II UI KIV L AIV ID. Frankrijk. Het aantal der troepen in Indo-China zal verminderd worden. De pontonniers en de trein zullen naar Frankrijk terugkeeren en niet vervangen worden. Volgens de „Temps" zullen bijna alle gezanten Zondag en Maandag uit Parjjs af wezig zijn. Het blad is echter de meening toegedaan dat het zeer waarschijnlijk is dat hunne plaatsvervangers de plechtige opening der wereldtentoonstelling zullen bijwonen. Het Israëlietische hoofdconsistorium heeft besloten op- den llden Mei naar aan leiding van het eeuwfoest, in alle synagogen in Frankrijk eene feestgodsdienstoefening te doen plaats hebben. Zooals. men weet, zal de „Figaro" tijdens de tentoonstelling ook op den Eiffeltoren ver schijnen. Ieder, die een bezoek brengen zal aan de kipsk van het blad, op 115 meter hoogte boven den grond,- waar eene door gas gedroven rotatiepers por uur 20,000 nummers drukt, ontyangt het nieuwste nummer, waarop de woorden.: „Dit nupimer is ter hand gesteld aan den heerter herinnering van zijn bezoek aan de kiosk der „Figaro," op het tweede plat van den Ejffeltoren, op 115 meter, 73 centim. hoogte boven den grond." De commissie vap instructie des Senaats hoeft er van moeten afzien den Afgevaardigde Dreyfus, redacteur der „National," te hooren, omdat deze weigerde den eed af te leggen, als onvoreenigbaar met zijne beginselen. Hy bood aan op zyn woord van eer te vorklaron de waarheid te zullen zeggen. Rochefort zal -de .begrafenis van zyn zoon niet by wonen. Do directie van den Noorderspoorweg in Frankryk heeft beloofd te zullen zorgen dat do beambten zooveel mogelyk des Zondags rust zulten kunnen genieten. Ook zal zy scherper toezicht houden op den verkoop van boeken aan de stations; men klaagt dat de firma Hachotte, die -het monopolie daarvan heeft, dikwyis onzedeiyke booken uitstalt. Dultsohland. De groote voorjaarswapenschouwing van het Duitsche leger zal plaats hebben tydens het bezoek van den koning van Italië te Ber- lyn. De keizer, koning Humbert en het geheele Duitsche hof zullen daarby tegenwoordig zyn. Het bezoek van keizer Wilhelm aan Engeland is, volgens den correspondent der „Doly-News," thans voorgoed vastgesteld op de tweede helft van Juli. Op zyne reis er heen zou de keizer te Kopenhagen eene ont moeting hebben mot den Czaar, die dan aldaar zal vertoeven. De verontwaardiging te Berlpn over de wyze, waarop de Pruisische Landdag gesloten is, komt niot tot bedaren. Men vraagt zich af of men terugkeer tot het absolute koning schap te vreezen heeft. Alle bladen, zelfs de officieuss „Post," ver klaren zich tegen het onverhoedsch sluiten der zittingen. De ministerraad vergaderde om de middelen te beramen, ten einde dien ongunstigen indruk weg te nemen. De keizer heeft de gedelegeerden ter Öamoa-conferentie tegen Maandag in Potsdam te gast genoodigd, waar te hunner eer een gala-diner gegeven zal worden. De Zwitsersche gezant te Beriyn heeft aanstaande verandering en de boeren bleven niet achter in hun verzet tegen de vermale- dpde Fransozen. Na de inhuldiging beleefde de waardige Baarder heugiyke dagen. Hy mocht er zich in verheugen, dat hy waarlyk niet alleen stond in zyne liefde voor het Vorstenhuis. Duizenden namen er aan deel, en in dagen van donkerheid en nacht, schreef Van Hoogen- dorp zyne „Constitutie" en Holmers zyne „Hollandsche Natie". Do wedergeboorte was volkomen. Thans echter verlangde hy naar rust. Alle aanbiedingen van eervolle bedie ningen werden door hem met eerbied van de hand gewezen. Om in den finantiëelen nood te helpen voorzien, offerde hy van zyn vermogen eene belangryke som op het altaar dos vaderlands en vestigde zich weder in zyn geliefd Amsterdam, evenals zyn vriend Do Nys, nu firma Pegel Co. Geertemoei kwam daags na don Prins te Schevoningen aan, in gezelschap van haren Pieter en met hetzelfde vaartuig, waarmede do heer De Nys on Charlotte overkwamen en werd in een gemakkeiyk rytuig naar don Knouterdyk gevoerd en daar mot liefde on aan graaf Herbert Von Bismarck medege deeld dat zyne regeering hem zou belasten met het vragen van ophelderingen betref fende den werkkring van Duitsche politie beambten in Zwitserland. Hy verwachtte binnen enkele dagen de offi- ciöele nota over deze aangelegenheid. Den staatssecretaris Von Puttkamer is een onderzoek opgedragendeze heeft Wohlge muth uit Mühlhausen naar Beriyn ontboden. Luxemburg. De Kamor heeft gisteren met algemeene stemmon het voorstel aangenomen, waarin wordt verklaard dat het regentschap is geëin digd en de Koning Groothertog zyn gezag in het groothertogdom herneemt. Voorts werd, evenzeer met algemeene stem men, een adres aan den Koning-Groothertog vastgesteld, naar aanleiding van zyn herstel. Daarin wordt verklaard dat de ernstige ziekte van den Koning-Groothertog een pynlyken indruk in het geheele land heeft veroorzaakt een indruk, welke door de Kamer werd ge deeld. De Kamer vernam met vreugde Zr. Ms. herstel en biedt daarvoor thans hare oprechte gelukwenschen aan, met de bede dat Zr. Ms. veertigjarige regeering nog geruimen tyd moge verlengd worden. Dit adres zal den Koning Groothertog door hot bureau worden overhandigd. De Kamer heeft insgelyks een adres van dankbetuiging aan den Hertog van Nassau aangenomen. Het zal door eene commissie worden aangeboden en luidt aldus „U. H. kwam in ons midden onder pyn- lyke omstandigheden, geleid door het gevoel van plicht jegens don Koning Groothertog en hot land, en door de edele gevoelens van het Huis Nassau, welke hunne uitdrukking vinden in het deviesIk zal handhaven. „Dank zy der Goddelijke Voorzienigheid, is de gezondheid van den Koning Groothertog hersteld. De Kamer sluit zich aan bjj den wensch, door U. H. geuit en welke ook op- rechtelyk alle Luxemburgers beziolt, dat het kostbaar loven van den Koning-Groothertog nog lang moge gespaard worden. De vertegen woordigers van een vry land, dat zich ge lukkig gevoelt in de bescherming van zyn souverein en in de wyshoid zyner bevolking, betuigen u uit de volheid van hun hart hunne erkentelykheid voor de zoo vaderlyke en edel moedige wyzq, waarop U. H. tot het hart dor bevolking wist te spreken en hare on wrikbare vaderlandsliefde wist te waardeeren. Wy wyzen er met ingenomenheid op, dat het lot van U. H. en van het Huis Nassau voortaan onverbreekbaar verbonden is aan dat van het groothertogdom." De voorlezing van het adres werd met toejuichingen begroot. Na de benoeming eener commissie, welke mot de overhandiging van het adres wordt bela8t, werd de zitting opgeheven. De Raad van State heeft insgelyks adressen van gelukwensching aan den Koning-Groot hertog en van dank aan den Hertog van Nassau aangenomen. Italië. De Italiaansche regeering heeft, volgens de „New York, Herald" een overeenkomst geslo ten met don Paryschen bankier Erlanger, voor het sluiten eener leening van 250,000,000 fr., tot aanleg van een strategischen spoorweg naar de Fransche grens. In de gisteren door de Kamer van Af- trouw door de vriendinnen verzorgd, wier herèeniging voor beiden zaligheid was. De goede oude was aan het einde van haar woelig leven gekomen. Zonder ziek te zyn werden hare krachten gesloopt. Piet verliet haar in de laatste dagen niet meer en nog1 vóór de verhuizing naar de hoofdstad plaats had, had zy, ingevolge haren wensch, eene rustplaats gevonden op den doodenakker te Scheveningen. Piet, getrouw aan zyn voornemen, liet zich, nadat hy zyne brave moei de oogen had toegedrukt, in de ryen der landsverdedigers opnemen. Dat hy een even kloek soldaat zou wezen als hy zeeman was geweest, was wol te denken. Wy vinden hem later nog by Quatre-Bras als gedecoreerd onderofficier, maar verliezen hem daarna uit het oog. Trouw en zyne gezellen zullen tot hun Iaatsten snik steeds met eerbied en liefde denken aan don heer Baarder, die hen allen tot ongekende welvaart bracht en die ook de weduwen dor gevallenen niet vergat. En nog dikwyis als ze vertrouwelyk byeen zyn, wyden allen een woord van lof aan „den man met den blauwen mantel". gevaardigden gehouden zitting hielden de heeren Ferrari en Pantano hunne aangekon digde interpellatie over hot verlof, verleend aan den hoer Menabrea, gezant by de Fransche Republiek. De minister president, de heer Crispi, ant woordde dat de Fransche regeering geene uitnoodiging had gericht tot de vreemde ge zanten om het eeuwfeest mede te vieren en de heer Menabrea dus niet tot by woning ver plicht was. Hoewel de heeren Ferrari en Pantano zich met dit antwoord niet tevreden verklaarden, stelden zy toch goene motie voor. Groot-BritannlS. Toen de beslissing der Britsche regeering, om de toelating van levend Nederlandsch vee tot 1 September uit te stellen, aan den be stuursraad van het Kon. Landbouwkundig Genootschap in Engeland werd medegedeeld, was juist eenstemmig een voorstel aange nomen om geen buitenlandsch vee op de ten toonstelling te Windsor in Juni toe te laten. Het besluit der regeering doet ook nu het plan van den Nederlandschen consul, den heer Maas, vervallen, om te Londen eene Nederlandsche veetentoonstelling te houden buiten het Genootschap om. De centrale Landbouwkamer heeft hot aan lord Salisbury toe te zenden comité-verslag bekrachtigd, waarin verklaard wordt dat het wederinvoeren van levend vee uit Nederland niet behoort te geschieden, zoolang Duitsch- land besmet is en zoolang do Engelsche vee ziekte wetgeving niet gewyzigd is volgens de ondervinding van het laatste jaar. De uitslag van het plebisciet, dat men te Edinburg heeft trachten uit te lokken over hot aanbieden van het eereburgerschap dier stad aan den heer Parnell, is niet gunstig voor den heer Parnell geweest. Er waren on geveer 43,000 briefkaarten aan de kiezers gezonden, waarop zy het antwoord „ja" of „neen" slechts hadden in te vullen. Daarvan waren er 21,005 ingekomen, van welke 17,808 een ontkennend antwoord gaven. Het dorp Sereh, ten noorden van Wady- Haifa, werd dezer dagen door de Arabieren aangevallen, doch de Engelschen dreven hen torug en twee hunner werden gedood. Om streeks denzolfden tyd werd een troep Ara bieren oosteiyk van Khormooza verslagen, waarby de Europeanen en Egyptenaren 7 ge vangenon en kamoelen, paarden, ossen en krygs voorraad buitmaakten. De Arabieren verloren 40 man, en van de Egyptenaren werden 13 gewond. De liberale afgevaardigde Conybeare is door de rechtbank van Falcarragh tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding van de Iersche dwangwet. Hy is in hooger beroep gekomen. Behalve Déroulède, heeft ook Louise Michel te Londen een onderhoud gehad met Boulanger. De generaal kreeg een aanbod om voor 50 pd. st. eene lezing te houden over den poli- tiekon toestand van Frankryk, maar hy be dankte. Oo«tenr^-HoDg.-9Ionarchle. Op eene interpellatie betreffende de maat regelen tot onderdrukking der aanvallen van sommige dagbladen op den godsdienst, be streed de minister van justitie gisteren in het Huis van Afgevaardigden het verwyt, dat de katholieke pers op partydige wyze zou wordon behandeld. De heer Farmeri en zyne partygonooten interpelleerden de rogeering over het katho lieke congres, dat thans te Weenen wordt gehouden, en vroegen welke houding de regeering denkt aan te nemen tegenover het plan om de wereldlyke macht van den Paus te herstellen. Do heer Chlumtzki vroeg, waarom de over heid niet bytyds tusschenbeide was geko men by de werkstaking der koetsiers. De regeering zal hierop nader antwoorden. De beraadslaging over de staatsbegrooting werd daarop voortgezet. Rolland. Men zegt dat de czaar op zyn schryf lesse naar nihilistische bladen vond en twee brieven, geteekend met doodshoofden, waarin hy met den dood werd bedreigd. De kamerdienaar en de andere dienaren van hot paleis werden gearresteerd, de chef der geheime politie werd afgezet. Het bericht is echter nog niet bevestigd. De Potersburger correspondent der „Daily News" meldt dat te Kroonstad groote hoe veelheden ontplofbare stoffen gevonden zyn, die overtuigend het bestaan eener samenzwe ring tegen -den czaar bewyzen. De keizer, die dezer dagen eene wapenoefening te Zarskoe- Selo had moeten by wonen, heeft op't laatste oogenblik getelegrapheerd dat hy verhinderd was. Rumenië. Kroonprins Ferdinand is te Bucharest met groote vreugde ontvangen. De geheele stad was verlicht en met vlaggen en wapenschilden versierd. Vooral het plein voor het paleis bood een fraai schouwspel. Meer dan 100 soldaten met lampions in de nationale kleuren trokken aan 't hoofd van een grooten optocht met fakkels door de straten naar het paleis, waar het koninklyk paar en de troonopvolger op het balkon verschenen en mét geestdrift wer den toegejuicht. Op verscheidene plaatsen in de stad hadden concerten plaats en eene ontel bare menschenmenigte vulde de straten. Na den optocht reden de vorsteiyke personen in een open rytuig door de stad, waarby zy her- haaldelyk met geestdrift werden begroet. Bnlgarye. De prefect van politie te Sofia heeft gelast dat alle vreemdelingen na aankomst zich be lmoren te laten inschryven by de politie en eerst na het bewyzen hunner indentiteit ver lof ontvangen langer dan vier en twintig uren in Bulgarye te vertoeven', onder voorschrift hun paspoort iedere vyf en twintig dagen eenmaal te laten afteekenen. Vereenigde Staten. Op het feestmaal van 800 gasten, dat Dins dag avond te Nieuw-York plaats had, werden tal van dronken uitgebracht. Aan den dronk ter eere van de nagedachtenis van George Washington namen alle gasten staande en in stilte deel. Daarna spraken de heeren Grover Cleveland, de voormalige president, de gou verneur van Virginia, Senaatsleden en andere hooggeplaatste personen. Intusschen werden door het geheele land feestmalen gehouden en vuurwerken afgesto ken. Hierby had te Chicago een treurig on geluk plaats. Door een verzuim vielen by het afsteken van het vuurwerk op den oever van het meer, waar eene talryke menigte ver zameld was, eenige brandende kruithuisels op de toeschouwers, waardoor eene paniek ont stond en 50 personen gebrand en gewond werden, of onder den voet geraakten. Een anarchist, die de roode vlag ontplooide, werd afgeranseld en ontkwam ternauwernood aan de woede van het volk, dat de vlag ver brandde. De feesten te Nieuw-York werden Woensdag besloten door een nyverheidsoptocht in 27 af- deehngen, waaraan omstreeks 80,000 personen deelnamen. De optocht nam zyn weg langs het Madison-plein, waar president Harrison zich bevond, wien door den burgemeester der stad een adres in eene zilveren doos werd aan geboden. Op dit oogenblik werden honderd saluutschoten gelost. De processie was het zinnebeeld van het werkzame leven der inwo ners van Nieuw-York. Voorop ging de afdeeling voor onderwys met figuren uit de geschiede nis, daarna volgden de brandweer, vakveree- nigingen en liefdadige genootschappen, enz. Merkwaardig waren de 63 wagens der Duitsch- Amorikaansche vereenigingen, voorstellende verschillende takken van nyverheid, weten schap en kunst, afgewisseld door zanggenoot schappen, scherpschutters en dergelyke. De parade duurde d6n geheelen dag en werd door massa's menschen van de vensters en kykstellingen op straat aanschouwd en toe gejuicht. Gemengd Nieuws. Voor de rechtbank te Heeren veen heeft terechtgestaan de 19-jarige sociaal democraat Willem Karei De Swart, beschul digd van opruiing in eene vergadering te Lippenhuizen, waar hy als spreker optrad. Volgens het door den marechaussee opge maakt proces-verbaal, had De S. gezegd „Men verwyt ons dat wy oproermakers zynwelnu, dat is waar, wy willen opstand en rebellie, wy willen niet meer lydelyk aan zien dat wy worden verdrukt door een hand jevol kapitalisten wy willen geweld en zullen dientengevolge overal tot opstand prediken", en later: „dat het volgens Multatuli beter was om de Kamer van Honderd uit het ven ster te gooien." Op grond van art. 131, 180,181,182 en 121 van het Wetboek van Strafrecht requireerde het O. M. tegen hem zes maanden gevange nisstraf. Bekl. voerde daarna ongeveer drie kwartier het woord tot zyne verdediging en ontkende die woorden gesproken te hebben.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2