" met een vyftal glazen te brengen. Hy aarzelde natuuriyk niet, aan ons ver zoek te voldoen. Spoedig was de flesch ontkurkt, de glazen ingeschonken en de waard te midden van ons viertal gezeten. Het letterschrift bleek volkomen waarheid te bezittenwater konden wy in dat druiven nat niet ontdekken, wel echter een merkbaren overgang tot azyn. Kon het vocht ons derhalve met bekoren, hem daarentegen scheen dat niet te deren. slimmer. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1