ïiesla openbare vmwiiup Moojii, i Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. LIEBIG'S VRIJZINNIGE KIESVEREENIGING. Mr. W. VAN DER KAAIJ, Van Men's, Koits Grooles' t M. Langeml Zoon, Van 10 Hei tot 15 Aug. 27 trekkingen1145 prijzen. Ik herhaal hier groote uitgebreide BUITENGEWOON LAGE TARIEVEN voor het vervoer van BESTEL- en VRACHTGOEDEREN van en naar Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest en Leiden. Kleerstandaards en OPENBARE VERGADERING op Woensdag- 8 Mei, des avonds te 8 uren, in de Gehoorzaal. Toegang; vrij. Cacao. Liidbn, ter Boekdrukkerij van A. W. SUTHOFF. IJlt Argentinië. De medewerker van het „Nbl. v. Ned.", thans in Argentinië vertoevende, schrijft aan zijn blad uit Buenos-Ayres, dd. 19 Maart, het volgende Ik ben gisteren en vandaag nog eens naar het Emigrantenhuis geweest. Bjjna alle Hol landers zijn reeds vertrokken. Die er nog waren, begonnen zich langzamerhand aan het leven te gewennen en klaagden niet meer; ook zij zagen thans wel kans om werk te krijgen. Den commissaris-generaal van het Emigrantenhuis, dien ik heden sprak, vroeg ik nog eenmaal uitdrukkelijk, hoe het toch met de terugbetaling der passage gelden ging. Tot antwoord haalde h ij de schouders op. „Daar schijnt g(j u meer over te bekomme ren dan wij," was het eenige, dat hy er aan toevoegde. Ik kom dus tot de conclusie, dat mon het daarmee niet nauw neemt; zeker althans dat men er de menschen niet lastig om valt. Ik zal ook in de kolonios daarnaar informeeren. De commissaris deelde mij mede dat het gouvernement zelf kolonies ging stichten. Tot nog toe is dit steeds aan particulieren over gelaten. Voor een appel en een ei kochten dezen van het gouvernement lappen grond, zoo groot als by ons eene gansche provincie en meer nog. Dien grond verdoelen zy in vakken, waarby rekening gehouden wordt met de natuurlyke afwatering van het land, de gesteldheid van den bodem enz. Circa 20 meter in den grond vindt men byna overal zuiver, helder water. De eigenaar laat zich ongeveer in het midden zyner bezitting een huis bouwen en nu is het zyne zaak om te zorgen, dat hy het land tegen een goeden prys by kleinere gedeelten weer van de hand zet. Op verschillende condities wordt dit be proefd; elke kolonie heeft hare eigen regle menten en voorwaarden, maar deze zyn onder worpen aan de goedkeuring van het gouver nement. De een verkoopt land tegen eene grondrente van van den oogst; de ander levert land en landbouwbenoodigdheden op crediet tegen afbetaling in een zekeren tyd enz. Ondanks den geringen prys, waarvoor hy het land bekomt, moet de stichter eener kolonie toch een vermogend man zyn, want hy heeft aanvankeiyk reusachtige uitschotten. Maar hy vertien-, ja verhonderdvoudigt toch zyn vermogen in korten tyd, wanneer hy er in slaagt, geschikte landbouwers voor zyne kolonie te vinden. De goede naam, dien ons volk als land bouwer heeft, deed daarom de aandacht op ons land vestigen. De heer Ramon Manzi heeft op zyne kolonie La Fortuna (hy bezit er vier en gaat dus voor een millionnair niet uit den weg) meerdere Italianen, Zwitsers, Duitschers, Luxemburgers en ook Hollanders. Met deze laatsten schynt hy hot goed go- troffen te hebben, althans hy zocht ditmaal by voorkeur Hollanders, mits zy boeren waren. „De Hollandsche boer, zegt hy, gaat by de ontginning van zyn land met overleg en geduld te werk. De Italiaan bewerkt niet meer dan hy noodig heeft, de Hollander be werkt zooveel mogelpk. De Italiaan doet in een jaar zelden meer van zyne schuld af dan zyn contract hem verplicht; de Hollander maakt dat hy zoo spoedig mogeiyk eigenaar van zyn land is. Bovendien loopt de Italiaan wel hard van stal, maar hy geeft het ook even spoedig weer op. Als de ontginning van zyn land niet terstond meevalt, ziet hy er volstrekt geen bezwaar in om weer heen te gaan. De Hollandsche boer heeft iets van den mier; hy begint en begint opnieuw als het wezen moet. Hp is minder haastig in zyn besluit om weer verder te trekken." Ook Zwitsers en Duitschers staan vrygoed by hem aangeschreven, maar hy geeft aan Hollandsche boeren de voorkeur. Alles hangt natuuriyk af van don indruk en de heer Ramon Manzi oordeelt naar de ervaring, welke hy opdeed; maar zeker is, dat do Hollandsche boeren, die hier heen komen, dankbaarheid schuldig zyn aan hen, die vroeger hier heen gingen, want de boeren hebben er den klad nog niet in gebracht. Hadden de werklieden maar een even goeden indruk gemaakt, voor velen zou hier dan zeker eene betere toekomst zyn weggelegd, dan ze hier toch nog kunnen vinden. Ik had den heer Ramon Manzi sedert onze eerste kennismaking niet vóór vandaag terug gezien, ofschoon hy voortdurend in de stad was gebleven. Byna dagelyks trachtte ik hem te spreken te krygen, maar nooit vond ik hem tehuis. Heden ontmoette ik hem toe vallig aan het Emigrantenhuis en nu spraken wy af a. s. Vrydag naar zyne kolonie La Fortuna te gaan om daar eens een kykje te nemen. Hy had veel zaken te doen in de stad; daarom was zyn terugkeer uitgesteld. De landbouwers, die hy heeft aangenomen, hebben allen kosteloos vervoer naar de plaats hunner bestemming. Hy schatte het bezoek aan zyne kolonie op een uitstapje van onge veer acht dagen. In dien tyd zou hy my alles laten zien ,en kon ik zelf by de Hol landers informeeren, hoe het hun beviel. Ik heb myn dag verder besteed met een bezoek aan de dokken, waar tien gezinnen van de „Schiedam" werk gekregen hebben. Het is een groot work, maar volgens het oordeel der zeelieden wordt het nimmer goed. Het wordt uitgevoerd door eene Engelsche firma, Madero Sons. Er is nog voor onge veer acht jaren werk; zy, die er dus go- plaatst zyn, hebben voorloopig een bestaan, maar ryk zullen zy er niet by worden. Het voornaamste voordeel voor hen is, dat zy kosteloos huisvesting en voeding hebben en dus geborgen zyn. Wanneer zy nu maar zoo snugger zyn, om dien tyd te besteden met zich op de hoogte van den toestand en de taal te stellen, dan zullen zy hun weg later ook wel vinden. Waar de overige landver huizers gebleven zyn, weet ik niet; hier en in den omtrek moeten zy werk gevonden hebben. Onder datum van 20 Maart ontving de redactie van het „Nbl. v. Ned." uit Buenos- Ayres nieuwe en wel zéér gunstige berichten. Haar reiziger is het binnenland in geweest en heeft een bezoek gebracht aan de kolonie La Fortuna van den heer Ramon Manzi, waar hy verscheidene Hollanders in welstand en opgewektheid aantrof. Hy zond nu uitvoerige beschryvingen en bovendien een aantal brieven aan bloedverwanten van de kolonisten. Alle brieven komen daarin overeen, dat de schry- vers eene plaats hebben gevonden zóó naar hun zin, dat zy niets dringenders weten dan hun bloedverwanten aan te raden, onverwyld over te komen. Zelfs zy, die de bezwaren der reis lang niet gering achten, vlrklaren zich toch gelukkig, tot den grooten stap besloten te hebben. Van de vragen, den onderzoekingsreiziger opgegeven, kon hy de volgende voorloopig reeds beantwoorden Vraag: Zyn «r in Argentinië schoenmakers te gebruiken? Antwoord: Ja; mits met penwerk bekend. Zoo zy zich met een mondjevol Spaansch ver staanbaar weten te maken, vinden zy direct werkanders ontmoeten zy aanvankeiyk hoogst- waarschyniyk moeilykhedon. Vraag: Vinden gouvernantes en onderwyze- ressen er eene betrekking? Antwoord: Er zyn nog te weinig Holland sche familiër. hier om op spoedige plaatsing te kunnen rekenen, als zy geen Spaansch kennen. Vraag: Zy'n er nog sporen of tramwegen in aanleg? AntwoordSporen ja, in Victoria. Tram wegen, voor zoover my bekend, niet. In Buenos- Ayres, La Plata en Ensenada althans niet. Vraag: Is er voor vleeschhouwers of var kensslachters kans op plaatsing? AntwoordNeen. Yarkensvleesch wordt hier niet gegetenkoeien worden hier op eene geheel andere manier geslacht dan by ons. Bovendien ziet men zoovele slachteryen, dat er aan meerdere wel geene behoefte zal zyn. Vraag: Bestaat er gelegenheid om by de telegraphic geplaatst te worden? AntwoordDe telegraaf is geheel in handen van particulieren. Voor een Rykstelegrafi9t verdient het dus zeker geene aanbeveling om naar hier te komen. De telegrafisten zyn hier meer bedienden dan beambten. Vraag: Biyft het vee het geheele jaar in de weide? Antw.Ja. Van stallen weet men hier niet. Vraag: Is er een postzegel verkrygbaar van 25 centavos? Antwoord: Het „ras" behoort blykbaar tot de „uitgestorvene". Aan de post niet verkryg baar, Wel by een boekhandelaar, die er echter 4 dollars voor vraagt. RECLAME». bederft nooit; verbe terten versterkt soe pen, sausen, groenten en andere spy zen. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. GOEDKOOPST ADRES VOOR Hooigr. 110. Leiden. nijniJE in het Notarishuis nan den fStïirjïïf Burcht te Leidenby opbod op Za terdag 4 Mei, by afslag pp Zater- 3- dag 11 Mei 1889, beide dagen des avonds te half acht, ten overstaan van Mr. C. H. P. KLAVERWIJDEN, Notaris te Leiden, van Het HEERENHUIS EN ERF te Leiden, aan het Utrochtsche Veer, Straatnummer 20, groot 1 are, 8 centiaren, bevattende beneden: Gang, Voorkamer, Doorloop, Binnenkamer, Binnenplaats, Keuken, Regen- en Putwater- pomp en Kelder. Boven: Voorkamer, Zy- kamer, Achterkamer, waarnaast nog eene Kamer, Turfzolder, Dienstbodenkamer en Zolders. Het perceel is boneden voorzien van Duin waterleiding. De Kamers zyn allen behangen, voorzien van Kasten, Stookplaatsen en verdere gemakken. Te bezichtigen des Dinsdags en Donderdags van 10-2 uren. Te aanvaarden by de betaling der kooppen ningen op 1 Juni a. s. J/3 der koopsom kan als eorate hypotheek op het perceel gevestigd blyvon. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten Kantore van genoemden Notaris KLAVER- WIJDEN, aan hot Plantsoen No. 41, alwaar op iederen werkdag, tusschen de veiling en den afslag, van 10-8 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. SPREKER: Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Namens het Bestuur, Mr. H. VAN DER HOEVEN, Vice-Voorzitter. Dr. G. HEYMANS, 1ste Secretaris. waarvan 1 van 500,000, t van 250,000, 1 van 200,000, 4 van 150,000, 2 van 100,000, 5 van 50,000, 4 van 30,000, lO van 25,000, 1 van 20,000, 35 van 10,000, 64 van 5000, ÏO van 3000, 5 van 2500, 42 van 2000, 040 van lOOO, 11 van 500, 200 van 200, 80 van 150 francs. Alles betaalbaar in Specie. Deze trekkingen worden gedaan 6 door de stad Parys. 13 door het Crediet foncier van Frankrijk. 1 door de Suez-Maatschappy. - 2 door de Panama-Maatschappy. 2 door de stad Brussel. 2 door de stad Antwerpen. 1 door den Congo Staat. Om deel te nemen aan deze 27 trekkingen, is het voldoende om aan den Heer E. ROXSSE, 12 Rue Neuve, te Brussel, een postwissel van 20 francs te zenden. Ieder deelnemer ontvangt terug een oontract - op zyn naam, aanwyzende de nommers waarmede hy deelneemt. Ieder titel is in 80 deelen verdeeld. De trekkingsiyst wordt gratis toegezonden. VAS BOUTE N'8 Cacao in bussen vol gens vastgestelde détail-pryzen. KorfTs Cacao losse per ons 0.26 Grootes' Cacao p. ons ƒ0.24 en 0.20 Koekjes Chocolaad van af 3 tot 8 Cents. Anljstablettcn 4'/2 Cents. Rapenburg 97. A. WAGEMAlt». i Niet langer voor ƒ7.60, Neen en nog maals neen, nu niet langer voor 7.60, maar voor den spotprijs voor 2 25. Het Groote Kunstwoordenboek van P. WEILAND, omvattende uitvoerige verkla ring van alle vreemde Woorden, Benamingen, Gezegden, Spreekwyzen enz., die dagelyks in de samenleving worden gebruikt, 3de vermeer derde druk, groot formaat, byna 800 bladz. over 2 kolommen, in fraaien linnen band met vergulde rugstempels. Prys 7.60, v. d. spotpr. v. ƒ2.25. VflftP den Man van zaken' voor den Parti- UUI culier, voor den Correspondent, voor den Courantenlezer, in één woord voor elk be schaafd mensch is dit Woordenboek onmisbaar, 't is een werk van onberekenbaar veel nut, een werk dat men z'n leven lang gebruikt en raadpleegt. Kunstwoordenboek van P. WEILAND, waarin menoniniddellyk debeteekenis van alle vreemde Woorden, Gezegden, Spreekwyzen enz. enz., kan vinden, de 3de vermeerderde druk, byna 800 bladz., fraai gebonden, in heel linnen band, in plaats van 7.60, voor slechts 2.25. Te bekomen by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by do Vischmarkt te Rotterdam. Voor buiten franco op ontvangst van Postw., waarby staat„Groot Kunst, woordenboek.'"

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6