op groote schaal, welke „Eigen Hulp" zoo beleefd is den winkeliers toe te dichten, welke tot dekmantel moeten dienen van de groote winkel vereeniging. Er staan betore middelen ten dienste om vervalsching voor immer de kop in te druk ken, (art. 830 W6tb. van Strafrecht). Hierna behandelde spreker de matige winst, contante betaling en meer andere zaken van „Eigen Hulp", waarop we morgen terugkomen. Alleen zy hier nog vermeld dat de heer Hurrelbrinck uitrekende dat „E. H." verleden jaar eene winst van 37 '/a pCt. maakte, hetgeen bg de vergadering, welke de lezing met aan dacht volgde, eene niet geringe verbazing opwekte. Naar men ons mededeelt, heeft de heer J. J. Collin, vroeger beambte aan de stede lijke gasfabriek, zelf z(]n ontslag aangevraagd. Hedennamiddag ontvingen wy per Neder- landsche mail de Indische bladen van 28 en 29 Maart. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Obdam," van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 5.55 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld to worden. Te Sassenheim is eene plaatselijke af- deeling opgericht der centrale kiesvereeniging „Volksbelang". Tot leden van het bestuur z(jn gekozen de hoeren dr. A. G. Metzlar, voor zitter, J. Plemp en J. Stork. Blijkens onderstaande opgave is in htt district Leiderdorp voor de Provinciale Staten zeer druk gestemd. Aantal kiezers. Opgekomen. Leiderdorp 308 271 Zoeterwoude 510 345 Koudekerk 127 95 Voorschoten 262 182 Oegstgoest 312 199 Rynsburg 169 125 Valkenburg 57 47 Warmond 149 106 Sassenheim 122 106 Voorhout 105 91 Noordwyk 389 321 Noord wykerhout 132 87 Lisse 271 200 Hillegom 330 234 Katwyk 451 359 3694 2768 Alzoo zyn ongeveer 75 pet. van de kiezers opgekomen, om een lid te kiezen, dat waar schijnlijk nimmer zitting zal nemen. Het „Vad." verneemt dat op de voor dracht voor een directeur der Nederlandsche Bank, in de plaats van don heer Beels, die eervol ontslag heeft verzocht, als éérst voor- gedragene voorkomt de heer mr. N. P. Van den Berg, thans president der Javasche Bank to Batavia. De kapt. dor inf. M. H. J. Plantenga, leeraar bij de 2de afd. krijgsschool te 's-Hage, wordt met 1 Oct. ,e. k. ingedeeld bij het 1ste bat. van het 4de reg. inf. te Delft. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de kweekelingen van het 4de studiejaar der rijkskweekscholen, die nog niet in hot bezit der akte als onderwijzer zyn, de kweekschool mot 1 Augustus a. s. moeten verlaten. Men meldt uit Den Haag aan het A. Hbl." Onze gezant te Washington, mr. W. Von Weckherlin, heeft zijne langdurige onder handelingen met de regeering der Unie be kroond gezien door het tot stand brengen van het nieuwe uitleveringsverdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten. De Senaat keurde het tractaat goed. Gemengd Nleuwa. Bij de familie De Fromery, hoek Stationsweg en Morschsingel, is in betrekking eene dienstbode, niet van vandaag of gisteren, maar sedert den 3den Mei 1840. Ze zal er dus morgen 40 jaren werkzaam zijn. Haar naam zij hier eervol vermeldze heet Egberdina Van den Berg. Om haar trouwe en eerlyite plichtsvervulling strekt ze velen ten voorbeeld 1 Binnen een paar dagen zal op de Bloemmarkt alhier verrijzen het groot Caglios- tro-Théatro, onder directie van de heeren Henri van Brussel en M. P. Okhuysen, profes- seurs-prestidigitateurs, na reeds elders voor stellingen te hebben gegeven, ook in de residen tie. Het „Haagsche Dbl." zeide dat de smaakvol ingerichte en rijk verlichte tent een gezelligen aanblik opleverde en de nette, voorkomende Ontvangst de toeschouwers reeds terstond in eene aangename stemming bracht, terwijl het aan afwisseling zoo rijke programma met eene prijzenswaardige vlugheid werd afgespeeld. Alle nommers werden met luide toejuichingen bekroond. Ze werden door een vroolijk orkest begeleid. Door de politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen een vischkoopers- bediende, die op door hem valschelijk met den naam z(jns patroons geteekende quitan- tién gelden bij de klanten geïnd en bij winke liers op naam van dien patroon drank enz. gehaald had. Nadat hij op verzoek der Leidsche politie door die te 's-Gravenhage was aange houden en herwaarts gebracht, werd hy naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. By vonnis van de Haagsche rechtbank word heden de kippendief veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Gisteravond ontstond er in oen in aanbouw zynd porceel aan den Parallel weg te 's-Hage, door eene onbekende oorzaak brand, welke met groote moeite door de slan genwagens uit de Van-der-Duynstraat en Ostadestraat gebluscht werd. De reden, dat de brand een betrekkelyk grooten omvang verkreeg, was hierin gelegen, dat er zich in hot perceel veertig schoolban ken bevonden, welke dan ook allen verbrandden. De stoombrandspuit en de spuit van het regiment grenadiers en jagers, mode spoedig tor plaatse aanwezig, behoefden niot in gebruik te worden genomen. De belendende perceelen leden geene schade. Eene even brutalealslaaghartige daad werd op den 21sten April jl. bedreven door een 18-jarigen arbeider uit Sassenheim, die pas uit de gevangenis was ontslagen. Na gebiecht te hebben, stal hy op boven- genoemden datum uit de R.-C. kerk eene offer- bus, inhoudende ongeveer 15 gulden, bestemd voor het Seminarium van Warmond. Het O. M. vorderde 9 maanden gevange nisstraf. Yoor een straatzanger-herberg declamator, en schoenmaker, die heden terechtstond wegens diefstal van eene kaas, eischte de sub.-off. van Justitie, mr. Ort, 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken over 8 dagen. Eene vrouw in de Begjjnenstraat te 's-Hage werd gisteren door eone „vriendin" byna een oog uitgekrabd. Men vreest dat zy het verliezen zal. Gisteren stond voor het kanton gerecht te Haarlem terecht A. C. Balabrega, kantoorbediende te Haarlem, wegens het dragen van verboden wapenen. Men herinnert zich dat hy het was, die in September des vorigen jaars by den moordaanslag in den Hout verwond geraakte. De kogels, welke Hoogerbeets hem toen in het lyf schoot, zyn nog niet vervvyderd. Tot zyne verontschul diging voerde hy aan, dat hy te voren door H. was bedreigd, en daarom op het politie- bureel verlof had gevraagd om eene geladen revolver te mogen dragen. Hy zal daarop geen uitsluitsel gekregen, en zich toen van zoodanig wapen voorzien. De ambtenaar van het O. M. vroeg wegens overtreding van de Haarlemsche politiever ordening eene geldboete van f 3, subsidiair één dag hechtenis. De kantonrechter zal 8 dezer uitspraak doen. Men meldt aan de „N. R. C." uit ZevenaarGisteravond woedde boven deze en omliggende gemeenten een hevig onweder, vergezeld gaande van felle bliksemstralen en hovigen hagelslag. Te Duiven sloeg de bliksem in de woning van de gebroeders Janssen. Het hoofd van het gezin en diens inwonende nicht werden getroffen, terwyi allen zich in het woonvertrek bevonden, en waren ge ruimen tyd bedwelmd. Langzamerhand kwa men de levensgeesten terug, doch beiden zyn nog niet geheel hersteld. De bliksem had, na een en ander in huis te hebben vernield, zich een uitweg door het dak gebaand en een begin van brand veroorzaakt, hetwelk gelukkig werd gebluscht. Ook boven Friesland heeft Dinsdag tweemaal een onweder gewoed, in den namid dag en tegen den avond. Te Knype sloeg o. a. de bliksem in eene schuur, doch het begin van brand, dat er door ontstond, werd (irstond gebluscht. Te Heerenveen woei eene tchu ïr om. Te Haulerwyk is de boerdery van T. v. d. Veen geheel afgebrand. Het vee kwam mede in de vlammen om. Niets was verzekerd. Vele rivieren in Hongarije zjjn sterk gezwollen en de dorpen naby Szegedin en Temesvar worden met overstrooming be- gg dreigd. De inwoners hebben van overheids wege bevel gekregen, de dyken te versterken. Een persoon, in het bezit der akte van onderwyzer, in Friesland woon achtig, heeft thans, na 70 malen tevergeefs gesolliciteerd te hebben, zich verhuurd als bakkersleerling. Het Engelsche barkschip „Mont- rose,van Monte Christo naar Rotterdam, is 1 Mei te Cowes aangekomon, na aan den grond te hebben gezeten. Van de lading werd een gedeelte overboord geworpen. Volgens opgave van Bureau Veritas zyn in de maand Maart van dit jaar verongelukt 86 zeilschepen, waaronder 4 als vermist, nl. 9 Duitsche, 16 Amerikaansche, 27 Engelsche, 2 Oostenryksch, 1 Deensch, 3 Fransche, 1 Grieksch, 2 Nederlandsche, 6 Italiaansche, 16 Noorsche, 1 Portugeesch, 1 Russisch en 1 Spaansch. In dezelfde maand verongelukten 15 stoom schepen, waaronder 1 als vermist, nl.1 Duitsch, 1 Anrerikaansch, 9 Engelsch, 1 Oostenryksch, 1 Belgisch, 1 Spaansch en 1 Fransch. Te Cosenza, eene stad in Calabrië, leeft een prins van Oranje met zyne moeder en twee zusters. De familie draagt den naam van Chalon d'Orange en bestaat uit de prinses-weduwe van prins Giovanni, haren zoon Francesco, oud 24 jaar, laatsten mannelpken nakomeling van den Calabreeschen tak, en de prinsessen Emilia en Beatrice. Zy stammen af van een der twee broeders, prinsen van Oranje, die in het begin der zes tiende eeuw naar Italië kwamen. De een, Monetto, vestigde zich, nadat zijn broeder Florenzio in een duel in Toscane ge vallen was, te Casignano, tegenwoordig Apri- gliano, waar zich in de kerk van S. Demetrio de familiekapel bevindt, in de zestiende eeuw gesticht door Giovan Vittorio Chalon d'Orange. De familie behoorde altyd tot den hoogsten adel in Zuid Italië en had steeds groote be zittingen. Het archief der familie, benevens dat van Napels en van de Nederlandsche consulaten te Palermo en te Napels, ook het archief van Z. M. onzen Koning bevatten vele documenten betreffende deze familie. Zoo wordt medege deeld door iemand, die de familie Chalon d'Orange onlangs leerde kennen, aanwienop zyn verzoek gereedelyk toegang tot het familie archief werd verleend, en die den prins en de zynen beschouwt als stamgenooten van onze Oranjes. (Wageninger.) De Duitsche inspecteur van poli tie Wohlgemuth is op bevel van den Zwitser- schen Bondsraad Din sdag-middag op vry e voetc n gesteld en over de grens gebracht, naar de zyde van Duitschland. Wat den kleermaker Liitz betreft, die Wohl gemuth heeft aangebracht, men zegt dat hy zal gearresteerd worden, daar zyne rol in deze zaak zeer verdacht is. Hy heeft tal van brieven ontvangen, betrekking hebbende op zyne hou ding en heeft op verscheidene geantwoord. BUITENLAND. Frankrjjk. Volgens nader bericht van het dagblad „Paris" heeft Rochefort nog geen vrygeleide gevraagd om naar aanleiding van den dood- zyns zoons don Franschen bodem te mogen betreden. De regeering zou echter bereid zyn zulk een verzoek in te willigen. De commissie van onderzoek hoorde gister ochtend den postmeester-generaal Coulon en des namiddags verscheidene andere personen, onder wie ook eenige dagbladschryvors. Het lyk van den zoon wordt Maandag te Parys verwacht. Rochefort moet door dezen slag letterlyk verpletterd zyn. De verdedigers van de door den hoofd procureur der republiek Quesnay De Beaure- paire aangeklaagde couranten zouden voorne mens zyn de bevoegdheid in deze zaak van het aangewezen rechtscollege te bestryden en, zoo deze bevoegdheid toch wordt aangematigd, in hooger beroep te komen. Het proces zal dus veel tyd in beslag nemen. De zitting der Staten-Generaal werd Dinsdag zonder dat er iets byzonders voorviel, geopend; afgezien van de by eenige Staten ingediende ontwerpen op herziening der Grond wet, hadden er geene Boulangistische betoogin gen plaats. Luxemburg. Gistermorgen ontving de Hertog van Nassau te Luxemburg een schryven, eigenhandig door den Koning-Groothertog getoekend, waarin hem dank wordt betuigd voor zyn optreden als regent, en tevens kennis wordt gegeve dat de Koning-Groothertog op 3 dezer he bestuur van het groothertogdom weder zi aanvaarden. De Hertog zal hedenavond van Luxembur vertrekken. Hy heeft zyn leedwezen te kenne gegeven, de Luxemburgers te verlaten, wie sympathie hy had verworven. De Kamer zal heden in den loop van de dag byeenkomen om medodeeüng te ontvai gen van den Hertog, betreffende het ophoude van het regentschap over het groothertogdou Italië. In de gisteron door de Kamer van Afgi vaardigden gehouden zitting deelde de vooi zitter mede, dat hy twee verzoeken tot h< houden van interpellatiën had ontvangen, d eene over Afrika en de andere over hel vei lof, aan den heer Menabrea, gezant by d Fransche republiek, verleend op het oogenblil dat de internationale tentoonstelling te Parj- zal worden geopend. De ministerpresident Crispi zal morgei Vrydag, de laatstgenoemde Dinsdag a. s. d eerste vraag beantwoorden. Hpaiije- De kabinetsraad heeft den minister va financiën gemachtigd, voorloopige maatregels te nemen ten behoeve van de conversie di amortisable schuld. De ministerraad hoopt b zuinigingen tot een bedrag van 13 millioe pesetas tot stand te brengen. Do minister van financiën heeft de Staats begrooting aangeboden. De ontvangsten worde geraamd op 800 millioen, de uitgaven op 79 millioen pesetas. De minister kondigt teven do conversie aan der amortisable schuld. B deelt mede dat het tekort voor 1886 was 10 millioen, voor 1887 91 millioen, voor 188 81 millioen, en gelooft dat het tegenwoordi deficit groot is, maar hy stelt op het nieuv budget eene bezuiniging van 26 millioen voo Oo»tenr^Hong.-Monarchle. In eene depeche uit Weenen wordt gi meld dat de Algemeene Raad der Maatschapp voor de Oostenryksche Spoorwegen Dinsda het besluit heeft bekrachtigd, waarby, i overleg met den „Oesterr. Creditanstalt," d genoemde Maatschappy door aankoop de eigendom verkrygt van de Turksche spoo wegen, die aan Hirsch toebehooren. Eene deputatie van de uiterste ltnkerzyd heeft der Kamer van Afgevaardigden te Budi Pesth, eene resolutie aangeboden, waarby t Staatsbegrooting, in haar geheel genomei wordt verworpen om constitutioneele redi nen en wegens de economische politiek de regeering. Amerika. De feesten te Nieuw-York leveren eene aai eenschakeling van fraaie, vroolyke en schilde achtige, maar ook plechtige tooneelen. Ti de laatste behoorde de receptie van Maandaj een echte „pump-handle ceremony", waart de gasten den president, die tusschen de gouverneur van don Staat Nieuw-York en de burgemeester stond, de hand kwamen schu den. Toen president Harrison daarna na de City-Hall geleid werd, kwamen twee lang ryen van 200 schoolmeisjes in witte kleedin het rytuig te gemoet. Elk droeg eeno man met bloemen, welke zy, toen de presidei onder muziek en juichkreten uitstapte en laii| zaam door de dubbele ry de breede trappe van het stadhuis opging, voor hem op d< weg strooiden. Toen de president het gebouw binnentrai hield een der meisjes eene welkomstred waarna de volksreceptie oen aanvaDgnami 5000 personen den president passeerden. Eene militaire wacht geleidde den presidei vervolgens naar de woning van den vice prei dent Morton, waarby eenigen tyd rust nat Het bal in het operagebouw was inderda schitterend. Meer dan 6000 personen wan in de zaal, toen de president binnenkwam. I dames schitterden van juweelen en edelf steenten en hare kleederen kwamen kleurrj uit tegen den roodfluweelen achtergrond i zitplaatsen en loges. Er werd eene poging g waagd om te dansen, doch de menigte wi zóó groot, dat men het spoedig opgafde za was met ééne dicht opeengepakte menig! gevuld. Eerst te middernacht, toen het soupf begon, kwam eenige ruimte en ving het eiger lyke bal aan, dat tot zeer laat duurde. Den geheelen dag defileerden de troepe door de stad. De flinkst gedrilde troepen u Noord en Zuid waren te Nieuw-York vereenig en aanhoudend hoorde men hoefgetrappel, g kletter der wapenen en eene opwekkeni

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2