Feuilleton. De man met den blauwen mantel. Gemengd Nieuws. Als een b e w y s, dat het drukken van eene lijst van deelnemers van de eene of andere samenkomst zyne goede zijde heeft, moge het volgende dienen. In den loop van den dag van gisteren, Vrijdag, werd den Secretaris van het hier vergaderde Natuur- en Geneeskundig Congres door een brievenbe steller een brief voorgelegd met het volgende adres Aan fir. Van Balen Blanken op bet Medisch Congrea, Ik weet zoo waarachtig niet meer het adrea Maar postambtenaren doen wonderen tnaechenbeiden Dit ia mijn troost en 't ia in elk geyal to Leiden- Het was nu door de bestaande naamlijst met de adressen eene lichte taak dien brief aan zijne bestemming te doen geraken. Naar men uit goede bron ver neemt, is, ten gevolge van een schrijven, voor komende in de „Amsterdamsche Courant", overgenomen uit een klein blaadje, hetwelk beneerde dat den Afrikanen onder beheer van den heer L. J. -Goddefroy hunne vrijheid zoo zeer belet werd, door genoemden heer dien personen hunne geheele vrijheid teruggegeven. Deze mensehen, negers, waren afkomstig van Sierra-Leone (Engelscbe bezitting) en Monrovia (Republiek Liberia), dus zoogenaamd beschaafd, welke hoedanigheid hen de waarde van geld had leeren kennen en tevens de wetenschap dat z(j daarvoor zoowel vrouwen als drank in Europa machtig konden worden. Drie dezer negers, komende van de Congo, werden door den heer Goddefroy verleden Zaterdag aan boord van het stoomschip „de Afrikaan" terug gebracht, ten einde aan het menschlievende verzoek der Europeanen (schrijvers van ge noemd stuk) te voldoendeze voldoening kost den heer Goddefroy 20 pd. st. per neger. Evenwel schenen de zwartjes met deze liefde rijke handelwijze niet zeer gediend te zijn; immers, zij trachtten uit den trein te ont vluchten, en vroegen, aan boord van het stoomschip komende, herhaalde malen om vergiffenis, en beloofden nooit meer des nachts zonder geleide uit te zullen gaan. De heer Goddefroy wilde zich echter niet voor de tweede maal aan denzelfden steen stooten en zag ze te één uur vertrekken. De vierde of laatste deelhebber aan Amsterdam sche nachtelijke wandelingen werd Donderdagjl. door genoemden heer eveneens via Antwer pen geëxpediëerd. Deze man scheen totaal verslagen, zyn ver trek zoo bespoedigd te zien, toonde eveneens veel berouw over de gedane domheden, maar ook nu was de heer Goddefroy er onge voelig voor. Het overblijvende personeel is afkomstig uit de binnenlanden van de Zuid- "West-kust van Afrika en geheel onbeschaafd het kent de waarde van geld niet en zal ook nimmer er aan denken, zich van zijne vrijwillige gevangeschap te ontdoen. BUITENLAND. Frankrijk. B(j den boekhandelaar Mathieu en by den secretaris dor redactie van de „Cocarde" had den eergisteren huiszoekingen plaats. De com missie van onderzoek eischte gisteren van Portalis, den directeur der „XIXme Siècle", verklaringen omtrent de herkomst van een Herinneringen uit den Fransclten tijd. 20) door A. J. RANK. Jacob en Neeltje treden binnen en voegen hun heilgroet by dien der overigen. Een har- teiyk woord voor allen heeft de heer Baarder gereed. Geen enkel woord van zwaarmoedig heid werd vernomon. De beker der vreugde mocht heden door niets worden vergald. Men at en dronk gezameniyk. Men lachte en praatte of er geen wolkje aan de lucht was, en eerst zeer laat zocht ieder zyno legerstede. Maar 's morgens bezocht men toch het bedehuis om het dankoffer te brengen aan den Almachtige en het biddend hart tot Hem op te heffen, te midden der duizenden, daar vergaderd. Want de groote ruimte was geheel met menschen gevuld en moer dan anders had men het psalmwoord op de lippen en in het hart„Onze hulpe is van den Heer, die hemel en aarde gemaakt heeft." Dag en avond werden verder gezellig en in biymoedige stem ming doorgebracht. Wat die lieve Rozetta gelukkig was in die dagen I Maar hoe snel gingen ze voorby. Eene brief, waarin Boulanger officieren van het territoriale leger verzocht tot deelnemiDg aan den „historischen nacht" en omtrent de bron nen der geldmiddelen van de Boulangisten. Portalis moet gewezen hebben op de mede- deelingen van zyn blad en gozegd hebben geene meerdere inlichtingen te kunnen ver strekken. De nota des ministers van binnenlandsche zaken aan de prefecten omtrent hunne houding als -vertegenwoordigers, der centrale macht wordt Dinsdag afgezonden. Tegelyk zal de minister van financiën in eene nota zyne onderhoorigen herinneren aan hunne plichten jegens de republikeinsche regeering. Morgen, Zondag, zal er, onder voorzitter schap van Laguerre, vanwege de Boulangisti- sche party te Parys éen feestmaal, gevolgd door een bal, plaats hebben ter viering van den 52sten verjaardag van Boulanger. De koeriers, die Boulanger er op na houdt' óm zyne brieven uit Frankryk naar Londen te brengen, loopen ernstig gevaar, daar de regeering van plan is dezen aan te houden- op de grens, wegens frauduleus ver voer van brieven, wat een monopolie van den Staat is. üui t*elilanrl. De 8ste jaarvergadering van Duitsche aard- rykskundigen te Berlyn is door den heer Von Gossler, minister van onderwys, geopend. Te- gelykertyd opende prof. Von Bergmann het 18de congres van heelkundigen, met eene rede over de ziekte van keizer Frederik en dè ver houding der Duitsche wetenschap tot die ziekte. In een kort bericht over den terugkeer te Berlyn van den geleerden reiziger dr. Tschirch, van zyne onderzoekingstochten in Nederlandsch Indië, Ceylon, enz., zegt de „National Zeitung," dat by by zyne onder zoekingen de vriendelykste hulp der Neder- landsche ambtenaren op Java heeft mogen ondervinden. Dr. Tschirch heeft zich op Java on Ceylon hoofdzakelyk bezig gehouden met den plantagebouw en met de meest voorko mende ziekten in cultuurgewassen. Ryke ver zamelingen en een aantal photographieën heeft hy medegebracht. Hoewel hy nog eenigs- zins lydende is aan de gevolgen zyner reis, zal dr. Tschirch toch weldra zyne collegos aan de Berlynsche universiteit hervatten. In het jongste tuchtgeding van den Oppersten Kerkeraad tegen den hofprediker Stücker moet ook ernstig overwogen zyn, of Stöcker's handhaving in het ambt zelf wel mogelyk te achten was. Te zynen gunste werd echter door de hoogste geestelyke autori teit aangevoerd „zyne verdienste ten aanzien van het kerkeiyk leven te Berlyn en zyne goed geslaagde bestryding der anti-godsdion- stige sociaal-democratie. De som van 2,000,000 mark, door den Duitschen Ryksdag voor de expeditie van kapitein Wissmann afgestaan, is onvoldoende bevonden, daar de kosten der uitrusting van de 5 booten reeds de raming van 100,000m. hebben overtroffen en men den Soedaneezen 50 mark per maand moest betalen in plaats van 18 mark, zooals begroot was. Woldra zal daarom een voorstel tot aanvulling van het krediet worden ingediend. In de koninkiyke bibliotheek te Berlyn is eene Latynsche handleiding voor ontleed- maand zou Charlotte biyven en meer dan de helft daarvan is reeds verstreken, terwyl men niet weet waar de dagen gebleven zyn. Vader is de stad in. Neeltje en Jacob zyn aan hunne bezigheden en Geertemoei is over haar breiwerk in slaap gevallen. De vriendin nen zyn alleen. Charlotte is de dochter van een Amster- damsch makelaar, vroeger welgesteld en zich verheugende in eene drukke praktyk. Maar de tierceering der Staatsschuld en de stilstand in den handel hadden hem gevoelige slagen toegebracht. By zuinig overleg kon hy met moeite het hoofd boven water houden, maar toch, hy had den moed om de slagen van het lot te verdragen. Hy spande alle krachten in om zyn naam als eerlyk makelaar te hand haven en hoopte, als zoo velen, op betere tyden. Baarder, tydens hy groothandelaar in Amsterdam was, had hem steeds begunstigd, en ook thans, nu de handel tot nul was gere duceerd, zorgde by dat de groote koopstad haar aandeel kreeg van de verbodene waren en De Nys was het kanaal, waardoor die goederen hunne bestemming bereikten. Van daar dat de vaders even hartelyke vrienden als de dochters vriendinnen waren. Van daar dat die op dezelfde kostschool hunne educatie hadden voltooid. Van daar dat de vriendinnen, kunde uit 1304 teruggevonden. De schryver is Henri De Mondeville, heelmeester van Filips den Schoonen van Frankryk en ontleedkundig leeraar te Montpellier en Parys. Het hand schrift heeft geschiedkundige waarde, daar van den toestand der anatomische wetenschap uit dien tyd weinig bekend is. Belg-19, Be stad Antwerpen zal, voor al de Zondagen tusschen 7 Juli en 15 September 1889, haar 5de bestendig Festival houden, aangeboden aan al de maatschappyen voor zang, fanfaren, harmonie en symfonie van het land en den vreemde. Elke maatscbappy mag, voor hare deel neming, den dag kiezen, die haar het best bevalt. Het cyfer der premiën bedraagt meer dan 4000 fraDken De eerste premie is 1000 franken. De maatschappyen, ook van buitenslands, die het prospectus niet zouden ontvangen hebben, gelieven hot per postkaart te vragen aan den burgemeester der stad Antwerpon. Portugal. De koning van Portugal heeft een aantal afgevaardigden der wynhandelaars van Oporto ten geboore ontvangen. Hun doel was op te komen tegen de nieuwe overeenkomst tus schen de regeering en de wynkweekers- maatschappy, waarby laatstgenoemde een jaariyksch subsidie verkrygt van 3350 porid voor het uitvoeren van wyn naar Duitsch- land. Twee der afgevaardigden staan aan het hoofd van oud gevestigde Londensche huizen. De koning antwoordde dat by der regee- zou zou opdragen in dezen recht te doen aan de verschillende betrokken belangen. Rusland. Omtrent de nieuwe samenzwering tegen czaar Alexander, meldt de St.-Petorsburger correspondent der „Times" nader, dat het Pruisisch zuur, dat op eene valsche doctors- verklaring by een drogist gehaald was, in zoover met den aanslag in verband stend, dat het dienen moest om de daders zeiven in staat te stellen zich het leven te benemen, als zy na den aanslag in handen der politie vielen. Het bericht dat de czaar niet op de be grafenis van den onlangs overleden minister van verkeer zou tegenwoordig zyn, uit vrees voor een aanslag, wordt door den correspon dent.betwyfeld. De keizer wordt dagelyks in de straten gezien, zonder eenig geleide, be halve een aantal geheime agenten, die als gewoonlyk langs den weg staan, waarlangs 's keizers rytuig komen zal. De Russische czaar heeft dezer dagen oen besluit uitgevaardigd, waarin voorgoed aan de leden van het keizeriyk huis verboden wordt om morganatische huwelyken aan te gaan. Tot dusver was in elk byzonde'r geval, evenals dit ook in andere vorstelyke huizen gebruikelyk is, de afzonderlyke goedkeuring van den czaar daarvoor noodig. Thans echter scbynt hy alle dergelyke verzoeken van trouw lustige grootvorsten te willen ontkomen en werd er een algemeen verbod uitgevaardigd. Omtrent de rois van den Czaar naar Berlyn moet tot dusver nog geenerlei besluit genomen zyn, hoewel aan het grensstation Wirballen reeds sedert weken een hoftrein gereed staat, en ook te Kroonstad alle toebo- ook na het verlaten daarvan, eene zusterlyke genegenheid voor elkander behielden en dat voor beiden de tyd van hereeniging al te snel voorbyvloog. Hun gesprek over de genoegens van het verledene begon te verflauwen en kwam onge merkt op het heden, met al zyne donkerheid en naarheid. En wel was er reden toe om het heden akelig te vinden. Amsterdam was het Amsterdam hunner kinderjaren niet meer. Stilte voor bedryvig- heid, neerslachtigheid voor opgewektheid; afgetakelde schepen voor zeilvaardige zee- kasteeleneen mokkend zwygon voor het onbeschryfbare gejoel der groote handelstad. Alles in verval. Geen handel, geeDe nyver- heid, geen kapitaal en geen vertrouwen. Zie daar Amsterdam, zooals het was onder het Fransche beheer. En in Den Haag dezelfde malaise. Geene hofhouding, geene ministeriên, geene vreemde gezanten. Op de bals, die er gegeven werden, geene opgewektheid. Alles schyn, vrees, ach terdocht, wantrouwen, gedwongen gemeen zaamheid, gewogen woorden; maar nergens het leven in zyne volle frischheid. 't Verwondert ons niet dat Rozetta aan Charlotte schreef„Den Haag is my zoo vreemd en zoo eenzaam", en daar beiden by reid8elen voor eene reis over zee gemaakt zyn. Te St.-Petersburg zou ter gelegenheid der huwelyksfeesten o. a. do koningin van Denemarken verwacht worden, en eerst daarna eene beslissing over de reis van den Czaar genomen worden. Van particuliere zyde toch wordt gemeld, dat, in weerwil van de officiëele tegenspraak, de gezondheid van den Czaar en ook vooral van de Czarewna zeer veel te wenschen moet overlaten. Naar de „Kreuzzeitung" meldt, wordt er tusschen Rusland en Zwitserland nog steeds onderhandeld over de bommen affaire toZüricb. Rusland dringt op gerechtelyke vervolging van verscheidene by die zaak betrokken personen aan, wat echter Zwitserland tot dusver weigert. Bumenlë. Koning Karei van Rumenië heeft aan alle Europeesehe hoven bekend gemaakt dat prins Ferdinand" van Hoh'enzollern tot vermoedelyk troonopvolger in Rumenië is aangewezen. De kroonprins wordt omstreeks half Mei uit Berlyn te Bucharest verwacht Hy is voornemens eenigen tyd te Weenen te ver toeven, waar hy een bezoek zal brengen aan den keizer en zyne familie. Misschien zal zyne aankomst in de Rumeensche hoofdstad samenvallen met den gedenkdag van koning Kareis kroning. In elk geval zal er by deze gelegenheid eene reeks van hoffeesten en openbare vermakelykheden plaats hebben. De Rumeensche Kamer komt op 8 Mei weder byeen. De Senaat zal dan het wets ontwerp tot versterking der verdedigings werken in behandeling nemeD, dat dezer dagen door het Lagerhuis werd aangenomen, terwyl het laatste over de nieuwe begrooting zal beraadslagen. Amerika. De berichten uit Oklahoma luiden zeer ver schillend. Terwyl het er volgens een corres pondent der „Times" thans rustig is en er reeds 3 steden, nl. Guthrie, Oklahoma City en Kingfischer, zyn verrezen, elk met eene be volking van 4000 menschen, is volgens andere bladen," o. a. de „Daily News", eene reactie ingetreden, zoodat de stad Guthrie even snel weder verdwynt als zy verschenen is. De immigranten stroomen letterlyk het land uit: in de treinen is geene plaats voor hen en hunne ellende wordt vermeerderd doordat een hevige storm is losgebarsten, die stofwolken met zich voert en af en toe hevige stortregens neerwerpt. Ook heerscht er gebrek aan levens middelen. Minstens de helft der landverhui zers is thans op den terugtocht. Zuid-Afrikll. Uit de rede van sir Arthur Havelock, by de opening van den Raad van Natal bleek dat in de schatkist het overschot van 431,000 pd. st. van het vorige jaar steeds vermeerderde. Hy raadde, het tot aanleg van spoorwegen en andere openbare werken te gebruiken. De uitbreiding der New-Castle-iyn zou op het einde des jaars worden geopend de lyn naar Coldstream ging goed vooruit en de ontgin ning der kolenmynen beloofde eene ruime op brengst. Hy twyfelde niet of schepen van grooten diepgang zouden weldra de haven kunnen binnenkomen. Ondanks de troebelen van het afgeloopen jaar, waren de inkomsten van Zoeloeland 50 pet. boven de begrooting. instinct begrepen dat hunne vaders zaken deden of daden pleegden, die hunne veiligheid in gevaar konden brengen, verwondert het ons evenmin, dat we Charlotte aan Rozetta hooren vragen„Hoe komt het toch dat uw vader, als hy by ons komt, altyd zoo vreemd is toegetakeld, zoo onkenbaar vermomd?"' Rozetta kon echter op die vraag geen ant woord geven. „Ik weet het niet," zeide zy, „maar het baart my angst genoeg. Meestal gaat vader in het donker uit, en dan is hy altyd gedost in zyn blauwen mantel, met zyn flaphoed en zyn gryzen baard. Soms is hy schipper, soms matroos; ik heb hem zelfs eens op een avond in 't jaar 9 de achter deur uitgelaten als metselaar met eene plank op zyn schouder. Gaat hy echter overdag de voordeur uit, dan is hy meestal een deftig heer, maar als hy de achterdeur uitgaat, dan is hy vermomd. Als ik naar de redenen vraag, legt hy my den vinger op de lippen. Als ik my angstig toon, lacht hy en vraagt of de dochter van Baarder zoo kleinmoedig is. „Kind," zeide hy eens, „wees voorzichtig met uwe woordengetroost u eenigen tyd een eenzaam leven. Uw vader heeft eene moei- lyke taak te vervullen, maar met Gods hulp zal hy die afwerken zooals een man betaamt." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10