ttgj—w—-gamaas Wat desen omnibus tot beden voor menig oog den Yoöfrang geeft boven de tramrytuigen, is e"6tt gemis, n. 1. dat van zeker bord met rettsachtige letters. De Afrikaansche negers en vrouwen, die do heer Goddefroy uit de verre gewesten naar Europa heeft medegebracht, werden gisteren, en vooral des avonds, in de zaal van het Koninklyk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Hage door honderden, jong en oud, bezocht. De inboorlingen hadden in het midden van de zaal hun kamp opgeslagen en zaten daar, meest allen neergehurkt byeen, alsof ze onder den blooten hemel in de binnenlanden van Afrika eene familie vormden. Alleen het verschil van klimaat zullen de zwartjes duchtig moeten voelentenminste zy kropen dicht by elkander, het bloote lichaam zooveel mogeiyk ineengedoken en handen of armen bedekt met een dun bekleedsel of doek, welke voorwerpen zy met andere sieraden van de bezoekers ten geschenke ontvangen. De bedolary is in Don Haag in den laatsten tijd vrjj erg. Donderdag toch stonden voor de rechtbank te dier stede 18, en gisteren weder 15 bedelaars terecht. Te 's-Hage heeft een heer zich doodgeschoten op het pleintje voor het zieken huis aan den Zuidwal. Mejuffrouw C. M. Van Rantwyk, dochter van den boekhouder van het Kurhaus te Scheveningen, redde, zooals men zich zal herinneren, op 21 November jl. by het stranden van de „Ango" een der opvarenden, dien zy mot de golven zag worstelen. Op initiatief der redactrice van het weekblad „de Holland- sche Belie" hebben daarop de lezerossen van dat tydschrift een bedrag byeengebracht om aan mej. Van Rantwyk een huldebiyk aan te bieden, en dit is thans aangeboden, in den vorm van eene gouden medaille, welker op schriften het feit vermelden. Aan de verschillende catalogi, door de heeren E. H. Krelage Zoon, bloem en boomkweekers en zaadhandelaars te Haar lem, hun cliöntoele toegezonden, hebben zy e' nog een toegevoegd van hyacinton, waaruit de in de pronkbakken te planten verschei denheden gekozen worden en die eene groote verscheidenheid van deze zoo alom gezochte bloemsoort aanbiedt. Deze pronkbakken, aan den Kleinon Hout weg, op 5 a 10 minuten gaans afstand van de plaats, waar de stoomtram van Leiden aankomt, wordt druk bezocht, ook door per sonen uit andero plaatsen. Het planten van pronkbakken behoort tot de oudste gebruiken der Haarlemsche bloe misteryon. In vroeger eeuwen had men der gelijke bakken voor hyacinten, tulpen, ranon kels, anemonen en gelyksoortige inrichtingen voor anjers en auricula's, terwyi in die zes plantengeslachten de bloemen gevonden wer den, dio alleen de aandacht van don bloem- kweeker dier tyden worden waardig gekeurd. Het planten van zulke bakken had ook elders, zelfs in het buitenland, plaats, en men vond ze niet alleen by de handeldryvende kweekers, maar ook by vele uitmuntende liefhebbers. Die bakken bevatten als 't ware eene staal kaart der verschillende verzamelingen, en onder liefhebbers en handelaars bestond een loffe- lyke nay ver, wie hunner jaarlyks de schoonste hyacinten-bakken ter bezichtiging zou kunnen aanbieden. Sedert 1878 had de firma E. H. Krelage Zn. het besluit genomen vooreerst geen verder deel te nemen aan tentoonstellingen, en daar nu ook elders de lust weder werd opgewekt, om hyacinten bakken (e planten, meende zy niet achter te moeten bly ven, en - was zy de laatste, die deze inrichting in stand hield. zy wilde ook tot de eersten behooren om haar weder in het leven te roepen. De hyacinten-bakken zyn pronkbedden, die gedurende den winter en het voorjaar door alle mogelyke middelen tegen de wisselvallig heden van het weder beschermd worden en waarover gedurende den bloeityd eene tent' wordt gespannon, waardoor de kleurenpracht der bloemen wordt bewaard en zich voor den aanschouwer schooner voordoet. Voor het eerst werden in 1880 weder twee dergelijke bakken geplant in de tuinbouw inrichting Krelage. In de vier volgende jaren werden evenzeer twee pronkbakken geplant. In de jaren 1885 -1888 werden geenohyacin- ten-pronkbakken in de tuinbouw-inrichting Krelage geplant, ook met het oog op het door de firma opnieuw deelnemen aan tentoonstel- lingen. In stede daarvan werden geplant pronk bakken van late fijne tulpen, die algemeen de bewondering der vele bezoekers hebben verwekt. Men is voor 1889 weder tot de hyacinten- pronkbakken terruggekeerd, en heeft daarby het stelsel gevolgd, in het jaar 1884 en vroe ger doelmatig bevonden. Door de tentbodekking duurt de bloei der hyacinten in zulke bakken in den regel veel langer dan op het open veld, terwyi de plan ten tevens de voor elk exemplaar meest moge lyke volmaaktheid bereiken. Daar men reeds sedert geruimen tyd overal elders van het planten van hyacinten-bakken heeft afgezien, zyn die thans nog alleen in de tuinbouw-inrichting Krelage ter bezichtiging gesteld. De geurige bloemen leveren in de enorme bak ken, met smaak naar de kleuren gerangschikt, een verrassendon aanblik op. In een der bakken vindt men 102, in de andere 306 variëteiten van den hyacint; ongeveer 40 dezer soorten wer den in do beroemde tuinbouw inrichting van de firma Krelage uit zaad gewonnen. Zoowel onder de enkoio als dubbele zyn er zeldzaam schoone bloemen, wat „nagels" en „pluim- vorming", zoowel als kleur en bloeityd aan gaat. Men zou het misschien niet gelooven als het niet by elke vakman bekend ware dat sommige hyacinten met f 60 per bol worden betaald 1 Behalve de schoone hyacinten expositie, biedt een bezoek aan de enorme tuinen en serres van de firma Krelage groote aantrekkelykheid aan. Z o n d a g-n amiddag is de lucht- reizigor Herman J. Rodenhof, woonachtig te Amsterdam, van het grasveld op den Stads- Doelon te Haarlem opgestegen met zyn lucht ballon „Excelsior", welke een inhoud heeft van 700 kub. meter. Te kwart vóór vyven het luchtruim statig ingezweefd (er was byna geen wind), ging de ballon eerst westwaarts, doch nam zyne richting na eenige minuten naar het noorden. In en by de stad was hy haast een kwartier te zion. Naeenevooi- spoedige reis vond ook de nederdaling zonder eenigen tegenspoed plaats in de duinen tus- schon Zandpoort en IJmuiden, te vyf uren drie en twintig minuten. De ballon bereikte eene hoogte van 1760 M., waar eene tempe ratuur heerschte van 28° Fahrenheit. Naar het schynt, was de gasaanvoer minder vol doende om nog een reiziger mede te nemen, althans de kapitein zag zich verplicht hom weder te doen uitstygen. Gisteravond is by het rangeeren der Gooische stoomtram op het emplacement van de N. R.-S. te Amsterdam, de hoofd conducteur Van Gils tusschen den trein ge raakt. Een zyner beenen werd verbryzeld en is in het Israëlietisch Gasthuis afgezet. Een felle brand brak te Zeven huizen in den nacht tusschen Zaterdag en Zondag uit in eene groote boerenwoning. De meid, wakker geworden door het knappen van het vuur, wekte d# bewoners, die dade- lyk alle krachten inspanden om te redden, wat te redden viel. Niettegenstaande dat, verbrandden vier paarden, een stier, 2 last tarwe, 1 last haver en nogal wat meubelen en landbouwgereedschap. De drie hooibergen waren gelukkig byna leeg. Ééne schuur is slechts behouden gebleven. Hoewel de brand spuit spoedig aanwezig was, viel er aan blusschen niet te denken, daar de woning met riet gedekt was. To Bergen-op-Zoom is Zondag ochtend eene 88-jarige dame om het leven gekomen door het in brand geraken van hare kleederen. Een kwartier vóór de ontdekking van het ongeval zat zy nog rustig aan de ontbyttafel, met eene warme stoof onder de voeten. Vermoedeiyk hebben hare kleederen daardoor vuur gevat. Men vond haar geheel verschroeid en gedeelteiyk verkoold. De vrouw van W. Krikke te Beilen had het ongeluk van eene in de schuur staande ladder te vallen, met het ongelukkig gevolg dat zy eene ernstige schedelbreuk bekwam, waaraan zy na weinige oogenblikken overleed. In zyn b 1 a k e n d e n y v e r v o o r d e goede zaak stelt een zich noemende 0,54 in de „Volksvriend" voor, om eene verordening te maken en streng te handhaven, waarby verboden wordt om in alle drankhuizen, hoe ze heeten mogen, dus ook bierhuizen, door gordynen, luiken of anderzins de ramen te bedekken, zoodat van buitenaf iedereen zien kan wat in de lokalen geschiedt De man erkent zelf, dat de maatregel wel „wat kras" kan genoemd worden, maar acht hem aanbevelenswaardig. Wy veroorloven ons hem onzinnig te noemen, zegt de „Arnh. Ct." Te Duinkerken is een notaris van Hondschoote gearresteerd, die de hem toevertrouwde spaarpenningen van werklieden en kleine boeren tot een bedrag van 500,000 fr. had verduisterd. Tien Engelsche mylen oost van Gibraltar zyn de Fransche stoomboot „Ville de Havre" en de Britsche „Barnesmore" van Liverpool tegen elkaar gevaren. De „Ville de Havre" zonk dadelyk en vier der opvarenden verdronken. Het andere schip was zwaar be schadigd. Aartshertog Frederik is te Pres- burg van zyn paard gevallen. Ofschoon de aartshertog ernstig werd gekwetst, wordt zyn toestand niet als gevaariyk beschouwd. Een machinist, Frank Hancock, verbonden aan eene fabriek te Blue Run, Pennsylvanië, leefde sedert lang in slechte verstandhouding met zyne vrouw. Men twistte gedurig in het huishouden. Verleden Zaterdag had er een heviger tooneel dan vroeger plaats en de vrouw, de woede haars mans vreezende, had het huis verlaten en by een gebuur haren intrek genomen, 's Anderen daags echter keerde zy naar huis terug, hopende dat haar echtgenoot thans bedaarder zou zyn. Toen zy in huis kwam, vond zy haren man aan een balk verhangen. Verschrikt nam zy de vlucht, en toen de geburen van het gebeurde verwittigd waren, drongen zy op hunne beurt in de woning. M lar een nog afschuwelyker schouwspel wachtte hen: de vier kinderen <^an Hancock waren vermoord. De ïykjes der twee jongste, 2 en 4 jaren oud, lagen op een bedde twee andere, 6 en 8 jaren oud, lagen op den grond in een grooten bloedplas. De vader had de twee jongste letterlyk het hoofd afgesneden en de twee oudste had hy het hart met mes steken doorboord. Men onderstelt dat Hancock, woedend omdat de moeder niet terugkwam, zyne gramschap op de kinderen heeft willen koelen. BUITENLAND. Frankrijk. De president der Republiek heeft aan eiken maire der twintig arrondissementen van Paros 1000 franken doen toekomen, om die onder de armen te verdeelen ter gelegenheid van het eeuwfeest der Revolutie en van de opening der tentoonstelling. De heer Carnot heeft gewild dat die feesten ook voor de armen een zonnestraaltje in het leven zyn. Uit Parys wordt gemeld dat aldaar den 12don Juli, onder bescherming der regeering, een internationaal congres voor vrouweiyke werken en inrichtingen zal worden geopend. Jules Simon zal voorzitter zyn. Binnen wei nige dagen zal het programma verschynen. Het bureel is gevestigd Passage Saulmier, rue Lafayette, ten bureele van de „Bibliothèque internationale des oeuvres des femmes." In het comité zyn opgenomen leden van ver schillende gezindten, die allen vereenigd zyn door den band der menschenliefde. Behalve Jules Simon, hebben Legouvé, Jean Macé, dr. Charles Richat enz. hunne instemming te kennen gegeven. Dultaehland. De Samoa-conferentie te Beriyn hield gister namiddag om halfdrie hare eerste zitting in de congreszaal van het paleis van don Ryks kanselier. De byeenkomst duurde tot kwart vóór vieren. Graaf Herbert Von Bismarck stelde voor, de voorloopige verhandelingen der conferentie streng geheim te houden, opdat niet de pers door eene voorbarige discussie over de af- zonderlyke voorstellen eventueel eene vol komen overeenstemming bemoeilyke. De leden der conferentie keurden dit voorstel goed, onder voorbehoud dat men by ernstige moei- lykheden niet meer aan geheimhouding zou gebonden zyn. Daarna werd een secretaris benoemd, en na afloop van eenige formali teiten de zitting gesloten. Zy was door Her- bert Von Bismarck in de Fransche taal ge opend en later in het Engelsch voortgezet. BelgtS. Officieus wordt gemeld dat door het Bel gische spoorwegbestuur ernstig overwogen wordt de inrichting van een Duitsch-Belgisch spoorwegverkeer naar en van Ostende, daar de concurrentie van vreemde spoorwegen, in het byzonder van de Hollandsche, dreigt het transito-verkeer van en naar Nederland geheel uit Belgische handen te nemen. Vfegens de vernieuwing van het ontbrekende Belgische locomotieven-materiëel is echter de inrichting van een yidienst tusschen de Duitsche grenzen en Ostende in het gunstigste geval eerst bin nen vier of vyf maanden te verwachten. Er is ernstig sprake van om het kasteel van Tervueren, dat door een brand byna ge heel is vernield en dat, zooals men weet, tot verblyfplaats heeft gediend voor de ongeluk kige zuster des Konings, de gewezen Keizerin van Mexico, geheel te restaureeron en tot zomerverblyf in te richten voor prins Boudewyn. In België is reads moer dan 300,000 frs. byeengebracht voor de anti-slaverny pro paganda. Antwerpen alleen droeg 40,000 fr. bij. 6root-Britanni& Het verzet tegen de suiker conventie te Londen neemt toe. Gelyk reeds bekend is, zullen de leiders der parlementaire oppositie het reeds aangeboden ontwerp tot bekrach tiging der conventie nadrukkelyk bestryden, doch in de laatste dagen hebben ook onder scheidene ministeriëele afgevaardigden zich tegen haar verklaard en een schryven aan den heer Smith gereed gemaakt, waarby de intrekking van het ontwerp wordt verzocht. De „Times" verneemt uit Konstantinopel dat een geheim gezantschap van den Sultan naar Zanzibar vertrekt. Te Spithead zal omstreeks 16 Juli eene groote vlootparade plaats hebben ter gelegen heid van het bezoek van den Duitschen keizer. Hieraan zullen 109 schepen deelnemen, en de revue zal eene der indrukwekkendste zyn, die ooit gehouden werd. Amerika. Nieuw-York is vol vreemdelingon, samen gestroomd om de feesten ter viering van den lOOsten gedenkdag van Amerika's onafhanke- lykheid op 29 en 30 dezer en op 1 Mei by te wonen. Zondag heeft de president der Vereenigde Staten zich met alle ministers te Elisabethport ingescheept, om eene groote vlootparade by te wonen. Hieraan namen 500- schepen deel; 't was een fraai schouwspel, na afloop waarvan het vaartuig van den pre sident, door twaalf oorlogsschepen omgeven, naar de haven van Nieuw York geleid werd, waar by zyne landing 21 saluutschoten wer den gelost. De president werd verwelkomd door den burgemeester en de feestcommissie en hield daarna eene openbare audiëntie. Des avonds had het groote bal in de „Metropolitan"- opera plaats, waarvoor de toegangskaarten tot belachiyke pryzen werden verkocht. Heden, Dinsdag, is de voornaamste feestdag. De plechtigheden worden heden geopend met eene godsdienstoefening in de St.-Paulskerk, waarna president Harrison zich naar het ge bouw der schatkist in Wallstreet begeeft, waar redevoeringen en lezingen zullen worden ge houden. Hiorby wordt een gedicht voorgelezen van Whittier en eene toespraak gehouden door den heer Ch. M. Depevr. Daarna volgt eene militaire wapenschouwing van omstreeks 65,000 man, waaronder pl.m. 15,000 oudgedien den, en de3 avonds heeft in den „Metropolitan"- schouwburg een feestmaal plaats, waarop de president en andere personen zullen spreken. Een vuurwerk besluit de feestelykheden van dien dag. Den volgenden morgen wordt een nyverheidsoptocht gehouden, waaraan 75,000 personen zullen deelnemen en die in zinne beeldige voorstellingen de industriëelo ontwik keling van het land zal te zien geven. Naar men zegt, zal deze stoet 16 kilometer lang zyn. Groote kykstellages zyn opgericht; ven sters langs den weg worden tegen fabelachtige pryzen verhuurd en zitplaatsen worden met 5 tot 12 gulden betaald. De Kamer van Afgevaardigden in Canada heeft het uitleveringsverdrag aangenomen, waarby aan voortvluchtige misdadigers uit de Vereenigde Staten de toegang tot Canada ver boden wordt. Telegrammen. BUDAPEST, 29 April. De Kamer van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp betreffende het contingent aangenomen. ZANZIBAR, 29 April. De stoomboot „Somali" is heden te Bagamoyo aangekomen met 325 manschappen van den door luitenant Wissmann gerecruteerden troep. PARIJS, 29 April. Do Rumeonsche gezant deed hedenmorgen den president der republiek officiéél mededeeling van de erkenning van prins Ferdinand van Hohenzollern als kroon prins van Rumenië. Des namiddags bezocht president Carnot het „Salon", dat morgen ge opend wordt. De commissie van onderzoek hoorde heden morgen den hoofd-procureur der republiek, den heer Quesnay de Beaurepaire. Onder het protectoraat van den Paryschen

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2