gezant te Londen heeft de Britsche Regeering besloten Nederlandsch hoorn- en wolvee nog niet met 1 Juni a. s., doch eerst van af 1 September daaraanvolgende zonder slachting aan de losplaats, in Groot-Britannië, toe te laten. Verder meldt hetzelfde nommer der Staats courant dat blpkens bericht van Zr. Ms. ge zant te Parps de Fransche Regeering een aan tal, daarby medegedeelde douanekantoren voor den in- en doorvoer van runderen, schapen, geiten en varkens gesloten heeft. In de maand April werd eene som van 25,026 aan handgelden uitbetaald aan vrp- willigers voor het O.-I. leger. By Kon. besluit is voor den tyd van drio jaren gedetacheerd by het wapen der genie van het leger hier te lande, de eerste luitenant der genie A. C. Burgdorffer, van het leger in Ned9rlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande. Op nog meer plaatsen hebben zich, met het oog op de gunstige wending in do onge steldheid van den Koning, voorloopige com- missiën gevormd, ten einde op 12 dezer de 40-jarige regeoring van Z. M. feestelijk te herdenken. Het foest-comité te Bergen op-Zoom heeft het donkbeeld geopperd in de volgende week ruime giften byeen te brengen tot vorming van een kapitaal, om den Koning op 12 Mei als nationaal geschenk aan te bieden, ten einde daaruit eene grootsche stichting te vormen als blpvende herinnering aan dien dag. Het heeft daartoe zynerzpds f 500 be schikbaar gestold en boopt dat weldra een nationaal comité zal optreden om de zaak over te nemen. De hoogleeraar dr. Max Weber, die zich een jaar geleden naar Oost-Indië had begeven tot het doen van wetenschappelpke onder zoekingen, is te Amsterdam teruggekeerd. Z. M. heeft benoemd by den waarborg en de belasting van gouden en zilveren wer ken, tot essayeur te Amsterdam, den heer J. D. Houtman, controleur te Schoonhoven; tot essayeur te Den Haag, den heer C. R. Van der Esch, commies-stempelaar aldaar; tot controleur te Schoonhoven, den hoer A. M. J. Moussaul, essayeur to Alkmaar; totessayenr te Alkmaar den heer A. S. F. Langedyk, idem te Roozendaaltot essayeur te Roozendaal, den heer F. Boef, comm. stempelaarte Arnhem, met den personeelen titel van adjunct-contro leur te Den Haag, den heer J. J. Neurdenburg commies stempelaar te Rotterdamidem te Rotterdam den heer S. P. J. Goerkens, aide- essayjur te Schoonhoven; tot commies stem pelaar te Arnhem, den heer C. C. C. Warmolts Jr., aide-essayeur te Utrecht. Vergadering van Bouwkunst. In het Nutsgebouw werd Donderdag avond vanwege de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst de 159ste vergadering of de laatste in dit seizoen gehouden. Met het oog op het vele, dat dien avond te behandelen was, stelde de president voor de notulen dor vorige vergadering niet te lezen en het jaarverslag hetzelfde lot te doen ondergaan. De heer Lancel verklaarde zich hier voor, doch de lieer Verhoog wenschte die geschiedenis des vorigen jaars gaarne te hoeren. De heer Van Achterberg gaf in over weging dat jaarverslag rond te zenden of voor de uitbrenging daarvan eene vergadering uit to schryven. De heer Knuttel dacht wel dat do secretaris dat verslag zou doen toe- komen aan hen, van wie bleek dat zij er byzonder belang in stelden. De secretaris Verklaarde zich daartoe bereid. Alsnu heette de voorzitter het nieuwe lid, den lieer Van Es, welkom op deze vergade ring, voor hem de eerste, maar do laatste in dit jaargotyde. Hy hoopte dat do heer Van Es met veel genoegen later de vergaderingen zou bywonen. De secretaris deed vervolgens voorlezing van het programma dor afdeelingsprpsvraag, met de bepalingen luidende: Eon ontwerp van een restauratiegebouw op een tentoonstellingsterrein. Het gebouw moet in houtconstructie wor den uitgevoerd en mag eene oppervlakte van niet meer dan 100 vierk. meter innemen be halve do buiten het gebouw te maken veranda's of torrassen. Er wordt verlangd: de opstanden, platte grond en doorsneden teekeningen op '/50 der grootte en eenige details op der grootte. Het inzenden van een perspeclivisch aanzicht wordt niet verlangd, maar strekt tot aanbe veling. De stijl is vrygelaton. De teekeningen, in zwarte lynen uit te voeren, geschikt voor photolithographische reproductie. Als prps wordt uitgeloofd aan het ter be kroning waardig gekeurde ontwerphot ge tuigschrift dor afdeeling en f 25 en aan het daaropvolgende het getuigschrift en ƒ10. De medewerking aan deze prijsvraag is alleen voor de leden der afd. opengesteld. Alle ontwerpen moeten vóór of op 31 Decem ber 1889 worden ingezonden by den secretaris. Alle stukken moeten met een motto ge- teekend zpn en vergezeld gaan van een brief, bevattende den naam van den ontwerper. Het eerstbekroonde ontwerp biyft het eigen dom der afdeeling. De ingezonden ontwerpen worden in handen gesteld van de jury, welke bestaat uit het bestuur der afd., bygestaan door de heeren P. G. Lancel en J. B. Van Loenen. Na deze voorlezing gaf de heer Jesse in over weging den eisch omtrent het perspectivisch aanzicht achterwege te laten. Het wordt ge- woonlyk vanzelf gedaan, maar hy achtte het goed dit niet als vereischte te stellen. De heer Kok voerde aan dat het niet als- ver eischte gesteld was. Toch onderging het pro gramma eene geringe wpziging, hierboven opgenomen. De heer Planjer vond de belooning, aan de bekroning verbonden, te gering. De voorzitter zeide dat er rekening moet worden gehouden met do kas der afdeeling. De heer Planjer was van oordeel dat iemand, van wien werk wordt verlangd, billyk beloond moet worden. De heer Roem vroeg hoe groot de heer Planjer de belooning wenschte gesteld te zien en wat hy weinig noemde, opmerkende dat als men betalen wil, men wel f 200 mag neertellen voor den bekroonde, hoewel er van betalen geen sprake kan zpn. De heer Planjer wist niet precies eene som to noemen. De heer Verhoog zou naast de belooning gaarne medailles uitgereikt zien. De heer Knuttel vond dit denkbeeld uitnemend, zoo de Maatschappy medailles wilde laten slaan mot haar stempel. Dan kon de Maatschappy die medailles tegen betaling beschikbaarstellen. De secretaris deelde daarna eene motie mede van den heer Van Achterberg, luidende„De afdeeling Leiden en omstreken van de Maat schappy tot bevordering van Bouwkunst, het streven van het hoofdbestuur der Maatschappy op hoogen prps stellende om eene wetteiyke regeling te verkrygen in zake bet ambachts- onderwps, spreekt den wonsch uit dat, met het oog op het behandelen der ondorwyswet, door de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het hoofdbestuur zich tot de leden dier Kamer wende, met het dringend verzoek hare aan dacht aan eene wettelpke regeling van het ambachtsonderwps te wyden." De heer Van Achterberg lichtte zyne motie toe en raadde af dat men zich tot den minister zou wenden, daar dit reeds tweemaal zonder goeden uitslag was geschied en aan dat de Maat schappü zich in contact zou stellen met het Noderlandsch Werkliedenverbond en de concept- wetten van het ambachtsonderwys nog eens op ruime schaal, in hoofdzaak aan de leden der Tweede Kamer, zou verspreiden. De heer Van Achterborg achtte thans de tyd tot han delen in dezen zin gekomen. De motie werd door de leden aan-, door het afdeolingsbestuur overgenomen. Voor de algomeeno vergadering der Maat schappy in Mei werden op voorstel van het bestuur als afgevaardigden gekozen de heeren Kok en Van Driel, en als plaatsvervangers de hoeren Knuttel en Do Koning; voor die in September als afgevaardigden de heeren Lancel en Van Achterberg en als plaatsver vangers de heeren Van Ruyven en Mulder. De heor Lancel maakte nog eenige qpmerkin gen naar aanleiding zyner benoeming, met hot oog op Groningen, als vermoedelyke ver ver- wyderde vergaderplaats. Alle heeren namen hunne benoeming aan. Ter sprake kwam nog het doen van een zomeruitstapje. Het bestuur stelde als plaatsen van bezoek voor: Rotterdam, Dordrecht of Alkmaar, maar liet de keuze aan de leden over. De heer Roem brak eene lans voor Alk maar, zyne geboorteplaats, en de leden kozen Alkmaar. Inmiddels waren vele leden van het depar tement Leiden dor Nederlandsche Maatschappy ter bevordering van Ny verheid, door Bouwkunst genoodigd, de zaal binnengetreden en namen ze plaats, om weldra door den voorzitter van Bouwkunst welkom geheeten te worden, evenals mr. C. M. Dozy, gemeente-archivaris alhier, die zich bereid had verklaard eene lezing te houdon over „een en ander uit Leidens bouwgeschiedenis." Alvorens met die lezing te beginnen, zeide de heer Dozy dat men zich zou moeten vergenoegen met een praatje by een plaatje. Aangenamer zou het hem geweest zpn, wanneer hy de toelichting dor teekeningen en gravures, voor een groot deel zyn eigendom, voor een deel uit de ge meente-collectie en uit de universiteits-biblio- theek, over eenige jaren had mogen geven, na meer ervaring. Hy zou nu evenwel pogen die te verstrekken en zyne pogingen zpn ge lukt en met tevredenheid en applaus der aan wezigen bekroond. De heer Dozy beschouwde Leiden van de vroegste tyden af en gaf tal van wetenswaar digheden ten beste van de voornaamste ge- - bouwen. Tevens behandelde hy de verschil lende vergrootingen onzer stad, alles zeer be langrpk, vooral door het aanwezig zyn van plattegronden, teekeningen en gravures in grooten getale. Onder deze waren ook nog bpzonderheden van anderen aard, o. a. de aankondiging van de opvoering op Donderdag 21 Mey 1733 van „Genoveva of de herstelde onnoselheil", van de opvoering op Samedi 20 de Mars 1734 van: „Le Chevalierla Mode", suivie des „Arrests de l'Amour", beiden in den Schouwburg alhier. Hetgeen de heer Dozy voordroeg was zeer belangrpk. Slechts één ding was jammer, nl. dat velen hem moeilyk konden volgen wegens zpn al te vlug spreken. Na afloop der lezing dankte de voorzitter den heer Dozy en hy hoopte o. m. dat deze niet voor het laatst voor de afdeeling had gespro ken. De heer De Sturler wpdde eenige woorden van dank, uit naam van Nyverheid, aan Bouwkunst en hy wenschte, evenals de heer Kok. dat de vriendschap mocht blpven voort- duron tusschen beide Maatschapppen, eene vriendschap, welke immer aanleiding kan geven tot nuttig en genoeglpk samenzpn. Nog een afscheidsgroet aan de leden van Bouwkunst en de voorzitter sloot de ver gadering. [Wegens plaatsgebrek kon dit verslag gister avond niet worden opgenomen en moest het tot heden blpven liggen.) G c in e li g <1 Nieu w m. Het bestuur der kookschool te 's-Hage heeft het voornemen 22 en 23 Mei a. s. eene fancy fair en tentoonstelling op culinair gebied te houden. De leerlingen zullen bp die gelegenheid do „proeven" hunner be kwaamheid den gasten in keurigen vorm aanbieden. Er is aan de Trekvaart, onder de gemeente IJselrauiden, brand uitgebroken in do woning van G. Stoel. In korten tyd lag het goheele gebouw in de asch, zoodat er aan redden van den inboedel niet te denken viel. Een geit kwam mede in de vlammen om. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Volgens een oud gebruik waren op 1 Mei vele woningen te Leur, bp Breda, met een meitak versierd. Do jongeling nl., die zpne uitverkorene bedenken wil, gaat des nachts uit en plant voor hare woning eene frisch bloeiende, groene twpg. Het jonge meisje echter, dat reeds te vroeg aan een minnaar denkt, ontvangt een klein takje. De maagd, die reeds de 30 te boven is, moet zich tevreden stellen met een dorren tak. Vele dochters verlaten den eersten Meimorgen dan ook vroeger dan gewoonlpk hare leger stede, om te zien hoe zp bedacht zijn. Men schat het aantal werksta kers in de voeuderp te Stobbegat (Fr.) tus schen do 700 en 800. Er zyn velen naar huis vertrokken. Te Barfeldo, nabp Neudamm, heeft een hevige brand 7 pakhuizen, waarin een aanzienlpke voorraad bewaard werd, vernield. Te Duinkerken moestendezer dagen eenige onbruikbare bommen worden vernield. Men had ze in een gat gelegd en deed ze toen ontploffen. De uitbarsting was echter zóó hevig, dat een stuk granaat op 1000 voet afstands geslingerd werd en een tuinman, die aan 't werk was, wondde. Een ander stuk doode een arbeider, die zich naar zyne fabriek begaf en een derde viel op het dak van een huis in 't midden der stad, waar het vry groote schade aanrichtte. In de Recklin ghausenmyn, nabp Dortmund, heeft eene hevige gasontploffing plaats gehad, waardoor 8 personen ernstig en vele andere licht gewond werden. Uit Havre wordt gemeld betref- fende de aanvaring van het stoomschip „Chateau Margaux", dat het aangevaren werd op de hoogte van den bezaansmast en dadelijk veel water maakte. Tegen twee uren 's namiddags werden de noodseinen van genoemd stoomschip gezien aan boord van het Ned. stoomschip „Othello", kapt. Hoek, van Rotterdam naar Havre bestemd, dat dadelpk naar de „Chateau Margaux" stoomde en trachtte een sleeptros op het stoomschip vast te krygen; later kwam het stoomschip „Lion" de „Othello" assisteeren, doch beiden konden de „Chateau Margaux" niet van de plaats sloepen, waarop de „Lion" de reis naar Dieppe voortzette. De „Othollo" bleef nog tot 's avonds negen uren by de „Chateau Margaux", welke toen met het voorschip bpna onder water zat, zoodat de schroef halverwege uitstak. Kapt. Hoek bood toen den beiden officieren, die in eene der booten by het schip gebleven waren, aan om hen aan boord te nemen, welk aanbod echter afgeslagen werd, en zette hy toen de reis naar Havre voort. De groote electrische lamp is thans op den top van den Eiffeltoren aange bracht. Zp heeft drie lenzen van de nationale kleuren, zoodat blauwe, witte en roode licht bundels als een onmetelpk vlaggendoek over de stad worden uitgespreid. Bovendien is de toren van twee electrische lampen van wit licht voorzien, die binnen een kring van 10 ki'ometer straal licht geven. Dezer dagen verliet een boer uit het Russische dorpje Ljubizkoje zyne hoeve, om voor zaken naar Kursk te reizen. Zpne vrouw bleef alleen achter. Een buurman wist dat de man nogal eenige bespaarde roebels in de kast had liggen en gebruik makende van zpne afwezigheid, besloot hy de vrouw te vermoorden en zich het geld toe te eigenen. Het gelukte den dief het huis ongemerkt b nnen te dringen en zich onder eene bank te verbergen, waar hp, met een mes in de vuist het gunstige oogenblik afwachtte. By een moord wordt echter bloed vergoteneen drup pel hecht zich op de kleeren van den moor denaar, die bloedvlek wordt ontdekt en gevangen is de dader. Dat begreep de inbreker ook. Ten einde dus te ontsnappen aan het gevaar van door zpne kleederen verraden te worden, kleedde hp zich grootendeels uit,; alvorens aan de ruw wakker geschudde boerin te vragen waar het geld was geborgen. Doo- del pk verschrikt, wees de boerin hem d» plaats aan - in eene kleine, yskoude kamer, Da inbreker was van plan, de vrouw eerst dan te vermoorden, wanneer hy in het bezit was van het geld, liet haar dus verder onge moeid en ging het kamertje binnen. Nauwe lijks was hp daar, toen de koene vrouw zacht- kens uit haar bed sloop, de deur dichtwierp, den grendel er voor schoof en met een hand- dook vastbond. De opgesloten inbreker bad en smeekte, maar tevergeefs. Tot den morgen hield zp haren buurman gevangen. Daarbuiten heorschte eene koude van 30 graden, en toen den volgenden morgen de gevangenis werd geopend, was de inbreker doodgevroren. INGEZONDEN. Mijnheelde Redacteur! Zp het my vergund met een enkel woor in uw yeelgelezen blad iets te zeggen ove iets, wat mp en met mp vele andere bewone van 't Rapenburg gedurende de laatste dage zoor gehinderd heeft. Waar het aan ligt, wee ik niet, maar de stank, opstpgende uit d gracht, is ondraaglijk en hot toehouden d ramen is niet eens voldoende om dien stan buiten te houden. Misschien zou hier iets aa te veranderen zpn door doeltroffende maat regelen, welke lang niet overbodig zouden zp en welke velen der bewoners zeer zouden ver plichten. U bp voorbaat dankende voor de plaatsin van deze regelen, met de meeste hoogachtin Leiden, Uw Dw. Dr., 3 Mei 1889. Van Heemstr De Rijkspostspaarbank. Deze voor velen zoo nuttige en gemakk ïyke instelling heeft nog eene groote schadu zpde, zoowel voor de postambtenaren als vo de inleggers, vooral by drukke tyden a het loket met het onaangenaam smeron d etiquetten, wat veel tyd kost en voor inleggers hoogst onaangenaam is, daar, z men de bladen niet aan elkander geplakt zien, men soms wel tien minuten moet wacht eer de klevende massa droog is. Zouden hierin in beider belang en met klei kosten geene groote verbeteringen te breng zyn, om evenals by gewone postzegels achterzyde der etiquetten met gom te make Daarmede zouden èn ambtenaren én inle gers veel gebaat zpn. Een inlegger der R.-P.-S.-B.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6