eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878 (Staatsblad No. 222), zal zitting houden op Maandag 20 Mei a. s. en volgende dagen te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Eene koe, welke hedenmorgen van de wekelyksche veemarkt weer naar buiten werd geleid, voelde zich op de Doeza- stiaat blijkbaar tot hot zich in het Van-der- Werfpark bevindende malscho, jonge gras aangetrokken. Het dier ontsnapte zy'n ge leider, wilde een lekker hapje nemen, doch ondervond tegenstand in de afsluiting van het yzerdraad, waartusschen het met de voorpooten geraakte. Opgejaagd, vloog het heen en weer, steeds tegen de afsluiting terechtkomende, maar eindelijk het Rapen burg weer op, waar het in zyne vaart een jongen omverwierp en kort daarna een anderen koppel koeien tegenkwam, waarbij het zich gewillig aansloot, later met zijne hoorns gebon den aan oen zijner meer makke collega's. Dit ging hooi goed, tot men andermaal do Doeza- straat was genaderd, waar men, aan het oinde der stad gekomen, de touwen van beide beesten losmaakte. Nauwelijks was dit ge schied, of de logge viervoeter zette het op nieuw op een loopen, weer naar het Park, doch, teruggejaagd, koos het dier nu ijlings den Vestwal, waar het door den gemeente veldwachter D. C. R. eenigszins in zijne vaart werd gestuit, tot de landbouwer V. het greep, echter met hot gevolg, dat deze tegen den grond sloeg en zich deerlijk bezeerde. Eindelijk was men de koe geheel meester. Men had van hare bokkesprongen nu pleizier genoog gehad. Onlangs ontving, volgens de Belgische couranten, de burgemeester van St.-Josse-ten-Noode, bij Brussel, het verzoek van de Nederlandsche autoriteiten om aan de familie van zekeren R., vroeger in die ge- moente woonachtig, mede te doelen dat R. in Nederl.-Indië was gefusilleeerd, na wegens desertie in tijd van oorlog door een krijgsraad te zijn veroordeeld. Men kan zich de verwon dering van den ambtenaar van politie, die naar de woning van de familie R. was gezonden, voorstellen toen de zuster van R. hem lachende antwoordde: „U vergist u mijnheer, mijn broeder is evenmin gefusilleerd als gij of ik; hij i3 op dit oogenblik te St.-Josse-ten Noode en als u wilt, zal ik hem by u sturen." Een uur later meldde zich R., de pseudo- gofu3illeerde, aan het politiebureel aan. Hy verklaarde wol gedeserteerd te z(jn, maar vóór zijn vertrok uit Indië zijne papieren aan een onbekende te hebb9n gegeven, die tegen zekere vergoeding, beloofd had zijn dienst te blijven vervullen. Waarschijnlijk is die plaats vervanger op zijne beurt gedeserteerd, gevat en voor een krijgsraad gebracht, die hem, op gezag van zijne papieren, zal hebben ver oordeeld. De geheele ijzeren overkapping van do Hollandsche Spoorweg-maatschappij te 's-Hage, vervaardigd door de firma L. J. Enthoven Co., dezer dagen tot volkomen ge noegen van de directie der Spoorweg-Maat schappij binnen den gestelden termijn opge leverd, overdekt eene oppervlakte van ruim 8000 vierkanten meter. Men zal zich met het oog hierop oen denkbeeld kunnen vormen van de massa materieel, daaraan verbruikt. Het „Vad." verneemt dat de hoogst interessante groep negers, onder leiding van den heer L. J. Goddefroy, op hun tocht van Amsterdam naar Parijs, de residentie zullen aandoen en aanstaanden Maandag en Dinsdag in den Zoölogiscben Tuin zullen ver toeven. De Haarlomsche rechtbank ver oordeelde gisteren de dienstbode C. V., wegens diefstal van f 90 aan bankbiljetten ten huize van den heer R. O. v. M., tot eene gevange nisstraf voor den tijd van 9 maanden. Bij Oisterwjjk (Noord-Brabant) zijn een paard en kar door een voorbijsnel lenden trein aangegrepen en verpletterd. De personen in de kar hadden juist den tyd zich te redden. Nader is gebleken dat de oor zaak van het zinken van hot stoomschip „üanmark" was het breken der schroefas; door het rondslaan der stukken werd het achterdeel van het schip zóó zwaar beschadigd, dat het lek werd en niet boven water te houden was. Een rijke Belg had ter beschik king van Boulanger een landgoed gesteld, dat h(j bij Bergen-op-Zoom bezit, maar Bou langer had reeds besloten naar Londen te gaan. Op het laatst gehouden genees kundig congres te Washington heeft dr. Clarence Blake gewozen op de nadoelen van het gebruik der telefoon voor het gehoor. Door de zwakke intensiteit der tonen wordt het gehoor te zeer ingespannen en vermoeid, zoodat het te prikkelvatbaar wordt voor de gewone geluiden. Dergelijke ongunstige in vloed werd ook door de oorheelkundigen dr. Bornet en dr. Pomeroy waargenomen. BUITENLAND. Duilscblaud. De heer George H. Pendleton, gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Ber lijn, heeft gisternamiddag zyne terugroepings- brieven den keizer overhandigd. In de provinciën Oost Pruisen en West- Pruisen heerscht onder eenige landeigenaren- eene niet geringe agitatie tegen de wet op verzekering ter zake van ouderdom en inva liditeit, zooals die thans bij den Rijksdag aan hangig is. De agitatie is zóó groot, dat er in de regeeringskringen, ten govolgo der bestaande onzekerheid omtrent de consorvatieve stem men, ernstige vrees bestaat dat die wet niet zal tot stand komen. Groot-Britannlë. Generaal Boulanger ontving gisteren te Londen verschillende dagbladschrijvers en herhaalde hun dat hij niet wilde geoordeeld worden door de senatoren, die zijne ver klaarde vijanden zijn. Voor het oogenblik, zeide hij verder, zou hy geen manifest uit vaardigen. Hij weigerde echter zich over zijne plannen uit te laten. Talrijke brieven en bloemruikers zyn door hem ontvangen. De Coburgsche courant kan melden dat de toestand van den hertog van Edinburg na den aanval van gele koorts gunstiger en zeer bevredigend is. De hertog is op de terugreis naar Engeland. De heer Brownlow heeft den hem aan geboden post van onderkoning van Ierland niet aangenomen. De landverhuizing uit Ierland neemt een buitongewoon grooten omvang aan. Te Queens- town gingen verleden week 18000 en te Liverpool 10000 emigranten scheep. Busland. In do laatste dagen is te Kroonstad een groot aantal zeeofficieren gevangengenomen, in verband met het komplot tegen czaar Alexander. De politie is nog niet alle bjj zonderheden omtrent deze samenzwering te weten kunnen komen. Dat ze bestaat, valt echter niet te betwijfelen. Voor zoover bekend is, was het plan den Czaar te dooden door middel van bommen, welke met gif, waarschijnlijk Pruisisch zuur, gevuld waren. Er waren althans groote hoe veelheden van dat zuur bij de drogisten ge haald. De aanslag zou op Paschen hebben plaats gehad, maar werd verijdeld doordat de keizerlijke familie by hare komst uit Gatschina een anderen dan den gewonen weg nam. Volgens den correspondent der „Daily News" is het bericht, dat de Zwitserscbe politie eene samenzwering tegen den Czaar zou hebben ontdekt, ten doel hebbende een aanslag by diens komst te Beriyn, geheel ongegrond. Servië. Het „Fremdenblatt" vornoemt uit Belgrado, dat het bericht betreffende den terugkeer van koningin Nathalia naar Servië vry onzeker is, daar het niet waarschyniyk is, dat de gewezen koningin zonder toestemming der regenten zal terugkeeren. Waarschyniyk zal zy in Mei een bezoek brengen aan de weduwe van prins Michaël van Servië, geboren prinses Julie Von Arenberg, op haar landgoed in Hongarye. Ex- koning Milan is, volgens den correspondent der „Standard", uit Jeruzalem naar Damascus vertrokken, waar hy Zondag denkt aan te komen. De Weener correspondent der „Times" meldt, in tegenspraak met het bericht van het „Fremdenblatt", dat de afgevaardigde, dien de heer Ristitch naar Yalta zond om do gewezen koningin Nathalia te bewegen haren terugkeer naar Belgrado uit te stellen, niet geslaagd is. De koningin antwoordde, op aanraden van den heer Pirotchanatz, haren rechtsgeleerde, dat zy haren zoon zal komen zien, wanneer zy dat wenscht 'en de heer Ristitch heeft zich daarom tot de Russische regeering gewend, met het verzoek, te trachten Nathalia van haar plan af te brengen. Tolegrammon. WEENEN, 25 April. De president der Tram- wegmaatschappy, dr. E. Kopp, heeft een langdurig onderhoud gehad met den minister president graaf Taaflfe, waarby laatstgenoemde ten sterkste op hervatting van den dienst aandrong. Dr. Kopp beloofde eene nieuwe loonsregeling te zullen opstellen. Aan eene deputatie van trambeambten heeft de minister beloofd oen grondig onderzoek naar hunno grieven te zullen instellen, indien zy den arbeid hervatten. De directie der Haatschappy heeft thans besloten, de koetsiers, voor zooverre zy niet wegens de gepleegde wanordelykheden terecht moeten staan, weder aan te nomen en 70 hunner hebben reeds het werk hervat, waar onder de beide aanvoerders Rinder en Draht- berger, die, naar hun zeggen, by den keizer ten gehoore zullen worden ontvangen. LUXEMBURG, 25 April. De secretaris van den Koning-Groothertog, de graaf H. De Villers, is hedennamiddag onverwachts naar 's-Gravenhage vertrokken. PARIJS, 25 April. Uit Belgrado wordt aan „De Temps" het volgende geseindOp het bericht der terugkomst van den gewezen metropolitaan, heeft de tegenwoordige titu laris zyn ontslag aangeboden. De regeering zal zich vooralsnog niet uitlaten over het herstel van den ex-metropolitaan Michael in zyn ambt. GÜRLITZ, 25 April. Een hevig onweder woedde hier in don omtrek. De bliksem trof doodeiyk den onderwyzer Glötsch te Eisenberg, twee werklieden te Kupper, eene dienstbode te Eckersdorf en eene dochter van een grond bezitter te Kunnersdorf. BERLIJN, 25 April. De „Nordd. Allg. Ztg." bevat hedenavond eene beschouwing over de ongeregeldheden, welke te Weenen plaats vinden. Het blad zegt dienaangaande o. a. „Misschien zullen deze ongeregeldheden der regeering het bewys leveren dat de Staat ver plicht is tusschenbeide te treden alvorens het kwaad bedreven is en niet daarna." ST.-PETERSBURG, 25 April. In het district Lublin zyn ernstige agrarische onlusten ont staan. De boeren weigerden de pacht en vielen de kasteelen der landheeren aan. De dragonders hebben met hunne wapenen de orde moeten herstellen, waarby vele dooden en honderden gekwetsten vielen. ROME, 25 April. Volgens de „Opinione" zyn ernstige conflicten te wachten tusschen Mangasba, den opvolger van den Negus, en Menelek. In een schryven van generaal Paz- zolini wordt de raad gegeven, Osmana te bezetten. LONDEN, 26 April. De gemachtigden van 300,000 mynwerkers, die te Nottingham eene byeenkomst hielden, hebben besloten dat de arbeid den 24sten Juni moet worden gestaakt, indien de werkgevers het loon niet met 10 pCt. willen verhoogen. LONDEN, 26 April. De heer Malet zal Enge land by de Samoa conferentie te Beriyn ver tegenwoordigen. WEENEN, 26 April. De „Wiener Abendpost" spreekt de ongunstige berichten tegen, welke over den toestand van keizerin Elizabeth worden openbaar gemaakt. Wel is waar is de keizerin ernstig ongesteld, maarhare algemeene toestand is sedert den dood van kroonprins Rudolf niet merkbaar verergerd. NIEUW YORK, 26 April. De poging om in het gebiod Oklahoma eene nieuwe stad, Guthrie, te stichten, is geheel mislukt. liet tweede Nedcrlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres. Nauwelyks hebben tal van Minerva's voed- sterlingen, in het begin van de vorige maand hier te saamgestroomd om het vyftigjarig bestaan van het Leidsch Studentencorps waar dig te vieren, van ons afscheid genomen, of wederom ziet onze veste zich het vereenigings- punt van tal van geleerde mannen, door het heden en morgen te houden natuur- en ge neeskundig congres hier te saam geroepen. Reeds gisteravond waren de meesten tegen woordig; de buitensociëteit van „Amicitia" zag een driehonderdtal hunner, uit alle streken, uit alle oorden des lands hierheen getogen, binnen hare muren verzameld. Met een kort en liartelyk woord werd hun, by monde van den voorzitter, den hoogleeraar dr. W. F. R. Suringar, het welkom toege roepen. Lang bleef men daar gezellig te zamen, totdat het late uur tot scheiden dwong. Hedenmorgen om halftien waren allen wederom vereenigd in de Stadszaal, om aan het geleerde werk te tygen. Hier werd allen een welkomstgroet ge. bracht door een bulletin van dit tweede Natuur- en Geneeskundig Congres, welk bulletin belooft dagelyks te verschynen, zoolang het congres duurt. De redactie heeft zich ten doel gesteld korte, zakeiyke, maar nauwkeurige mededee- lingen te gevenmocht zy hierin falen, dan is zulks, volgens contract met den uitgever, de schuld van den onverantwoordelyken zetter. Wyders biedt het nog eene zeer welge slaagde teekening met het portret van den voorzitter van dit congres, met diens woning in onzen Hortus, alsmede de beeltenis van dr. Gunning voor de buste van den onster- felyken Goethe, dien hy strakB als natuur onderzoeker zou schetsen. Behalve door tal van dames, zag zich de vergadering ook vereerd door de tegenwoor digheid van onzen burgervader, van de wet houders Bool en Knappert, van den minister van koloniën, van den secretaris-generaal Hubrecbt, van vele hooggeleerde heeren en meer anderen. Toen de voorzitter bet spreekgestoelte be klom om het Congres met eene rede te openen, werd hy met luide byvalsbetuigingen ont vangen. Spr. begon in berinnering te brengen de gevoelens, welke zich van ons meester maken, wanneer wy, op reis zynde, in eene schoone landstreek vertoevenniet terstond maakt het schoone, het majestueuze een overweldigenden indruk op ons, vooral niet, wanneer wy reeds vroeger prachtige tafereelen hebben aan schouwd. Ditzelfde doet zich misschien ook nu voor by dit tweede congres, wanneer wy met onze gedachten by het eerste verwylen, dat te Amsterdam werd gehouden. Gy herinnert u allen nog, zoo voegde spr. zyn toehoorders toe, de boeiende rede van den toenmaligen voorzitter, de belangwekkende mededeelingen, daar gehoord, en het genot van dat alles werd nog verhoogd door den indruk, welken de hoofdstad daarby maakte eene stad, in de tien laatste jaren schier vernieuwd, op het oogenblik het vereenigingspunt als het ware van kunst en geleerdheid en bovendien van gezellig verkeer. Geen wonder dat de tyd daar ras vervlogen was, dat men den wensch uitte elkander spoedig weer te zien. Aan dien wensch werd uiting gegevenmen besloot het tweede natuurkundig congres te Leiden te houden. Hoe vermetel 1 In het stille Leiden, waar reeds by uwe intrede, Boorhave als het zinnebeeld van eenvoud zich vertoont. Maar van den voornaamsten factor had men zich over tuigd; men was van voldoende medewerking verzekerd: het landschap was er derhalve, maar helaas niet beschenen door een helderen zonneschyn. Het afsterven van den genialen Donders, de zorgelyke toestand van onzen ge- eerbiedigden Koning, zy kunnen niet anders dan eene donkere schaduw werpen op het anders bekoorlyke landschap. Intusschen, Leiden hoeft getoond op uwe tegenwoordigheid prys te stellen; burgers en studenten hebben onzen ouden oervollen naam wederom gehandhaafd, zy hebben u gastvry- heid verleend gastvry zyn wy altyd geweest (applaus). Neemt dus wat wy u kunnen aan bieden; neemt het eenvoudige voor lief! In eene lange, doorwrochte rede gaf spre ker vervolgens de geschiedenis der planten kunde. Hy voerde ons terug een drietal eeuwen her om ons in kennis te brengen met het kruidboek van Dotheus en met den auteur zeiven. Hy schetste ons dezen in zyn werk kring, hy deelde ons mede hoe deze leefde met zyne tydgenooten, hoe toenmaals allen met de gedachte bozield waren, dat men als vrienden, als medearbeiders aan hetzelfde doel van elkanders ontdekkingen en waarnemingen mocht gebruik maken, geheel in tegenover gestelde richting van Ingenhousz en zyne tydgenooten. Hy wees ons op de verschillende natuurvorschers, waarop ons land heeft kun nen bogen gedurende het tydsbestek van den Delftschen Antonie Leeuwenhoek af, die in hooge mate sprekers bewondering opwekte over al hetgeen hy met de meest primitieve werktuigen op dit nog onontgonnen veld heeft tot stand gebracht, tot op Pieter Harting, den Utrechtschen hoogleeraar, zooals wij dien allen nog gezien en gekend hebben in zyne volle kracht. Ongetwyfeld zoude ook deze, indien de dood hem niet van ons had weggerukt, hier tegenwoordig zyn; thans kunnen wy niet anders dan hem in dankbare herinnering gedenken. Verder stelde spreker in het licht de ontdekkingen, welke er sedert dien tyd zyn gedaan, waarby voornameiyk die der microscopie eene eerste plaats innam, de

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2