LIEBIG'S TtaSCl-ElM Leiden, 27 April. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Leiden vergadert Maandag 29 April a. s. tot het stellen van 3 candidaten voor het lidmaat schap der Provinciale Staten. Op de candi- dateniyst komen de Damen voor van mr. J. T. Buys, dr. E. F. Van Dissel en mr. H. A. Neeb, die zich allen bereid hebben verklaard de candidatuur te aanvaarden. Men schrijft ons uit VoorschotenDe zangvereeniging „Oefening en Vriendschap"' heeft hier eene uitvoering gegeven, welke schitterend geslaagd is. Het gemengd koor voerde eenige liederen verdienstelijk uit onder leiding van den heer Den Oude. Maar niet alleen werd het gehoor der aan- wozigen aangenaam getroffen door gezang, het werd niet het minst gestreeld door het keurige pianospel van den heer Henri Ber- keljon, uit Leiden, die zich op verzoek bereid had verklaard het programma aan te vullen met Max Bruchs „Illustrations de l'Opéra Loreley." De vele technische moeilijkheden, aan de uitvoering dier compositie verbonden, werden door den heer Berkeljon met glans overwon nen. De uitvoering er van bewees dat ge noemde heer aanspraak mag maken op den naam een uitstekend pianist te zijn. Het applaus, hem gewijd, was dan ook zeer ver diend. Gaat do zangvereeniging „Oefening en Vriendschap", welke deze uitvoering in de gemeenteschool gaf, voort op den ingeslagen weg en werkt zij onder leiding van iemand als de heer Den Oude en samen met een pianist als de heer Henri Berkeljon, dan zal door haar nog menige avond van echt kunst - gonot kunnen verstrekt worden. De bij den goneralen staf overgeplaatste kapt. A. J. Prins wordt werkzaam gesteld op het bureel van den chef van den generalen staf. De graaf De Villers, secretaris voor de zaken van het Groot-hertogdom Luxemburg, is in de residentie teruggekeerd. De Rogeering heeft naar aanleiding van het eindverslag nog eenige wijzigingen gebracht in het wetsontwerp, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, voornamelijk betreffende de strafbepalingen. Nadere overweging heoft niet geleid tot de overtuiging dat eene definitie van het begrip van levering in het ontwerp behoort te worden opgenomen. De bedoeling van art. 607 B. W. is duidelijk en vanzelf spreekt het dat daar onder begrepen is de levering van voor het buitenland bestemde surrogaten van boter. Voor de definitie van de uitdrukking „open baro verkoopplaatsen" acht de Regeering geene nadèré overweging noodig. De Regeering heeft voorgesteld de ontvang sten wegens de door het departement van oorlog gedurende 1888 gedane verstrekkingen tot een bedrag van /'216,078.89,/2 aan te wenden voor den dienst van 1889 tot aan vulling van '8 Rijks voorraad. In verband met het de vorige week ge houden examen voor de krijgsschool en den intendance-cursus te 's-Hage, worden den lsten October a. s. op de krijgsschool (tactische cursus) toegelaten de 1ste luits. C. D. De Roon en G. Blaauw, van het reg. gren. en jagers; A. L. Klerk De Reus en H. F. C. baron Van Omphal Mulert, van het 4de regiment inf.; W. J. Steinbach, van het 5de reg. infde lste luit.-adjudant J. F. Rappold, van het 7de reg. inf.de lste luits. J. A. J. Smit en L. M. A. Von Schmid, van het 8ste reg. inf.de lste luit.-adjudant J. V. Westenberg, van het lste reg. huzaren, en de lste luit. A. Van Toornen- burg. Op denzelfden datum worden op den intendance-cursus der krijgsschool toegelaten de lste luit.-kwartm. I. Van der Werff, van het 7de reg. inf.; de lste luit.-kwartierm. C. F. Frevel en de 2de luit. kwartiermeester S. Groenveld, beiden van het- 4do reg. inf. De lste luit. der inf. jhr. H. A. A. Meijer en de lste luit.-kwartm. H. M. P. Van Altena, beiden van het O. I. leger met verlof hier te lande, worden alleen dim toegelaten, wanneer aan het te Batavia te houden examen door minder adspiranten wordt voldaan dan er voor het O. I. leger zijn opengesteld. Te Haarlem is in den hoogen ouderdom van 92 jaar overleden, de heer mr. C. Do Haan, in leven voorzitter van het gerechts hof in de residentie Padang en onderhooiig- heden en sedert 1843 gepensionneerd. De heer P. J. F. Du Bois, hoofdcom mies ter directie van de Rijks-Postspaarbank, heeft, by den heer J. A. Meeuwissen te Am sterdam, een Gids voor inleggers by dio instel ling uitgegeven, waarin hy zoo beknopt en volledig mogeiyk alles heeft opgonomen wat dienstig kan zyn om den inlegger, in de ver schillende omstandigheden, welke zich by het inbrengen en terugbetalen kunnen voordoen, den juisten weg te wyzen. De duizenden personen van allerlei rang en stand, die reeds eene rekening met de Ryks-Postspaarbank hebben geopend, en allen, die dit wenschen te doen, zullen zich onge- twyfeld in vele gevallen nuttelooze moeito en teleurstelling kunnen besparen, indien zy het nuttige boekje van den heer Du Bois vooraf raadplegen. Het stoomschip „Gouverneur-Generaal 's Jacob" is 25 April van Amsterdam te Batavia aangekomen; de „Celebes," van Java naar Amsterdam, is 26 April Ponto de Guia ge passeerd; de „Prins Froderik," van Amster dam naar Batavia, vertrok 25 April van Genua; de „Prins Willem I," van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 25 April van Havre; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, ver trok 25 April van Suezde „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 26 April van Colombo. Maatschappy tot bevordering der Toon kunst. Afdeelingsuitvoeringen. Afd. Alkmaar, 1 Mei, halfacht „Harmonie" met orkestbegeleiding. „Josua" (fragmenten), G. F. Hiindel. Ouvert. „Michel Angelo", Niels W. Gade. Klavier concert C mol, L. v. Beethoven. „Hans Heiling" (aria), H. Marsch- ner. „Ein geistliches Abendlied," C. Hei- necke. Solistenmej. A. S. (Leiden), sopraan de heer F. Litzinger (Dusseldorp), tenor; mej. A. M. O., piano; directeur de heer Paul C. Koerman. Regentschap. Wy hebben in ons vorig nommer den tokst medegedeeld van het koninkiyk besluit, dat uitgevaardigd is door den Raad van State, tydelpk belast met de waarneming van het koninkiyk gezag. Daarby wordt de vereenigde vergadering der Staten Genoraal byeengeroe- pen tegen a. s. Dinsdag, om van de Regeering een wetsontwerp te ontvangen „tot benoeming van eene Regentes van het Koninkrijk," zoo lang de koning buiten staat is de regeering waar te nemen. Uit deze bewoordingen biykt reeds naar het „Hbl." opmerkt wat de inhoud zal zyn van het ontwerp. Het regentschap zal geiyk algemeen gewenscht wordt worden opge dragen aan H. M. de Koningin, golyk reeds by de wet van 1884 is bepaald, voor het geval prinses Wilhelmina, alvorens haar 18de jaar te hebben voltooid, tot de kroon mocht worden geroepen. Wanneer dit ontwerp by de Staten-Generaal is ingekomen, zal de vertegenwoordiging voor de vraag staanin hoeverre de beterschap, die, volgens de verklaring van prof. Rosenstein, thans in 's Konings toestand is gekomen, al dan niet nog eene tydeiyke voorziening noodig maakt? Voor opheffing van de verklaring, dat de ■Koning buiten staat is geraakt zyne taak te vervulien, is eene geiyke verklaring noodig van de Vereenigde Kamers. Die verklaring kan slechts worden uitgelokt óf door den Regent, die er thans niet is óf door twintig leden der Staten-Generaal. De Raad van State bezit die macht, volgens de Grondwet, niet. Dat college kan thans niet anders doen dan de bepalingen naleven van art. 45, voor3chryvende dat het binnen ééne maand na zyne tydelyke aanvaarding van het koninkiyk gezag, de voordracht moet doen tot benoeming van een Regent. Aan de Staten-Generaal alleen staat het dus te beoor- doelen, of er nog grond bestaat tot die benoe ming over te gaan. Het is daarom wel waarschynlyk, zegt het „Hbl.", dat de Staten-Generaal, alvorens over het ontwerp te besluiten, zich volgens art. 49 der Grondwet door de hoofden der ministe riele departementen omtrent den toestand des Konings verslag zal laten doen. De genees kundigen zullen dan opnieuw gehoord moeten worden over de vraag, of de redenen nog aanwezig zyn, die hen 29 Maart deden ver klaren „dat de Koning toen buiten staat was zich met staatszaken in te laten en dat daarin in de naaste toekomst zeker geene verbetering is te wachten." Eerst wanneer de Staten-Generaal op deze wyze zich op de hoogte hebben gesteld van den tegenwoordigen toestand en van hetgeen in de naaste toekomst is te verwachten, kun nen zy oordeelen, of door ten minste 20 leden het besluit tot opheffing van de tydelyke voorziening behoort te worden uitgelokt, dan wel de voordracht tot benoeming van eene Regentes behoort te worden aangenomen. Gemengd N ieuws. Met zekerheid kunnen we mel den dat de heer L. J. Goddefroy, met zyn gezelschap Negers, aangezien zyn gebouw op de Parysche tentoonstelling nog niet ge reed is, ook in Leiden enkele dagen zal ver- toevem, waarschynlyk in de zaal van „Vondel hoven", aan den Stationsweg. Wy verwijzen naar achterstaande advertentie dor firma Herfst en Helder alhier, eenige depothouders voor Loiden en omstreken van „Carbolineum Avenarius". De binnenlandsche postwissel- formulieren, welke langen tyd op mooilyk bescliryfbaar karton waren gedrukt en waar over ons blad menigmaal klachten bevatte, zyn vervangen door anderen, op goed gesati neerd karton. A. 0. Balabrega, te Haarlem, be- kend geworden door den moordaanslag op zyne verloofde, door Hoogerbeets, heeft thans van den ambtenaar van het O. M. by het kantongerecht te Haarlem eene dagvaarding ontvangen om op 1 Mei ter rechtbank te ver- schynen om zich te verantwoorden wegens het feit van hot dragen van goladen wapenen. Een sneltrein van Calais naar Boulogne is aan een dreigend gevaar ontsnapt. De trein is nl. in eene tunnel naby Boulogne ontspoord, echter zonder dat iemand gekwetst werd. De weg werd zeer beschadigd. Sedert 1881 hebben, naar uit de statistiek blykt, 75,896 Zwitsers hun land ver laten, waarvan 80 pet. naar Amerika ver huisden. Het was het grootste aantal emigran ten, dat ooit het land verliet. Het dorp Farneren, het hoogst gelegene in het kanton Zürich, is geheel onder gewoldige sneeuwmassa's bedolven. Eenigen tyd lang kunnen de inwoners enkel door tun nels van het eene huis naar het andere gaan en vele huizen zitten geheel onder de sneouw. De Weener voorsteden Favoriten en Hernals geleken Woensdag-avond leger kampen. Twee infanterie-regimenten met 3 eskadrons dragonders bezetten Hernals, twee andere met het regiment huzaren, Favoriten. Ordonnancen galoppeerden af en aan en den burgers was vanwege de politie verboden, hunne huizen na 8 uren des avonds te verlaten. Het voorstel der gemeenteraadscommissie tot intrekking van 50,000 fl. van het waarborg kapitaal der Maatschappy en tot oplegging eener boete van 10,000 fl. per dag wegens stremming van den dienst, werd met algemeene stemmen aangenomen. Keizer Frans Jozef heoft 1000 fl. gezonden voor de politiebeambten, die by het oproer gekwetst werden. In het geheel bedraagt hun aantal 40. Meer dan 100 oproermakers zullen terechtstaan. Het aantal glasruiten, welke werden ingeworpen, beloopt omstreeks 5000, terwyl 3 wagens der trammaatschappy geheel verniold en tion andere zwaar beschadigd werden. De dienst is thans hervat en de raad van commissarissen heeft der directie opgedragen, den werkdag tot 12 uren te beperken. Overal heerscht volkomen orde, waartoe een flinke stortregen het zyne heeft gedaan. Intusschen biyven de troepen op de been tot de werk staking volkomen zal zyn geëindigd. Het gerucht loopt dat de aanstokers der ongeregeldheden van Woensdag avond beamb ten der vernielde winkels zouden zyn. Vyf meisjes, die hare beiydenis hadden gedaan, gingen een uitstapje maken op het meer van Wallenstadt. De boot sloeg om en vier der meisjes verdronken. De keizerin van Oostenryk heeft, zegt men, de schulden van haren zoon betaald. Deze bedroegen ruim 53/4 millioen gulden. Eene (jsolyke misdaad heeft d|e gemeente Campenhout (België) in opschudding gebracht. Een twist was ontstaan tusschen een man en zyn zoon. Deze laatste, tot uiterste woede gebracht, nam eene byl en kloofde zyn vader het hoofd in tweeën. De moordenaar heeft zich gevangen gegeven. Drie Berlynsche jonge dames kwamen dezer dagen van een wandeling buiten de stad terug, toen zy opeens een jonkman zagen, die hoed en stok wegwierp, ylings het water inliep en, toen dit hem tot aan de borst reikte, onderdook, biykbaar met het doel zich te verdrinken. Een der meisjes liet zich niet weerhouden om ook te water te gaan en te beproeven den zelfmoordenaar te redden. Zy greep hem vast en trok hem uit alle macht naar den oever. De jonkman verzette zich echter heftig. Het meisje verkeerde daardoor in groot gevaartweemaal scheelde het weinig, of zy ware gezonken. Maar het gelukte toch, met den jonkman dicht by den oi te komen, waar zy door hare vriendinne een ter hulp toegesneld heer met den gen aan land gehaald werd. Daar viel het kloi meisje in zwijm. Zy werd evenwel spo tot bewustzijn gebracht en met den gere een knaap van 16 jaren, in een juist van voorbykomend rytuig naar huis gebracht, Men kan zich tegenwoordig v eene kleinigheid laten tatoeëoren, als nien niet tegen een reisje naar Hongkong op: Een Japanner, die daar woont, verdient j lyks 1200 p. st. (omstreeks 14,400 gld.) deze kunst, zijn tarief luidt als volgt: Drie boterbloemen 12 sh.; een draak st.eene groep (uitgewerkt) 20 p. st.tafere( uit de Japansche geschiedenis 100 p. st. laatste bedrag werd betaald door een Engeli man, aan wiens beschildering de kunstei eene geheele maand besteedde. De politie heeft in Ru me verschillende arrestatiën gedaan van persoi die weder het land afliepen en de boi trachtten aan te zetten om het verzet te de landheeren ook dit jaar te herhalen. Hoe langer hoe gekker. - burggravin Raoul Chandon de Briaillee Parys zal eerlang een bal geven, waarop heeren in roode rokken en alle dame; witte domino's moeten verschijnen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Uwe bekende welwillendheid bracht mi toe, U een weinig plaatsruimte te verzoek ten einde langs dezen meer gebruikelyl weg de aandacht te wekken van hen, die de gelegenheid zyn verbetering te brengei de passage voor voetgangers over de b( Haven-bruggen. Door de drukke scheepvaart op dat p der stad, komt het nog al eens voor dat groot aantal werklieden, die deze beide br gen moeten passeeren ten einde hunne w( plaatsen te kunnen bereiken, zeer tot hui schade moeten wachten, niet zelden zelfs tw of driemaal op één dag. De verschillei patroons of werkbazen toch kunnen niet al vragen of men zoo lang voor de brug mo wachten; men komt te laat, vmdt poort hek gesloten, enwordt gewoonlyk beb naar het gelang van hot aantal minuten, men te laat komt. Ik zou U daarvan gevallen kunnen opnoemen, doch ik vr daardoor te veel van Uwe ruimte tevragi daarom noem ik dan ook slechts do tr laatste. Woensdag-middag moest ik (en velen my) weder wachten van 5 minuten ot tweeën tot 10 min. vóór halfdrie, ten geril van eene veeboot, welke zóó lang was, ze niet van uit de eene brug in de and kon draaien, hoewel toch de beide brugf voor de passage gesloten waren. Het twei geval had hedenmorgen plaats, met een z diep goladen vaartuig, dat, van uit do Hai naar de Oude Vest gaande, na uiterst lai zame doorvaart, in omgekeerde richting wi opgevolgd door een tjalk, zoodat eenige wa tenden besloten, zich naar de brug tegeno de Katoenfabriek te spoeden, om zoodoen tijdig hunne werxplaatsen te kunnen bereiki Hierin nu zou, m. i., eenige verbetering te brengen, door: lo. de brugwachters aldaar last te gev de bruggen telkens eenige minuten vóórt gewonen werktyd, zynde 6 en 7 uren morgens en halftwee des middags, niet openen 2o. niet, zooals nu byna altyd goschie de beide bruggen tegeiyk te openen; en 3o. niet meer dan één schip, van wel zyde dan ook, door de brug te doen passeert Dat men echter des Vrydags, voor marktbooten, daarop eenige uitzondering m maken, is te begrypen. Met den wensch dat myn schryven er bydrage om de 3 bovengenoemde punten toepassing te brengen, waarmede* men e groot aantal werklieden baten en de schei vaart niet schaden zou, dank ik u, M. de R., v de in veler belang my verleeade plaatsruim Leiden, 25 April '89. P. d. B RECLAMES. bederft nooitver tert en versterkt ei pen, sausen,, groenten en a n d spijzen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6