N°. 8957. Woensclaa X HXei. A0. 1889. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 30 April. §eze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De man inet den blauwen mantel. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afeonderlpke Nommers0.05. Oflicioole Kennisgeving'eii. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door CATHAItlNA J OOS TEN, echtgenoote van HENDRIKU8 NEXENHUI- ZEN, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Watersteeg No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 April 1889. E. KIST, Secretaris. In de gisteravond gehoudan vergadering der „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier zyn tot candidaten voor de Provinciale Staten in ons district gekozen de heeren mr. J. T. Buys, inr. H. A. Neeb en dr. E. F. Van Dissel. De hoer Van Dissel als nieuw candidaat werd door mr. Van der Kaay by de vrijzin nige kiezers ingeleid. Spreker wees er op hoe een man als Van Dissel, een bekend, zeer bekwaam ingenieur, eene eervolle plaats in dit licbaam zoude innemen. Zyne woorden vonden zeer veel instemming. Dezelfde kiesvereeniging heeft eene meeting in de Stadszaal uitgeschreven tegen 8 Mei a. s., waar mr. "W. Van der Kaay, lid der Tweede Kamer, zal spreken over het groote belang der a. s. verkiezingen voor de Provinciale Staten. Groot was het aantal vrienden, dat zich hedenmorgen naar do Groenesteeg had be geven, ten einde de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van Michaël Schüdel. De buitengewoon droeve omstandigheden, de uitstekende hoedanigheden van den over leden jongeling hadden velen genoopt, getuige te zijn van deze aandoenlijke plechtigheid. De kist was als begraven onder kransen, w. o. ook een der gymnastiek- en scherm- vereeniging „Indhra", waarvan de overledene lid was. Zelden werd onder hartelijker deelneming het stoffelijk overschot van een zoo jeugdig leven aan de aarde toevertrouwd. Mogen de woorden, door ds. Sogers en dr. De Loos, directeur der Hoogero Burgerschool, gesproken, gevoegd bj) de zoovele bewijzen van innige deelneming, den nabestaanden tot troost ver strekken 1 Naar wij vernemen, ia de heer Jan G.Strie- ning, leeraar voor de viool aan de Muziekschool alhier, uitgenoodigd geworden om op het a. s. Niederrheinische Musikfest te Keulen mede te werken. De Staatscourant van heden (30 April) bevat het volgende: In naam van Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Neder landen, Prins van Oranje-Nassau, Groot- Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz-. De Raad van State, krachtens art. 45, 2o., der Grondwet, waarnemende het Koninklijk gezag; Gezien de voordracht van den Raad van Ministers van 29 April 1889; Gelet op art. 47 van de Grondwet; Heeft goedgevenden en verstaan: lo. met wijziging van het Koninklijk be sluit 25 April 1889 No. C te bepalen dat al vorens het ontwerp van wet tot benoeming van eene Regentes van het Koninkrijk, in de bij dat besluit bedoelde vereenigde vergadering der Staten-Generaal wordt aangeboden, aan die Hooge Vergadering zal worden voorgesteld een besluit te nemen, waarbij wordt verklaard dat het in art. 38 van de Grondwet omschreven geval heeft opgehouden te bestaan; 2o. de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie te machtigen evenbedoeld voorstel aan de vereenigde vergadering der Staten-Generaal aan te bieden. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan den Raad van Ministers, aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie en aan de beide Kamers der Staten- Generaal. 's-Gravenhage, den 29sten April 1889. De Vice-President van den Raad van State, Van Reenen. De Minister van Binnenl. Zaken, Mackay. De Minister van Justite, Ruys Van Beerenbroek. De schrijver der „Haagsche Kroniek" in de „N. Gr. Crt." zegt onder meer het volgende Hoe gunstig 's Konings toestand is, kan bijv. blijken uit dit, oogenschijnlijk onbedui dend feit, dat Hij, na zich maanden lang met niets te hebben bemoeid, dezer dagen vroeg hoe het met de zomerliverei van het hofbe dienden-personeel stond. Toen Hem geant woord werd dat men tijdens de ernstige ziekte van Z. M. aan geene vernieuwing van kleeding had gedacht, gaf Z. M. den wensch te kennen onmiddellijk zorg te dragen voor de gewone zomeruitrusting. De Koning moet er bijgevoegd hebben dat 't personeel op 12 Mei geheel nieuw uitgemonsterd moet zijn. Het blijkt dus dat Z. M. zelf dien dag niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan en zoo derhalve de beterschap even verblijdend als tot hiertoe aanhoudt, dan zou ik het gepast en gerechtvaardigd vinden om, voor zoover dit nog doenlijk is, het 40 jarig regeerings- jubilé van Z. M. alsnog en alom feestelijk en met opgewektheid waarvoor thans meer dan ooit reden is te vieren. Na korte ongesteldheid is te 's-Hage op 35-jarigen leeftijd overleden dr. J. P. Esser, laatstelijk zendeling onder de Madoereezen, thans werkzaam aan de overzetting van den Bijbel in het Madoereesch. Het Java-comité had den heer Esser de vorming opgedragen voor zendelingen onder de Madoereezen en dezer dagen zou hij zich te Amsterdam met die taak belasten. De zending verliest in hem een ijverig en gewaardeerd medewerker. Morgen te halfelf zal zjjn stoffelijk overschot op Eik-en-Duinen worden ter aarde besteld. Op de vastgestelde l{jst der hoogstaan geslagenen, verkiesbaar voor de Eerste Kamer, zijn voor Noord-Holland gebracht de namen van 453 personen. De laagste aanslag (in de drie directe Ryks-belastingen) is ƒ555.32 en verschilt ƒ6000 met den hoogsten, dien van jhr. Van Merlen, te Heemstede. Aan het ministerie van waterstaat is heden aanbesteed: lo. de aanleg van een gedeelte kanaal van nabjj den Zylweg onder Maarssen tot de Schut sluis bewesten Utrecht, zoomede het in verband daarmede omleggen van de beide Rijnspoor- wegbanen Utrecht-Amsterdam en Utrecht Rotterdam, enz.; minste inschrijver de heer A. D. v. Seters, te Vucht, voor 2,029.000. 2o. het voortzetten der verbreeding langs den rechter oever en het verlengen der dwars- kribben aan den linker-oever van het Scheur be neden Maassluis enz.minste inschrijver de heer F. E. Terwindt, te Pannerden, voor 208,900. Het vooruitzicht op goedkoopere reis gelegenheid naar Parijs tijdens de tentoon stelling, waarmede men zich had gevleid, schijnt, vooreerst althans, niet verwezenlijkt te worden. Vermoedelijk zullen echter biljetten van langen duur tegen hetzelfde tarief worden uitgegeven. Daardoor zou reeds iets zijn ge wonnen, want thans is een retourbiljet slechts acht dagen geldig. Het stoomschip „Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, is 29 April te Suez aangekomen; de „Prins Alexander", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 29 April van Adende „Schiedam", van de Plata-Rtvier naar Rotterdam, vertrok 29 April van Madera; de „Bantam", van Amsterdam naar Batavia, ver- PRIJS DEB, ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17). Grootere letter» naar plaateruimte. Voor hot m- oaieeeren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. trok 29 April van Genua; de „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, is 29 April Lizard gepasseerd; de „Gelderland," van Ba tavia naar Rotterdam, vertrok 29 April van Colombo. Gemengd Nieuws. Het gewone 3 0-April-programm a werd heden tegen den avond met al zijn lief en leed gevolgd. Evenals telken jare werd ook hedenavond dus „de Mei ingeluid", eene Leidsche plechtigheid, welke, getuige de groote opkomst ter Vischmarkt van oud en jong, al was er een aanhoudend zomerregentje, steeds blijken van belangstelling ondervindt. De fontein moest daarom haar best doen hare duinwaterstralen zoo ver mogelijk naar links, naar rechts, naar voren en naar om hoog te stuwen. Ze „sprong" best, na den genoten rusttijd, al slaagde ze er niet in hare stralen de bovenhand te doen ver krijgen op den in hare nabijheid staanden vreemdeling, den telefoonpaal. Het carillon deed, zooals wij dat gewoon zijn, opgewekte en opwekkende melodieën hooren, waaronder natuurlijk ook die der volksliederen. Een en ander gaf over het algemeen aan leiding tot eon hoewel nat, maar toch luid ruchtig samenzijn op de Vischmarkt en den NieuweD Rjjn. Het voorspel voor heel- en halfslag der klok op den Stadhuistoren is naar de ge woonte onzer vaderen ook nu met 30 April veranderd. Als teeken, dat het uur zal slaan, wordt men nu een jaar lang vergast op „Der Vogelfanger bin ich ja", -eene aria uit „Die Zauberflöte", van Mozart, terwijl het slaan van het halfuur zal ingeleid worden door de „Hymne national autrichien" of te wel „Hot Oostenrijksche Volkslied", van Haydn. Na reeds eenige proefritten ge- daan te hebben, vertrok hedenmorgen te 8.15 uit Leiderdorp de omnibus der Rotterdamsohe tramweg-maatschappij, welke van dat- tijdstip op geregelde, bij tarief vastgestelde uren van genoemd dorp en van het spoorwegstation alhier zal vertrekken. De omnibus ziet er zoowel uit-als inwendig goed uit, rijdt er, getrokken door twee fiere, ofschoon heden ongelijkkleurige rossen, flink van door zonder fluit-, schel- of trompet signalen, en biedt ook bovenop gelegenheid tot een niet bedompt zitje. Het traject station-Zylpoort legt de omnibus af in 10 minuten, dat van deze poort naar Leiderdorp in 15 minuten. Herinneringen uil den Franschen tijd. 23) door A. J. RANK. „Onder al die bedrijvigheid was mijn stre ven gericht op verlossing van land en volk uit de vreemde slavernij. Ik sprak reeds met de Engelscbe Ministers eer het jaar '10 was aangebroken. Ik sprak met onzen innemen- den Erfprins, toen niemand wist dat hjj in Engeland was. Ik correspondeerde met Zijn zaakgelastigde, wien ik op de hoogte "hield van alles, wat er omging, en nu zal het u wel niet verwonderen dat ik bij ons vorig samenzijn zoo stellig kon verzekeren, dat ik den Prins persoonlijk modedeeling zou doen van de wenschen zijner vrienden hier te lande en van de hoop, welke op zijn edel Hoofd gevestigd is." Hier poosde hij een oogenblik, terwijl ieder met verbazing naar zijne mededeelingen ge luisterd had, en allen als aan zijne lippen hingen. Hy nam eene teug wyns en vervolgde: „Laat ik beginnen met te zeggen, dat Zyne Doorluchtigheid op my een allergunstigsten indruk heeft gemaakt. Zyne vroegtijdige ïydensschool heeft hem vroeg doen rypen. Hy is nu een verstandig, bedachtzaam man, in de kracht van 't leven, en met hart en ziel aan het volk gehecht, waarvan zyn geslacht gedurende meer dan twee eeuwen de roem en kroon was. Zyne beste wenschen zyn voor het land zynor vaderen, en, al staat Hy op het oogenblik machteloos tegenover het noodlot, dat loodzwaar op ons wereld deel drukt, Hy hoopt op betere tyden en gunstiger omstandigheden, en als die daar zyn, zal hy door woord en daad toonen dat hy zich aan Nederland verbonden gevoelt met de sterkste banden. Uit Zynen naam moest ik dit aan myne Zenders mededeelen. Doch vooralsnog, zeide Hy, zy voorzichtigheid onze leidsvrouw en geduld onze kracht." Met hooge ingenomenheid had men die be richten vernomen. De gehechtheid van den vorst aan zyn land en de wyze gematigdheid, waarvan hy de biyken gaf, vervulden aller hart met een gevoel van biydschap, zooals men in geene jaren had gevoeld, en niet luid ruchtig, maar ernstig en eerbiedig stonden allen om de tafel geschaard, toen de hooge Gastheer met het glas in de hand, deze twee woorden sprak: „Hy leve!" en zeker werd nooit korter toost met meer animo gedionken. Nadat allen weder gezeten waren, dankte Van der Duin den Heer Baarder voor zyne belangryke mededeelingen en vroeg of men ook voor het vervolg voor dergeiyk zendings werk op hem mocht rekenen, waarop deze ten antwoord gaf: „Ik beantwoord de vraag met een volmondig „ja," maar ik moet dat woord toch ook weer een beetje omschry ven. Aan den handel moet ik een einde maken. De gevaren zyn vooral voor het volk te groot. Op dezen voet voort te gaan, zou wezen, den Ambtenaar verrijken ten koste van bloed en geld. Er zyn er gesneuveld, gewond, gevan gengenomen. De gevangenen zyn allen ont vlucht, dank zy den gouden sleutel, welke op alle sloten past; de gewonden zyn verzorgd en hersteld; maar de dooden kan ik niet weer levend maken. De toestand is op 't oogenblik zóó, dat geen muis ongezien uit of in kan komen. Ik moet het opgeven, na zoo veel goeds gedaan te hebben als ik vermocht, en dit strekt my tot troost; ik ben de laat ste, die het opgeeft, alle anderen deden het vóór my. Maar wat ik weet, is dit: dat myn vaderland in eere zal worden hersteld. Myne helpers te water waren visscherlieden, han delsmatrozen, loodsen, schippers, veerlieden. Te land, wagenmenners, nachtwakers, hande laars, makelaars en ambtenaars tot in de hoogste kriDgen toe. Niemand onder hen heoft verraad gepleegd. Allen waren trouw. Velen waagden ïyf en leven, anderen ambten, oer en vooruitzichten, allen hunne vryheid. Hot is eene reeks van mannen, altemaal helden. En zelfs vrouwen hebben my ten dienste ge staan en het is my gebleken dat het geslacht der Kenaus nog niet uitgestorven is. Als ik een oranjekokarde op myn hoed zet, heb ik duizend volgers en toch weet do een van den ander zoo goed als niets. Ik heb den handel dienstbaar gemaakt aan de opwekking van het edelste gevoel van een volk, „vaderlands liefde", en moet ik hem vaarwel zeggen, de politieke aanknoopingspunten, welke ik ver kreeg, hou ik vast. Ge kunt dus voor het vervolg op my rekenen. Als er schrift noodig is (maar wees er zuinig mee), ben ik Anton de Jager. En nu, Myne Heeren, ga ik u ver laten. Binnen veertien dagen ga ik haar Londen om op een en ander order te stellen. Vaart allen wel, God zegene ons pogen!" Hy gaf aan elk der aanwezigen de hand, sloeg zyn mantel om en vertrok door eene achterdeur, door Van der Duin uitgeleid wor dende tot aan de straat. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1