K°. 8961. 31!»a,n<Ias: ei. A#. 1889. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en (feestdagen, uitgegeven. [Dit nommer bestaat uit DEIE Bladen. Leiden, 4 Mei. Feuilleton. De man met den blauwen mantel. PRIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. A.£zonderl^ke Nommers..m 0.08. PRIJS DER ADVERTENTIBN: Van 1—6 regels 1.08. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- oasseeren buiten de stad wordt 0.10 Wekend. In de vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 Mei a. s., zal o. m. aan de orde worden gesteld de be noeming van een hoofd der school 4de klasse No. 1. Gelük uit eene in dit blad voorkomende advertentie blijkt, is de heer Johan Schmier, eerste bas van de Hollandsche Opera, tegen Donderdag a. s. voornemens met eenige andere artisten van genoemd gezelschap, in de Stads- zaal alhier een concert te geven. Met het oog op de bekend gemaakte namen der optredenden en in verband met het gunstig succes, dat z(j den afgeloopen winter in den Schouwburg mochten behalen, valt er niet aan te twijfelen of de a. s. soirée zal veel schoons aanbieden en zal het ook thans niet aan be langstelling van de Zijde onzer stadgonooten ontbreken, al is het seizoen reeds belangrijk gevorderd. Men zegt toch dat goedo waai' altyd aftrek vindt. En dat hetgeen zal ten gehoore gebracht worden, op die eigenschap kan aanspraak maken, bl(jkt wel uit de volgende nommers, welke o. m. op het programma voorkomen: Quartet uit „Fidelio," door mevr. v. Ophemert- Schwencke, mevr. Albers en de heeren Schmier en Derickx. Duo, 3de acte, uit „Hugenoten," (Valentine en Marcel), door mevr. Van Ophemert en den heer Schmier. Kerkeraria uit „Fidelio", door den heer v. d. Kerckhoven. Aria uit „Hérodiade," door den heer Albers. „Drinklied" uit „Hamlet," door den heer Orelio. Groote aria uit „Les Dragons de Villars," door mevr. Orelio Van Zant. Men profiteers dus van deze goedkoops gelegenheid Wy vestigen de aandacht onzer lezers op twee interessante schilderijen en eone portefeuille keurige aquarellen van Jan De Jong, den onlangs met den Koningsprys bekroonden Rotterdamschen schilder. Een kjjkje bij de heeren Blankenberg Co. is der moeite overwaard. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 30 Maart tot en met 6 April. In de op Zomerzorg gehouden algemeens vergadering van de Centrale Kiesvereeniging ^Volksbelang" voor het district Leiderdorp zijn voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten op 14 Mei tot candidaten ge kozen de heeren M. Crommelin, burgemeester van Koudekerk, en mr. M. P. H. Wiercx, te 's-Gravenhage. De raco-ploegen, welke voor het Leidsche Studenten-roeigezelscliap „Njord" dit jaar op de verschillende wedstrijden zullen uitkomen, zjjn samengesteld als volgt: Oude vier: W. T.De Vogel (slag), G. Van Schouwen, K. De Lint, H. R. Van Maasdijk. Oude twee: W. T. De Vogel (slag), H. R. Van Maasdijk. Jonge vier: K. Do Lint (slag), G. Van Schouwen, H. E. Zylker, C. W. Broers. Jonge twee: H. E. Zjjlker (slag), C. W. Broers. Stuurman in al deze ploegen: Jan Loopuyt. Sculling junior: J. A. Van Rhede van der Kloot. De muziekuitvoeringen in het Haagsche Bosch zullen by gunstig weder aanvangen morgen, Zondag, des namiddags te kwart over tweeën. Op initiatief van jhr. mr. W. Th. Gevors Deynoot te 's-Hage, heeft de vroegere feest commissie aldaar, welke in 1887 en 1888 deleiding der feestelykheid op zich nam t y gelegenheid van 's Konings geboortefeest, zich opnieuw geconstitueerd en besloten den 12den Mei a. s. op te treden tot viering van de 40-jarige Regeering van Z. M. Het bureau der feestcommissie, dat vroeger met zooveel yver als commissie van uitvoe ring werkzaam was, is uitgenoodigd die taak wederom op zich te nemen, terwyl in plaats van de heeren graaf van Limburg Stirum en Van Lith, beiden overleden, en A. E. Van Kempen, sedert te Leiden gevestigd, andere leden werden aangewezen. Vastgesteld is het volgend plan van feeste- ïykheden. De ingezetenen zullen worden opgewekt te vlaggen, oranje te dragen en zooveel mogeiyk hunne woningen te illumineeren. Zaterdag 11 Mei, des avonds te twaalf uren Inwyding van den dag van 's Konings 40-jarige Regeering op het Plein 1813, rondom het ge- denkteeken, door koraalmuziek. Verlichting van het terrein door Bongaalsch vuur en fakkels. Zondag 12 Mei: Des avonds illuminatie van het Voorhout, opgeluisterd door muziekuit voering, en groot vuurwerk in de Maliebaan, vanwege het stadsbestuur. Maandag 13 MeiUitdeeling aan de kin deren van de openbare en byzondero scholen voor onvermogenden, van versnaperingen en een horinneringsboekje met eene levensbe- schryving van Z. M. den Koning. Des middags volksfeesten in de Maliebaan, onder leiding van de turnersvereenigingen. Des avonds in het voor deze gelegenheid te versieren Gebouw voor Kunsten en Weten schappen nationaal feest voor de burgery, o. a. 'ïpor eene uitvoeriug van de Koninklyke Nationale Zangschool voor Handwerkslieden, wier welwillende medewerking zal worden gevraagd, en het houden van gymnastische oefeningen door de gymnastiekverenigingen. De toegang tot dit feest zal tegen lagen pry's voor iedereen worden opengesteld. Tevons zullen by de militaire autoriteit pogingen worden in het werk gesteld om de feestdagen te doen besluiten door een groote taptoe, met medewerking van de tamboers, muziekporpsen en hoornblazers van schuttery en garnizoen met rondgang door do stad. Naar aanleiding van de in het voorloopig verslag der Tweede Kamer medegedeelde be schouwingen omtrent het wetsontwerp tot aanvulling van de vierde afdeeling van den eersten titel van het Wetboek van Strafvorde ring, antwoordt de minister van justitie dat de vraag waar de greDs is van het territoriaal water uit het volkenrecht moet worden be antwoord. Volkenrechtelijk is toch niet be twist dat een gedeelte van het water, waar door het land wordt bespoeld, tot het Ryk behoort. Ware het anders, niets zou beletten by de wet de Nederlandsche strafwet toepas- seiyk te verklaren op een ieder, die zich binnen zekeren afstand van 's lands kusten aan eenig strafbaar feit schuldig maakt. Juist echter omdat het territoriaal water tot hot Ryk be hoort, zou de laatstbedoelde regeling van den omvang van de werking der Strafwet geoh zin hebben mot het oog op het Wetboek van Strafrecht. In een bepaald goval zal evenwel de rechter te beslissen hebben of een feit ge pleegd is binnen het Ryk in Europa, terwijl het ontwerp zich volkomen zal aansluiten by elko regeling van de grenzen van hot territo- ritaal water, welke te eeniger tyd by interna tionale overeenkomst mocht tot stand komen. Verschoidene Engelsche bladen drukken hunne levendige tevredenheid uit over het merkwaardig herstel van den Koning der Nederlanden. De „Chronicle" wydt daaraan een hoofdartikel, waarin het blad aantoont dat de levensgovaariyke ziekte des Konings in elk geval er toe gediend heeft, Europa gerust te stellen nopens de mogelyke politieke gevolgen van 's Konings dood. De kalme wyze, waarop daarin zoowel in Den Haag als te Luxemburg werd voorzien onder de sympathieke mede werking van allo belanghebbenden, bewyst dat Europa de toekomst zonder bekommering over de erfopvolging in beide landen kan ingaan. Met 1 Sept. a. s. zal te Amsterdam een gymnasium op gereformeerden grondslag wor den geopend. De bedoeling is om alsdan te beginnen mot twee klassen. Wanneer dan een volgend jaar deze 1ste en 2de kl. eene 2de en 3de worden, kan eene nieuwe lste kl. wor- den toegelaten. Op deze wyze stelt men zich voor, een gymnasium met 6 kl. to verkiygen. Men meldt aan het „Hbl." uit Apeldoorn van 3 Mei: Z. M. de Koning on H. M. de Koningin hebben heden den wensch te kennen gegeven, dat de feestelyke viering van Zr. Ms. 40-jarige Regeering, in plaats van Zondag 12 Mei, door het gansche land op Maandag 13 Mei zal plaats hebben. INGEZONDEN. Mijnheer de RedacteurI Het zal eene dankbare daad zyn als u het onderstaande in uw blad van hedenavond gelieft op te nemen. Yele handen maken het werk licht I Waarom wordt er nu niet krachtig uit den hoek gekomen tot het organiseeren van een feest op den gedenkdag, welke elk recht geaard Nederlander moet ter harte gaan? Toen verleden jaar Nederland 76 jaren onafhan- kelyk was, vierde byna geheel Nederland feest, Leiden evenwel nietl Daar werd het feest- bouden uitgesteld totdat Z. M. zyn 40ste regeeringsjaar mocht beleven, zoo was de belofte van het Stedelyk Bestuur en van de hoeren, die de Feestcommissie moesten uit maken. Maar nu, nu die biyde dag weldra zal aanbreken en men elders met alle in spanning zich beyvert tot het houden eener biyde feestviering, hoort men van dat Bestuur en van die commissie niets, hoegenaamd niets 1 Waar zyn nu de lieden, die het hoog opheb ben met het Huis van Oranje? Dat ieder voor zich maar zyn best moet doen, goiyk gisteren zich iemand in uw Dagblad uit liet, heeft niets te beteekenen. Een feest moet leiding hebben, zal het feest zyn. Nog slechts enkele dagon en dan is die heugiyke dag aangebroken. Mogen zy, die den toon kunnen en moeten aangeven, zich daartoe opgewekt gevoelen en door de Leidsche burgeren ruim schoots en krachtdadig daarin worden onder steund! Dan zal 12 Mei 1889 niet zoo ondank baar worden voorbygegaan als anders, tot schande van Leiden, te vreezen staat. Een echt Vaderlander. Herinneringen uit den Franschen tijd. Slotdoor A. J. RANK. Weet ge nog wel hoe het lied op de pink van Treuw ons eensklaps met geiyken moed bezielde en wy het oude „Wilhelmus" aan hieven in antwoord op het: „Al is ons Prinsje?" Welnu, wat we toen hoopten, zal spoedig waarheid worden. De Prins is hier en wacht op tyding uit het vaderland en 't is al zeker dat de pink, waarin we toen zoo gezellig samenzaten, zoo netjes wordt opge knapt als maar wezen kan en alles voor de reis wordt gereed gemaakt. Dat zal een ge lukkige dag zyn. Ge weet hoe het ons gegaan is in het land onzer vreemdelingschap. De zaken gingen uitmuntend. Vader zag in één jaar tyds zyn fortuin hersfeld. Hy is zeer gezien en wordt om zyne kennis en humaniteit als een gebo ren gentleman behandeld. Hadden wy die voorspoedige dagen in Nederland gezien, ons geluk zou zoo volmaakt zyn geweest als menschen kunnen denken. Dat de zee tus- schen ons in lag, was myne eenige grief en ge kunt nagaan dat, als uw vader ons van tyd tot tyd kwam bezoeken, we feestdagen had den van belang. Al spoedig werd uw Lotje in al de geheimen van Staat ingewyd. Men had de goedheid my eene heldin te noemen, verbeeldt uomdat ik vader gezelschap hield in zyne genoeglyke ballingschap! Welnu,het zy zoo 't wil. Ik heb getoond dat de gaven der vrouw gelyk zyn aan die van den man, dat wil zeggen, dat ik even goed weet te spreken en te zwygen, te handelen en te berusten als vader. Alleen is de vergelyking in myn nadeel, als ik bodenk dat ik slechts kan helpen uitvoeren, wat onze krachtige vaders bedenken, en my dunkt dat het verschil hier nog al kolossaal is. Met Piet gaat het uitstekend. Men wil hem, als er verandering komt, hier houden, maar op elke aanbieding heeft hy slechts een antwoord: „als de Prins in Holland is, meld ik my aan als soldaat." En hy zal het doen, wees zeker. Geertemoei begint te sukkelen. Zy hoopt dat de Prins maar gauw vertrekken zal en dat ze dan mee zal mogen gaan, want ze zou zoo graag in Hollandschen grond ter ruste gelegd worden. Ge kunt u niet begry- pon hoeveel zy van my en ik van haar houd hoe gemakkeiyk ik haar begrypen kan on hoe myne ziel goroerd wordt als ze op die manier haar heimwee te kennen geeft. De visschers varen met goed geluk en ook hun buidel zal voller zyn als ze te Scheve- nipgen aankomen dan toen ze het verlieten. Gy ziet, alles gaat voor den wind. Gisteren kwam uw goede vader hier en vandaag moest hy op audiëntie by den Prins, tehvyl vader en ik (verbeeldt u) aan Z. H. zouden worden voorgesteld; en we zyn er geweest. O, wat edel gelaat; wat vriendelyk oog; wat minzame toespraak! Ik kan u on- mogelyk mededeelen hoe het my daarby te moede was. My dunkt, ik zou, als myne sekse het niet verbood, evenals Piet myn arm leenen ter Zyner bescherming en ik heb dan ook aan Piet gezegd, dat, als hy in dienst treedt, zyne uitrusting compleet zal wezen. O, hoe verlang ik er naar om u te omhel- zèn. Moge het spoedig zyn! Ik benyd uw vader, die morgen reeds vertrekt en u dit epistel bezorgen zal. Ontvang in voorraad duizend kussende rest krygt ge als ge om helst wordt door uwe Charlotte. Besluit. Wat was het woelig in de straten van het vorstelijk 's Gravenhage op den 17den Novem ber 1813. Als een loopend vuur vloog de mare in het rond, dat de zonen van den Graaf Van Limburg Stirum zich vertoonden met do oranjekokarde op den hoed. 't Was of het oranjekleur regende, zóó spoedig en zóó algemeen vond dit navolging en toen de oude Graaf het Gouverneurschap van Den Haag in 's Prinsen naam aanvaardde, ging er een juichtoon op door het gansche land. Dat Baarder geen der laatsten was, die het teeken der bevryding aan zyn hoed hechtte, behoeft geen betoog, en toen op den 30sten de Prins te Scheveningen aan wal stapte, kende de geestdrift geene perken. Het was een ware zegetocht naar Den Haag. Aller harten klopten hem tegen en de Erfprins zou regeeron, maar thans niet als Graaf of Stad houder van even zoovele Staatjes als er Provinciën waren, maar als Souverein Vorst der veroenigde Nederlanden. Dat was iets van het goede, dat het kwade had teweeggebracht. In het begin van November was „mynheer" voor 't laatst in Beerland. Hy ontbond de huur van het erf in den polder, gaf het ge bouw ter slooping over aan Teun den veer- schipper en zorgde dat deze eene minder afhankoiyke positie op het dorp kon innemen. Hy maakte zich aan den schout (toen nog maire) bekend. Hy bereidde hem voor op do

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1